Evocabank-ը ներգրավել է 7 մլն ԱՄՆ դոլար responsAbility-ից
Համագործակցության արդյունքում շվեյցարական ներդրումային կազմակերպությունից ստացած վարկային միջոցներն ուղղվելու են ՄՓՄՁ-ների ֆինանսավորմանը:
24.11.2023Evocabank-ը ստորագրել է նոր միջազգային համագործակցության պայմանագիր responsAbility շվեյցարական ներդրումային կազմակերպության հետ։
Համագործակցության արդյունքում Evocabank-ը ներգրավել է 7 մլն ԱՄՆ դոլար responsAbility-ից։
Ու՞ր են ուղղվելու վարկային միջոցները։
Վարկային միջոցներն ուղղվելու են Հայաստանում միկրո, փոքր և միջին ձեռնարկությունների (ՄՓՄՁ) ֆինանսավորմանը:
Ի՞նչ դեր ունեն ՄՓՄՁ-ները տնտեսության մեջ։
Միկրո, փոքր և միջին ձեռնարկությունները հանդիսանում են տնտեսության հիմքը, հատկապես՝ զարգացող երկրներում: Դրանք խթանում են բիզնես միջավայրի ակտիվացումը և նոր աշխատատեղերի ստեղծումը:
Ի դեպ, 30.09.2023թ․-ի դրությամբ Evocabank-ի ՄՓՄՁ վարկային պորտֆելը շուրջ 59 մլրդ դրամ է՝ 2022թ․ տարեվերջի նկատմամբ գրանցելով 34% աճ:
Evocabank-ը շարունակաբար համագործակցում է միջազգային կազմակերպությունների հետ՝ ստեղծելով զարգացման բարենպաստ պայմաններ ՄՓՄՁ-ների համար։
responsAbility Investments-ի մասին
responsAbility Investments-ը Շվեյցարիայում գործող ազդեցիկ ներդրումային կազմակերպություն է, որը մասնագիտացած է մասնավոր շուկաներում ներդրումների մեջ։ responsAbility Investments-ն ուղղակիորեն նպաստում է Միավորված ազգերի կազմակերպության կայուն զարգացման նպատակներին (United Nations Sustainable Development Goals - SDGs) երեք հիմնական ներդրումային ուղղություններով` ՄՓՄՁ-ների ֆինանսավորում, կլիմայի ֆինանսավորում և կայուն սնունդ։ responsAbility Investments ներդրումային կազմակերպությունն ունի ավելի քան 200 փորձառու մասնագետից բաղկացած անձնակազմ և 7 գրասենյակ աշխարհի տարբեր կետերում։ 2023 թվականի հոկտեմբերի 1-ի դրությամբ կազմակերպությունը կառավարում է 4,7 մլրդ ԱՄՆ դոլարի ակտիվ շուրջ 72 երկրի 270 ընկերությունում:

Evocabank raised USD 7 million from responsAbility
As a result of the new cooperation, the loan funds received from the Swiss investment company will be directed to the financing of SMEs.
24.11.2023
Evocabank has signed a new international cooperation agreement with the Swiss investment organization: responsAbility.
As a result of the cooperation, Evocabank attracted USD 7 million from responsAbility.
Where will the loan funds be directed?
Loan funds will be directed to the financing of micro, small and medium-sized businesses in Armenia.
What is the role of MSMEs in the economy?
Micro, small and medium-sized businesses (MSMEs) are the basis of the economy, especially in developing countries. They stimulate the activation of the business environment and the creation of new jobs.
By the way, as of 30․09․2023, Evocabank’s MSME loan portfolio stood at about 59 billion AMD, registering a 34% increase compared to the end of 2022.
Evocabank continuously cooperates with international organizations, creating favorable development conditions for MSMEs.
About responsAbility Investments
responsAbility Investments AG is a leading Swiss-based impact asset manager specializing in private market investments across three investment themes to directly contribute to the United Nations Sustainable Development Goals (SDGs): Financial Inclusion, to finance the growth of Micro & SMEs; Climate Finance and Sustainable Food. With over 200 employees collaborating across seven offices, as of 1 October 2023 the company manages USD 4.7 billion in assets across approximately 270 portfolio companies in 72 countries.