Evocabank-ի Խորհրդի նոր կազմը
Հունիսի 19-ին կայացած բաժնետերերի տարեկան ընդհանուր ժողովի թիվ 02 արձանագրությամբ Evocabank-ի Խորհրդի նոր անդամներ են ընտրվել`
- Վազգեն Գևորկյան
- Մարտա Էչարրի
- Մարինա Բուկի
- Պիեր Կազիյակ
Վազգեն Գևորկյանը 2020 թվականից իր գործունեությունը կենտրոնացրել է ռազմավարական խորհրդատվության և նորարարական նախաձեռնություններում ներդրումների վրա՝ իր տեսլականով և հետևողականությամբ նպաստելով Հայաստանում բիզնես ոլորտի զարգացմանը։ 2019-2022թթ. եղել է Evocabank-ի Խորհրդի նախագահ՝ կարևոր դեր ունենալով Բանկի առաջընթացի և բիզնեսի ընդլայնման գործում։ Այսօր, որպես Խորհրդի անդամ` իր գիտելիքներով և փորձառությամբ շարունակում է նպաստել Evocabank-ի զարգացմանը։
Մարտա Էչարրին ունի ավելի քան 20 տարվա փորձ միջազգային բանկային և տեխնոլոգիական ոլորտներում։ Իր կարիերայի ընթացքում ղեկավար պաշտոններ է զբաղեցրել UBS, J.P. Morgan, Lombard Odier, N26 Bank և Western Union առաջատար ընկերություններում։ Հիմնադրել է MUSE MOVEMENT SL-ը և հանդես է գալիս որպես տեխնոլոգիաների ռազմավարագետ ու հիմնական զեկուցող միջազգային նորարարական ֆորումներում, ներառյալ՝ The Future is Now և TEDxIE։
Մարինա Բուկին ունի ավելի քան 20 տարվա փորձ միջազգային ֆինանսական ոլորտում, որից ավելի քան 15 տարի աշխատել է Morgan Stanley-ում՝ հասնելով Investment Banking Financial Institutions Group (FIG) բաժնի գլխավոր տնօրենի պաշտոնի։ Նա նաև ակտիվորեն ներգրավված է միջազգային բիզնես և ներդրումային համայնքներում՝ հանդիսանալով Hellenic Business Angels Network-ի խորհրդի անդամ, մենթոր Greek Fintech Hub-ում և Women on Boards UK-ի անդամ։
Պիեր Կազիյակն ունի ավելի քան 35 տարվա փորձ միջազգային բանկային և ներդրումային ոլորտներում։ Աշխատել է առաջատար ֆրանսիական և եվրոպական բանկերում՝ զբաղեցնելով ղեկավար պաշտոններ կապիտալի շուկաների, կորպորատիվ ֆինանսների և ներդրումային կառավարման ոլորտներում։
Evocabank-ի Խորհրդի անդամների ամբողջական կազմին կարող եք ծանոթանալ այստեղ։
Խորհրդի կազմի նոր անդամներն` իրենց միջազգային փորձով և մասնագիտական գիտելիքներով, ինչպես նաև գործող անդամներն` իրենց արժեքավոր փորձով և ՀՀ տնտեսության և ֆինանսաբանկային շուկայի մասին համակարգային գիտելիքներով, կնպաստեն Բանկի ռազմավարական նպատակների իրականացմանը և կորպորատիվ կառավարման միջազգային լավագույն ստանդարտների ներդրմանը։

New Composition of Evocabank Supervisory Board
The annual general meeting of Evocabank shareholders has elected new members of the Bank Supervisory Board.
26.08.2025
Pursuant to Minutes No. 02 of the annual general meeting of shareholders held on June 19, 2025, new members were elected to the Supervisory Board of Evocabank, including:
- Vazgen Gevorkyan
- Marta Echarri
- Marina Bouki
- Pierre Cazilhac
Since 2020, Vazgen Gevorkyan has focused on strategic advisory roles and investing in innovative ventures, continuing to shape the future of Armenian enterprise with the vision and drive that defined his banking career. From 2019 to 2022, he was the Chairman of the Supervisory Board of Evocabank, playing a key role in the Bank’s progress and business expansion. Today, as a Board Member, he continues to contribute his knowledge and expertise to Evocabank’s growth and development.
Marta Echarri, with over 20 years’ experience, specializes in international banking and technology. She held executive positions in leading companies such as UBS, J.P. Morgan, Lombard Odier, N26 Bank, and Western Union. She has founded MUSE MOVEMENT SL and acts as a technology strategist and keynote speaker at global innovation forums, including The Future is Now and TEDxIE.
Marina Bouki has specialized in the international financial sphere for over 20 years, of which more than 15 years she was employed by Morgan Stanley, becoming Managing director in Investment banking Financial Institutions Group (FIG). She is actively involved in international business and investment communities as a member of the Hellenic Business Angels Network Board, a mentor at Greek Fintech Hub, and a member of Women on Boards UK.
Pierre Cazilhac specializes in international banking and investments with over 35 years’ experience in this sphere. He was employed by leading French and other European banks, holding executive positions in the spheres of capital markets, corporate finances, and investment management.
More details on the entire composition of the Supervisory Board of Evocabank can be found here.
The new members of the Board, with their international experience and professional expertise, along with the current members, with their valuable experience and systemic knowledge of Armenia’s economy and financial-banking market, will contribute to the achievement of the Bank’s strategic goals and the implementation of international best practices in corporate governance.