Հաշիվների բացում և սպասարկում
Հայաստանի ռեզիդենտ և ոչ ռեզիդենտ իրավաբանական անձանց ու անհատ ձեռնարկատերերին առաջարկում ենք մեզ մոտ բացել դրամային և արտարժութային բանկային ընթացիկ հաշիվներ:
Հաշիվների սպասարկումն իրականացնում ենք մեր Ընթացիկ հաշիվների սպասարկման սակագների համաձայն: Հաշիվներ բացելու համար կարող եք դիմել մեր Գլխամասային գրասենյակ և ցանկացած մասնաճյուղ:
ՈՒշադրություն. Առարկայազուրկ մետաղական հաշիվների, Ավանդային և Քարտային հաշիվների սպասարկման պայմաններին կարող եք ծանոթանալ Առարկայազուրկ մետաղական հաշիվներ, Վճարային քարտեր ենթաբաժիններում և իրավաբանական անձանց բանկային ծառայությունների Ավանդներ բաժնում:
Իրավաբանական անձանց դեպքում`
- Դիմում՝ մեր ձևանմուշի համաձայն:
- Կանոնադրություն (ոչ ռեզիդենտների դեպքում՝ կանոնադրություն կամ փոխարինող այլ փաստաթուղթ):
- Պետական ռեգիստրի գրանցման վկայական (ոչ ռեզիդենտների դեպքում՝ տվյալ երկրի գրանցող պետական մարմնի կողմից տրված վկայական և գրանցման երկրի համապատասխան մարմնի կողմից տրված հարկային մարմիններում հաշվառված փաստաթուղթ):
- Հարկ վճարողի հաշվառման համարը (ՀՎՀՀ), եթե առկա չէ պետական ռեգիստրի վկայականում:
- Գործադիր մարմնի ղեկավար/ների, գլխավոր հաշվապահի անձնագրերը կամ նույնականացման քարտերը, ինչպես նաև քաղվածքներ պաշտոնների նշանակման հրամաններից, եթե պետական ռեգիստրի գրանցման վկայականում ղեկավարի վերաբերյալ տվյալները բացակայում են (ոչ ռեզիդենտների դեպքում՝ գործադիր մարմնի ղեկավար/ների, անձնագիր/ները և իրավասու մարմնի կողմից պաշտոնների նշանակման վերաբերյալ որոշումները):
- Հաշվի կարգադրիչների անձնագրերը կամ նույնականացման քարտերը:
- Կանոնադրական կապիտալում 10% և ավելի բաժնեմաս ունեցող անձանց/իրական շահառուների նույնականացման համար անհրաժեշտ են՝
- Եթե իրական շահառուն ֆիզիկական անձ է, ապա անձնագրի կամ նույնականացման քարտի պատճենները:
- Եթե իրական շահառուն իրավաբանական անձ է, ապա տվյալ իրավաբանական անձի այս տեղեկատվության 2-րդ, 3-րդ և 4-րդ կետերով պահանջվող փաստաթղթերի (ոչ ռեզիդենտների դեպքում՝ միայն 2-րդ և 3-րդ կետերով պահանջվող փաստաթղթերի) պատճենները:
- Մեր պահանջով այլ փաստաթղթեր:
Անհատ ձեռնարկատերերի դեպքում՝
- Անձնագիր կամ նույնականացման քարտ:
- Պետական ռեգիստրի գրանցման վկայական (բացակայության դեպքում՝ քաղվածք պետական ռեգիստրից):
- Ստորագրության նմուշի քարտ: Առանց կնիքի գործող անհատ ձեռնարկատերի դեպքում, ստորագրության և նմուշի քարտում կատարվում է համապատասխան գրառում՝ կնիքի բացակայության վերաբերյալ:
- Ձեր բանկային հաշիվների սպասարկումը կարգավորվում է Հայաստանի օրենսդրությամբ, Կենտրոնական բանկի նորմատիվ ակտերով, մեր և ձեր միջև կնքված բանկային հաշվի սպասարկման պայմանագրով:
- Բանկային հաշիվները սպասարկում են մեր գլխամասային գրասենյակը և մասնաճյուղերը՝ գործառնական օրվա ընթացքում՝ ժամը 9:30-17:00-ը, առանց ընդմիջման:
- Ձեր հաշիվներով իրականացվող գործառնությունների (հաշվարկային/դրամարկղային) դիմաց գանձում ենք համապատասխան միջնորդավճարներ՝ մեր սակագների համաձայն: Նշում. Իրավաբանական անձանց համար սահմանված դրույքները և սակագները կիրառվում են նաև անհատ ձեռնարկատերերի նկատմամբ:
- Հաշիվների բացման և փակման դիմաց միջնորդավճարներ չենք գանձում, չի գործում նաև հաշվի չնվազող մնացորդի պահանջ:
- Իրավունք ունեք ձեր բանկային հաշիվներով կատարել Հայաստանի օրենսդրական ակտերով չարգելված ցանկացած գործառնություն (կանխիկ/անկանխիկ)՝ մեզ ներկայացնելով փաստաթղթային հանձնարարական/կարգադրություն: Բանկային հաշվով հնարավոր է իրականացնել հետևյալ գործառնությունները՝
- բացված հաշվին մուտքագրել դրամական միջոցներ,
- կատարել հաշվից դրամական փոխանցումներ,
- հաշվից գումարներ ստանալ,
- իրականացնել ընթացիկ հաշվի մնացորդի փոխարկում արտարժույթի (գործարքի կատարման դրությամբ մեր կողմից սահմանված արտարժույթների առք ու վաճառքի փոխարժեքներով),
- ընթացիկ հաշվից մարել վարկեր և կատարել այլ գործառնություններ:
- Կարող եք նաև առանց մեզ այցելելու կառավարել ձեր հաշիվները` բանկային հաշիվների հեռակառավարման (online) մեր համակարգերի միջոցով:
- Բանկային հաշիվներով իրականացվող գործառնությունները (դրամական միջոցների շարժը, գանձված միջնորդավճարներ, ստացված եկամուտներ) ամբողջովին արտացոլվում են հաշիվների քաղվածքներում: Փոխադարձ համաձայնության հիման վրա քաղվածքները կարող ենք տրամադրել առձեռն, փոստային կամ էլեկտրոնային կապի միջոցներով: Քաղվածքների կրկնօրինակների և/կամ հաշիվների վերաբերյալ այլ տեղեկանքների տրամադրման դիմաց գանձում ենք միջնորդավճարներ՝ մեր սակագների համաձայն:
- Ձեր հաշվին դրամական միջոցների մուտքագրման/ելքագրման ժամկետները`
- Ձեր օգտին ստացված դրամական միջոցները հաշվին մուտքագրվում են ոչ ուշ, քան մուտքագրումը հաստատող փաստաթղթերի ստացման հաջորդող բանկային օրը: Հաշվի կանխիկ համալրման դեպքում՝ դրամական միջոցները մուտքագրվում են նույն բանկային օրը:
- Ձեր հաշվից դրամական միջոցների ելքագրումը (փոխանցումների իրականացումը) կատարվում է ձեր կողմից մեզ ներկայացված վճարման հանձնարարագրերի հիմքերով, ընդ որում՝ մինչև ժամը 15:30-ը ներկայացված վճարման հանձնարարագրերը կատարում ենք նույն բանկային օրը:
- Բանկի կողմից վճարման հանձնարարականի դրոշմակնիքումը հաստատում է այն փաստը, որ վճարման հանձնարարականն ընդունվել է Բանկի կողմից ի կատարման և չի նշանակում, որ արդեն կատարվել է Բանկի կողմից:
Բանկի կողմից ընդունված և դրոշմակնքված վճարման հանձնարարականի կատարումը կարող է չեղյալ համարվել հաճախորդի հաշվին միջոցների անբավարարության, գումարի ծագման հիմքերի բացակայության և այլ անհամապատասխանություններ ի հայտ գալու դեպքում: Սույն գործողության արդյունքում Հաճախորդին պատճառված վնասի համար Բանկը պատասխանատվություն չի կրում:
- Բանկային հաշվին առկա դրամական միջոցները տնօրինելու ձեր իրավունքները չենք սահմանափակում:
- Հաշվետիրոջ ձեր իրավունքները կարող են սահմանափակվել դատարանի վճռով, դատական ակտերի հարկադիր կատարումն ապահովող մարմինների կամ հարկային մարմինների կողմից ներկայացված հայտի հիման վրա: Առանց ձեր կարգադրության՝ հաշվից դրամական միջոցները կարող են բռնագանձվել դատարանի վճռով հարկադիր կատարումն ապահովող մարմինների և հարկային մարմինների ներկայացրած հայտի հիման վրա:
- Այս դեպքերում մենք պարտավորություն չենք կրում ձեր հանդեպ, ձեր հաշիվների և դրամական միջոցների նկատմամբ ՀՀ օրենսդրական կարգով կիրառվող իրավական սանկցիաների մասին տեղեկացնելու համար: Նման տեղեկատվություն կարող ենք տրամադրել միայն համապատասխան սանկցիաները կիրառելուց հետո՝ հեռախոսի կամ այլ կապի միջոցներով (էլեկտրոնային/փոստային):
- Երաշխավորում ենք հաշվի, հաշվով գործառնությունների և ձեր մասին տեղեկությունների գաղտնիությունը: Նման տեղեկություններ տրամադրում ենք միայն ձեզ կամ ձեր լիազոր ներկայացուցչին: Պետական մարմիններին և դրանց պաշտոնատար անձանց բանկային գաղտնիք կազմող տեղեկությունները տրամադրում ենք՝ միայն Բանկային գաղտնիքի մասին ՀՀ օրենքի համաձայն:
- Մեր և ձեր միջև ծագած ցանկացած վեճ և տարաձայնություն նախ և առաջ լուծվում է փոխադարձ բանակցությունների միջոցով, իսկ համաձայնության չգալու դեպքում՝ Հայաստանի օրենսդրությամբ սահմանված կարգով:
- Դուք ցանկացած ժամանակ կարող եք պահանջել լուծել բանկային հաշվի սպասարկման պայմանագիրը և ձեր հայեցողությամբ տնօրինել հաշվին առկա դրամական մնացորդը (կանխիկ ելքագրել կամ փոխանցել այլ հաշվի): Այս դեպքերում հաշվին եղած դրամական միջոցների մնացորդը տրամադրում ենք ձեզ կամ ձեր ցուցումով փոխանցում այլ հաշվի՝ ձեր համապատասխան գրավոր դիմումը ստանալուց ոչ ուշ, քան 7 (յոթ) օրվա ընթացքում:
- Կարող ենք անվիճելի կարգով դադարեցնել բանկային հաշվի սպասարկման պայմանագիրը, եթե լինելով իրավաբանական անձ հաճախորդ՝ մեկ տարվա ընթացքում ձեր բանկային հաշվով գործառնություններ չեք կատարել, իսկ մնացորդը զրոյական է:
- Բանկային հաշվի պայմանագրի լուծումը հիմք է ձեր հաշիվը փակելու համար:
Հարգելի Հաճախորդ,
«ԷՎՈԿԱԲԱՆԿ» ՓԲԸ-ն Հայաստանի Հանրապետության և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների միջև «Օտարերկրյա հաշիվների հարկային համապատասխանության ակտի» կիրարկմանն օժանդակելու համագործակցության մասին համաձայնագրի պահանջներից ելնելով իրավասու է հաճախորդներից պահանջել լրացուցիչ տեղեկատվություն, մասնավորապես հաճախորդներից պահանջվում է լրացնել վերջիններիս ԱՄՆ անձ կարգավիճակի նույնականացման համար պահանջվող հետևյալ ձևաթղթերը՝ Իրավաբանական անձ հաճախորդների ինքնահայտարարագրման ձև` Մոդել 2-ի համաձայն (FATCA) կամ Ֆիզիկական անձ (ներառյալ անհատ ձեռնարկատեր) հաճախորդների ինքնահայտարարագրման ձև FATCA նպատակների համար

Account opening and service
RA resident and non-resident legal entities and sole proprietors can open current accounts in Armenian drams and foreign currency.
To open an account, you can turn to the Head Office or any branch.
Attention: Terms of servicing unallocated metal accounts, Deposit and Cards accounts can be found in subsections Unallocated Metal Accounts, Payment Cards and section Deposits of Banking Services for Legal Entities.
Required Documents
For legal entities:
- Application according to bank's model form;
- Charter (for non-residents: charter or other relevant document);
- Certificate of state registration (for non-residents: certificate of registration with relevant bodies in that country and document issued by an authorized body and recorded in tax authorities);
- Taxpayer identification number (TIN) unless it is indicated in the certificate of state registration;
- Passports or ID cards of senior executive officer(s), as well as extracts of appointment orders, unless the data of senior executive officer are indicated in the certificate of state registration (for non-residents: passport(s) of senior executive officer(s) and appointment decisions made by a competent body).
- Passports or identification cards of account holders;
- For identification of holders of 10% and more of shares in charter capital/beneficiary owners, the following documents will be required:
- If the beneficiary owner is an individual, a photo copy of passport or identification card;
- If the beneficiary owner is a legal entity, photo copies of the documents required under points 2, 3 and 4 hereof (for non-residents: documents required under points 2 and 3 hereof;
- Other documents as may be required by the bank.
For sole proprietors:
- Application according to bank’s model form;
- Passport or identification card;
- Certificate of state registration (in case of its absence, extract from state registry);
- Taxpayer identification number (TIN), unless indicated in the state registry;
- Specimen signature card. For sole proprietors with no stamp, a relevant record is made in the signature specimen card on absence of a stamp.
Account Service
- The service of your bank accounts will be regulated by RA legislation, RA Central Bank’s regulatory documents, bank account service agreement made between you and the bank;
- The service of bank accounts is executed by the Head Office and bank branches during operational day from 9:30 a.m. to 5:00 p.m. without a break.
- For transactions (settlement/cash) performed by your bank accounts we will charge relevant fees according to our tariffs. Note: The tariffs and rates set for legal entities will be applied also to sole proprietors.
- No fees will be charged for account opening and closing, nor will a minimum account balance be required.
- You can perform any operation (cash/non-cash) by your accounts which is not prohibited by RA legislation by submitting a documentary request/order. The following operations can be performed by bank accounts:
- Crediting funds to the account,
- Executing money transfers from the account,
- Withdrawing money from the account,
- Carrying out conversion of account balance to foreign currency (according to the exchange rates set by the bank as of the transaction date),
- Repaying loans from the current account, etc.
- You can also manage your accounts without visiting the bank through our systems of bank account remote (online) management.
- Bank account transactions (cash flows, charged fees, received incomes) are fully reflected in account statements. Based on the agreement between you and the bank, account statements can be handed to you personally, sent by post service or electronically. Respective fees will be charged for duplicate account statements and/ or other information (references) on the accounts, according to bank tariffs.
- Timelines for depositing funds into and withdrawing them from your account:
- The funds received in your favor will be deposited into your account no later than the banking day following the receipt of documents confirming the entry. In case of crediting cash into the account, the money will be deposited into the account on the same banking day.
- Withdrawal of funds (transfers) from your account will be performed on the basis of your payment order submitted to the bank; the payment orders submitted until 3:30 p.m. will be executed on the same banking day.
- Stamping of the payment order by the Bank confirms the fact that the payment order has been accepted for execution by the Bank and does not mean that it has already been executed by the Bank.
The execution of the payment order accepted and stamped by the bank may be canceled in case of insufficient funds on the client's account, lack of grounds for the origin of the money and other inconsistencies. The Bank is not responsible for the damage caused to the Client as a result of this operation.
Other Provisions Relating to Account Service
- No limitation will be imposed on your right to manage the funds in your account.
- Account holder's rights may be restricted by court decision, based on the application of compulsory enforcement bodies or tax authorities. The seizure of the funds from your account without your relevant instruction can be performed by the Court judgment on the basis of the application submitted by the compulsory enforcement services or tax authorities. In such cases, under RA legislation, we bear no responsibility to notify you on legal sanctions applied to you and your accounts. Such information will be furnished to you only upon imposition of relevant sanctions by phone or other means of communication (electronic/post service).
- We guarantee the privacy of the information on you, your account, account transactions. Such information may be provided to you or your duly authorized representative only. Bank secrecy information may be furnished to state authorities and state officials solely in compliance with the RA law On Bank Secrecy.
- Any dispute or disagreement arising between you and the bank will be resolved first and foremost through mutual negotiations, and in case of disagreement- in the manner set by RA legislation.
Terms of Termination of Bank Account Agreement
- We can indisputably terminate the bank account service agreement in case you as a legal entity have not performed any transactions by your account during one year, and account balance is zero.