Եթե ուզում եք ունենալ այն, ինչը երբեք չեք ունեցել, սկսեք անել այն, ինչը երբեք չեք արել:
Evoca-ն պատրաստել է բիզնես սկսելու guide from A to Z` իրական, աշխատող խորհուրդներով և քայլերի հերթականությամբ: Այն կօգնի քեզ քո բիզնես գաղափարը դարձնել իրականություն:
Այստեղ կգտնես անգամ բիզնեսի գրանցման փաստաթղթային և հարկային մանրամասները` հղումներով:
Եվ այսպես. որտեղի՞ց սկսել բիզնես
Նախևառաջ, պետք է ունենալ հստակ բիզնես գաղափար, այսինքն` ինչ եք դուք ցանկանում և ինչու: Միշտ սկսեք Ձեր բիզնես գաղափարը ԻՆՉՈՒ-ից:
Պատասխանեք այս հարցերին`
- Ինչո՞ւ եք ուզում սկսել բիզնեսը, որն է Ձեր նպատակը
- Ի՞նչ խնդիր է լուծելու Ձեր պրոդուկտը կամ ծառայությունը
- Ինչո՞վ եք Դուք տարբերվելու մրցակիցներից
- Ո՞վ է Ձեր թիրախը
- Ո՞րն է եկամուտ ստանալու Ձեր բանաձևը
- Ինչպե՞ս եք խթանելու ու զարգացնելու բիզնեսը
- Ի՞նչ է Ձեզ պետք առաջին քայլերն անելու համար
Կատարեք հետազոտություններ ու վերլուծություններ` թե ընդհանուր շուկայում, թե կոնկրետ մրցակիցների շարքում: Նախքան շուկա մտնելը մշակեք Ձեր բրենդը և հավաքեք հետևորդներ, ովքեր պատրաստ են վճարել Ձեր պրոդուկտի համար:
Բիզնես սկսելու և հաջողելու կարևոր քայլը բիզնես պլանի մշակումն է: Գրագետ գրված բիզնես պլանը կօգնի Ձեզ պատրաստ լինել Ձեր բիզնեսի հետագա մարտահրավերներին:
Ինչպե՞ս ստանալ բիզնեսի պետական գրանցում
Բիզնես սկսելու մյուս կարևոր մասը թղթաբանությունն է, որը ժամանակատար է, երբեմն` անհասկանալի, և կարող է հետ պահել Ձեզ բիզնեսը սկսելուց: Եթե որոշել եք սկսել սեփական բիզնես Հայաստանում, նախևառաջ պետք է ընտրեք բիզնեսի կազմակերպաիրավական ձևը, ինչը կարող է ազդել ամեն ինչի վրա՝ սկսած հարկերից մինչև պարտավորություններ: Եթե դժվարանում եք որոշում կայացնել, խորհրդակցեք բիզնես խորհրդատուի, իրավաբանի կամ հաշվապահի հետ:
Որոշեք` գրանցում եք անհատ ձեռնարկատե՞ր (ԱՁ), թե՞ իրավաբանական անձ (ԻԱ):
- ԱՁ-ն իրավաբանական անձ չի համարվում. ֆիզիկական անձը հաշվառվում է և ձեռք է բերում ձեռնարկատիրական գործունեություն ծավալելու իրավունք:
- ԻԱ է համարվում այն կազմակերպությունը, որը որպես սեփականություն ունի առանձնացված գույք և իր պարտավորությունների համար պատասխանատու է այդ գույքով: ԻԱ կարող է լինել մի քանի տեսակի` ՍՊԸ, ՓԲԸ, ԲԲԸ, ԼՊԸ, ՎՎՀԸ:
Կազմակերպաիրավական ձևն ընտրելուց հետո պետք է կատարել բիզնեսի պետական գրանցում կամ հաշվառում:
Հարկ վճարողի հաշվառման համարը (ՀՎՀՀ) հանդիսանում է բիզնեսի նույնականացման կոդը: Այն միակն է և ենթակա չէ փոփոխման: Յուրաքանչյուր կազմակերպություն ունի իր ՀՎՀՀ-ն: Այն անհրաժեշտ է հարկեր վճարելու, բանկային հաշիվներ բացելու և բիզնեսի այլ կարևոր գործառույթների համար:
ԻԱ և ԱՁ պետական գրանցումն իրականացնելու համար անհրաժեշտ է մոտենալ իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի գործակալություն` https://www.e-register.am/am/docs/213:
ԱՁ-ի պետական հաշվառման համար անհրաժեշտ է պետական ռեգիստրի գործակալություն ներկայացնել անձնագիր և սոցիալական քարտ կամ նույնականացման (ID) քարտ: Դուք տեղում լրացնում եք ԱՁ-ի գրանցման դիմում և վճարում պետական տուրք` 3,000 ՀՀ դրամ, լիազորված անձի կողմից դիմում ներկայացվելու դեպքում՝ նաև լիազորագիր (նոտարական վավերացում չի պահանջվում): Նշված փաստաթղթերի ներկայացումից հետո ԱՁ-ն հաշվառվում է և ստանում է ՀՎՀՀ:
ԻԱ գրանցման համար իրավունք ունեն դիմել հիմնադիրները, գործադիր մարմնի ղեկավարը, լիազորված անձը: Դիմողն իրավաբանական անձի պետական գրանցման համար գործակալություն է ներկայացնում`
- դիմում (լրացվում է տեղում)
- իրավաբանական անձ հիմնադրելու մասին հիմնադիրների որոշումը
- իրավաբանական անձի կանոնադրությունը
- պետական տուրքի վճարումը հավաստող փաստաթուղթ (պետական տուրքի դրույքաչափը կախված է կազմակերպաիրավական տեսակից)
- իրավաբանական անձի գործադիր մարմնի ղեկավարի անձնագրային տվյալները և սոցիալական քարտի համարը կամ նշում անձի՝ սոցիալական քարտից հրաժարվելու մասին, և համապատասխան տեղեկանքի համարը
- էլեկտրոնային փոստի հասցեն:
Բիզնեսի գրանցման ժամանակ կարևոր է իմանալ, թե ինչ տեսակի գործունեություն եք իրականացնելու: Գործունեության տեսակները համապատասխան կոդերով կարող եք գտնել այստեղ:
Գործունեության որոշ տեսակների համար անրաժեշտ է ունենալ լիցենզիա:
ԻԱ և ԱՁ պետական գրանցումը կարող է իրականացվել նաև օնլայն` https://www.e-register.am/am/ (Ուղեցույց բաժնում ներկայացված են անհրաժեշտ փաստաթղթերը):
Օնլայն պետական գրանցման դեպքում անհրաժեշտ է ունենալ`
- նույնականացման (ID) քարտ (կարող են ստանալ միայն ՀՀ քաղաքացիները)
- նույնականացման քարտն ընթերցող սարք (ID card reader)
- էլեկտրոնային ստորագրություն, որն ակտիվացնում եք https://www.ekeng.am/hy/sub/digital_signature-ում:
Օնլայն պետական գրանցում կարելի է իրականացնել նաև լիազորված անձի միջոցով:
Նույնականացման (ID) քարտ ստանալու համար անհրաժեշտ է ունենալ հանրային ծառայության համարանիշ (ՀԾՀ), որը նշված է սոցիալական քարտում: ՀԾՀ տրամադրվում է ՀՀ քաղաքացուն, ՀՀ-ում բնակության իրավունք ունեցող օտարերկրյա քաղաքացուն, մշտապես բնակվող` քաղաքացիություն չունեցող անձին, փախստականին:
Սոցիալական քարտ ստանալու համար կարող եք դիմել Ձեր բնակության ոստիկանության տարածքային բաժնի անձնագրային բաժանմունք կամ ՀՀ ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչություն: Մանրամասները կարող եք գտնել այստեղ`
- http://diaspora.gov.am/hy/pages/104/socialcard
- https://avv.police.am/hy/territorial-passport-services
Նույնականացման քարտ ընթերցող սարք կարող եք ձեռք բերել նաև ekeng.am -ից: Մանրամասներին ծանոթացեք այստեղ:
Էլեկտրոնային ստորագրությանը վերաբերող հաճախ տրվող հարցերին կարելի է ծանոթանալ այստեղ: Իսկ այլ երկրների քաղաքացիները էլեկտրոնային ստորագրություն ստանալու համար պետք է զանգահարեն +374 60 464 504 հեռախոսահամարով կամ [email protected] էլ. հասցեին ուղարկեն իրենց անձնագրի և հանրային ծառայության համարանիշի (սոցիալական քարտ) սկանավորված տարբերակները: Էլեկտրոնային ստորագրության ակտիվացման տարեկան վճարը 3,000 ՀՀ դրամ է:
Ինչպե՞ս ատանալ բիզնեսի հարկային հաշվառում
ՀՎՀՀ ստանալը նշանակում է, որ Դուք արդեն ունեք հարկային գրանցում:
ՀՀ-ում հարկային հաշվետվությունները ներկայացվում են առցանց: Պետական գրանցում և ՀՎՀՀ ստանալուց հետո անհրաժեշտ է գրանցվել հարկային մարմնի էլեկտրոնային համակարգում` https://file-online.taxservice.am/pages/loginPage.jsf:
Գրանցման վերաբերյալ մանրամասն տեղեկատվություն կարելի է գտնել այստեղ՝
- https://www.petekamutner.am/Content.aspx?itn=tsOSOnlineReportingSystem
- https://youtu.be/HGZGPCMwzEs:
ԱՁ-ն կամ ԻԱ-ն ՀՎՀՀ ստանալուց հետո 20 օրացուցային օրվա ընթացքում պետք է հարկային մարմին ներկայացնի օնլայն հայտ` հարկման ռեժիմ ընտրելու մասին: Հարկման ռեժիմի ընտրությունը բիզնես գործունեության կարևորագույն փուլերից է: Հարկման 3 ռեժիմներն են`
- Միկրոձեռնարկատիրության (մինչև 24 մլն. դրամ իրացման շրջանառություն ունեցող բիզնեսները ազատվում են միկրոձեռնարկատիրության մասով առաջացող հարկերից)
- Շրջանառության հարկի (հարկը հաշվարկվում է շրջանառությունից ֆիքսված տոկոսադրույքով՝ կախված գործունեության տեսակից)
- Ընդհանուր հարկման (20% ԱԱՀ + 18% շահութահարկ):
Գործունեության տեսակից կախված` կարող է սահմանվել նաև ակցիզային հարկ, բնապահպանական հարկ կամ այլ հարցեր: Հարկման ռեժիմի ընտրության ժամանակ անհրաժեշտ է հաշվի առնել ՀՀ հարկային օրենսգրքով սահմանված գործունեության տեսակների սահմանափակումները:
Տարվա ընթացքում որպես ԻԱ պետական գրանցման, որպես ԱՁ հաշվառման կամ որպես նոտար նշանակման օրվան հաջորդող 20-րդ օրը ներառյալ անհրաժեշտ է օնլայն հայտարարություն ներկայացնել հարկային մարմին միկրոձեռնարկատիրության կամ շրջանառության հարկով հարկվելու վերաբերյալ: Նշված ժամկետում օնլայն հայտարարություն չներկայացնելու դեպքում ավտոմատ կերպով կհարկվեք ընդհանուր հարկման ռեժիմով: Իսկ հարկման ռեժիմից կախված` տարբերվում է հարկերի չափը, հարկման հաշվետվության տեսակը և ժամկետները:
Ձեր բիզնեսի ֆինանսական և հարկային հաշվետվությունները կազմելու համար կարող եք ունենալ հաշվապահ, ով կօգնի կատարել հաշվարկները, ձևակերպել և վճարել Ձեր գործունեության հետ կապված բոլոր հարկերը:
Հիշեք կատարել Ձեր հարկային պարտավորությունները: Իսկ կախված բիզնեսի տեսակից` հաճախ կարևոր է նաև ապահովագրել բիզնեսը և անձնական ակտիվները:
Ինչպե՞ս բացել բանկային հաշիվ
Բիզնեսի գրանցումից անմիջապես հետո անհրաժեշտ է բացել բանկային հաշիվ բիզնեսի համար: Կարևոր է ընտրել Ձեր բիզնես կարիքներին համապատասխան բանկ: Այս առանձին բանկային հաշիվը կօգնի կառավարել Ձեր բիզնես միջոցները` առանձնացնելով դրանք անձնական միջոցներից: Կազմակերպության համար բանկային հաշիվ բացելու համար անհրաժեշտ է պետական գրանցման վկայականի բնօրինակը, ինչպես նաև`
- ԱՁ դեպքում` հաշվառված անձի անձնագիրը և սոցիալական քարտը կամ նույնականացման քարտը
- ԻԱ դեպքում` կանոնադրության բնօրինակը, տնօրենի անձնագիրը և սոցիալական քարտը կամ նույնականացման քարտը հիմնադիրների անձնագրի և սոցիալական քարտի պատճենները կամ նույնականացման քարտի պատճենը:
Հիշեցնենք, որ ԱՁ-ի համար առանձին բանկային հաշիվ բացելը պարտադիր չէ` ի տարբերություն ԻԱ-ի: Իմացեք ավելին բիզնես բանկային հաշիվ բացելու մասին:
Բանկային հաշիվ բացելուց հետո Ձեզ անհրաժեշտ է բանկային բիզնես քարտ, որի միջոցով կկատարեք բիզնեսի համար վճարումներ և գնումներ: Ի դեպ, միջազգային բիզնես քարտերի համար հաճախ գործում են լրացուցիչ առաջարկներ ՀՀ տարածքում և դրանից դուրս: Բիզնես քարտի մանրամասներին կարող եք ծանոթանալ այստեղ:
Հաջորդ կարևոր քայլը` որոշել, թե ինչպես է Ձեր բիզնեսը ստանալու վճարումներ: Բանկային քարտերով կամ ժամանակակից այլ տարբերակներով (Apple Pay, Google Pay) վճարումներ ընդունելու համար պետք է ունենաք POS տերմինալ, կամ mPOS` mobile POS ծառայություն: POS-ի ֆունկցիոնալին կարող եք ծանոթանալ այստեղ: mPOS-ի մանրամասներին և տեղադրման ընթացակարգին ծանոթացեք այստեղ:
Եթե Ձեր բիզնեսը ենթադրում է ապրանքների և ծառայությունների օնլայն վաճառք` կայքի կամ հավելվածի միջոցով, Ձեզ անհրաժեշտ է ներդնել նաև V-POS` վիրտուալ վճարային համակարգ` հարմարավետ, ապահով, և արագ վճարումներ ընդունելու համար: Մանրամասները ներկայացված են այստեղ:
Ձեր բիզնեսին անհրաժեշտ կլինի նաև ՀԴՄ սարք, որը յուրաքանչյուր գնման ժամանակ պետք է տրամադրի ՀԴՄ կտրոն: Ի դեպ, կարող եք վաճառքի կետում տեղադրել 1 ընդհանուր սարք, որը կկատարի և' ՀԴՄ սարքի, և' POS տերմինալի ֆունկցիոնալը:
POS, V-POS կամ ՀԴՄ POS տեղադրելու համար կարող եք դիմել Ձեր բանկ կամ պարզապես օնլայն հայտ ներկայացնել այստեղ:
Ձեզ անհրաժեշտ կլինի նաև ֆինանսական software ծրագրեր Ձեր բիզնեսի ֆինանսական մասը վարելու համար: Ֆինանսական ծրագրերին կարող եք ծանոթանալ այստեղ:
Մեր օրերում բիզնեսի համար առաջնային նշանակություն ունի վերջինիս օնլայն ներկայացվածությունը: Կախված բիզնեսի տեսակից և ոլորտից` Ձեզ անհրաժեշտ կլինի բիզնես կայք, սոցիալական էջեր և օնլայն այլ հարթակներ: Բիզնես կայքի ստեղծման համար անհրաժեշտ է նաև կատարել domain-ի (դոմեյնի) գրանցում: Դոմեյնի անունն ընտրելիս` ցանկալի է, որպեսզի այն լինի հեշտ հիշվող և պարունակի Ձեր բիզնեսի անունը, այնուհետև պետք է կատարել օնլայն ստուգում` արդյոք այն ազատ է, ապա կատարում ենք մոտ 8,000 դրամ վճարում 1 տարվա համար: Դոմեյն կարելի է գտնել ու գնել https://www.domain.com/ կամ https://www.godaddy.com/ կայքերից:
Կախված Ձեր ոլորտից և ծառայություններից` օգտագործեք Facebook, Instagram, LinkedIn, Viber, WhatsApp և այլ հարթակներ ու հավելվածներ:
Ինչպես ներգրավել ֆինանսական միջոցներ
Հաճախ բիզնես գործունեության ընթացքում առաջանում են պարտադիր, չնախատեսված ծախսեր, որոնց կարգավորման համար անհրաժեշտ է ֆինանսական միջոցների ներգրավում: Ձեր բիզնեսի համար ֆինանսավորում ձեռք բերելու լավագույն միջոցներից են՝ ներդրողները, դրամահավաքը, և բիզնես վարկը:
Evocabank-ն առաջարկում է փոքր և միջին բիզնես վարկեր: Կարող եք լրացնել օնլայն հայտը մեր կայքում այստեղ, և մեր անհատական բիզնես խորհրդատուն կապ կհաստատի Ձեզ հետ 1 աշխատանքային օրվա ընթացքում` պատասխանելով Ձեր բոլոր հարցերին:
Evoca բիզնես բոլոր վարկատեսակներին կարող եք ծանոթանալ այստեղ կամ զանգահարել 010605555 կամ գրել մեզ 099605555 համարով` Viber, WhatsApp, Telegram:
Ինչպե՞ս զարգացնել բիզնեսը
Եթե ուզում եք ավելի խորը գիտելիքներ ստանալ բիզնեսի մասին, կարող եք այցելել օնլայն և օֆլայն բիզնես դասընթացների:
Եվ հիշեք` բիզնես սկսելուց որքան էլ մանրակրկիտ նախապատրաստվեք, կլինեն իրավիճակներ, որոնք չէիք կանխատեսել: Այդ պատճառով բիզնեսում հաջողելու համար պետք է սովորել լինել ճկուն և արագ արձագանքել փոփոխվող իրավիճակներին:
Հավատացեք Ձեր ուժերին, հավատացեք Ձեր գաղափարին, մի վախեցեք փորձեր կատարել, մի վախեցեք ձախողել, փորձեք նոր լուծումներ, նոր ճանապարհներ` Ձեր նպատակին հասնելու համար: Մի լսեք շրջապատի սուբյեկտիվ մեկնաբանությունները, օրինակ վերցրեք հաջողակ մարդկանցից, ովքեր ունեն փորձ: Մի վախեցեք խորհուրդ հարցնել կամ օգնություն խնդրել ոլորտի առաջատարներից: Կենտրոնացեք նպատակի վրա, հավաքեք ուժերն ու պարզապես սկսեք:

How to start a business? Guide from A to Z
Evoca has prepared an A-to-Z guide to starting a business with real, actionable tips and step-by-step instructions. This will help you turn your business idea into reality.
Below you will find the list of documents for business registration, tax details and relevant links.
So, where to start a business?
First of all, you must have a clear business idea, that is, what you want and why. Always start your business idea with the question “WHY?”
Answer these questions:
• What problem will your product or service solve?
• How will you be different from your competitors?
• Who is your target?
• What is your income formula?
• How will you promote and grow the business?
• What do you need to take your first steps?
Conduct research and analysis both on the market as a whole and among specific competitors. Before you go to market, develop your brand and build a following that is willing to pay for your product.
An important step in starting and succeeding in a business is developing a business plan. A well-drafted business plan will help you prepare for the future challenges of your business.
How to register your business?
Another important issue of starting a business is the paperwork, which is time-consuming, sometimes confusing, and can prevent you from starting a business. If you decide to start your own business in Armenia, you will firstly need to choose a legal form of business, which can affect everything-  from taxes to liabilities. If you have trouble making a decision, consult a business advisor, lawyer or accountant.
Decide whether you are registering as a sole proprietor (SP) or a legal entity (LE).
• A sole proprietor is not a legal entity: an individual registers and acquires the right to engage in entrepreneurial activities.
• A legal entity is an organization that owns separate property and is liable for its obligations with this property. A legal entity can be of several types: a limited liability company, closed joint-stock company, open joint-stock company, additional liability company.
After choosing the legal form, you should register your business.
A taxpayer identification number (TIN) is a business identification code. It is unique and cannot be changed. Each organization has its own TIN. It is required for paying taxes, opening bank accounts and implementing other important business operations.
To register your business as a sole proprietor or a legal entity, you must contact the Agency for state register of legal entities: https://www.e-register.am/en/docs/213.
For state registration of a sole proprietor, you will need to submit a passport and a social card or identification (ID) card to the State register agency. After filling out an individual application for registration you will pay a state fee of AMD 3,000; if the application is submitted by your authorized representative, a power of attorney (it does not need to be notarized) will be required. After submitting the specified documents, the applicant will be registered and provided with a TIN.
Company founders, chief executive officer and the authorized representative will have the right to apply for registration of a legal entity. The applicant will submit to the Agency for state register of legal entities the following documents:
• application (to be filled out on the spot)
• decision of the founders to start a legal entity
• charter of the legal entity
• document confirming payment of the state duty (the rate of the state duty depends on the type of legal entity)
• passport details and social card number of the chief executive officer of the legal entity, or a statement on refusal to receive a social card, and the relevant statement number
• E-mail address.
When registering a business, it is important to know what type of activity you will be engaged in. Activities with relevant codes can be found here.
Some activities may not be licensed.
State registration of legal entities and sole proprietors can also be implemented by visiting: https://www.e-register.am/en/ (the necessary documents are presented in the “Guide” section).
When registering online, you must have:
Besides, online state registration may be implemented through your authorized representative.
To obtain an identification (ID) card, you should have a public service number, which is indicated on the social card. The public service number is provided to a Republic of Armenia citizen, a foreign citizen with the permanent residence permit, a permanent resident without being an RA citizen or a refugee.
To obtain a social card, you can apply to the Passport department of the relevant police division or the Passport and Visa department of the RA Police. Details can be found here:
You can also purchase an ID card reader on ekeng.am website. Find out more here.
Frequently asked questions about electronic signatures can be found here. To obtain an electronic signature, citizens of other countries should call +374 60 464 504 or write to [email protected]. or send the scanned versions of their passport and social card number. The annual fee for activating an electronic signature is AMD 3,000.
How to register with tax office?
Obtaining a taxpayer identification number means that you have already been registered with tax authorities.
In the Republic of Armenia, tax returns are filed electronically. After registration and obtaining your TIN, you should get registered in the electronic system of the tax authority: https://file-online.taxservice.am/pages/loginPage.jsf.
Detailed registration information can be found here:
Within 20 calendar days after receiving the TIN, a legal entity or sole proprietor must submit an online application to the tax authority to choose a tax regime which is one of the most important stages of business activity. There are 3 tax regimes:
• Micro-business (enterprises with a turnover of up to AMD 24 million are exempt from micro-business income tax)
• Turnover tax (is calculated at a fixed rate, depending on the type of activity)
• General taxation (20% VAT + 18% income tax).
Depending on the type of activity, excise tax, environmental tax or other fees may also be charged. When choosing a taxation regime, it is necessary to take into account the restrictions on types of activities as defined by the Republic of Armenia Tax Code.
Within 20 days of the state registration as a legal entity, or registration as a sole proprietor or appointment as a notary public, you should file an online declaration with tax authorities on tax treatment of a micro-business or taxable turnover. Failure to submit an online declaration within the specified period, will automatically entail taxation under the general tax regime. And depending on the taxation regime, the tax rates, the type of tax return and the reporting deadlines differ.
To prepare your financial statements and tax returns, you can hire an accountant to help you calculate, prepare and pay all taxes associated with your business.
Remember, it is your responsibility to meet your tax obligations and do so accurately. And depending on the type of business, it is also often important to have your business and personal assets insured.
How to open a bank account?
Right after your business registration, you should open a bank account. It is important to choose a bank that suits your business needs. This separate bank account will help you manage your business funds by keeping them separate from your personal funds. To open a bank account for an organization, you need an original certificate of state registration, as well as:
• In the case of a sole proprietor - a passport and a social card or an identity card of a registered person.
• In the case of a legal entity - the original copy of the charter, the director’s passport and social card or identity card, or copies of the founders’ passports and social cards or a copy of the identity card.
Let us remind you that opening a separate bank account for a sole proprietor is not mandatory, unlike for legal entities. Find out more about opening a bank account for the business.
After opening a bank account, you will need a business card to make payments and purchases for your business operations. By the way, additional offers for international business cards are often available in the Republic of Armenia and abroad. Business card details can be found here.
The next important step is to decide how your business will receive payments. To accept payments by bank cards or other modern options (Apple Pay, Google Pay),  you should have a POS terminal or mPOS - mobile POS service. You can familiarize yourself with the POS functionality here.
If your business implies selling goods and services online through a website or app, you will need to install a V-POS, a virtual payment system for fast, safe and convenient payments. Details are provided here.
Your business will also need a point-of-sale device that will issue a cash receipt for every purchase. By the way, at a point of sale you can install a single common device, which will perform the functions of both a cash register and a POS terminal.
To install a POS, V-POS or point-of-sale terminal, you can contact your bank or simply apply online here.
You'll also need financial software to handle financial aspects of your business. You can explore financial software here.
Today, the online business presence is of paramount importance for the success of your enterprise. Depending on the type of business and industry, you will need a business website, social pages, and other online platforms. To create a business website, you will also need to register a domain. When choosing a domain name, it is desirable that the name is easy to remember and contains the name of your company. Besides, you will need to check online whether it is free, after which you should pay an annual fee of about AMD 8000. The domain can be found and purchased at https://www.domain.com/ or https://www.godaddy.com/ .
Depending on your industry and services, use Facebook, Instagram, LinkedIn, Viber, WhatsApp and other platforms and applications.
How to raise funds?
Often in the course of business activities you will need to attract additional financial resources to cover mandatory, incidental expenses. Some of the best ways to get funding for your business are through investors, fundraising, and business loans.
Evocabank offers loans to small and medium-sized businesses. You can fill out an online application on our website here and our personal business consultant will contact you within 1 business day and answer all your questions.
You can explore Evoca business loans here, either calling at: 010605555, or you may write to us at 099605555: Viber, WhatsApp, Telegram.
How to upgrade your business?
If you want to gain more in-depth knowledge about business, you can take online and offline business courses.
And remember, no matter how carefully you are prepared before opening a business, you may encounter uncertainties and contingencies. So, to succeed in business, you need to learn to be flexible and quickly respond to changing situations.
Believe in your abilities, believe in your idea, don't be afraid to experiment, don't be afraid to fail, try new solutions, new ways to achieve your goal. Do not listen to the subjective comments of outsiders, take an example from successful people with experience. Don't be afraid to ask for advice or help from industry leaders. Focus on the goal, gather your strength and just start.