Պետական աջակցության հատուկ հաշիվ
Առաջարկում ենք մեզ մոտ բացել Պետական աջակցության հաշիվ, որին կփոխանցվի 2014թ. հունվարի 1-ին և տվյալ ամսաթվից հետո ընտանիքում ծնված 3-րդ և յուրաքանչյուր հաջորդ երեխայի ծննդյան կապակցությամբ տրվող միանվագ նպաստը:
Դրամային հաշիվը բացում ենք երեխայի (հաշվետիրոջ) անունով՝ նրա հետ Հայաստանում՝ նույն բնակության վայրում հաշվառված օրինական ներկայացուցչի (ծնողի, խնամակալի, որդեգրողի) դիմումի հիման վրա: Հաշվին առկա միջոցների տնօրինումը սահմանափակված է օրենսդրությամբ:
Անհրաժեշտ փաստաթղթեր՝
• Ֆիզիկական անձանց ընթացիկ հաշվի բացման դիմում:
• Օրինական ներկայացուցչի (ծնող, խնամակալ, որդեգրող) և հաշվետիրոջ անձը հաստատող փաստաթղթերը:
• Օրինական ներկայացուցչի (ծնող, խնամակալ, որդեգրող) և հաշվետիրոջ սոցիալական քարտը կամ այն չստանալու վերաբերյալ տեղեկանքը, կամ միայն նույնականացման քարտը:
• Հաշվետիրոջ օրինական ներկայացուցիչ հանդիսանալու փաստը հավաստող փաստաթուղթը:
Հաշվի բացման և սպասարկման սակագներ՝
• Բացում՝ 0 դրամ,
• Սպասարկում՝ 0 դրամ,
• Չնվազող մնացորդ՝ 0 դրամ,
• Փակում՝ 0 դրամ,
• Քաղվածքների, տեղեկանքների և այլ փաստաթղթերի տրամադրում՝ 0 դրամ,
• Մնացորդի նկատմամբ հաշվարկվող տոկոսադրույք՝ տարեկան 10% (իրավունք ունենք փոփոխելու հաշվին եղած դրամական միջոցների համար վճարվող տոկոսի չափը): Տոկոսագումարը հաշվեգրվում է մայր գումարին՝ տարեկան կտրվածքով: Տոկոսագումարից գանձվում է 10% եկամտահարկ:
ՈՒՇԱԴՐՈՒԹՈՒՆ.
• Ձեր հաշվին առկա միջոցների նկատմամբ տոկոսագումարները հաշվարկվում են ԱՆՎԱՆԱԿԱՆ ՏՈԿՈՍԱԴՐՈՒՅՔԻ հիման վրա: Իսկ ՏԱՐԵԿԱՆ ՏՈԿՈՍԱՅԻՆ ԵԿԱՄՏԱԲԵՐՈՒԹՅՈՒՆԸ ցույց է տալիս, թե որքան եկամուտ կստանայիք դուք, եթե ձեր ավանդի դիմաց ստացված տոկոսագումարները վերաներդնեիք ավանդի տեսքով: ՏԱՐԵԿԱՆ ՏՈԿՈՍԱՅԻՆ ԵԿԱՄՏԱԲԵՐՈՒԹՅԱՆ հաշվարկման կարգին (հաստատված ՀՀ Կենտրոնական Բանկի կողմից) կարող եք ծանոթանալ այստեղ:
• Համաձայն «Ֆիզիկական անձանց բանկային ավանդների հատուցումը երաշխավորելու մասին» ՀՀ օրենքի՝ մեզ մոտ բացված հաշվարկային, ընթացիկ, ժամկետային, խնայողական կամ այլ հաշվի վրա գտնվող դրամական միջոցները համարվում են բանկային ավանդ: ՀՀ օրենքով երաշխավորված ավանդները հատուցում է Ավանդների հատուցումը երաշխավորող հիմնադրամը:

Special State Support Account
You can open a Special State Support Account which will be credited by a lump-sum childbirth benefit payable on the occasion of birth of third and each subsequent child born on January 1, 2014 and thereafter.
The dram-denominated account will be opened in the name of the child (account holder) based on the application filed by the child's legal representative (parent, guardian or adopter) registered under the same residential address in the RA. Under the current legislation, there are some limitations applied to account management.
Required Documents:
• Application for the opening of current account (individuals),
• ID card of a legal representative (parent, guardian, adopter) and account holder,
• Social card of a legal representative (parent, guardian, adopter) and account holder or a statement on its absence or an identification card only,
• Document confirming the legal representative’s status.
Account Opening and Service Tariffs:
• Account opening – AMD 0,
• Account service AMD 0,
• Minimum required balance – AMD 0,
• Account closing – AMD 0,
• Provision of account statements, references and other documents – AMD 0,
• Interest accrued on account balance -10% per year (you are entitled to change the interest rate payable on the funds in the account). Interest will be accrued annually on the principal amount. Your interest income will be taxed at 10%.
ATTENTION:
• Interest accrued on the funds available in your account shall be computed based on NOMINAL INTERESST RATE, while ANNUAL INTEREST YIELD will show the income you would have received in case of re-depositing the accrued interest into a bank deposit.
• Under the RA law On Guaranteeing Compensation of Bank Deposits, the funds in settlement, current, term, savings and other accounts opened with the bank are considered to be a bank deposit. The deposits guaranteed by RA law shall be reimbursed by the Deposit Guarantee Fund of Armenia.