Կարեն Եղիազարյանի հարցազրույցը TIME Magazine-ին
TIME ամսագրի հունիսյան համարում Evocabank-ի Վարչության նախագահ Կարեն Եղիազարյանը խոսել է Բանկի հաջողության հիմնական գործոնների մասին։
25.06.2025
Evocabank-ի Վարչության նախագահ Կարեն Եղիազարյանը միջազգային TIME ամսագրի հետ հարցազրույցում ներկայացրել է Բանկի հաջողության հիմնական գործոնները՝ նորարարությունը, միջազգային համագործակցությունները և ժամանակակից հաճախորդակենտրոն մոդելի զարգացումը։
Բանկի ռազմավարության հիմքում ընկած է «mobile first» մոտեցումը, ինչը հնարավորություն է տվել դառնալ վստահելի գործընկեր ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ միջազգային շուկաների համար։
«Մեր նպատակն է զարգանալ ոչ միայն Հայաստանում, այլ նաև ստեղծել կայուն ու բաց հարթակ ֆինանսական աշխարհի հետ»,- նշել է Կարեն Եղիազարյանը։

Karen Yeghiazaryan's Interview with TIME Magazine
In the June issue of TIME Magazine, Evocabank’s Chairman of Management Board, Karen Yeghiazaryan, spoke about the key factors behind the Bank’s success.
25.06.2025
Karen Yeghiazaryan, Chairman of the Management Board of Evocabank, presented the key factors behind the Bank’s success in an interview with the international TIME Magazine — innovation, international cooperation, and the development of a modern customer-centric model.
At the core of the Bank’s strategy lies the “mobile first” approach, which has enabled it to become a trusted partner both in Armenia and in international markets.
“Our goal is to grow not only in Armenia but also to build a stable and open platform for engaging with the financial world,” said Karen Yeghiazaryan.