Նախագծերի կառավարում․ գաղափարից մինչև արժեքի ստեղծում
Վերջապես հրատարակվել է ամենապահանջված մասնագիտություններից մեկի՝ նախագծերի կառավարման մասին ուղեցույց-գիրք հայերեն, հայ հեղինակի մշակմամբ ու մասնագիտական փորձով։
Գրքի հեղինակն է Աստղիկ Սահակյանը՝ նախագծերի կառավարման ոլորտում 15 և ավելի տարիների փորձ ունեցող, «Նախագծերի կառավարում» և «PMP հավաստագրի նախապատրաստում» դասընթացների ամենահայտնի դասախոս, մենթոր ու նախագծերի կառավարման ինստիտուտի հայաստանյան ներկայացուցչության խորհրդի անդամ։
Սա հեղինակի առաջին գիրքն է․ «Նախագծերի կառավարում․ գաղափարից մինչև արժեքի ստեղծում»։
Գրքի գլխավոր գործընկերն է Evoca-ն:
Գրքի շնորհանդեսը տեղի է ունենալու Newmag Winter Fest-ին, փետրվարի 10-ին, 17։00, Dvin Music Hall-ում։
Ի դեպ, մուտքն ազատ է։
Գրքի մասին
Գրքում ներկայացված են նախագծերի կառավարման բոլոր կարևորագույն ասպեկտները, ինչպիսիք են օրինակ՝ անելիքը, ժամանակացույցը, բյուջեն և այլն։ Գրքում նաև կարևորագույն դեր է հատկացված հզոր կամ անձնային հմտություններին․ հաղորդակցվել, լուծել խնդիրներ, առաջնորդել, որոնք կրիտիկական կարևորություն ունեն ցանկացած նախագծի հաջողության գործում։
Գիրքը բոլորի համար է, քանի որ յուրաքանչյուրն, անկախ իր գործունեության տեսակից և ոլորտից, առնչվում է նախագծերի հետ։
Սկսնակների համար գիրքը կարևոր ռեսուրս կհանդիսանա նախագծերի կառավարման հիմնային գիտելիքի ձեռքբերման համար, իսկ փորձառու մասնագետները կբացահայտեն նախագծերի կառավարման նոր նյուանսներ, գործիքներ և մոտեցումներ, կհամալրեն իրենց պատկերացումները նախագծերի կառավարման վերաբերյալ։
Գիրքը նաև կարևոր ռեսուրս կհանդիսանա ավելի բարձր օղակում գտնվող ղեկավարների, ինչպես նաև ձեռնարկատերերի համար, ովքեր, թեև ուղղակիորեն չեն զբաղվում նախագծերի կառավարմամբ, սակայն պետք է բավարար գիտելիք ունենան՝ իրենց ստրատեգիկ գործունեությունն ավելի թիրախավորված իրականացնելու և թիմերի հետ առավել արդյունավետ աշխատելու նպատակով։
Գրքի հեղինակի մասին
Աստղիկ Սահակյանը Project Management-ի հավաստագրված մասնագետ է (PMP)®՝ ոլորտում ավելի քան 13 տարվա փորձով: Նա աշխատել է Հայաստանի խոշորագույն ենթակառուցվածքային նախագծերի համար, որոնց բյուջեն կազմել է ավելի քան 300 միլիոն դոլար:
Աստղիկը PMP® հավաստագրի արժանացել է 2014 թվականին, ավելի քան 5 տարի նա անցկացրել է PMP քննությունների նախապատրաստման դասընթացներ Հայաստանի ամերիկյան համալսարանում: Ներկայումս նա շարունակում է անհատական դասընթացներ անցկացնել։ Նշենք նաև, որ Evoca-ի ղեկավարները նույնպես անցել են անհատական դասընթաց Աստղիկ Սահակյանի մոտ և արժանացել հավաստագրերի։
Աստղիկ Սահակյանն առանձնահատուկ դեր ունի Հայաստանում նախագծերի կառավարման՝ որպես մասնագիտության զարգացման գործում, և ներկայումս նրա ուսանողներից շատերն ունեն PMP® հավաստագիր: Աստղիկը Նախագծերի կառավարման ինստիտուտի (PMI) փոխնախագահն է:
Evocabank-ը նաև հովանավորել է Հայաստանում project management-ի ոլորտում ամենամեծ միջոցառումը։ Կոնֆերանսի գլխավոր խոսնակը project management-ի համաշխարհային գուրու Lee Lambert-ն էր՝ հայտնի PMP սերտիֆիկատի հիմնադիրը։
Կոնֆերանսը դարձավ մեծ հնարավորությունների, ծանոթությունների և նախագծերի սկիզբ։ Մանրամասներին կարող եք ծանոթանալ այստեղ։

Управление проектом: от идеи до создания ценности
05.02.2024Наконец, на армянском языке издан путеводитель по одной из самых востребованных профессий – управлению проектами, разработанный армянским автором и имеющим профессиональный опыт.
Астхик Саакян имея более чем 15-летний опыт работы в сфере управления проектами - одной из самых востребованных профессий, является самым известным лектором, ментором по курсам “Управление проектами”, “Подготовка к сертификации на степень PMP” и членом совета армянского филиала Института управления проектами.
Свою первую книгу автор озаглавила: "Управление проектами: от идеи до создания ценности».
Evoca — главный спонсор книги.
Презентация книги состоится во время фестиваля Newmag Winter Fest 10 февраля в 17:00 в Dvin Music Hall.
Вход бесплатный.
О книге
Книга охватывает важнейшие аспекты управления проектами: задачи, график исполнения, бюджет и многое другое. В ней также отводится важная роль профессионально-техническим и социальным навыкам, таким как: коммуникация, решение проблем, лидерство, имеющим решающее значение в обеспечении успеха любого проекта.
Книга написана для всех, ведь проектами занимаются все, независимо от рода и сферы их деятельности.
Для новичков книга станет важным ресурсом для приобретения базовых знаний по управлению проектами, а опытные специалисты откроют для себя новые нюансы, инструменты и подходы к управлению проектами, а также дополнят своё представление об управлении проектами.
Книга может стать важным ресурсом для руководителей высшего звена, а также для предпринимателей, которые, не будучи непосредственными участниками управления проектами, нуждаются в достаточных знаниях для более целенаправленного осуществления своей стратегической деятельности и более эффективной работы со своими командами.
Об авторе книги
Астхик Саакян — сертифицированный специалист по управлению проектами (PMP)® с более чем 15-летним опытом работы в данной сфере, включая крупнейшие инфраструктурные проекты Армении, бюджет которых составлял более 300 миллионов долларов.
Астхик получила сертификат PMP® в 2014 году, уже свыше 5 лет проводит курсы по подготовке к экзамену PMP в Американском университете Армении. В настоящее время ведет индивидуальные курсы. Примечательно, что руководители Evoca также прошли индивидуальный курс у Астхик Саакян и получили соответствующие сертификаты.
Астхик Саакян сыграла важную роль в развитии профессии управления проектами в Армении, и многие из её студентов в настоящее время имеют сертификаты PMP®. Астхик является вице-президентом института управления проектами (PMI).
Evocabank являлся спонсором также и крупнейшего мероприятия по управлению проектами в Армении. Главным спикером конференции тогда выступил всемирно известный гуру в области управления проектами Lee Lambert, основатель знаменитой сертификации PMP.
Конференция стала началом больших возможностей, знакомств и проектов. Ознакомиться с подробностями можно здесь.