Նախագծերի կառավարում․ գաղափարից մինչև արժեքի ստեղծում
Վերջապես հրատարակվել է ամենապահանջված մասնագիտություններից մեկի՝ նախագծերի կառավարման մասին ուղեցույց-գիրք հայերեն, հայ հեղինակի մշակմամբ ու մասնագիտական փորձով։
Գրքի հեղինակն է Աստղիկ Սահակյանը՝ նախագծերի կառավարման ոլորտում 15 և ավելի տարիների փորձ ունեցող, «Նախագծերի կառավարում» և «PMP հավաստագրի նախապատրաստում» դասընթացների ամենահայտնի դասախոս, մենթոր ու նախագծերի կառավարման ինստիտուտի հայաստանյան ներկայացուցչության խորհրդի անդամ։
Սա հեղինակի առաջին գիրքն է․ «Նախագծերի կառավարում․ գաղափարից մինչև արժեքի ստեղծում»։
Գրքի գլխավոր գործընկերն է Evoca-ն:
Գրքի շնորհանդեսը տեղի է ունենալու Newmag Winter Fest-ին, փետրվարի 10-ին, 17։00, Dvin Music Hall-ում։
Ի դեպ, մուտքն ազատ է։
Գրքի մասին
Գրքում ներկայացված են նախագծերի կառավարման բոլոր կարևորագույն ասպեկտները, ինչպիսիք են օրինակ՝ անելիքը, ժամանակացույցը, բյուջեն և այլն։ Գրքում նաև կարևորագույն դեր է հատկացված հզոր կամ անձնային հմտություններին․ հաղորդակցվել, լուծել խնդիրներ, առաջնորդել, որոնք կրիտիկական կարևորություն ունեն ցանկացած նախագծի հաջողության գործում։
Գիրքը բոլորի համար է, քանի որ յուրաքանչյուրն, անկախ իր գործունեության տեսակից և ոլորտից, առնչվում է նախագծերի հետ։
Սկսնակների համար գիրքը կարևոր ռեսուրս կհանդիսանա նախագծերի կառավարման հիմնային գիտելիքի ձեռքբերման համար, իսկ փորձառու մասնագետները կբացահայտեն նախագծերի կառավարման նոր նյուանսներ, գործիքներ և մոտեցումներ, կհամալրեն իրենց պատկերացումները նախագծերի կառավարման վերաբերյալ։
Գիրքը նաև կարևոր ռեսուրս կհանդիսանա ավելի բարձր օղակում գտնվող ղեկավարների, ինչպես նաև ձեռնարկատերերի համար, ովքեր, թեև ուղղակիորեն չեն զբաղվում նախագծերի կառավարմամբ, սակայն պետք է բավարար գիտելիք ունենան՝ իրենց ստրատեգիկ գործունեությունն ավելի թիրախավորված իրականացնելու և թիմերի հետ առավել արդյունավետ աշխատելու նպատակով։
Գրքի հեղինակի մասին
Աստղիկ Սահակյանը Project Management-ի հավաստագրված մասնագետ է (PMP)®՝ ոլորտում ավելի քան 13 տարվա փորձով: Նա աշխատել է Հայաստանի խոշորագույն ենթակառուցվածքային նախագծերի համար, որոնց բյուջեն կազմել է ավելի քան 300 միլիոն դոլար:
Աստղիկը PMP® հավաստագրի արժանացել է 2014 թվականին, ավելի քան 5 տարի նա անցկացրել է PMP քննությունների նախապատրաստման դասընթացներ Հայաստանի ամերիկյան համալսարանում: Ներկայումս նա շարունակում է անհատական դասընթացներ անցկացնել։ Նշենք նաև, որ Evoca-ի ղեկավարները նույնպես անցել են անհատական դասընթաց Աստղիկ Սահակյանի մոտ և արժանացել հավաստագրերի։
Աստղիկ Սահակյանն առանձնահատուկ դեր ունի Հայաստանում նախագծերի կառավարման՝ որպես մասնագիտության զարգացման գործում, և ներկայումս նրա ուսանողներից շատերն ունեն PMP® հավաստագիր: Աստղիկը Նախագծերի կառավարման ինստիտուտի (PMI) փոխնախագահն է:
Evocabank-ը նաև հովանավորել է Հայաստանում project management-ի ոլորտում ամենամեծ միջոցառումը։ Կոնֆերանսի գլխավոր խոսնակը project management-ի համաշխարհային գուրու Lee Lambert-ն էր՝ հայտնի PMP սերտիֆիկատի հիմնադիրը։
Կոնֆերանսը դարձավ մեծ հնարավորությունների, ծանոթությունների և նախագծերի սկիզբ։ Մանրամասներին կարող եք ծանոթանալ այստեղ։

Project management: from idea to value creation
Finally, a guide-book about one of the most sought-after professions, project management, has been published in Armenian, developed by an Armenian author with professional experience.
The book is written by Astghik Sahakyan, a true professional with more than 15 years of experience in project management, the most famous lecturer, mentor of the “Project Management” and “PMP Certification Preparation” courses, as well as a board member of PMI Armenia.
Evoca is the major sponsor of the author's first book entitled "Project management: from idea to value creation."
The presentation of the book will take place at the Newmag Winter Fest at 5p.m., February 10 in Dvin Music Hall.
Free entry.
About the book
The book covers all the important aspects of project management: tasks, implementation schedule, budget with special focus on hard or soft skills: communication, problem solving, leadership critical to the success of any project.
This book is for everyone since we all are involved in projects, regardless of the nature or field of activity.
For beginners, the book will become an important resource for acquiring basic knowledge of project management, and experienced professionals will discover new nuances, tools, techniques and approaches to project management, deepening their understanding of project management.
Besides, this book can become an important resource for senior managers and entrepreneurs who although not directly involved in project management, will need deeper knowledge to be more focused on their strategic activities and teamwork.
About the author of the book
Astghik Sahakyan is a certified Project Management Professional (PMP)® with over 15 years of experience in the field. She worked on the largest infrastructure projects in Armenia, with a budget of over $300 million.
Astghik Sahakyan received her PMP® certificate in 2014 and was teaching PMP exam preparation courses at the American University of Armenia for over 5 years. Currently she continues to deliver personalized career guidance courses. As a matter of fact, Evoca managers have been among those to undertake such courses to get professional-level training and earn a credential recognized by leading companies.
The Vice President of the Project Management Institute (PMI), Astghik Sahakyan has played a special role in promotion of the project management career in Armenia, and the number of her students holding PMP® certifications is increasingly growing.
Apart from sponsoring this book, Evocabank contributed to the organization of the largest project management event in Armenia, a conference with the main speaker Lee Lambert, the global project management guru and the founder of the famous PMP certification.
The conference became a starting points for new opportunities, acquaintances and projects. Find out more details here.