Evocabank. 2024 թվականի ամփոփում
Evocabank-ը 2024-ին արձանագրեց ֆինանսական ցուցանիշների աճ՝ ավելի ամրապնդելով իր դիրքերը և ներկայանալով թվային ու նորարարական լուծումներով:
Բանկի ակտիվները 2023 թվականի համեմատ աճեցին 24%-ով՝ հասնելով 552 մլրդ ՀՀ դրամի։ Վարկային պորտֆելը գրանցեց 31% աճ՝ կազմելով 277 մլրդ դրամ։ Ընդհանուր պարտավորություններն աճեցին 24%-ով՝ կազմելով 468 մլրդ դրամ։ Հաճախորդներից ներգրավված միջոցներն ավելացան 20%-ով՝ հասնելով 362 մլրդ դրամի, իսկ ընդհանուր կապիտալն աճեց 21%-ով՝ կազմելով 84 մլրդ դրամ։ Բանկի զուտ շահույթը կազմեց 14.6 մլրդ դրամ՝ նախորդ տարվա համեմատ 32%-ով ավել։
Տարվա ընթացքում Բանկը ներկայացրեց մի շարք նորարարական նախագծեր, ներառյալ՝ Mastercard Digital քարտերը, UnionPay Gold և UnionPay Business քարտերը, Idram Open QR, UBPay-ը և այլն։
Evocabank-ն ամրապնդեց իր միջազգային համագործակցությունները՝ ներգրավելով 10 մլն ԱՄՆ դոլար IFC-ից, 12 մլն եվրո EIB Global-ից, 10 մլն ԱՄՆ դոլար OFID-ից, 10.35 մլն ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամ Symbiotics Investments-ից, 10 մլն ԱՄՆ դոլար The Black Sea Trade and Development Bank (BSTDB)-ից, և այլ գործընկերներից։ Բանկը նաև կնքեց նոր համագործակցության պայմանագրեր Al Fardan Exchange-ի, BACEE-ի և այլ միջազգային ընկերությունների հետ։
Բանկը նաև համալրեց իր մրցանակների թիվը՝ ստանալով նորերը միջազգային հեղինակավոր ամսագրերի կողմից և ոչ միայն։
Global Finance հեղինակավոր ամսագիրը 8-րդ տարին անընդմեջ Evocabank-ին ճանաչել է որպես Լավագույն թվային սպառողական բանկը Հայաստանում։ Իսկ Global Banking & Finance Review ամսագիրը Բանկին արդեն 4 տարի համարում է Հայաստանի լավագույն թվային բանկը: Evoca-ն 4 տարի անընդմեջ համարվում է Հայաստանի լավագույն ՓՄՁ բանկը ըստ Global Finance-ի:
Global Business and Finance Magazine-ը 2 մրցանակ Է շնորհել՝ 2024-ին Հայաստանի ամենաարագ աճող և ամենանորարար թվային բանկ:
2024-ին Բանկը ստացել է նաև «Լավագույն վեբ դիզայն» և «Լավագույն բջջային նորարարական բանկային հավելված» մրցանակները Armenia Digital Awards 2024-ի կողմից:

Evocabank. 2024 Performance Results
In 2024, Evocabank reported an increase in financial indicators thus strengthening its position in the market which was driven by well-designed combination of digital and innovative solutions.
The Bank's assets were AMD 552 billion, up 24% from the previous year. Loan portfolio went up 31% to AMD 277 billion. Total liabilities were AMD 468 billion, up 24% from 2023. Funds raised from customers increased 20% to AMD 362 billion while total capital increased 21% from the previous year to AMD 84 billion. Bank's net profit was AMD 14.6 billion which is an increase of 32% from the previous year.
During 2024, the Bank launched several innovation projects such as Mastercard Digital cards, UnionPay Gold and UnionPay Business cards, Idram Open QR, UBPay, etc.
Evocabank deepened its international cooperation by raising USD 10 million from IFC, Euro 12 million from EIB Global, USD 10 million from OFID, USD 10.35 million in AMD equivalent from Symbiotics Investments, USD 10 million from The Black Sea Trade and Development Bank (BSTDB) and other partners. The Bank also made new collaboration agreements with Al Fardan Exchange, BACEE, and other foreign companies.
In 2024, the Bank won new awards from top financial magazines and other institutions.
For the 8th year in a row, Evocabank was named the Best digital bank in Armenia by the prestigious Global Finance.
For the 4th year in a row the Global Banking & Finance Review magazine named the Bank the Best Digital Bank in Armenia. For the 4th consecutive year Global Finance named Evoca The Best SME Bank in Armenia.
In addition, Evocabank won two awards from Global Business and Finance Magazine: Fastest Growing Bank in Armenia 2024; and Most Innovative Digital Bank in Armenia 2024.