Evoca-ն ներգրավել է 10.35 մլն ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամ Symbiotics Investments-ից
Շվեյցարական ներդրումային կազմակերպությունից ստացած վարկային միջոցներն ուղղվելու են Հայաստանում միկրո, փոքր և միջին բիզնեսների ֆինանսավորմանը:
03.10.2024
Evocabank-ը Symbiotics S.A. շվեյցարական ներդրումային ընկերության միջոցով ներգրավել է 10.35 մլն ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամ: Գումարը տրամադրվել է լյուքսեմբուրգյան Micro, Small & Medium Enterprises Bonds S.A.-ի` Symbiotics Investments-ի կողմից հովանավորվող պարտատոմսերի թողարկման հարթակի կողմից:
Վարկային միջոցներն ուղղվելու են Հայաստանում միկրո, փոքր և միջին բիզնեսների ֆինանսավորմանը: Այս նախաձեռնության նպատակն է շուկայում բարելավել բիզնես միջավայրը՝ խթանելով առողջ մրցակցությունը, որն էլ իր հերթին թիրախային ոլորտում կնպաստի տնտեսական ակտիվությանը։
«Երեք տարի շարունակ համագործակցելով Symbiotics շվեյցարական ներդրումային ընկերության հետ՝ մենք կարողացել ենք մեծ աջակցություն ցուցաբերել Հայաստանում ՄՓՄՁ հատվածի զարգացմանը: Այս անգամ Evoca-ն Symbiotics-ից ներգրավել է 10.35 մլն ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամ, որը կրկին ուղղվելու է Հայաստանում միկրո, փոքր և միջին բիզնեսների ֆինանսավորմանը: Հավատարիմ մնալով Բանկի առաքելությանը՝ մենք մշտապես ստեղծում ենք հնարավորություններ տեղական բիզնեսների համար՝ ընդլայնելու իրենց գործունեությունը, ստեղծելու նոր աշխատատեղեր և եկամտի աղբյուրներ»,- նշել է Evocabank-ի Վարչության նախագահ Կարեն Եղիազարյանը։
«Վարկային միջոցները տրամադրվել են ՀՀ դրամով, ինչը հազվադեպ առաջարկ է արտասահմանյան ներդրողների շրջանում: Մենք ուրախ ենք, որ այս միջոցները հնարավորություն կտան Evocabank-ին ընդլայնելու իր վարկային պորտֆելը տեղական արժույթով»,- նշել է Symbiotics Investments-ի Կովկասի տարածաշրջանի ղեկավար Ալեքսանդր Ֆանդոն։
«Кредитные средства предоставлены в армянских драмах, что является редким предложением среди иностранных инвесторов. Мы рады, что эти средства позволят Evocabank расширить его кредитный портфель в местной валюте», — отметил Александр Фандо, руководитель Кавказского региона компании Symbiotics Investments.
Symbiotics-ի հետ համագործակցությունը Evoca-ն սկսել է 2022 թվականին՝ նեգրավելով 7.5 մլն ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամ, իսկ 2023 թվականին Բանկը ներգրավել է 2 մլն ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամ։
Evocabank-ը շարունակաբար համագործակցում է միջազգային կազմակերպությունների հետ՝ ստեղծելով զարգացման բարենպաստ պայմաններ միկրո, փոքր և միջին բիզնեսների համար:
Լինելով mobile-first բանկ՝ Evocabank-ը մատուցում է արագ, պարզ ու նորարար ծառայություններ և առանձնանում տեղեկատվական նորագույն տեխնոլոգիաների ակտիվ կիրառմամբ: Բանկը 7 տարի անընդմեջ ճանաչվել է «Լավագույն թվային սպառողական բանկը Հայաստանում» և 4 տարի անընդմեջ՝ որպես «Լավագույն ՓՄՁ բանկը Հայաստանում» Global Finance հեղինակավոր ամսագրի կողմից։ Բանկը շարունակաբար ներդնում և կիրառում է նորարարություններ` առաջարկելով հաճախորդներին նորագույն տեխնոլոգիաների լավագույն լուծումները: Evocabank-ը ՀՀ-ում գրանցված առաջին առևտրային բանկն է` 1990թ., և ներկայումս ունի գլխամասային գրասենյակ և 13 մասնաճյուղ:
Symbiotics-ի մասին
Symbiotics-ը ազդեցիկ ներդրումներ կատարելու համար շուկա մուտք գործելու առաջատար հարթակ է, որն ուղղված է զարգացող և սահմանամերձ տնտեսությունների մասնավոր շուկաներին: Կազմակերպությունն առաջարկում է ներդրումների, ակտիվների կառավարման և կապիտալի ստեղծման ու զարգացման ծառայություններ: 2005 թվականից ի վեր Symbiotics Investments-ը նախագծել և կնքել է 10 միլիարդ ԱՄՆ դոլարի շուրջ 7,900 գործարք 97 երկրների 598 ընկերությունների համար:

Evoca has raised AMD equivalent of USD 10.35 million from Symbiotics Investments
The loan funds received from the Swiss investment company will be directed to the financing of micro, small, and medium businesses in Armenia.
03.10.2024
Evocabank has raised equivalent to the USD 10.35 million in Armenian Dram from the investment funds managed by the Swiss-based Symbiotics Investments.
Attracted financial means will be directed towards the development of micro, small, and medium-sized businesses in Armenia. This initiative aims to enhance the business environment within the market by fostering healthy competition, thereby stimulating economic activity in the country.
“Throughout the three years of collaboration with Symbiotics, the Swiss investment company, we have been able to significantly support the development of the micro, small, and medium-sized enterprises (MSMEs) sector in Armenia. This time, Evoca has raised the equivalent of 10.35 million USD from Symbiotics, which will again be directed towards financing micro, small, and medium businesses in Armenia. Remaining loyal to the Bank’s mission, we consistently create opportunities for local businesses to expand their operations, create new jobs, and generate sources of income,” said Karen Yeghiazaryan, Chairman of Management Board of Evocabank.
“This facility is issued in Armenian Dram, a rare offering among foreign investors. We are pleased that this loan will enable Evocabank to expand its loan portfolio in local currency.”- noted Alexandr Fando, Regional Manager for Caucasus at Symbiotics Investments.
Evoca began its collaboration with Symbiotics in 2022, raising AMD equivalent of USD 7.5 million, while in 2023, the Bank raised AMD equivalent of USD 2 million.
Evocabank continuously cooperates with international organizations, creating favorable development conditions for micro, small and medium businesses.
By being a mobile-first bank, Evocabank provides fast, simple and innovative services and is distinguished by the active use of the latest information technologies. The Bank has been named “The Best Consumer Digital Bank in Armenia” for 7 years in a row and as the "The Best SME Bank in Armenia" for 4 years in a row by Global Finance prestigious financial magazine. The Bank continuously invests and implements innovations, offering clients the best solutions of the latest technologies. Evocabank is the first commercial bank registered in RA in 1990 and currently has a head office and 13 branches.
About Symbiotics Investments:
Symbiotics is the leading market access platform for impact investing, dedicated to private markets in emerging and frontier economies. The group offers investment, asset management and capacity building services. Since 2005, Symbiotics Investments has originated over 7,900 investments representing more than USD 10 billion for 598 companies in 97 countries.