Ընդհանուր տեղեկատվություն
Մենք աշխատում ենք mobile-first ֆորմատով՝ յուրաքանչյուր նոր ծառայություն նախագծելիս՝ նախևառաջ հաշվի ենք առնելու դրա՝ հավելվածով օգտագործման հարմարավետությունը:
Աշխարհը թվային է դառնում, և մենք պատրաստ ենք դրան:
Մեր տեսլականը
- Դառնալ գլոբալ ֆինտեխ գործընկեր, որը միավորում է լավագույն փորձն ու տեխնոլոգիական նորարարությունները հարմարավետ և ճկուն ծառայություններ ապահովելու համար։
Մեր առաքելությունը
Որպես human-first և խելացի ֆինտեխ ընկերություն` մենք հնարավորություն ենք տալիս մարդկանց երազելու ավելի համարձակ, բիզնեսներին` բացահայտելու նոր հորիզոններ, և հասարակությանը՝ կառուցելու ավելի լավ ապագա։
Բանկի պատմությունը
Բանկը բացեց նոր «Աջափնյակ» մասնաճյուղը, կնքեց նոր միջազգային համագործակցության պայմանագրեր, մասնակցեց միջազգային կոնֆերանսների, արժանացավ հեղինակավոր մրցանակների և կյանքի կոչեց Երևանը գունավորող street art-երը։
Բանկը փոխեց իր կազմակերպաիրավական ձևը՝ ՓԲԸ-ից ԲԲԸ-ի: Evoca-ն և EBRD-ն ստորագրեցին համագործակցության համաձայնագիր։ Ներկայացվեց Evoca Travel Card-ը։ Մեկնարկեցին Evoca Partners Club-ն և Evoca Benefits նախագիծը։
Evocabank-ը ձեռք է բերել նոր միջազգային գործընկերներ, այդ թվում՝ EIB Global-ը, հովանավորել մի շարք նախագծեր, ներկայացրել իր նոր EvocaHOME օվերդրաֆտը, ինչպես նաև արժանացել միջազգային մրցանակների։
Evocabank-ը թողարկել է նոր, գերժամանակակից EvocaTOUCH 2 և EvocaINVEST հավելվածները։ Գործընկերներին է ներկայացրել Evoca Digital քարտը, Action օնլայն վարկը, Էլեկտրոնային ստորագրության e-Sign համակարգը։
Evoca-ն համալրել է կանոնադրական կապիտալը 3 մլրդ դրամով: Թողարկել է պարտատոմսեր։ Ներկայացրել է Visa Vision քարտը։ ՀայՓոստի հետ սկսել է համագործակցություն՝ հարմարավետ և հասանելի ֆինտեխ ծառայությունների գծով։ Գործարկել է Evoca mobile POS-ը։
Evoca-ի նոր, կրեատիվ լուծումներով կայքը Awwwards թիմի կողմից արժանացել է 2 մրցանակի: Բանկը ներկայացրել է իր Evoca Gift Card-ը: Բանկը 2 փուլով թողարկել է պարտատոմսեր, այդ թվում՝ online տարբերակով:
Evocabank-ը յուրահատուկ կերպով նշեց իր 3 և Բանկի հիմնադրման 30-ամյակը՝ առաջին անգամ Հայաստանում կազմակերպելով լուսային դրոն շոու: 300 դրոն միաժամանակ լուսավորեցին Երևանի երկինքը՝ շնորհավորելով Evocabank-ի տարեդարձը:
Evocabank-ի Վարչության նախագահի տեղակալ Կարեն Եղիազարյանը նշանակվել է Բանկի Վարչության նախագահ: Ներկայացվել է Visa Infinite քարտը: Բանկը դարձել է Եվրատեսիլ 2019-ի հեռարձակման գլխավոր հովանավոր։
Evocabank-ը երկրորդ տարին անընդմեջ Global Finance հեղինակավոր ամսագրի կողմից ճանաչվել է Լավագույն սպառողական թվային բանկը Հայաստանում: Ներկայացվել են ArCa-MIR և Shopping Card քարտերը:
Բանկը վերանվանվել է Evocabank-ի՝ փոխելով իր ռազմավարությունը և բիզնես մոդելը՝ անցնելով mobile-first ֆորմատի: Անդամակցել է VISA վճարային համակարգին: Ներկայացրել է SingleTOUCH օնլայն վարկատեսակը:
Բանկի նորմատիվային ընդհանուր կապիտալը գերազանցել է ԿԲ սահմանած 30 մլրդ. ՀՀ դրամ նվազագույն պահանջը: Բանկը փոխեց իր կազմակերպաիրավական ձևը՝ վերակազմավորվելով ՍՊԸ-ից ՓԲԸ-ի:
Ներդրվել է Prometey Mobile բջջային հավելվածը և իրականացվել է հավելվածի՝ Իվետա Մուկուչյանի մասնակցությամբ գովազդային արշավը, որի շրջանակներում թողարկվել է հատուկ բրենդավորված քարտ: Գործարկվել է Prometey Token անվտանգության բջջային հավելվածն App Store-ում և Play Store-ում:
Միացել է "UNIStream" դրամական փոխանցումների համակարգին: "Global Finance" ամսագիրը, երկրորդ տարին անդընդմեջ, Բանկին ճանաչել է որպես աշխարհի լավագույն ենթապահառու բանկերից մեկը և 2012թ. «Լավագույն ենթապահառու բանկը» Հայաստանում:
Առաջին անգամ Հայաստանում` Բանկը թողարկել և Շվեյցարական առաջատար բանկերից մեկին է վաճառել սեփական ոչ փաստաթղթային առանց ապահովվածության պարտատոմսեր:
Ստացել է «MasterCard Europe» վճարային համակարգի աֆիլիատ անդամի կարգավիճակ: Սկսել է թողարկել «Maestro», «MasterCard Standard», «MasterCard Gold», «MasterCard Business» տիպի պլաստիկ քարտեր:
Դարձել է «Արմենիան Քարդ» ՓԲԸ բաժնետեր և «ԱրՔա» վճարային համակարգի լիիրավ անդամ:
Անդամակցել է S.W.I.F.T. միջազգային փոխանցումների համակարգին:
Լիցենզավորվել է ՀՀ Կենտրոնական բանկի կողմից` թիվ 27 ընդհանուր արտոնագրով:
Բանկը հիմնադրվել է 1990թ. և մինչև 2017թ. գործել է Պրոմեթևս և Պրոմեթեյ Բանկ անուններով:
Արժեքներ և առաջնայնություններ
- Human-first Առաջին տեղում միշտ մարդիկ են՝ մեր հաճախորդները, էքսպերտների թիմը և հասարակությունը։ Չէ՞ որ աշխարհում ամեն ինչ արվում է մարդկանց կողմից մարդկանց համար։
- Նորարարություն Նորարարությունը մեր ԴՆԹ-ի մասն է, իսկ փոփոխությունն այսօր միակ հաստատունն է։ Մենք բաց ենք և պատրաստակամ զարգանալու համար։
- Դրական ազդեցություն Մենք ձգտում ենք ունենալ դրական ազդեցություն և նպաստել աշխարհն ավելի լավը դարձնելուն։
Կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվություն
Բանկը շարունակաբար աջակցություն է ցուցաբերում հանրության տարբեր խմբերին և հասարակական նախաձեռնություններին հետևյալ ոլորտներում`
- Նորագույն տեխնոլոգիաների զարգացում, նորարար նախաձեռնություններ, startup-եր,
- Երիտասարդության կրթական, գիտական և մշակութային նախաձեռնություններ,
- Հասարակական կարևոր նշանակություն ունեցող նախաձեռնություններ,
- Հասարակության առավել խոցելի խմբեր, մասնավորապես՝ ծնողազուրկ կամ հատուկ խնամքի տակ գտնվող երեխաներ:
Բանկի լոգոտիպը
Բանկի լոգոն կազմված է evolution՝ էվոլյուցիա բառի արմատից և նմանեցված է evoke՝ զարթեցնել բառին: Բառի երկրորդ տառը՝ V-ն, պատկերված է կորացված անկյուններով հավասարակողմ եռանկյան տեսքով և նմանեցված է դեպի աջ և վեր ուղղված սլաքի տեսքով՝ խարդհրդանշելով Բանկի ձգտումը դեպի առաջընթաց:
![]()
Բանկի բրենդբուքը
Բրենդբուքում կգտնեք Բանկի լոգոյի կիրառման կանոնները, բրենդային գույները, տառատեսակները և բրենդի այլ կարևոր տարրերը:

Evocabank provides fast, simple, innovative services and stands out by active use of the latest information technologies.
Our focus is on developing mobile services.
We work in mobile-first format, taking into account the convenience of using it via app first when designing a new service.
The world is becoming digital, and we should be ready for that.
Our Vision
- To be the most innovative and progressive commercial bank in Armenia whose services will be available online without visiting the Bank.
Our Mission Statement
To deliver financial services with extensive application of the latest technology in fast, simple and convenient way operating in mobile-first format.
We continuously improve our services, making lives of people more comfortable.
Bank History
Evocabank acquired new international partners, including EIB Global, sponsored a number of projects, introduced its new EvocaHOME overdraft, and received international awards.
Evocabank has released the new, state-of-the-art EvocaTOUCH 2 and EvocaINVEST applications. Bank presented Evoca Digital card, Action online loan, e-Sign electronic signature system to its Partners.
Evoca share capital increased by AMD 3 bln. Bank issued bonds. Presented Visa Vision card. Started new collaboration with HayPost on delivering convenient and affordable fintech services. Launched Evoca mobile POS.
Evoca's new, creative website has won two awards from the Awwwards team. The bank presented its Evoca Gift Card. The bank issued bonds in two stages, including online.
Evocabank celebrated the 30th anniversary in a special way by organizing a light drone show for the first time in Armenia. At the same time, 300 drones lit up the sky of Yerevan, congratulating Evocabank on its anniversary.
Evocabank Board Deputy Chairman Karen Yeghiazaryan has been appointed Chairman of the Board. Visa Infinite card has been presented. Bank became the general sponsor of Eurovision 2019 broadcasting.
Global Finance magazine named Evocabank The Best Consumer Digital Bank in Armenia for the second year in a raw. ArCa-MIR Card and Shopping Card were introduced.
The bank has been renamed to Evocabank, changing its strategy and business model, and moving to mobile-first format. Joined in VISA payment system. Introduced SingleTOUCH online loan.
The Bank's regualatory charter capital exceeded the min demaded level set by CBA: AMD 30 bln. The Bank shifted its legal corporate form from LLC to CJSC.
Prometey Mobile mobile application was launched and the advertising campaign of the application, starring Iveta Mukuchyan was carried out, within the scope of which special branded card was issued. Prometey Token security mobile app was launched on App Store and Play Store.
Accession to "UNIStream" money transfer system. "Global Finance" reputable magazine, the 2-nd consecutive year, selected the Bank as one of the World's Best Sub-Custodian Banks in 2012 and the "Best Sub-Custodian Bank" of Armenia.
For the first time in Armenia the Bank issued its own dematerialized unsecured bonds and sold them to a leading Swiss bank.
The Bank was granted the status of an affiliated member of the "MasterCard Europe" system. The Bank started issuing "Maestro", "MasterCard Standard", "MasterCard Gold", "MasterCard Business" banking cards.
Became a shareholder of "Armenian Card" CJSC, and a full member of "ArCa" payment system.
Accessed the S.W.I.F.T. system.
Was licensed by the CBA and received a general license No 27.
The Bank was established in 1990 and acted till 2017 as Prometeus and Prometey Bank.
Bank’s Main Values
- Honesty We build honest relationships with everyone.
- Innovativeness We are continuously introducing and applying innovations to offer customers the best solutions of the latest technologies.
- Reliability Wе are stable and reliable for both our customers and partners.
- Transparency We are open and transparent to public, at the same time we keep confidential the information on clients banking and trade secrets.
- Customer Confidence We place customers at the center of our activities; we appreciate and take care of our customers' trust.
- Comfort We strive to improve the lives of our customers making them more comfortable.
- Business Image Impeccable reputation is our most valuable and irreplaceable asset.
- Team Spirit We have formed the best team to ensure the best services for our customers.
Corporate Social Responsibility
The Bank will provide ongoing support to various groups and public initiatives in the following areas:
- Development of the latest technology, innovative initiatives, startups,
- Educational, scientific and cultural initiatives of the youth,
- Initiatives of major public importance,
- Most vulnerable groups of the society, in particular, children without parental care or kids with special needs.
The Logo
The Bank's logo is comprised of the world "evolution" and is likened to teh word "evoke". The second -«V»- letter is portrayed in the from an equilateral triangle with curved angles and is similar to an arrow pointing rightwards and upwards, symbolizing the Bank's aspiration to move forward.