Mann Deshi Bank – կանանց համար առաջին բանկը և բանկային դպրոցը
Հնդկաստանի մի փոքրիկ գյուղում Chetna Sinha անունով մի կին 1997թ․-ին հիմնադրել է առաջին բանկը կանանց համար, որը կառավարվում է միայն կանանց կողմից։
07.03.2024
Chetna-ն ծնվել և մեծացել է Mumbai քաղաքում, որտեղ էլ ավարտել է քոլեջը և ձեռք բերել տնտեսագետի մասնագիտություն։
Քոլեջն ավարտելուց հետո, աշխատելով մի շարք ֆինանսական հաստատություններում, Chetna-ն նկատում է, որ այն կանայք, որոնք չունեն մասնագիտություն, իրեն հավասար աշխատում էին, սակայն երբեք չէին վաստակում նույնչափ գումար, իսկ նրանցից շատերն անգամ չէին եղել բանկում։ Ինչու՞։ Որովհետև այս կանայք չնչին գումար էին աշխատում, իսկ մյուս բանկերը չէին սպասարկում նրանց։
Ըստ Chetna-ի՝ Հնդկաստանում միջին և ավելի եկամուտ ունեցող կանանց համար շատ հեշտ էր գնալ բանկ և հաշիվ բացել, բայց ցածր եկամուտ ունեցեղները միշտ մերժվում էին անգամ այն պարագայում, երբ նրանք ցանկանում էին խնայողություններ կատարել բանկում ավանդի տեսքով։
Chetna-ն չկարողացավ անտարբեր անցնել այս անարդարության կողքով և որոշեց բացել սեփական բանկը ցածր եկամուտ ունեցող կանանց համար՝ հիմնավորելով, որ, եթե ոչ մի բանկ պատրաստ չէ օգնել այս կանանց, իր բանկը կանի դա։
Chetna-ն հավաքեց մի քանի գյուղաբնակ կանանց, ստեղծեց իր փոքրիկ թիմը և դիմեց բանկային լիցենզիայի համար։
Քանի որ թիմի կանայք չունեին կրթություն և հետևաբար չէին կարողանում գրել ու կարդալ, Chetna-ի բանկային լիցենզիան մերժվում է։ Երբ Chetna-ն արդեն անհույս էր, թիմից մի կին նրան ասում է․ «Ճիշտ է, մենք չգիտենք գրել և կարդալ, սակայն մենք կարողանում ենք հաշվել»։ Այս նախադասությունը մոտիվացնում է Chetna-ին, և շուրջ 5 ամիս նա սովորեցնում է իր թիմին ֆինանսներ և հաշվապահություն։ Նրանք որոշում են կրկին դիմել լիցենզիայի համար։ Այս անգամ ամբողջ թիմը պատրաստված էր, և երբ նրանց առաջադրանք տրվեց հաշվել տոկոսադրույք առանց հաշվիչների, նրանք ավելի արագ հաշվարկեցին, քան ստուգողները։ Chetna-ին հաջողվեց ստանալ լիցենզիա։
Chetna-ն վերջապես կարողացավ բացել առաջին բանկը՝ Mann Deshi-ն, գյուղաբնակ կանանց համար։ Այս ամենին հաջորդում է մյուս մարտահրավերը․ գյուղաբնակ կանայք սկսում են բողոքել, որ չեն կարող այցելել բանկ, քանի որ աշխատում էին մինչ ուշ երեկո: Բայց Chetna-ի թիմը գտնում է խնդրի լուծումը․ նրանք ստեղծում են door-step բանկային համարգ, որի միջոցով բանկի աշխատակիցներն անձամբ մոտենում էին տվյալ կանանց և տրամադրում smart card-եր, որոնց միջոցով էլ կանայք պահում էին իրենց խնայողությունները։
Ներկայումս Chetna-ի բանկն ունի 7 մասնաճյուղ, ավելի քան 185,000 հաճախորդ և օրական իրականացնում է 10,000 գործարք։ Բանկն այս ընթացքում իրականացրել է շուրջ 50 մլն դոլարի վարկավորում՝ օգնելով մի շարք կանանց ստեղծել իրենց սեփական բիզնեսները։
Բանկը մինչ օրս էլ կառավարվում է միայն կանանց կողմից և շարունակում է օգնել ցածր եկամուտ ունեցող կանանց։ Բանկը նաև համագործակցում է միջազգային կազմակերպությունների հետ՝ British Asia Trust, GIZ, Deutche Bank, Bonita Trust և այլն։ Այս ամենից բացի՝ Mann Deshi բանկը կատարում է բարեգործություններ, նվիրաբերություններ առողջապահական հաստատություններին, ստեղծել է բիզնես դպրոց, որտեղ կանայք կարող են կրթություն ստանալ։
Բայց նախքան ավարտելը՝ մի հետաքրքիր պատմություն էլ պատմենք Chetna-ի մասին։ Նա ուժեղ կնոջ լավագույն օրինակներից է, ով գերազանց հաղթահարեց յուրաքանչյուր մարտահրավեր, մոտիվացրեց և մոտիվացվեց։
TED Talks հաղորդմանն իր խոսքի ընթացքում Chetna-ն մի շատ հետաքրքիր պատմություն պատմեց։ Նա նշեց, որ բոլորին թվում է՝ ինքն է բոլոր կանանց սովորեցրել, բայց իրականում Chetna-ն շատ բան է սովորել նաև ուրիշներից և խոսեց մի աղջկա մասին, որը հիանալի օրինակ էր իր տեսակով։
Մի օր բանկ է այցելում մի աղջիկ, որը ավարտել էր միջնակարգ դպրոցը և կրթությունը պետք է շարունակեր ավագ դպրոցում։ Նա եկել էր մի խնդրանքով․ աղջիկն ամառային արձակուրդի ընթացքում ցանկանում էր աշխատել բանկում, որպեսզի գումար հավաքեր և հեծանիվ գներ։ Հեծանիվը նրան հարկավոր էր դպրոց հասնելու և ավտոբուսի գումարը խնայելու համար։ Այս օրինակը Chetna-ն օգտագործեց որպես հնարավորություն, և արդեն 3 տարի անց Mann Deshi բանկի կողմից շուրջ 10,000 աղջիկ ստացավ միջոցներ՝ հեծանիվ ձեռք բերելու և դպրոց հասնելու համար։
Հիանալի էր, չէ՞։ Կյանքում մեզ բազմիցս տրվում են հնարավորություններ, բայց հաղթում է նա, ով ճիշտ պահին օգտագործում է այդ հնարավորությունը և չի վախենում մարտահրավերներից։

Mann Deshi Bank - the first bank and banking school for women
In 1997, in a small village in India, a woman named Chetna Sinha founded the first bank run by women only for women.
07.03.2024
Chetna was born and raised in Mumbai, where she graduated from college with a degree in economics.
After graduating from college and working at a number of financial institutions, Chetna noticed that women without formal education and specialty worked as hard as she did, but never made as much money as she did, and many of them had never even been in a bank. Why? Because these women earned pennies, and banks did not serve them.
As Chetna noticed, it was very easy for middle- and high-income women in India to go to a bank and open an account, but lower-income women were always turned down, even when they wanted to place their savings in a bank deposit.
Chetna could not ignore injustice and decided to open her own bank for women with low income. It was then that Chetna started the uphill task of setting up a bank for women in her village.
Chetna gathered a few village women, built her small team and applied for a banking license.
Since the women on the team were illiterate and could not read and write, Chetna's banking license was denied. When Chetna gave up, her team member told her: “It’s true, we can’t read or write, but we can count.” This motivates Chetna and she spends about 5 months training her team in finance and accounting. They decide to apply for the license again. This time the whole team was prepared, and when they were given the task of calculating the interest to any principal amount without calculators, they calculated faster than the bank officers did using their calculators. So Chetna got the license.
She was finally able to open the first Mann Deshi bank for rural women. All this is followed by another challenge: rural women begin to complain that they cannot visit the bank because they work until late in the evening. But Chetna's team finds a solution to the problem. They create a door-step banking enabling the bank employees to meet these women in person and provide smart cards for their savings.
Chetna's Bank currently has 7 branches, over 185,000 customers and handles 10,000 transactions daily. During this period, the bank issued around $50 million in loans, helping women set up their own businesses.
The bank is still run by women and continues to help low-income women. The bank also cooperates with international organizations: British Asia Trust, GIZ, Deutsche Bank, Bonita Trust, etc. In addition, Mann Deshi Bank is engaged in charity, makes donations to medical institutions, and opened a business school for women.
But there is another interesting story about Chetna. She is one of the best examples of a strong woman who overcame all challenges, inspired and motivated others.
Chetna told an amazing story during her TED Talks. While everyone thinks that she was the one who taught all the women, in fact she herself learned a lot from others, and spoke about one girl who was a great example for her.
One day, a girl who finished middle school and was planning to continue her studies in high school comes to the bank. She wanted to work in the bank during the summer holidays to save money for a bicycle to get to school. Chetna used this example as an opportunity, and within 3 years, about 10,000 girls received funds from Mann Deshi Bank for a bicycle to travel to school.
Great, isn't it? There are so many opportunities in life, but the one who uses this opportunity at the right time overcoming the fear of failure and moving forward, wins.