Mann Deshi Bank – կանանց համար առաջին բանկը և բանկային դպրոցը
Հնդկաստանի մի փոքրիկ գյուղում Chetna Sinha անունով մի կին 1997թ․-ին հիմնադրել է առաջին բանկը կանանց համար, որը կառավարվում է միայն կանանց կողմից։
07.03.2024
Chetna-ն ծնվել և մեծացել է Mumbai քաղաքում, որտեղ էլ ավարտել է քոլեջը և ձեռք բերել տնտեսագետի մասնագիտություն։
Քոլեջն ավարտելուց հետո, աշխատելով մի շարք ֆինանսական հաստատություններում, Chetna-ն նկատում է, որ այն կանայք, որոնք չունեն մասնագիտություն, իրեն հավասար աշխատում էին, սակայն երբեք չէին վաստակում նույնչափ գումար, իսկ նրանցից շատերն անգամ չէին եղել բանկում։ Ինչու՞։ Որովհետև այս կանայք չնչին գումար էին աշխատում, իսկ մյուս բանկերը չէին սպասարկում նրանց։
Ըստ Chetna-ի՝ Հնդկաստանում միջին և ավելի եկամուտ ունեցող կանանց համար շատ հեշտ էր գնալ բանկ և հաշիվ բացել, բայց ցածր եկամուտ ունեցեղները միշտ մերժվում էին անգամ այն պարագայում, երբ նրանք ցանկանում էին խնայողություններ կատարել բանկում ավանդի տեսքով։
Chetna-ն չկարողացավ անտարբեր անցնել այս անարդարության կողքով և որոշեց բացել սեփական բանկը ցածր եկամուտ ունեցող կանանց համար՝ հիմնավորելով, որ, եթե ոչ մի բանկ պատրաստ չէ օգնել այս կանանց, իր բանկը կանի դա։
Chetna-ն հավաքեց մի քանի գյուղաբնակ կանանց, ստեղծեց իր փոքրիկ թիմը և դիմեց բանկային լիցենզիայի համար։
Քանի որ թիմի կանայք չունեին կրթություն և հետևաբար չէին կարողանում գրել ու կարդալ, Chetna-ի բանկային լիցենզիան մերժվում է։ Երբ Chetna-ն արդեն անհույս էր, թիմից մի կին նրան ասում է․ «Ճիշտ է, մենք չգիտենք գրել և կարդալ, սակայն մենք կարողանում ենք հաշվել»։ Այս նախադասությունը մոտիվացնում է Chetna-ին, և շուրջ 5 ամիս նա սովորեցնում է իր թիմին ֆինանսներ և հաշվապահություն։ Նրանք որոշում են կրկին դիմել լիցենզիայի համար։ Այս անգամ ամբողջ թիմը պատրաստված էր, և երբ նրանց առաջադրանք տրվեց հաշվել տոկոսադրույք առանց հաշվիչների, նրանք ավելի արագ հաշվարկեցին, քան ստուգողները։ Chetna-ին հաջողվեց ստանալ լիցենզիա։
Chetna-ն վերջապես կարողացավ բացել առաջին բանկը՝ Mann Deshi-ն, գյուղաբնակ կանանց համար։ Այս ամենին հաջորդում է մյուս մարտահրավերը․ գյուղաբնակ կանայք սկսում են բողոքել, որ չեն կարող այցելել բանկ, քանի որ աշխատում էին մինչ ուշ երեկո: Բայց Chetna-ի թիմը գտնում է խնդրի լուծումը․ նրանք ստեղծում են door-step բանկային համարգ, որի միջոցով բանկի աշխատակիցներն անձամբ մոտենում էին տվյալ կանանց և տրամադրում smart card-եր, որոնց միջոցով էլ կանայք պահում էին իրենց խնայողությունները։
Ներկայումս Chetna-ի բանկն ունի 7 մասնաճյուղ, ավելի քան 185,000 հաճախորդ և օրական իրականացնում է 10,000 գործարք։ Բանկն այս ընթացքում իրականացրել է շուրջ 50 մլն դոլարի վարկավորում՝ օգնելով մի շարք կանանց ստեղծել իրենց սեփական բիզնեսները։
Բանկը մինչ օրս էլ կառավարվում է միայն կանանց կողմից և շարունակում է օգնել ցածր եկամուտ ունեցող կանանց։ Բանկը նաև համագործակցում է միջազգային կազմակերպությունների հետ՝ British Asia Trust, GIZ, Deutche Bank, Bonita Trust և այլն։ Այս ամենից բացի՝ Mann Deshi բանկը կատարում է բարեգործություններ, նվիրաբերություններ առողջապահական հաստատություններին, ստեղծել է բիզնես դպրոց, որտեղ կանայք կարող են կրթություն ստանալ։
Բայց նախքան ավարտելը՝ մի հետաքրքիր պատմություն էլ պատմենք Chetna-ի մասին։ Նա ուժեղ կնոջ լավագույն օրինակներից է, ով գերազանց հաղթահարեց յուրաքանչյուր մարտահրավեր, մոտիվացրեց և մոտիվացվեց։
TED Talks հաղորդմանն իր խոսքի ընթացքում Chetna-ն մի շատ հետաքրքիր պատմություն պատմեց։ Նա նշեց, որ բոլորին թվում է՝ ինքն է բոլոր կանանց սովորեցրել, բայց իրականում Chetna-ն շատ բան է սովորել նաև ուրիշներից և խոսեց մի աղջկա մասին, որը հիանալի օրինակ էր իր տեսակով։
Մի օր բանկ է այցելում մի աղջիկ, որը ավարտել էր միջնակարգ դպրոցը և կրթությունը պետք է շարունակեր ավագ դպրոցում։ Նա եկել էր մի խնդրանքով․ աղջիկն ամառային արձակուրդի ընթացքում ցանկանում էր աշխատել բանկում, որպեսզի գումար հավաքեր և հեծանիվ գներ։ Հեծանիվը նրան հարկավոր էր դպրոց հասնելու և ավտոբուսի գումարը խնայելու համար։ Այս օրինակը Chetna-ն օգտագործեց որպես հնարավորություն, և արդեն 3 տարի անց Mann Deshi բանկի կողմից շուրջ 10,000 աղջիկ ստացավ միջոցներ՝ հեծանիվ ձեռք բերելու և դպրոց հասնելու համար։
Հիանալի էր, չէ՞։ Կյանքում մեզ բազմիցս տրվում են հնարավորություններ, բայց հաղթում է նա, ով ճիշտ պահին օգտագործում է այդ հնարավորությունը և չի վախենում մարտահրավերներից։

Mann Deshi Bank – первый банк и банковская школа для женщин
В маленькой деревне в Индии женщина по имени Четна Синха в 1997 году основала первый банк для женщин, которым управляют только женщины.
07.03.2024
Четна родилась и выросла в городе Мумбаи, где окончила колледж по специальности экономика.
Окончив колледж и поработав в нескольких финансовых учреждениях, Четна успела заметить, что женщины без специального образования работая так же усердно, как она, никогда не зарабатывали столько денег, а многие из них даже никогда не были даже в банке. Почему? Потому что эти женщины зарабатывали гроши, а банки их не обслуживали.
По словам Четны, женщинам со средним и высоким достатком в Индии было очень легко открыть в банке счёт, но женщинам с более низкими доходами всегда отказывали, даже когда они хотели внести свои сбережения в банк в виде банковского вклада.
Четна не могла пройти безразлично мимо этой несправедливости и решила открыть свой собственный банк для женщин с низкими доходами.
Четна собрала несколько деревенских женщин, создала свою небольшую команду и подала заявку на получение банковской лицензии.
Поскольку женщины в команде были без образования и, следовательно, не умели читать и писать, Четне было отказано в банковской лицензии. Когда у Четны опустились руки, одна из женщин из ее команды сказала: «Это правда, мы не умеем читать и писать, но считать умеем». Это вдохновило Четну, и около 5 месяцев она обучает свою команду финансам и бухгалтерскому учёту. Они решают снова подать заявку на лицензию. На этот раз вся команда была подготовлена, и когда им дали задание посчитать проценты без калькуляторов, они посчитали быстрее специалистов банка. Четне удалось получить лицензию.
Она наконец смогла открыть первый банк «Mann Deshi» для сельских женщин. Но сельские женщины начинают жаловаться, что не могут посетить банк, так как работают до позднего вечера. Команда Четны решает эту проблему: они создают систему door-step банкинга, в рамках которой сотрудники банка лично встречаются с ними и выдают им smart-карты для хранения их сбережений.
В настоящее время банк Четны имеет 7 филиалов, более 185,000 клиентов и ежедневно осуществляет 10,000 операций. За этот период банк предоставил кредитов на сумму около 50 миллионов долларов, помогая женщинам создать собственный бизнес.
Банком по-прежнему управляют только женщины, и он продолжает помогать женщинам с низкими доходами. Банк также сотрудничает с международными организациями, такими как: British Asia Trust, GIZ, Deutsche Bank, Bonita Trust и др. Помимо этого, Mann Deshi Bank занимается благотворительностью, делает пожертвования медицинским учреждениям, а также в созданной им бизнес-школе женщины могут получить образование.
Но, прежде чем закончить, расскажем ещё одну интересную историю о Четне. Она — один из лучших примеров сильной женщины, преодолевшей все трудности, вдохновленной идеей и вдохновившей многих.
Во время своего выступления на TED Talks, Четна рассказала интересную историю. Хотя многим кажется, что это именно она учила всех женщин, на самом деле она сама многому научилась у других, и рассказала об одной девушке, которая была прекрасным примером для этого.
Итак, в банк приходит девушка, окончившая среднюю школу и собиравшаяся продолжить обучение в старшей школе. Она пришла с просьбой; девушка хотела поработать в банке во время летних каникул, чтобы накопить денег и купить велосипед. Ей нужен был велосипед, чтобы добраться до школы и сэкономить на проезде на автобусе. Идея понравилась Четне и уже через 3 года около 10,000 девочек получили денежные средства от Mann Deshi Bank на покупку велосипеда, чтобы добираться до школы.
Здорово, не так ли? В жизни нам дается много возможностей, но побеждает тот, кто использует эту возможность в нужный момент и не боится трудностей.