Evocabank. 20 մլն ԱՄՆ դոլար` շվեյցարական BlueOrchard-ից
Evocabank-ը ներգրավել է 20 մլն ԱՄՆ դոլար BlueOrchard Microfinance Fund-ից՝ Հայաստանում ՄՓՄՁ-ների ֆինանսավորման նպատակով։
08.12.2025
Շվեյցարական BlueOrchard Finance Ltd-ի կողմից կառավարվող BlueOrchard Microfinance Fund-ի հետ համագործակցության շրջանակում Evocabank-ը ներգրավել է 20 մլն ԱՄՆ դոլար` ուղղված Հայաստանում միկրո, փոքր և միջին ձեռնարկությունների (ՄՓՄՁ) վարկավորման ծավալների ավելացմանը և ֆինանսական հասանելիության բարձրացմանը։
Սա Evocabank-ի առաջին համագործակցությունն է BlueOrchard-ի հետ: Այս գործընկերության արդյունքում կընդլայնվի Բանկի միջազգային ֆինանսական գործընկերային ցանցը, կապահովվի արտաքին ֆինանսավորման դիվերսիֆիկացիա, իսկ ՄՓՄՁ հաճախորդների համար կստեղծվեն էլ ավելի մրցունակ վարկային պայմաններ։
Evocabank-ի Վարչության նախագահ Կարեն Եղիազարյանը նշեց. «BlueOrchard-ի հետ այս համագործակցությունը կարևոր քայլ է մեր ռազմավարական նպատակների իրականացման համար։ Այն կընդլայնի Բանկի ներգրավվածությունը ՄՓՄՁ ոլորտի ֆինանսավորման մեջ՝ թույլ տալով առաջարկել առավել շահավետ և ճկուն ֆինանսական լուծումներ մեր բիզնես հաճախորդներին»։
BlueOrchard-ի Կենտրոնական և Արևելյան Եվրոպայի, Կենտրոնական Ասիայի և Միջին Արևելքի երկրների Ներգրավման ստորաբաժանման ղեկավար Կասպարս Դելինը հավելեց. «Evocabank-ի հետ համագործակցությունը և վարկի տրամադրումը արժեքավոր գործընկերային հարաբերությունների սկիզբն են: Այս համագործակցությունը կրկին հաստատում է BlueOrchard-ի պատրաստակամությունը նպաստել ՄՓՄՁ-ների ընդլայնմանը և երկրում ֆինանսական ռեսուրսների հասանելիության բարելավմանը: Մենք համոզված ենք, որ համատեղ ջանքերով մենք կօգնենք Հայաստանում հզորացնելու ձեռնարկատիրական գործունեությունը և ամրապնդելու կայուն զարգացումը»:
BlueOrchard Finance Ltd-ի մասին
BlueOrchard-ը միջազգային առաջատար ներդրումային կառույց է և Schroders Group-ի անդամ: 2024թ. դեկտեմբերի դրությամբ միկրոֆինանսավորման ոլորտում առաջատար BlueOrchard-ն իր ներդրումներով աջակցել է ավելի քան 300 մլն մարդու զարգացող և սահմանային երկրներում: Հիմնադրվելով ՄԱԿ-ի նախաձեռնությամբ 2001թ.-ին,՝ ընկերությունը սոցիալ-տնտեսական ազդեցությամբ ներդրումային լուծումներ է առաջարկում տարբեր տեսակի ակտիվների գծով:
Կայք՝ www.blueorchard.com
Հիմնադրվելով 1990թ.՝ Evocabank-ը Հայաստանում գրանցված առաջին առևտրային բանկն է, որը 35 տարվա փորձառություն ունի բանկային համակարգում: Բանկի գլխամասը Երևանում է, իսկ 15 մասնաճյուղերը՝ Երևանում և մարզերում: Evocabank-ը թվային ժամանակակից ֆինանսական ծառայություններ է մատուցում ֆիզիկական անձանց, ՄՓՄՁ-ներին և խոշոր ընկերություններին: Բանկն արժանացել է մի շարք միջազգային մրցանակների, այդ թվում՝ Global Finance հեղինակավոր ամսագրի կողմից «Հայաստանի ՓՄՁ լավագույն բանկ» և «Հայաստանի լավագույն թվային բանկ»:

Evocabank has raised USD 20 million from BlueOrchard Microfinance Fund to finance MSMEs in Armenia․
As part of a collaboration with Swiss BlueOrchard Microfinance Fund, managed by Swiss impact investment manager, Evocabank has raised USD 20 million for increasing lending to micro-, small, and medium-sized enterprises (MSMEs) and improving their access to financial services.
It is the first time Evocabank has partnered with BlueOrchard to enhance the Bank's network of international financial partners, deepen external financial diversification, and create more competitive lending opportunities for MSMEs.
Evocabank’s CEO Karen Yeghiazaryan said: “The collaboration with BlueOrchard is an important step towards achieving our strategic goals. It will broaden the Bank's involvement in MSME financing, enabling us to offer more beneficial and flexible financial solutions to our business customers.”
BlueOrchard’s Head of Origination / CEE, Central Asia & Middle East, Kaspars Delins added: “Partnering with Evocabank in Armenia and establishing this facility marks the beginning of a valuable relationship. This collaboration reaffirms BlueOrchard’s commitment to advancing MSME growth and promoting financial inclusion in the country. We are confident that our joint efforts will help strengthen entrepreneurship and foster sustainable development throughout Armenia.”
About BlueOrchard Finance Ltd
BlueOrchard is a leading global impact investment manager and member of the Schroders Group. As a pioneer in microfinance and impact investing, BlueOrchard supported over 300 million people in emerging and frontier markets with its investments as of December 2024. Founded in 2001 by the initiative of the UN, the firm offers impact investment solutions across asset classes.
Webpage: www.blueorchard.com
Founded in 1990, Evocabank is the first commercial bank registered in Armenia and has 35 years of experience in banking. The Bank is headquartered in Yerevan, while its 15 branches are located both in the capital and provinces. Evocabank delivers advanced financial services to individuals, MSMEs, and large companies. The Bank has received several international awards, including “Best SME Bank in Armenia” and “Best Digital Bank in Armenia” from the renowned Global Finance.