Կարեն Եղիազարյան․ «Բանկային ոլորտում լավագույն AI-ը անտեսանելի է»։ Evocabank-ի Վարչության նախագահի նոր հարցազրույցն արդեն հասանելի է Banks.am կայքում։
22.07.2026
Banks.am-ի հետ հարցազրույցի ընթացքում Կարեն Եղիազարյանն ընդգծել է, որ Evocabank-ի նպատակը ոչ թե պարզապես AI գործիքների ներդրումն է, այլ AI native բանկի ձևավորումը, որտեղ տեխնոլոգիան օգնում է ստեղծել ավելի արագ, անհատականացված և հասանելի ֆինանսական ծառայություններ։
«Բանկային ոլորտում լավագույն արհեստական բանականությունն անտեսանելի է, երբ հաճախորդը ստանում է լավագույն պրոդուկտը, լուծումը, խորհուրդն ու արդյունքն արագ, իրեն հասկանալի, մարդկային լեզվով և իրեն հարմար տարբերակով»,- նշել է Կարեն Եղիազարյանը։
Նա նաև խոսել է Evocabank-ում AI-ի կիրառման ներկա և ապագա ուղղությունների մասին՝ սկսած խարդախությունների կանխարգելումից և ռիսկերի գնահատումից մինչև AI Hub-ի ստեղծում և AI native պրոդուկտների մշակում։ Կարեն Եղիազարյանը կարևորել է նաև թիմի AI տրանսֆորմացիան՝ ընդգծելով, որ ապագայում AI-ը պետք է դառնա յուրաքանչյուր աշխատակցի «superpower»-ը։

Карен Егиазарян: Лучший AI в банковской сфере — незаметен Видение Evoca «Intelligence First» и будущее банковской сферы — в новом интервью.
В интервью Banks.am Карен Егиазарян подчеркнул, что цель Evocabank заключается не просто во внедрении AI-инструментов, а в создании AI native банка, где технологии помогают формировать более быстрые, персонализированные и доступные финансовые услуги.
«Лучший искусственный интеллект в банковской сфере незаметен, когда клиент быстро получает лучший продукт, решение, совет и результат — на понятном человеческом языке и в удобном для него формате», — отметил Карен Егиазарян.
Он также рассказал о текущих и будущих направлениях внедрения AI в Evocabank — от предотвращения мошенничества и оценки рисков до создания AI Hub и разработки AI native продуктов. Карен Егиазарян также подчеркнул важность AI-трансформации команды, отметив, что в будущем AI должен стать «superpower» каждого сотрудника.
В интервью также была затронута тема технологического потенциала Армении, совместного AI-мегапроекта Firebird и NVIDIA, а также участия Evocabank в финансировании на сумму 300 млн долларов США.