Evocabank-ը ներգրավել է 7 մլն ԱՄՆ դոլար responsAbility-ից
Համագործակցության արդյունքում շվեյցարական ներդրումային կազմակերպությունից ստացած վարկային միջոցներն ուղղվելու են ՄՓՄՁ-ների ֆինանսավորմանը:
24.11.2023Evocabank-ը ստորագրել է նոր միջազգային համագործակցության պայմանագիր responsAbility շվեյցարական ներդրումային կազմակերպության հետ։
Համագործակցության արդյունքում Evocabank-ը ներգրավել է 7 մլն ԱՄՆ դոլար responsAbility-ից։
Ու՞ր են ուղղվելու վարկային միջոցները։
Վարկային միջոցներն ուղղվելու են Հայաստանում միկրո, փոքր և միջին ձեռնարկությունների (ՄՓՄՁ) ֆինանսավորմանը:
Ի՞նչ դեր ունեն ՄՓՄՁ-ները տնտեսության մեջ։
Միկրո, փոքր և միջին ձեռնարկությունները հանդիսանում են տնտեսության հիմքը, հատկապես՝ զարգացող երկրներում: Դրանք խթանում են բիզնես միջավայրի ակտիվացումը և նոր աշխատատեղերի ստեղծումը:
Ի դեպ, 30.09.2023թ․-ի դրությամբ Evocabank-ի ՄՓՄՁ վարկային պորտֆելը շուրջ 59 մլրդ դրամ է՝ 2022թ․ տարեվերջի նկատմամբ գրանցելով 34% աճ:
Evocabank-ը շարունակաբար համագործակցում է միջազգային կազմակերպությունների հետ՝ ստեղծելով զարգացման բարենպաստ պայմաններ ՄՓՄՁ-ների համար։
responsAbility Investments-ի մասին
responsAbility Investments-ը Շվեյցարիայում գործող ազդեցիկ ներդրումային կազմակերպություն է, որը մասնագիտացած է մասնավոր շուկաներում ներդրումների մեջ։ responsAbility Investments-ն ուղղակիորեն նպաստում է Միավորված ազգերի կազմակերպության կայուն զարգացման նպատակներին (United Nations Sustainable Development Goals - SDGs) երեք հիմնական ներդրումային ուղղություններով` ՄՓՄՁ-ների ֆինանսավորում, կլիմայի ֆինանսավորում և կայուն սնունդ։ responsAbility Investments ներդրումային կազմակերպությունն ունի ավելի քան 200 փորձառու մասնագետից բաղկացած անձնակազմ և 7 գրասենյակ աշխարհի տարբեր կետերում։ 2023 թվականի հոկտեմբերի 1-ի դրությամբ կազմակերպությունը կառավարում է 4,7 մլրդ ԱՄՆ դոլարի ակտիվ շուրջ 72 երկրի 270 ընկերությունում:

Evocabank привлек $7 млн от responsAbility
В результате нового сотрудничества кредитные средства, полученные от швейцарской инвестиционной компании, будут направлены на финансирование малого и среднего бизнеса.
24.11.2023
Evocabank подписал новое соглашение о международном сотрудничестве со швейцарской инвестиционной организацией responsAbility.
В результате сотрудничества Evocabank привлек $7 млн от responsAbility.
Куда будут направлены кредитные средства?
Кредитные средства будут направлены на финансирование микро-, малого и среднего бизнеса в Армении.
Какова роль ММСП в экономике?
Микро-, малый и средний бизнес (ММСП) являются основой экономики, особенно в развивающихся странах. Они стимулируют активизацию деловой среды и создание новых рабочих мест.
Кстати, по состоянию на 30.09.2023 кредитный портфель Evocabank-а для ММСП составлял около 59 млрд драмов, увеличившись на 34% по сравнению с концом 2022 года.
Evocabank постоянно сотрудничает с международными организациями, создавая благоприятные условия для развития ММСП.
Об responsAbility Investments
esponsAbility Investments AG — ведущая швейцарская компания по управлению активами, специализирующаяся на инвестициях на частном рынке по трем инвестиционным темам, чтобы напрямую способствовать достижению Целей устойчивого развития ООН: Финансовая доступность для финансирования роста микро- и МСП; Климатическое финансирование и устойчивое питание. Имея более 200 сотрудников, работающих в семи офисах, по состоянию на 1 октября 2023 года компания управляет активами на сумму 4,7 млрд долларов США примерно в 270 портфельных компаниях в 72 странах.