Ընդհանուր տեղեկատվություն
Մենք աշխատում ենք mobile-first ֆորմատով՝ յուրաքանչյուր նոր ծառայություն նախագծելիս՝ նախևառաջ հաշվի ենք առնելու դրա՝ հավելվածով օգտագործման հարմարավետությունը:
Աշխարհը թվային է դառնում, և մենք պատրաստ ենք դրան:
Մեր տեսլականը
- Դառնալ գլոբալ ֆինտեխ գործընկեր, որը միավորում է լավագույն փորձն ու տեխնոլոգիական նորարարությունները հարմարավետ և ճկուն ծառայություններ ապահովելու համար։
Մեր առաքելությունը
Որպես human-first և խելացի ֆինտեխ ընկերություն` մենք հնարավորություն ենք տալիս մարդկանց երազելու ավելի համարձակ, բիզնեսներին` բացահայտելու նոր հորիզոններ, և հասարակությանը՝ կառուցելու ավելի լավ ապագա։
Բանկի պատմությունը
Բանկը բացեց նոր «Աջափնյակ» մասնաճյուղը, կնքեց նոր միջազգային համագործակցության պայմանագրեր, մասնակցեց միջազգային կոնֆերանսների, արժանացավ հեղինակավոր մրցանակների և կյանքի կոչեց Երևանը գունավորող street art-երը։
Բանկը փոխեց իր կազմակերպաիրավական ձևը՝ ՓԲԸ-ից ԲԲԸ-ի: Evoca-ն և EBRD-ն ստորագրեցին համագործակցության համաձայնագիր։ Ներկայացվեց Evoca Travel Card-ը։ Մեկնարկեցին Evoca Partners Club-ն և Evoca Benefits նախագիծը։
Evocabank-ը ձեռք է բերել նոր միջազգային գործընկերներ, այդ թվում՝ EIB Global-ը, հովանավորել մի շարք նախագծեր, ներկայացրել իր նոր EvocaHOME օվերդրաֆտը, ինչպես նաև արժանացել միջազգային մրցանակների։
Evocabank-ը թողարկել է նոր, գերժամանակակից EvocaTOUCH 2 և EvocaINVEST հավելվածները։ Գործընկերներին է ներկայացրել Evoca Digital քարտը, Action օնլայն վարկը, Էլեկտրոնային ստորագրության e-Sign համակարգը։
Evoca-ն համալրել է կանոնադրական կապիտալը 3 մլրդ դրամով: Թողարկել է պարտատոմսեր։ Ներկայացրել է Visa Vision քարտը։ ՀայՓոստի հետ սկսել է համագործակցություն՝ հարմարավետ և հասանելի ֆինտեխ ծառայությունների գծով։ Գործարկել է Evoca mobile POS-ը։
Evoca-ի նոր, կրեատիվ լուծումներով կայքը Awwwards թիմի կողմից արժանացել է 2 մրցանակի: Բանկը ներկայացրել է իր Evoca Gift Card-ը: Բանկը 2 փուլով թողարկել է պարտատոմսեր, այդ թվում՝ online տարբերակով:
Evocabank-ը յուրահատուկ կերպով նշեց իր 3 և Բանկի հիմնադրման 30-ամյակը՝ առաջին անգամ Հայաստանում կազմակերպելով լուսային դրոն շոու: 300 դրոն միաժամանակ լուսավորեցին Երևանի երկինքը՝ շնորհավորելով Evocabank-ի տարեդարձը:
Evocabank-ի Վարչության նախագահի տեղակալ Կարեն Եղիազարյանը նշանակվել է Բանկի Վարչության նախագահ: Ներկայացվել է Visa Infinite քարտը: Բանկը դարձել է Եվրատեսիլ 2019-ի հեռարձակման գլխավոր հովանավոր։
Evocabank-ը երկրորդ տարին անընդմեջ Global Finance հեղինակավոր ամսագրի կողմից ճանաչվել է Լավագույն սպառողական թվային բանկը Հայաստանում: Ներկայացվել են ArCa-MIR և Shopping Card քարտերը:
Բանկը վերանվանվել է Evocabank-ի՝ փոխելով իր ռազմավարությունը և բիզնես մոդելը՝ անցնելով mobile-first ֆորմատի: Անդամակցել է VISA վճարային համակարգին: Ներկայացրել է SingleTOUCH օնլայն վարկատեսակը:
Բանկի նորմատիվային ընդհանուր կապիտալը գերազանցել է ԿԲ սահմանած 30 մլրդ. ՀՀ դրամ նվազագույն պահանջը: Բանկը փոխեց իր կազմակերպաիրավական ձևը՝ վերակազմավորվելով ՍՊԸ-ից ՓԲԸ-ի:
Ներդրվել է Prometey Mobile բջջային հավելվածը և իրականացվել է հավելվածի՝ Իվետա Մուկուչյանի մասնակցությամբ գովազդային արշավը, որի շրջանակներում թողարկվել է հատուկ բրենդավորված քարտ: Գործարկվել է Prometey Token անվտանգության բջջային հավելվածն App Store-ում և Play Store-ում:
Միացել է "UNIStream" դրամական փոխանցումների համակարգին: "Global Finance" ամսագիրը, երկրորդ տարին անդընդմեջ, Բանկին ճանաչել է որպես աշխարհի լավագույն ենթապահառու բանկերից մեկը և 2012թ. «Լավագույն ենթապահառու բանկը» Հայաստանում:
Առաջին անգամ Հայաստանում` Բանկը թողարկել և Շվեյցարական առաջատար բանկերից մեկին է վաճառել սեփական ոչ փաստաթղթային առանց ապահովվածության պարտատոմսեր:
Ստացել է «MasterCard Europe» վճարային համակարգի աֆիլիատ անդամի կարգավիճակ: Սկսել է թողարկել «Maestro», «MasterCard Standard», «MasterCard Gold», «MasterCard Business» տիպի պլաստիկ քարտեր:
Դարձել է «Արմենիան Քարդ» ՓԲԸ բաժնետեր և «ԱրՔա» վճարային համակարգի լիիրավ անդամ:
Անդամակցել է S.W.I.F.T. միջազգային փոխանցումների համակարգին:
Լիցենզավորվել է ՀՀ Կենտրոնական բանկի կողմից` թիվ 27 ընդհանուր արտոնագրով:
Բանկը հիմնադրվել է 1990թ. և մինչև 2017թ. գործել է Պրոմեթևս և Պրոմեթեյ Բանկ անուններով:
Արժեքներ և առաջնայնություններ
- Human-first Առաջին տեղում միշտ մարդիկ են՝ մեր հաճախորդները, էքսպերտների թիմը և հասարակությունը։ Չէ՞ որ աշխարհում ամեն ինչ արվում է մարդկանց կողմից մարդկանց համար։
- Նորարարություն Նորարարությունը մեր ԴՆԹ-ի մասն է, իսկ փոփոխությունն այսօր միակ հաստատունն է։ Մենք բաց ենք և պատրաստակամ զարգանալու համար։
- Դրական ազդեցություն Մենք ձգտում ենք ունենալ դրական ազդեցություն և նպաստել աշխարհն ավելի լավը դարձնելուն։
Կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվություն
Բանկը շարունակաբար աջակցություն է ցուցաբերում հանրության տարբեր խմբերին և հասարակական նախաձեռնություններին հետևյալ ոլորտներում`
- Նորագույն տեխնոլոգիաների զարգացում, նորարար նախաձեռնություններ, startup-եր,
- Երիտասարդության կրթական, գիտական և մշակութային նախաձեռնություններ,
- Հասարակական կարևոր նշանակություն ունեցող նախաձեռնություններ,
- Հասարակության առավել խոցելի խմբեր, մասնավորապես՝ ծնողազուրկ կամ հատուկ խնամքի տակ գտնվող երեխաներ:
Բանկի լոգոտիպը
Բանկի լոգոն կազմված է evolution՝ էվոլյուցիա բառի արմատից և նմանեցված է evoke՝ զարթեցնել բառին: Բառի երկրորդ տառը՝ V-ն, պատկերված է կորացված անկյուններով հավասարակողմ եռանկյան տեսքով և նմանեցված է դեպի աջ և վեր ուղղված սլաքի տեսքով՝ խարդհրդանշելով Բանկի ձգտումը դեպի առաջընթաց:
![]()
Բանկի բրենդբուքը
Բրենդբուքում կգտնեք Բանկի լոգոյի կիրառման կանոնները, բրենդային գույները, տառատեսակները և բրենդի այլ կարևոր տարրերը:

Evocabank предоставляет быстрые, несложные и инновационные услуги с широким применением новейших информационных технологий.
Мы уделяем особое внимание развитию мобайл-услуг.
Работаем в формате mobile-first, т.е. при проектировании каждой новой услуги в первую очередь будем учитывать удобство услуги для использования через мобильное приложение.
Мир становится цифровым и мы готовы к этому.
Наше видение
- Быть финансовым учреждением в Армении, предоставляющим наиболее инновационные и передовые услуги, которыми могут воспользоваться онлайн, без посещения Банка.
Наша миссия
Предоставлять финансовые услуги при активном применении новейших технологий простым, и удобным методом – в формате mobile-first.
Мы постоянно совершенствуем наши услуги, делая жизнь людей более комфортабельной.
История Банка
Evocabank приобрел новых международных партнеров, в том числе EIB Global, выступил спонсором ряда проектов, представил новый овердрафт EvocaHOME и завоевал международные награды.
Evocabank выпустил новые современные приложения EvocaTOUCH 2 и EvocaINVEST. Банк представил своим Партнерам карту Evoca Digital, онлайн-кредит Action, систему электронной подписи e-Sign.
Evoca увеличил уставный капитал на 3 млрд драмов. Банк выпустил облигации. Представил карту Visa Vision. Начал новое сотрудничество с HayPost по предоставлению удобных и доступных финтех-услуг. Банк запустил Evoca mobile POS.
Новый творческий веб-сайт Evoca получил две награды от команды Awwwards. Банк представил подарочную карту Evoca Gift Card. Банк выпустил облигации в два этапа, в том числе онлайн.
Evocabank по-особому отпраздновал свое 30-летие, организовав впервые в Армении световое шоу дронов. В то же время 300 дронов озарили небо Еревана, поздравив Evocabank с юбилеем.
Председателем правления назначен заместитель председателя правления Евокабанка Карен Егиазарян. Карта Visa Infinite была представлена. Банк стал генеральным спонсором Евровидение-2019.
Evocabank второй год подряд признан лучшим розничным цифровым банком Армении финансовым журналом Global Finance . Банк представил карты ArCa-MIR и Shopping Card.
Банк был переименован в Evocabank, изменив свою стратегию и бизнес-модель, и перейдя на мобильный формат mobile-first. Присоединился к платежной системе VISA. Внедрил онлайн-кредит SingleTOUCH.
Нормативный общий капитал Банка превысил минимальное требование Центрального банка: 30 млрд драмов РА. Банк сменил свою организационно-правовую форму и преобразовалось в ЗАО.
Приложение Prometey Mobile было запущено и осуществилась рекламная кампания приложения, лицом которой стала Иветы Мукучян. В рамках рекламной кампании Банк выпустил специальную брендированную карту. Состоялся запуск мобильного приложения безопасности Prometey Token для App Store и Play Store.
Банк присоединился к системе денежных переводов "UNIStream". Авторитетный журнал "Global Finance", второй год подряд, признал Банк одним из лучших Cуб-Депозитарных Банков мира и "Лучшим Суб-Депозитарным Банком" Армении 2012-го года.
Банк впервые в Армении выпустил и продал одному из ведущих швейцарских банков собственные недокументарные облигации без обеспечения.
Получил статус афилированного члена платежной системы "MasterCard Europe". Начал выпускать пластиковые карты типа "Maestro", "MasterCard Standard", "MasterCard Gold" и "MasterCard Business".
Стал акционером ЗАО "Армениан Кард" и полноправным членом платежной системы "ArCa".
Стал членом системы S.W.I.F.T.
Получил лицензию ЦБ РА за номером 27.
Банк был учрежден в 1990г. и по 2017г. функционировал как Банк Прометевс и Банк Прометей.
Основные ценности
- Честность Мы действуем честно во всех отношениях.
- Инновативность Мы постоянно внедряем и применяем инновации, предлагая своим клиентам лучшие технологиеческие решения новейших технологий.
- Надежность Мы стабильны как в отношении клиентов, так и в отношении партнеров.
- Прозрачность Мы открыты и прозрачны перед обществом, в то же время - закрыты в вопросе банковской и коммерческой тайны клиента.
- Довериe клиентов Клиенты - в центре нашей деятельности, мы ценим и дорожим их доверием.
- Комфорт Комфорт
- Деловая репутация Деловая репутация
- Командный дух Мы сформировали лучшую команду для обеспечения лучшего обслуживания наших клиентов.
Корпоративная социальная ответственность
Банк постоянно оказывает поддержку разным слоям общества и общественным инициативам в следующих областях:
- Развитие новейших технологий, инновационные инициативы, startup-ы,
- Образовательные, научные и культурные инициативы молодежи,
- Инициативы, имеющие важное общественное значение,
- Наиболее уязвимые группы общества, в частности, дети лишенные родителей или нуждающиеся в особом уходе.
Логотип Банка
Логотип Банка состоит из первого слога «эволюция» и созвучно со словом «evoke» - вызывать, пробуждать . Вторая буква – V- изображена в виде равностороннего треугольника с окугленными углами и похожа на стрелу, направленную вправо и вверх, символизируя стремление Банка к прогрессу.