Evocabank-ը ներգրավել է 5 մլն ԱՄՆ դոլար responsAbility-ից
Շվեյցարական առաջատար ներդրումային կազմակերպությունից ստացված վարկային միջոցները կուղղվեն ՄՓՄՁ-ների ֆինանսավորմանը:
03.12.2024
Evocabank-ը ներգրավել է 5 մլն ԱՄՆ դոլար responsAbility-ից։ Վարկային միջոցներն ուղղվելու են Հայաստանում միկրո, փոքր և միջին ձեռնարկությունների (ՄՓՄՁ) ֆինանսավորմանը:
Evocabank-ի Վարչության նախագահ Կարեն Եղիազարյանը նշեց. «responsAbility-ի հետ միասին մենք կարևոր քայլեր ենք ձեռնարկում Հայաստանում միկրո, փոքր և միջին ձեռնարկությունների (ՄՓՄՁ) զարգացման համար՝ աջակցելով տնտեսական աճին և ստեղծելով ավելի կայուն ապագա։ Մենք հավատում ենք, որ ՄՓՄՁ-ները Հայաստանի տնտեսության զարգացման շարժիչ ուժն են։ Որպես Հայաստանի ամենանորարար թվային բանկ՝ մենք հպարտ ենք մեր հաճախորդներին տրամադրելու լավագույն ֆինանսական լուծումները և շարունակաբար ապահովելու միջոցներ նրանց աճի և ընդլայնման համար»։
Ի դեպ, responsAbility-ի և Evocabank-ի համագործակցությունը սկսվել է 2023 թվականին, որի արդյունքում Բանկը մեծ ներդրում է ունեցել ՄՓՄՁ-ների զարգացման մեջ։
Evocabank-ի մասին. Լինելով mobile-first բանկ՝ Evocabank-ը մատուցում է արագ, պարզ ու նորարար ծառայություններ և առանձնանում տեղեկատվական նորագույն տեխնոլոգիաների ակտիվ կիրառմամբ: Բանկը 7-րդ տարին անընդմեջ ճանաչվել է «Լավագույն թվային սպառողական բանկը Հայաստանում» Global Finance հեղինակավոր ամսագրի կողմից։ Բանկը շարունակաբար ներդնում և կիրառում է նորարարություններ` առաջարկելով հաճախորդներին նորագույն տեխնոլոգիաների լավագույն լուծումները: Evocabank-ը ՀՀ-ում գրանցված առաջին առևտրային բանկն է` 1990թ. և ներկայումս ունի գլխամասային գրասենյակ և 13 մասնաճյուղ: Կայք՝ evoca.am
responsAbility-ի մասին. responsAibility Investment-ը առաջատար շվեյցարական ներդրումային կազմակերպություն է, որը մասնագիտացած է մասնավոր շուկաներում ներդրումների մեջ։ responsAbility-ն ուղղակիորեն նպաստում է Միավորված ազգերի կազմակերպության կայուն զարգացման նպատակներին (United Nations Sustainable Development Goals - SDGs) երեք հիմնական ներդրումային ուղղություններով` ՄՓՄՁ-ների ֆինանսավորում, կլիմայի ֆինանսավորում և կայուն սնունդ։ responsAbility-ի բոլոր ներդրումային լուծումները նպատակ ունեն չափելի ազդեցություն ունենալ շուկայական եկամուտների կողքին։ Սկսած իր հիմնադրումից (2003թ․)` responsAbility-ն իրականացրել է ավելի քան 15.7 միլիարդ ԱՄՆ դոլարի ներդրումներ: responsAbility ներդրումային կազմակերպությունն ունի ավելի քան 270 փորձառու մասնագետից բաղկացած անձնակազմ և 8 գրասենյակ աշխարհի տարբեր կետերում։ 2024 թվականի սեպտեմբերի 30-ի դրությամբ կազմակերպությունը կառավարում է 5.1 մլրդ ԱՄՆ դոլարի ակտիվ շուրջ 70 երկրի 300 ընկերությունում: Կայք՝ responsability.com

Evocabank raised USD 5 million from responsAbility
The loan funds received from leading Swiss impact asset manager will be directed to the financing of micro, small, and medium enterprises.
03.12.2024
Evocabank raised USD 5 million from responsAbility. The loan funds will be directed to the financing of micro, small and medium enterprises (MSMEs) in Armenia.
Karen Yeghiazaryan, Chairman of the Management Board of Evocabank, said: “Together with responsAbility we’re taking important steps to empower Armenia’s micro, small, and medium enterprises (MSMEs) to support economic growth and create a more sustainable future. We believe that MSMEs are the driving force behind Armenia’s economic development. As Armenia’s most innovative digital bank, we are proud to provide our clients with the best financial solutions, and continuously enhance them with means to grow and expand.”
By the way, the collaboration between responsAbility and Evocabank began in 2023, as a result of which the Bank has made a significant contribution to the development of MSMEs․
About Evocabank: By being a mobile-first bank, Evocabank provides fast, simple, and innovative services and is distinguished by the active use of the latest information technologies. The Bank has been named “The Best Consumer Digital Bank in Armenia” for the 7th year in a row by Global Finance prestigious financial magazine. The Bank continuously invests and implements innovations, offering clients the best solutions of the latest technologies. Evocabank is the first commercial bank registered in RA in 1990 and currently has a head office and 13 branches. Website: evoca.am
About responsAbility: responsAbility Investments AG is a leading impact asset manager specializing in private market investments across three investment themes. These themes directly contribute to the United Nations Sustainable Development Goals (SDGs): Financial Inclusion, to finance the growth of Micro & SMEs; Climate Finance, to contribute to a net zero pathway; and Sustainable Food, to sustainably feed an ever-growing population. All responsAbility investment solutions target specific measurable impact alongside market returns. Since its inception in 2003, responsAbility has deployed over USD 15.7 billion in impact investments. With over 270 employees collaborating across 8 offices, as of 30 September 2024, the company manages USD 5.1 billion in assets across approximately 300 portfolio companies in around 70 countries. Website: responsability.com