1. Ավանդն ընդունվում է ֆիզիկական անձանցից, հօգուտ երեխաների Ավանդ ներդնելու պայմանով՝ 2 տարուց մինչև երեխայի 18 տարին լրանալը:
2. Որպես ավանդատու կարող են հանդես գալ ինչպես երեխաների օրինական ներկայացուցիչները (ծնողները, խնամակալները), այնպես էլ երրորդ անձիք:
3. Տոկոսագումարների վճարումը կամ կապիտալացումը իրականացվում է ամենամյա պարբերականությամբ:
4. Ավանդը կարող է համալրվել (ավելացվել)՝ սկսած նվազագույնը 40,000 ՀՀ դրամից կամ 100 ԱՄՆ դոլարից: Մեկ ամսվա ընթացքում համալրումների ընդհանուր գումարը 5,000,000 ՀՀ դրամը կամ 10,000 ԱՄՆ դոլարը գերազանցելու դեպքում անհրաժեշտ է Բանկի Վարչության որոշումը: Ավանդային պայմանագրի գործողության վերջին 3 (երեք) ամիսների ընթացքում Ավանդի գումարի համալրում չի թույլատրվում:
5. Հօգուտ երեխաների բացված ժամկետային ավանդները տնօրինվում են երեխայի օրինական ներկայացուցիչների կամ երրորդ անձանց կողմից, օրենքով նախատեսված դեպքերում մինչև երեխայի 18 տարին լրանալը:
6. Կնքման օրից սկսած 2 տարվա ընթացքում պայմանագիրը դադարեցնելու դեպքում իրականացվում է Ավանդի տոկոսագումարների վերահաշվարկ ՀՀ դրամ 0.5%, ԱՄՆ դոլար 0.1% տարեկան տոկոսադրույքով:
2 տարին լրանալուց հետո պահպանվում են մինչև վերջին կապիտալացումը (վճարումը) հաշվարկված տոկոսագումարները, իսկ կապիտալացումից (վճարումից) հետո ընկած ժամանակահատվածի համար կատարվում է տոկոսագումարների վերահաշվարկ ՀՀ դրամ 0.5%, ԱՄՆ դոլար 0.1% տարեկան տոկոսադրույքով:
7. Պայմանագրի կնքման օրվանից 2 տարի հետո և այնուհետև յուրաքանչյուր հաջորդ տարի Ավանդի տոկոսադրույքը վերանայվում է՝ հիմք ընդունելով վերանայման պահին Բանկում գործող «Դասական» Ավանդատեսակի 366 օր ժամկետի համար սահմանված համապատասխան արժույթի տոկոսադրույքը:
8. Ավանդի գումարի մասնակի նվազեցում չի թույլատրվում:
Ավանդի արժույթ/Քարտի տեսակ * |
ArCa Classic/ Mastercard Standard/ Visa Classic |
Mastercard Gold/Evoca Travel/ Visa Platinum (ըստ հաճախորդի ընտրության) |
500,000 – 10,000,000 (ներառյալ) |
10,000,000 – 40,000,000 (ներառյալ) |
40,000,000 և ավել |
1,000 – 25,000 (ներառյալ) |
25,000 – 100,000 (ներառյալ) |
100,000 և ավել |
1,000 – 20,000 (ներառյալ) |
20,000 – 100,000 (ներառյալ) |
60,000 – 3,000,000 (ներառյալ) |
2,000,000 – 7,000,000 (ներառյալ) |
7,000,000 և ավել |
- Քարտերը տրամադրվում են տվյալ քարտային պրոդուկտի համար հասանելի արժույթով ըստ հաճախորդի ցանկության:
- Հաճախորդի ցանկությամբ վերջինիս ընտանիքի անդամներին (ծնողներ, ամուսին/կին, չափահաս երեխաներ) կարող է տրամադրվել նույն դասի քարտ 50% զեղչով` բացառությամբ Infinite քարտի:
- Մեկ ավանդի շրջանակներում տրամադրվում է մեկ անվճար քարտ ավանդատուի անունով: Ավանդատուի կողմից 1-ից ավել ավանդներ ներդնելու դեպքում յուրաքանչյուր ավանդը դիտարկվում է առանձին:
- Ավանդի ժամկետը լրանալու կամ ավանդատուի կողմից Ավանդի պայմանագիրը ժամկետից շուտ դադարեցվելու դեպքում, Ավանդի ներդրման դիմաց տրամադրված վճարային քարտի սպասարկումը շարունակվում է իրականացվել առանց տարեկան սպասարկման վճարի գանձման, մինչև վճարային քարտի սպասարկման ժամկետի ավարտը, բացառությամբ Ավանդի ներդրման դիմաց տրամադրված Visa Infinite վճարային քարտերի:
- Visa Infinite վճարային քարտի քարտապանների կողմից Ավանդի պայմանագիրը ժամկետից շուտ դադարեցվելու կամ Ավանդի ժամկետը լրանալու դեպքում Բանկն իրավունք ունի փակել նաև այդ Ավանդի ներդրման դիմաց տրամադրված Visa Infiite վճարային քարտը կամ հաճախորդի ցանկության դեպքում սկսել կիրառել տվյալ պահին Բանկում գործող սակագները և դրույքները:
- Տրամադրվող հասանելի քարտի դասը որոշվում է քարտի բացման պահին ավանդի գումարի չափով: Ավանդի համալրման դեպքում, եթե հաճախորդը ցանկանում է ավելի բարձր դասի քարտ, ապա գործող քարտը պետք է փակվի և բացվի նոր ավելի բարձր դասի քարտ:
- Քարտի վերաթողարկումը գործողության ժամկետը լրանալու կամ այլ պատճառով, իրականցվում է.
- Անվճար, եթե հաճախորդի ավանդը գործում է, կամ եթե վերաթողարկման պահին հաճախորդի անունով գործում է համապատասխան սահմանաչափով այլ ավանդ, և որի շրջանակներում հաճախորդին արդեն չի տրամադրվել անվճար քարտ:
- Բանկի կողմից մատուցվող ծառայությունների սակագներով, եթե ավանդի ժամկետը լրացել է և չի երկարաձգվել:
- Քարտերի սպասարկման այլ սակագները և պայմանները ` համաձայն Բանկի կողմից մատուցվող ծառայությունների սակագների և պայմանների:

For your child's careless future, we suggest investing in a Child’s deposit. Child’s term deposit is accepted from individuals, provided that they are invested in the name of the children.
AMD 100 000 |
9.5% |
USD 250 |
4.5% |
1. The deposit is accepted from individuals in favor of children under the condition of making a deposit from 2 years until the child turns 18.
2. Both legal representatives of children (parents, guardians) and third parties can act as depositors.
3. Interest payment or capitalization is carried out at annual intervals.
4. The deposit can be replenished (added) starting from a minimum of AMD 40,000 or USD 100. If the total amount of additions exceeds 5,000,000 AMD or 10,000 USD within a month, a decision of the Bank's Board is necessary. During the last 3 (three) months of the validity of the deposit contract, replenishment of the deposit amount is not allowed.
5. Term deposits opened in favor of children are managed by the child's legal representatives or third parties, in cases provided by law, until the child turns 18 years of age.
6. In case of termination of the contract within 2 years from the date of signing, the deposit interest is recalculated at the annual interest rate of AMD 0.5%, USD 0.1%. After 2 years, the interest amounts calculated until the last capitalization (payment) are kept and for the period after the capitalization (payment) interest is recalculated at the annual interest rate of 0.5% in AMD and 0.1% in USD.
7. After 2 years from the date of conclusion of the contract and every subsequent year thereafter, the interest rate of the Deposit is reviewed based on the relevant currency interest rate set for the 366-day term of the "Classic" Deposit in the Bank at the time of the review.
8. Partial deduction of the deposit amount is not allowed.
In case of expiration of the term of the deposit or early termination of Deposit contract by the depositor the service of the payment card issued for the deposit continues to be carried out without charging an annual service fee until the end of the service period of the payment card, except for the Visa Infinite payment cards issued for the deposit. In case of early termination of the Deposit contract by Visa Infinite payment card cardholders or expiration of the Deposit period the Visa Infinite payment card issued for that Deposit is also closed or at the Client’s request it operates according to the tariffs and rates currently in effect in the Bank.