Եվրոպական համագործակցություն՝ ի շահ ՓՄՁ-ների
EIB ֆինանսավորման նպատակն է աջակցել ՓՄՁ-ներին՝ ստեղծելով զարգացման և ընդլայնման նպաստավոր պայմաններ։ Ֆինանսավորման վառ օրինակներից է Evoca-ն։
05.08.2024
EIB-ն Եվրամիության անդամ երկրներին պատկանող երկարաժամկետ ֆինանսավորման հաստատություն է: Կապիտալի շուկաներում իր բարձրագույն վարկանիշի (AAA) շնորհիվ այն ապահովում է հուսալի ներդրումների երկարաժամկետ ֆինանսավորում՝ աջակցելով ԵՄ քաղաքականության նպատակներին չորս առաջնահերթ ոլորտներում՝ ենթակառուցվածքներ, նորարարություն, կլիմա և շրջակա միջավայր և ՓՄՁ-ներ:
EIB Global-ը Եվրոպական Ներդրումային Բանկի մասնագիտացված ստորաբաժանումն է, որի նպատակն է զարգացնել միջազգային գործակցությունները և զարգացման ֆինանսավորման ազդեցությունը` նպաստելով Եվրոպական Միության երեք համակողմանի առաջնահերթությունների իրագործմանը. Եվրոպական Կանաչ գործարք, Գլոբալ Գեյթվեյս և աշխատատեղեր, ինչպես նաև կայուն և ներառական տնտեսության աճ: Որպես Team Europe-ի մաս` EIB Global-ը խթանում է ուժեղ, նպատակաուղղված գործընկերությունների զարգացումը՝ ֆինանսական այլ հաստատությունների և քաղաքացիական հասարակության հետ միասին՝ սերտորեն համագործակցելով բազմակողմ զարգացման այլ բանկերի հետ։
Ո՞րն է EIB ֆինանսավորման նպատակը։
EIB ֆինանսավորման առաջնային նպատակն է աջակցել ՓՄՁ-ներին՝ ստեղծելով նրանց համար զարգացման և ընդլայնման նպաստավոր պայմաններ։ EIB վարկը կարող է օգտագործվել` ֆինանսավորելու բոլոր այն ներդրումներն ու ծախսերը, որոնք կատարվում են ՓՄՁ-ի զարգացման համատեքստում, մասնավորապես՝
- Նյութական ներդրումներ. նյութական ակտիվների գնում, ընդլայնում:
- Ոչ նյութական ներդրումներ. մասնավորապես՝ R&D, գործարկման լիցենզիաների և ծրագրային ապահովման ձեռքբերման հետ կապված ծախսեր:
- ՓՄՁ-ի գործունեության համար անհրաժեշտ միջին և երկարաժամկետ շրջանառու միջոցների պահանջների ապահովում։
Ի՞նչ կտա EIB ֆինանսավորումը Ձեր բիզնեսին։
- Դուք կարող եք ստանալ շահավետ տոկոսադրույքներ կամ ավելի երկար ժամկետներ՝ համեմատած բիզնեսի վարկավորման ստանդարտ պայմանների հետ:
- Դուք կարող եք բանակցել վարկի ժամկետի կամ մարման հաճախականության մասով՝ Ձեր բիզնեսի վիճակից և դրամական հոսքերի պահանջներից ելնելով:
- Այն թույլ է տալիս զգալի ներդրումներ կատարել բիզնեսում՝ առանց բացասաբար ազդելու Ձեր դրամական միջոցների հոսքի կամ իրացվելիության վրա:
EIB ֆինանսավորման վառ օրինակներից է Evocabank-ը․ EIB Global-ի կողմից Բանկը կարողացավ ներգրավել 12 միլիոն եվրո վարկային միջոցներ՝ նպաստելու փոքր բիզնեսի զարգացմանը։ Ֆինանսական միջոցները տրամադրվեցին տեղական արժույթով՝ դրամով, բացառելով արտարժույթի տատանումների ռիսկը ՓՄՁ-ների համար և նպաստելով ֆինանսական կայունությանը:
EIB-ի վարկային միջոցները հնարավորություն կտան Evocabank-ին Հայաստանում ընդլայնելու ձեռնարկությունների ֆինանսավորումը` նպաստելով բիզնես գործունեության ծավալների մեծացմանը, ստեղծելով նոր աշխատատեղեր և իրացման նոր հնարավորություններ:
Ֆինանսավորման շնորհիվ՝
- Շուրջ 100 փոքր ձեռնարկություն կօգտվի ծրագրից՝ ապահովելով մոտ 1,200 աշխատատեղ,
- Կունենանք ներառական տնտեսական աճ, քանի որ վարկային միջոցների 20%-ը պետք է տրամադրվի կանանց պատկանող բիզնեսներին։

Европейское сотрудничество на благо МСП
Основной целью финансирования EIB является поддержка МСП путем создания благоприятных условий для развития, примером чего является Evoca.
05.08.2024
EIB — это, принадлежащий государствам-членам, долгосрочный финансовый институт Европейского союза. Благодаря своему высшему рейтингу (ААА) на рынках капитала он предоставляет долгосрочное финансирование для надежных инвестиций, поддерживая цели политики ЕС в четырех приоритетных секторах: инфраструктура, инновации, климат и окружающая среда, а также МСП.
EIB Global —это специализированное подразделение Европейского инвестиционного банка, целью которого является усиление международного партнерства и влияние финансирования развития, способствуя реализации трех основных приоритетов Европейского Союза: Европейский «Зеленый курс», «Глобальный портал» и рабочие места, а также устойчивый и инклюзивный экономический рост. В рамках Team Europe EIB Global способствует развитию прочных целевых партнерских отношений с другими финансовыми учреждениями и гражданским обществом, тесно сотрудничая с другими банками многостороннего развития.
Какова цель финансирования EIB?
Основной целью финансирования EIB является поддержка МСП путем создания благоприятных условий для их развития и расширения. Кредит EIB может быть использован для финансирования всех инвестиций и затрат, которые производятся в контексте развития МСП, в частности:
- Материальные инвестиции. приобретение, реконструкция или расширение материальных активов
- Нематериальные инвестиции: а именно расходы, связанные с R&D, лицензиями на эксплуатацию и приобретением программного обеспечения.
- Обеспечение среднесрочных и долгосрочных потребностей в оборотном капитале для деятельности МСП.
Что даст финансирование EIB вашему бизнесу?
- Вы можете получить выгодные процентные ставки или более длительные сроки по сравнению со стандартными условиями бизнес-кредита.
- Вы можете договориться о сроке кредита или частоте погашения в зависимости от ситуации вашго бизнеса и требований к денежному потоку.
- Это позволяет делать значительные инвестиции в бизнес, не оказывая негативного влияния на ваш денежный поток или ликвидность.
Одним из ярких примеров финансирования EIB является Evocabank. От имени EIB Global Банк смог привлечь 12 млн евро кредитных средств для поддержки развития малого бизнеса. Финансовые активы были предоставлены в местной валюте, драмах, что исключило риск колебаний валютных курсов для МСП и способствовало финансовой стабильности.
Кредитные средства EIB позволят Evocabank расширить финансирование предприятий в Армении, способствуя увеличению объемов предпринимательской деятельности, созданию новых рабочих мест и новых возможностей продаж.
Благодаря финансированию:
- Около 100 малых предприятий воспользуются программой, обеспечивая около 1200 рабочих мест.
- Будет инклюзивный экономический рост, поскольку 20% кредитных средств будут предоставлены предприятиям, принадлежащим женщинам.