Կարեն Եղիազարյան․ «Բանկային ոլորտում լավագույն AI-ը անտեսանելի է»։ Evocabank-ի Վարչության նախագահի նոր հարցազրույցն արդեն հասանելի է Banks.am կայքում։
22.07.2026
Banks.am-ի հետ հարցազրույցի ընթացքում Կարեն Եղիազարյանն ընդգծել է, որ Evocabank-ի նպատակը ոչ թե պարզապես AI գործիքների ներդրումն է, այլ AI native բանկի ձևավորումը, որտեղ տեխնոլոգիան օգնում է ստեղծել ավելի արագ, անհատականացված և հասանելի ֆինանսական ծառայություններ։
«Բանկային ոլորտում լավագույն արհեստական բանականությունն անտեսանելի է, երբ հաճախորդը ստանում է լավագույն պրոդուկտը, լուծումը, խորհուրդն ու արդյունքն արագ, իրեն հասկանալի, մարդկային լեզվով և իրեն հարմար տարբերակով»,- նշել է Կարեն Եղիազարյանը։
Նա նաև խոսել է Evocabank-ում AI-ի կիրառման ներկա և ապագա ուղղությունների մասին՝ սկսած խարդախությունների կանխարգելումից և ռիսկերի գնահատումից մինչև AI Hub-ի ստեղծում և AI native պրոդուկտների մշակում։ Կարեն Եղիազարյանը կարևորել է նաև թիմի AI տրանսֆորմացիան՝ ընդգծելով, որ ապագայում AI-ը պետք է դառնա յուրաքանչյուր աշխատակցի «superpower»-ը։

Karen Yeghiazaryan: The best AI in banking is invisible The latest interview with the Chairman of the Management Board of Evocabank is now available on Banks.am.
22.07.2026
In an interview with Banks.am, Karen Yeghiazaryan emphasized that Evocabank’s goal is not simply to introduce AI tools but to build an AI native bank, where technology helps create faster, more personalized, and accessible financial services.
“The best artificial intelligence in banking is invisible, when the customer receives the best product, solution, advice, and result quickly, in a clear human language and in the most convenient way for them,” noted Karen Yeghiazaryan.
He also spoke about the current and future directions of AI implementation at Evocabank — from fraud prevention and risk assessment to the creation of an AI Hub and the development of AI native products. Karen Yeghiazaryan also highlighted the importance of the team’s AI transformation, emphasizing that in the future, AI should become every employee’s “superpower.”
Read the full Banks.am interview with Evocabank's Chairman of the Management Board, Karen Yeghiazaryan, here.