Եթե ուզում եք ունենալ այն, ինչը երբեք չեք ունեցել, սկսեք անել այն, ինչը երբեք չեք արել:
Evoca-ն պատրաստել է բիզնես սկսելու guide from A to Z` իրական, աշխատող խորհուրդներով և քայլերի հերթականությամբ: Այն կօգնի քեզ քո բիզնես գաղափարը դարձնել իրականություն:
Այստեղ կգտնես անգամ բիզնեսի գրանցման փաստաթղթային և հարկային մանրամասները` հղումներով:
Եվ այսպես. որտեղի՞ց սկսել բիզնես
Նախևառաջ, պետք է ունենալ հստակ բիզնես գաղափար, այսինքն` ինչ եք դուք ցանկանում և ինչու: Միշտ սկսեք Ձեր բիզնես գաղափարը ԻՆՉՈՒ-ից:
Պատասխանեք այս հարցերին`
- Ինչո՞ւ եք ուզում սկսել բիզնեսը, որն է Ձեր նպատակը
- Ի՞նչ խնդիր է լուծելու Ձեր պրոդուկտը կամ ծառայությունը
- Ինչո՞վ եք Դուք տարբերվելու մրցակիցներից
- Ո՞վ է Ձեր թիրախը
- Ո՞րն է եկամուտ ստանալու Ձեր բանաձևը
- Ինչպե՞ս եք խթանելու ու զարգացնելու բիզնեսը
- Ի՞նչ է Ձեզ պետք առաջին քայլերն անելու համար
Կատարեք հետազոտություններ ու վերլուծություններ` թե ընդհանուր շուկայում, թե կոնկրետ մրցակիցների շարքում: Նախքան շուկա մտնելը մշակեք Ձեր բրենդը և հավաքեք հետևորդներ, ովքեր պատրաստ են վճարել Ձեր պրոդուկտի համար:
Բիզնես սկսելու և հաջողելու կարևոր քայլը բիզնես պլանի մշակումն է: Գրագետ գրված բիզնես պլանը կօգնի Ձեզ պատրաստ լինել Ձեր բիզնեսի հետագա մարտահրավերներին:
Ինչպե՞ս ստանալ բիզնեսի պետական գրանցում
Բիզնես սկսելու մյուս կարևոր մասը թղթաբանությունն է, որը ժամանակատար է, երբեմն` անհասկանալի, և կարող է հետ պահել Ձեզ բիզնեսը սկսելուց: Եթե որոշել եք սկսել սեփական բիզնես Հայաստանում, նախևառաջ պետք է ընտրեք բիզնեսի կազմակերպաիրավական ձևը, ինչը կարող է ազդել ամեն ինչի վրա՝ սկսած հարկերից մինչև պարտավորություններ: Եթե դժվարանում եք որոշում կայացնել, խորհրդակցեք բիզնես խորհրդատուի, իրավաբանի կամ հաշվապահի հետ:
Որոշեք` գրանցում եք անհատ ձեռնարկատե՞ր (ԱՁ), թե՞ իրավաբանական անձ (ԻԱ):
- ԱՁ-ն իրավաբանական անձ չի համարվում. ֆիզիկական անձը հաշվառվում է և ձեռք է բերում ձեռնարկատիրական գործունեություն ծավալելու իրավունք:
- ԻԱ է համարվում այն կազմակերպությունը, որը որպես սեփականություն ունի առանձնացված գույք և իր պարտավորությունների համար պատասխանատու է այդ գույքով: ԻԱ կարող է լինել մի քանի տեսակի` ՍՊԸ, ՓԲԸ, ԲԲԸ, ԼՊԸ, ՎՎՀԸ:
Կազմակերպաիրավական ձևն ընտրելուց հետո պետք է կատարել բիզնեսի պետական գրանցում կամ հաշվառում:
Հարկ վճարողի հաշվառման համարը (ՀՎՀՀ) հանդիսանում է բիզնեսի նույնականացման կոդը: Այն միակն է և ենթակա չէ փոփոխման: Յուրաքանչյուր կազմակերպություն ունի իր ՀՎՀՀ-ն: Այն անհրաժեշտ է հարկեր վճարելու, բանկային հաշիվներ բացելու և բիզնեսի այլ կարևոր գործառույթների համար:
ԻԱ և ԱՁ պետական գրանցումն իրականացնելու համար անհրաժեշտ է մոտենալ իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի գործակալություն` https://www.e-register.am/am/docs/213:
ԱՁ-ի պետական հաշվառման համար անհրաժեշտ է պետական ռեգիստրի գործակալություն ներկայացնել անձնագիր և սոցիալական քարտ կամ նույնականացման (ID) քարտ: Դուք տեղում լրացնում եք ԱՁ-ի գրանցման դիմում և վճարում պետական տուրք` 3,000 ՀՀ դրամ, լիազորված անձի կողմից դիմում ներկայացվելու դեպքում՝ նաև լիազորագիր (նոտարական վավերացում չի պահանջվում): Նշված փաստաթղթերի ներկայացումից հետո ԱՁ-ն հաշվառվում է և ստանում է ՀՎՀՀ:
ԻԱ գրանցման համար իրավունք ունեն դիմել հիմնադիրները, գործադիր մարմնի ղեկավարը, լիազորված անձը: Դիմողն իրավաբանական անձի պետական գրանցման համար գործակալություն է ներկայացնում`
- դիմում (լրացվում է տեղում)
- իրավաբանական անձ հիմնադրելու մասին հիմնադիրների որոշումը
- իրավաբանական անձի կանոնադրությունը
- պետական տուրքի վճարումը հավաստող փաստաթուղթ (պետական տուրքի դրույքաչափը կախված է կազմակերպաիրավական տեսակից)
- իրավաբանական անձի գործադիր մարմնի ղեկավարի անձնագրային տվյալները և սոցիալական քարտի համարը կամ նշում անձի՝ սոցիալական քարտից հրաժարվելու մասին, և համապատասխան տեղեկանքի համարը
- էլեկտրոնային փոստի հասցեն:
Բիզնեսի գրանցման ժամանակ կարևոր է իմանալ, թե ինչ տեսակի գործունեություն եք իրականացնելու: Գործունեության տեսակները համապատասխան կոդերով կարող եք գտնել այստեղ:
Գործունեության որոշ տեսակների համար անրաժեշտ է ունենալ լիցենզիա:
ԻԱ և ԱՁ պետական գրանցումը կարող է իրականացվել նաև օնլայն` https://www.e-register.am/am/ (Ուղեցույց բաժնում ներկայացված են անհրաժեշտ փաստաթղթերը):
Օնլայն պետական գրանցման դեպքում անհրաժեշտ է ունենալ`
- նույնականացման (ID) քարտ (կարող են ստանալ միայն ՀՀ քաղաքացիները)
- նույնականացման քարտն ընթերցող սարք (ID card reader)
- էլեկտրոնային ստորագրություն, որն ակտիվացնում եք https://www.ekeng.am/hy/sub/digital_signature-ում:
Օնլայն պետական գրանցում կարելի է իրականացնել նաև լիազորված անձի միջոցով:
Նույնականացման (ID) քարտ ստանալու համար անհրաժեշտ է ունենալ հանրային ծառայության համարանիշ (ՀԾՀ), որը նշված է սոցիալական քարտում: ՀԾՀ տրամադրվում է ՀՀ քաղաքացուն, ՀՀ-ում բնակության իրավունք ունեցող օտարերկրյա քաղաքացուն, մշտապես բնակվող` քաղաքացիություն չունեցող անձին, փախստականին:
Սոցիալական քարտ ստանալու համար կարող եք դիմել Ձեր բնակության ոստիկանության տարածքային բաժնի անձնագրային բաժանմունք կամ ՀՀ ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչություն: Մանրամասները կարող եք գտնել այստեղ`
- http://diaspora.gov.am/hy/pages/104/socialcard
- https://avv.police.am/hy/territorial-passport-services
Նույնականացման քարտ ընթերցող սարք կարող եք ձեռք բերել նաև ekeng.am -ից: Մանրամասներին ծանոթացեք այստեղ:
Էլեկտրոնային ստորագրությանը վերաբերող հաճախ տրվող հարցերին կարելի է ծանոթանալ այստեղ: Իսկ այլ երկրների քաղաքացիները էլեկտրոնային ստորագրություն ստանալու համար պետք է զանգահարեն +374 60 464 504 հեռախոսահամարով կամ [email protected] էլ. հասցեին ուղարկեն իրենց անձնագրի և հանրային ծառայության համարանիշի (սոցիալական քարտ) սկանավորված տարբերակները: Էլեկտրոնային ստորագրության ակտիվացման տարեկան վճարը 3,000 ՀՀ դրամ է:
Ինչպե՞ս ատանալ բիզնեսի հարկային հաշվառում
ՀՎՀՀ ստանալը նշանակում է, որ Դուք արդեն ունեք հարկային գրանցում:
ՀՀ-ում հարկային հաշվետվությունները ներկայացվում են առցանց: Պետական գրանցում և ՀՎՀՀ ստանալուց հետո անհրաժեշտ է գրանցվել հարկային մարմնի էլեկտրոնային համակարգում` https://file-online.taxservice.am/pages/loginPage.jsf:
Գրանցման վերաբերյալ մանրամասն տեղեկատվություն կարելի է գտնել այստեղ՝
- https://www.petekamutner.am/Content.aspx?itn=tsOSOnlineReportingSystem
- https://youtu.be/HGZGPCMwzEs:
ԱՁ-ն կամ ԻԱ-ն ՀՎՀՀ ստանալուց հետո 20 օրացուցային օրվա ընթացքում պետք է հարկային մարմին ներկայացնի օնլայն հայտ` հարկման ռեժիմ ընտրելու մասին: Հարկման ռեժիմի ընտրությունը բիզնես գործունեության կարևորագույն փուլերից է: Հարկման 3 ռեժիմներն են`
- Միկրոձեռնարկատիրության (մինչև 24 մլն. դրամ իրացման շրջանառություն ունեցող բիզնեսները ազատվում են միկրոձեռնարկատիրության մասով առաջացող հարկերից)
- Շրջանառության հարկի (հարկը հաշվարկվում է շրջանառությունից ֆիքսված տոկոսադրույքով՝ կախված գործունեության տեսակից)
- Ընդհանուր հարկման (20% ԱԱՀ + 18% շահութահարկ):
Գործունեության տեսակից կախված` կարող է սահմանվել նաև ակցիզային հարկ, բնապահպանական հարկ կամ այլ հարցեր: Հարկման ռեժիմի ընտրության ժամանակ անհրաժեշտ է հաշվի առնել ՀՀ հարկային օրենսգրքով սահմանված գործունեության տեսակների սահմանափակումները:
Տարվա ընթացքում որպես ԻԱ պետական գրանցման, որպես ԱՁ հաշվառման կամ որպես նոտար նշանակման օրվան հաջորդող 20-րդ օրը ներառյալ անհրաժեշտ է օնլայն հայտարարություն ներկայացնել հարկային մարմին միկրոձեռնարկատիրության կամ շրջանառության հարկով հարկվելու վերաբերյալ: Նշված ժամկետում օնլայն հայտարարություն չներկայացնելու դեպքում ավտոմատ կերպով կհարկվեք ընդհանուր հարկման ռեժիմով: Իսկ հարկման ռեժիմից կախված` տարբերվում է հարկերի չափը, հարկման հաշվետվության տեսակը և ժամկետները:
Ձեր բիզնեսի ֆինանսական և հարկային հաշվետվությունները կազմելու համար կարող եք ունենալ հաշվապահ, ով կօգնի կատարել հաշվարկները, ձևակերպել և վճարել Ձեր գործունեության հետ կապված բոլոր հարկերը:
Հիշեք կատարել Ձեր հարկային պարտավորությունները: Իսկ կախված բիզնեսի տեսակից` հաճախ կարևոր է նաև ապահովագրել բիզնեսը և անձնական ակտիվները:
Ինչպե՞ս բացել բանկային հաշիվ
Բիզնեսի գրանցումից անմիջապես հետո անհրաժեշտ է բացել բանկային հաշիվ բիզնեսի համար: Կարևոր է ընտրել Ձեր բիզնես կարիքներին համապատասխան բանկ: Այս առանձին բանկային հաշիվը կօգնի կառավարել Ձեր բիզնես միջոցները` առանձնացնելով դրանք անձնական միջոցներից: Կազմակերպության համար բանկային հաշիվ բացելու համար անհրաժեշտ է պետական գրանցման վկայականի բնօրինակը, ինչպես նաև`
- ԱՁ դեպքում` հաշվառված անձի անձնագիրը և սոցիալական քարտը կամ նույնականացման քարտը
- ԻԱ դեպքում` կանոնադրության բնօրինակը, տնօրենի անձնագիրը և սոցիալական քարտը կամ նույնականացման քարտը հիմնադիրների անձնագրի և սոցիալական քարտի պատճենները կամ նույնականացման քարտի պատճենը:
Հիշեցնենք, որ ԱՁ-ի համար առանձին բանկային հաշիվ բացելը պարտադիր չէ` ի տարբերություն ԻԱ-ի: Իմացեք ավելին բիզնես բանկային հաշիվ բացելու մասին:
Բանկային հաշիվ բացելուց հետո Ձեզ անհրաժեշտ է բանկային բիզնես քարտ, որի միջոցով կկատարեք բիզնեսի համար վճարումներ և գնումներ: Ի դեպ, միջազգային բիզնես քարտերի համար հաճախ գործում են լրացուցիչ առաջարկներ ՀՀ տարածքում և դրանից դուրս: Բիզնես քարտի մանրամասներին կարող եք ծանոթանալ այստեղ:
Հաջորդ կարևոր քայլը` որոշել, թե ինչպես է Ձեր բիզնեսը ստանալու վճարումներ: Բանկային քարտերով կամ ժամանակակից այլ տարբերակներով (Apple Pay, Google Pay) վճարումներ ընդունելու համար պետք է ունենաք POS տերմինալ, կամ mPOS` mobile POS ծառայություն: POS-ի ֆունկցիոնալին կարող եք ծանոթանալ այստեղ: mPOS-ի մանրամասներին և տեղադրման ընթացակարգին ծանոթացեք այստեղ:
Եթե Ձեր բիզնեսը ենթադրում է ապրանքների և ծառայությունների օնլայն վաճառք` կայքի կամ հավելվածի միջոցով, Ձեզ անհրաժեշտ է ներդնել նաև V-POS` վիրտուալ վճարային համակարգ` հարմարավետ, ապահով, և արագ վճարումներ ընդունելու համար: Մանրամասները ներկայացված են այստեղ:
Ձեր բիզնեսին անհրաժեշտ կլինի նաև ՀԴՄ սարք, որը յուրաքանչյուր գնման ժամանակ պետք է տրամադրի ՀԴՄ կտրոն: Ի դեպ, կարող եք վաճառքի կետում տեղադրել 1 ընդհանուր սարք, որը կկատարի և' ՀԴՄ սարքի, և' POS տերմինալի ֆունկցիոնալը:
POS, V-POS կամ ՀԴՄ POS տեղադրելու համար կարող եք դիմել Ձեր բանկ կամ պարզապես օնլայն հայտ ներկայացնել այստեղ:
Ձեզ անհրաժեշտ կլինի նաև ֆինանսական software ծրագրեր Ձեր բիզնեսի ֆինանսական մասը վարելու համար: Ֆինանսական ծրագրերին կարող եք ծանոթանալ այստեղ:
Մեր օրերում բիզնեսի համար առաջնային նշանակություն ունի վերջինիս օնլայն ներկայացվածությունը: Կախված բիզնեսի տեսակից և ոլորտից` Ձեզ անհրաժեշտ կլինի բիզնես կայք, սոցիալական էջեր և օնլայն այլ հարթակներ: Բիզնես կայքի ստեղծման համար անհրաժեշտ է նաև կատարել domain-ի (դոմեյնի) գրանցում: Դոմեյնի անունն ընտրելիս` ցանկալի է, որպեսզի այն լինի հեշտ հիշվող և պարունակի Ձեր բիզնեսի անունը, այնուհետև պետք է կատարել օնլայն ստուգում` արդյոք այն ազատ է, ապա կատարում ենք մոտ 8,000 դրամ վճարում 1 տարվա համար: Դոմեյն կարելի է գտնել ու գնել https://www.domain.com/ կամ https://www.godaddy.com/ կայքերից:
Կախված Ձեր ոլորտից և ծառայություններից` օգտագործեք Facebook, Instagram, LinkedIn, Viber, WhatsApp և այլ հարթակներ ու հավելվածներ:
Ինչպես ներգրավել ֆինանսական միջոցներ
Հաճախ բիզնես գործունեության ընթացքում առաջանում են պարտադիր, չնախատեսված ծախսեր, որոնց կարգավորման համար անհրաժեշտ է ֆինանսական միջոցների ներգրավում: Ձեր բիզնեսի համար ֆինանսավորում ձեռք բերելու լավագույն միջոցներից են՝ ներդրողները, դրամահավաքը, և բիզնես վարկը:
Evocabank-ն առաջարկում է փոքր և միջին բիզնես վարկեր: Կարող եք լրացնել օնլայն հայտը մեր կայքում այստեղ, և մեր անհատական բիզնես խորհրդատուն կապ կհաստատի Ձեզ հետ 1 աշխատանքային օրվա ընթացքում` պատասխանելով Ձեր բոլոր հարցերին:
Evoca բիզնես բոլոր վարկատեսակներին կարող եք ծանոթանալ այստեղ կամ զանգահարել 010605555 կամ գրել մեզ 099605555 համարով` Viber, WhatsApp, Telegram:
Ինչպե՞ս զարգացնել բիզնեսը
Եթե ուզում եք ավելի խորը գիտելիքներ ստանալ բիզնեսի մասին, կարող եք այցելել օնլայն և օֆլայն բիզնես դասընթացների:
Եվ հիշեք` բիզնես սկսելուց որքան էլ մանրակրկիտ նախապատրաստվեք, կլինեն իրավիճակներ, որոնք չէիք կանխատեսել: Այդ պատճառով բիզնեսում հաջողելու համար պետք է սովորել լինել ճկուն և արագ արձագանքել փոփոխվող իրավիճակներին:
Հավատացեք Ձեր ուժերին, հավատացեք Ձեր գաղափարին, մի վախեցեք փորձեր կատարել, մի վախեցեք ձախողել, փորձեք նոր լուծումներ, նոր ճանապարհներ` Ձեր նպատակին հասնելու համար: Մի լսեք շրջապատի սուբյեկտիվ մեկնաբանությունները, օրինակ վերցրեք հաջողակ մարդկանցից, ովքեր ունեն փորձ: Մի վախեցեք խորհուրդ հարցնել կամ օգնություն խնդրել ոլորտի առաջատարներից: Կենտրոնացեք նպատակի վրա, հավաքեք ուժերն ու պարզապես սկսեք:

Если хотите иметь то, что никогда не имели, начните делать то, что никогда не делали.
Evocabank подготовил для вас подробные указания «guide from A to Z» с реальными, работающими советами и пошаговыми инструкциями. Это поможет Вам воплотить Вашу бизнес-идею в реальность.
Здесь Вы найдете даже подробный перечень документов для регистрации бизнеса со ссылками.
Итак, с чего начать свой бизнес?
Во-первых, нужно иметь четкую бизнес-идею, то есть: что хочешь и для чего. Всегда начинайте свою бизнес-идею с вопроса: ДЛЯ ЧЕГО.
Ответьте на эти вопросы:
- Для чего хотите начать свой бизнес, в чем Ваша цель?
- Какую задачу должен решить Ваш продукт или услуга?
- В чем Ваше отличие от конкурентов?
- Каковы Ваши цели?
- Какова Ваша формула получения прибыли”
- Каким образом Вы будете продвигать и развивать свой бизнес?
- Что необходимо Вам для того, чтобы сделать первые шаги в этом направлении?
Изучите и анализируйте как общий рынок, так и конкретных конкурентов. До выхода на рынок создайте свой бренд и наберите подписчиков, которые готовы платить за Ваш продукт.
Важным шагом для открытия бизнеса и обеспечения успеха является разработка бизнес-плана. Грамотно составленный бизнес-план поможет Вам быть готовыми к предстоящим испытаниям.
Что требуется для государственной регистрации бизнеса?
Еще один важный аспект открытия бизнеса – это бумаготворчество, это временное, иногда – непонятное явление и может удержать Вас от открытия своего бизнеса. Если Вы решили открыть свой бизнес в Армении, сначала Вы должны выбрать организационно-правовую форму бизнеса, что может повлиять на все: начиная от налогов и до обязательств. Если Вам трудно принять решение, посоветуйтесь с бизнес-консультантом, юристом или бухгалтером.
Определитесь: регистрируете ли Вы свой бизнес как индивидуальный предприниматель (ИП), или как юридическое лицо (ЮЛ).
- ИП не является юридическим лицом, фактически физическое лицо регистрируется и приобретает право заниматься предпринимательской деятельностью.
- Юридическое лицо - это организация, которая имеет обособленное имущество и отвечает по своим обязательствам этим имуществом. ЮЛ может быть нескольких типов: ООО, ЗАО, ОАО, ОДО.
После того, как Вы определились с организационно-правовой формой, необходимо провести государственную регистрацию или учет Вашего бизнеса.
Идентификационный номер налогоплательщика (ИНН) — это идентификационный код предприятия. Он единственный и изменению не подлежит. Каждая организация имеет свой ИНН. Он необходим для уплаты налогов, открытия банковских счетов и других важных бизнес-функций.
Для проведения государственной регистрации ИП и юридических лиц необходимо обратиться в Агентство государственного регистра юридических лиц: https://www.e-register.am/ru/docs/213.
Для государственной регистрации индивидуального предпринимателя необходимо представить в Агентство государственного регистра паспорт и социальную карту или идентификационную (ID) карту. Вы на месте заполняете заявление на регистрацию индивидуального предпринимателя и выплачиваете государственную пошлину в размере 3000 драм, в случае подачи заявления уполномоченным представителем – представляется также доверенность (нотариальное заверение не требуется). После подачи указанных документов физическое лицо регистрируется и получает ИНН.
Право подать заявление на регистрацию юридического лица имеют учредители, руководитель исполнительного органа и уполномоченный представитель. Заявитель представляет в Агентство государственной регистрации юридического лица:
- заявление (заполняется на месте)
- решение учредителей о создании юридического лица
- устав юридического лица
- документ, подтверждающий уплату государственной пошлины (ставка государственной пошлины зависит от типа юридического лица)
- паспортные данные и номер социальной карты руководителя исполнительного органа юридического лица, или отметка об отказе лица от получения социальной карты, и номер соответствующей справки
- адрес электронной почты.
При регистрации бизнеса важно знать, каким видом деятельности вы будете заниматься. Виды деятельности с соответствующими кодами можно найти здесь.
Для некоторых видов деятельности требуется получение лицензии.
Зарегистрировать ЮЛ и ИП можно через Интернет: https://www.e-register.am/ru/ (перечень необходимых документов представлен в разделе «Руководство»).
При онлайн регистрации необходимо иметь:
- идентификационную (ID) карту (её могут получить только граждане РА)
- устройство считывания идентификационной карты (ID card reader),
- электронную подпись, которую вы активируете на странице https://www.ekeng.am/ru/sub/digital_signature.
Государственную онлайн регистрацию можно осуществить также посредством уполномоченного лица.
Для получения идентификационной (ID) карты необходимо иметь номерной знак социальных услуг (НЗСУ), указанный на социальной карте.
НЗСУ предоставляется гражданину Республики Армения, иностранному гражданину с правом проживания в Республике Армения, постоянно проживающему в РА лицу без гражданства, беженцу.
Для получения социальной карты вы можете обратиться в паспортный отдел территориального отдела полиции по месту жительства или в Паспортно-визовое управление Полиции РА. С подробностями можно ознакомиться здесь:
- http://diaspora.gov.am/ru/pages/104/socialcard
- https://avv.police.am/ru/territorial-passport-services
Вы также можете приобрести устройство для чтения идентификационных карт на сайте ekeng.am. С подробностями можно ознакомиться здесь.
С часто задаваемыми вопросами об электронной подписи можно ознакомиться здесь. Гражданам других стран для получения электронной подписи необходимо позвонить по номеру +374 60 464 504 или на почту [email protected] отправить отсканированные копии своего паспорта и номера социальной карты. Годовая плата за активацию электронной подписи составляет 3000 драм.
Как стать на учет в налоговый орган?
Получение идентификационного номера налогоплательщика означает, что Вы уже зарегистрированы в налоговом органе.
В РА налоговая отчетность представляется через Интернет. После государствен-ной регистрации и получения ИНН необходимо зарегистрироваться в электронной системе налогового органа по ссылке: https://file-online.taxservice.am/pages/loginPage.jsf.
Подробную информацию о регистрации можно найти по ссылке:
- https://www.petekamutner.am/Content.aspx?itn=tsOSOnlineReportingSystem
- https://youtu.be/HGZGPCMwzEs:
В течение 20 календарных дней после получения ИНН, юридическое лицо или индивидуальный предприниматель должен подать онлайн-заявление в налоговый орган для выбора режима налогообложения. Выбор налогового режима – один из важнейших этапов предпринимательской деятельности. Существует 3 режима налогообложения:
- Микропредпринимательство (предприятия с оборотом до 24 млн драм освобождаются от налога на микропредпринимательство)
- Налог с оборота (налог рассчитывается как процент от годового оборота по фиксированным ставкам, в зависимости от вида деятельности)
- Общее налогообложение (20% НДС + 18% налог на прибыль).
В зависимости от вида деятельности также могут взиматься акцизный налог, экологический налог или другие сборы. При выборе режима налогообложения необходимо учитывать ограничения видов деятельности, определенные Налоговым кодексом Республики Армения.
В течение 20 дней со дня государственной регистрации в качестве ЮЛ,
регистрации в качестве индивидуального предпринимателя или назначения нотариусом, необходимо подать через Интернет в налоговый орган декларацию о налогообложении микропредприятия или обложении налогом с оборота. Непредставление в указанный срок заявки через Интернет повлечет за собой применение общего режима налогообложения. И в зависимости от режима налогообложения различаются ставки налогов, вид и сроки налоговой отчетности.
Чтобы подготовить финансовую и налоговую отчетность вашего бизнеса, Вы можете нанять бухгалтера, который поможет вам провести расчеты, оформить и уплатить все налоги, связанные с Вашей деятельностью.
Не забывайте исполнять свои налоговые обязательства. И в зависимости от типа бизнеса часто важно также застраховать личные и бизнес-активы.
Как открыть банковский счёт?
Сразу после регистрации бизнеса необходимо открыть банковский бизнес-счёт. Важно выбрать банк, который соответствует потребностям Вашего бизнеса. Этот отдельный банковский счёт поможет вам управлять средствами Вашего бизнеса отдельно от ваших личных средств. При открытии банковского счета для организации необходим оригинал свидетельства о государственной регистрации, а также:
- Для ИП – паспорт и социальная карта или удостоверение личности данного лица.
- Для ЮЛ - оригинал устава, паспорт, социальная карта или ID карта директора, копии паспорта и социальной карты или ID карты учредителей.
Напомним, что открытие отдельного банковского счета для ИП не является обязательным, в отличие от ЮЛ. Узнайте больше об открытии счета в банке для бизнеса по ссылке.
После открытия банковского счета Вам понадобится банковская визитная карта для осуществления бизнес-платежей и покупок. Кстати, в РА и за её пределами часто действуют дополнительные предложения по международным визиткам. С деталями визитки можно ознакомиться здесь.
Следующий важный шаг — определиться, как Ваш бизнес будет получать платежи. Для приема оплаты банковскими картами или другими современными вариантами (Apple Pay, Google Pay) необходимо иметь POS-терминал или mPOS — мобильный POS-сервис. Ознакомиться с функционалом POS можно здесь.
Если ваш бизнес предполагает продажу товаров и услуг онлайн через веб-сайт или приложение, Вам необходимо установить V-POS, виртуальную платежную систему, чтобы удобно, безопасно и быстро принимать платежи. Подробности представлены здесь.
Вашему бизнесу понадобится также кассовое устройство, которое будет выдавать кассовый чек при каждой покупке. Кстати, в торговой точке можно установить 1 общее устройство, которое будет выполнять функции как кассового аппарата, так и POS-терминала.
Чтобы установить POS, V-POS или кассовый терминал, вы можете обратиться в свой банк или просто подать онлайн-заявку здесь.
Вам также понадобится финансовое программное обеспечение для управления финансовой стороной вашего бизнеса. Ознакомиться с финансовыми программами можно здесь.
Сегодня онлайн-представительство бизнеса имеет первостепенное значение. В зависимости от типа бизнеса и отрасли вам понадобится бизнес-сайт, социальные страницы и другие онлайн-платформы. Для создания бизнес-сайта также необходимо зарегистрировать домен. При выборе доменного имени желательно, чтобы оно легко запоминалось и содержало название вашей компании, затем необходимо проверить, бесплатно ли оно, после чего внести годовую оплату в размере около 8000 драм. Домен можно приобрести на сайте: https://www.domain.com/ или https://www.godaddy.com/.
В зависимости от вашей отрасли и типа услуг используйте Facebook, Instagram, LinkedIn, Viber, WhatsApp и другие платформы и приложения.
Как привлечь финансовые средства?
Часто в ходе предпринимательской деятельности возникают обязательные, незапланированные расходы, для покрытия которых необходимо привлечение финансовых ресурсов. Лучшими источниками получения финансирования для вашего бизнеса являются инвесторы, сбор средств и бизнес-кредит.
Evocabank предлагает кредиты малому и среднему бизнесу. Вы можете заполнить онлайн-заявку на нашем сайте здесь и наш личный бизнес-консультант свяжется с Вами в течение 1 рабочего дня и ответит на все ваши вопросы.
О всех видах бизнес-кредитов Evoca вы можете узнать здесь, а также можете позвонить по номеру 010605555 или написать нам на номер 099605555: Viber, WhatsApp, Telegram.
Как развивать бизнес?
Если вы хотите получить более глубокие знания о бизнесе, Вы можете пройти онлайн и офлайн бизнес-курсы.
И помните, как бы тщательно Вы не готовились перед открытием своего бизнеса, возникнут ситуации, которые Вы не могли предусмотреть. Поэтому, чтобы добиться успеха в бизнесе, нужно научиться быть гибким и быстро реагировать на меняющиеся ситуации.
Верьте в свои способности, верьте в свою идею, не бойтесь экспериментировать, не бойтесь потерпеть неудачу, пробуйте новые решения, новые способы достижения своей цели. Не слушайте субъективные комментарии других, берите пример с успешных людей, имеющих опыт. Не бойтесь просить совета или помощи у лидеров отрасли. Сосредоточьтесь на цели, соберитесь с силами и просто начните.