Evocabank-ն ամփոփել է 2023թ. տարեկան արդյունքները
Հունիսի 28-ին կայացավ Evocabank-ի բաժնետերերի տարեկան ընդհանուր ժողովը, որին մասնակցեցին Բանկի բաժնետերերը, Բանկի Խորհուրդը և հրավիրված անձինք:
Բանկի Վարչության նախագահ Կարեն Եղիազարյանը նշեց, որ Evocabank-ը 2023-ին հետամուտ է եղել իր ռազմավարական խնդիրների իրագործմանը և տարին ամփոփել է բարձր ֆինանսական ցուցանիշներով։
2023թ.-ի արդյունքներով`
- Բանկի ընդհանուր ակտիվները կազմել են 446 մլրդ ՀՀ դրամ՝ նախորդ տարվա համեմատ աճելով 28%-ով, ինչը 3 անգամ բարձր է բանկային համակարգի աճի տեմպից:
- Ընդհանուր պարտավորությունները կազմել են 376 մլրդ ՀՀ դրամ` տարեսկզբի համեմատ աճելով 31%-ով, ինչը 5 անգամ բարձր է համակարգի աճի տեմպից:
- Բանկի հաճախորդներից ներգրավված միջոցները կազմել են 302 մլրդ ՀՀ դրամ՝ աճելով 26%-ով, ինչը 7 անգամ բարձր է համակարգի աճի տեմպից:
- Վարկային պորտֆելը կազմել է 212 մլրդ ՀՀ դրամ՝ նախորդ տարվա համեմատ աճելով 31%-ով, ինչը 5 անգամ բարձր է համակարգի աճի տեմպից:
- 2023թ․ ընթացքում 14%-ով աճել է նաև Բանկի ընդհանուր կապիտալը՝ կազմելով 69 մլրդ ՀՀ դրամ։
- 2023թ․ արդյունքներով Evocabank-ն ապահովել է 11 մլրդ ՀՀ դրամի զուտ շահույթ:
Ընդհանուր ակտիվների և ընդհանուր պարտավորությունների մեծությամբ՝ Բանկը 2 կետով բարելավել է իր մրցակցային դիրքերը համակարգում, իսկ Վարկային պորտֆելի և հաճախորդներից ներգրավված միջոցների մեծությամբ՝ 1 դիրքով:
2023թ. արդյունքներով Evocabank-ը հանդիսացել է՝ ընդհանուր ակտիվների, ընդհանուր պարտավորությունների, վարկային պորտֆելի և զուտ շահույթի մեծությամբ 8-րդ բանկը Հայաստանում, իսկ հաճախորդներից ներգրավված միջոցների և ընդհանուր կապիտալի մեծությամբ՝ 7-րդը:
2023թ. ընթացում Բանկն արձանագրել է բազմաթիվ հաջողություններ` ներդրել է նոր պրոդուկտներ, ձեռք է բերել նոր միջազգային հեղինակավոր գործընկերներ և նոր ռազմավարական համագործակցություններ, այդ թվում`
- Բանկը ներգրավել է ևս 7 մլն ԱՄՆ դոլար շվեյցարական responsAbility-ից` ՄՓՄՁ-ների զարգացման համար:
- Բանկը ներգրավել է 2 մլն ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամ շվեյցարական Symbiotics Investments-ից` միկրո, փոքր և միջին բիզնեսների ֆինանսավորմանն աջակցելու համար:
- Բանկը թողարկել և տեղաբաշխել է 2 մլրդ ՀՀ դրամ և 10 մլն ԱՄՆ դոլար արժեքով պարտատոմսեր:
- Բանկը ներկայացրել է իր նոր EvocaTOUCH հավելվածը: Այն այժմ նման է սոցիալական ցանցերի feed-ի՝ ամենակարևոր և հաճախ օգտագործվող ֆունկցիաներն անմիջապես առաջին էջում են՝ քարտեր, հաշիվներ, վարկեր, ավանդներ, կարելի է իրականացնել մի շարք բանկային գործընթացներ ընդամենը մեկ ակնթարթում:
- Բանկը ներկայացրել է իր նոր թվային քարտերի պրոդուկտը: Evoca Digital քարտերը կարելի է ձեռք բերել EvocaTOUCH հավելվածում՝ հաճախորդի նախընտրած դիզայնով։ Թվային քարտը կարելի է կցել նաև Apple Pay-ին և Google Pay-ին:
- Բանկը գործարկել է իր նոր թվային պրոդուկտը՝ EvocaINVEST ներդրումային հավելվածը App Store-ում ու Google Play-ում, որի միջոցով հաճախորդները հնարավորություն ունեն գնել և վաճառել բաժնետոմսեր, պարտատոմսեր, ETF-ներ և այլ արժեթղթեր ավելի քան 20 երկրների ֆինանսական շուկաներում` առանց Բանկ այցելելու։
- Բանկը կատարել է ևս մեկ կարևոր քայլ թվայնացման ոլորտում՝ ներդնելով նոր e-Sign համակարգն ու անցում կատարելով հիմնական թղթային փաստաթղթաշրջանառությունից էլեկտրոնայինի:
2023-ի ընթացքում Evocabank-ն իրականացրել է հասարակության համար կարևոր նշանակություն ունեցող տասնյակ նախագծեր, այդ թվում`
- Բանկը նվիրաբերել է 120 մլն դրամ Fab Lab Armenia-ին։ Այն ԱՄՆ-ի Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտի՝ MIT-ի կողմից ստեղծված «խելացի» արհեստանոց-լաբորատորիա է՝ հագեցած հատուկ սարքավորումներով և նյութերով։
- Evoca-ն Երևան համայնքին փոխանցել է 254 մլն ՀՀ դրամ մենապայքարային մարզաձևերի բարձրագույն վարպետության մարզադպրոցի վերանորոգման համար:
Տարվա ընթացքում Բանկն արժանացել է մի շարք հեղինակավոր մրցանակների, որոնցից`
- Global Finance միջազգային հեղինակավոր ամսագիրը Բանկին շնորհել է միանգամից 4 մրցանակ՝
- Լավագույն սպառողական թվային բանկը Հայաստանում 2023
- Լավագույն սպառողական մոբայլ բանկային հավելվածը Հայաստանում 2023
- Լավագույն կորպորատիվ թվային բանկը Հայաստանում 2023
- Լավագույն ՓՄՁ բանկը Հայաստանում 2023
- Global Business & Finance Magazine ամսագիրը Evocabank-ին ճանաչել է 2023թ.-ի Ամենանորարար թվային բանկը Հայաստանում:
2024 թվականին Բանկը շարունակում է հավատարիմ մնալ իր ռազմավարությանը և ընդհանուր բիզնես մոդելին՝ նորագույն տեխնոլոգիաների ակտիվ կիրառմամբ մատուցելով Ֆինանսական ծառայություններ պարզ, արագ և հարմարավետ եղանակով՝ գործելով mobile-first ձևաչափով և դարձնելով մարդկանց կյանքն ավելի հարմարավետ:

Evocabank подвёл годовые итоги 2023 года
28 июня состоялось годовое общее собрание акционеров Evocabank, в котором приняли участие акционеры Банка, Правление Банка и приглашенные лица.
Председатель правления банка Карен Егиазарян отметил, что в 2023 году Evocabank продолжил реализацию своих стратегических целей и завершил год с высокими финансовыми показателями.
По итогам 2023г.
- Общие активы банка в совокупности составили 446 млрд драмов, увеличившись на 28% по сравнению с предыдущим годом, что в 3 раза превышает темпы роста банковской системы.
- Общие обязательства составили 376 млрд драмов, увеличившись по сравнению с началом года на 31%, что в 3,5 раза превышает темпы роста системы.
- Привлеченные от клиентов банка средства составили 302 млрд драмов, увеличившись на 26%, что в 2,7 раза превышает темпы роста системы.
- Кредитный портфель составил 212 млрд драмов, увеличившись по сравнению с предыдущим годом на 31%, что в 1,5 раза превышает темпы роста системы.
- За 2023 год общий капитал банка также увеличился на 14%, составив 69 млрд драмов.
- По итогам 2023 года Evocabank получил чистую прибыль в размере 11 млрд драмов.
По размеру общих активов и общих обязательств Банк улучшил свои конкурентные позиции в системе на 2 пункта, а по размеру кредитного портфеля и привлеченных средств клиентов - на 1 позицию.
По итогам 2023 года Evocabank стал 8-м банком в Армении по общим активам, общим обязательствам, кредитному портфелю и чистой прибыли и 7-м по объему привлеченных средств клиентов и общего капитала.
В течение 2023 года Банк добился многих успехов: представил новые продукты, приобрел новых престижных международных партнеров и новых стратегических партнерств, в том числе:
- Банк привлек еще 7 миллионов долларов США от швейцарской компании ResponsAbility для развития МСП.
- Банк привлек 2 млн долларов США от Swiss Symbiotics Investments для поддержки финансирования микро-, малого и среднего бизнеса.
- Банк выпустил и распределил облигации на сумму 2 млрд драмов и 10 млн долларов США.
- Банк представил новое приложение EvocaTOUCH. Теперь это похоже на feed социальной сети: самые важные и часто используемые функции находятся прямо на первой странице: карты, счета, кредиты, депозиты, ряд банковских операций можно выполнить в одно мгновение.
- Банк представил новый цифровой карточный продукт. Карты Evoca Digital можно приобрести в приложении EvocaTOUCH с дизайном по желанию клиента. Цифровую карту также можно привязать к Apple Pay и Google Pay.
- Банк в App Store и Google Play запустил свой новый цифровой продукт — инвестиционное приложение EvocaINVEST, с помощью которого клиенты имеют возможность покупать и продавать акции, облигации, ETF-ы и другие ценные бумаги на финансовых рынках более 20 стран без каких-либо ограничений, без посещения Банка.
- Банк сделал еще один важный шаг в сфере цифровизации, внедрив новую систему e-Sign и осуществив переход от основного бумажного документооборота к электронному.
В течение 2023 года Evocabank реализовал десятки проектов, имеющих большое общественное значение, в том числе:
- Банк пожертвовал 120 млн драмов Fab Lab Армения. Это «умная» мастерская-лаборатория, оснащенная специальным оборудованием и материалами, созданная MIT- Массачусетским технологическим институтом, США.
- Evoca передал ереванской общине 254 миллионов драмов на ремонт спортивной школы высшего мастерства единоборственных боевых искусств.
В течение года Банк завоевал ряд престижных наград, среди которых:
- Престижный международный журнал Global Finance присудил Банку сразу 4 награды:
- Лучший потребительский цифровой банк Армении 2023
- Лучшее потребительское мобильное банковское приложение в Армении 2023 года
- Лучший корпоративный цифровой банк Армении 2023
- Лучший МСП банк Армении 2023
- Журнал Global Business & Finance Magazine признал Evocabank самым инновационным цифровым банком в Армении в 2023 году.
В 2024 году Банк продолжает придерживаться своей стратегии и общей бизнес-модели, активно используя новейшие технологии для предоставления финансовых услуг просто, быстро и удобно, работая в формате mobile-first и делая жизнь людей комфортной.