Evocabank-ը ներգրավել է 30 մլն ԱՄՆ դոլար OPEC-ից
OPEC-ը 30 մլն ԱՄՆ դոլարի ֆինանսական միջոցներ է տրամադրել Evocabank-ին Հայաստանում տեղական բիզնեսների և կանաչ նախագծերի զարգացման ու ընդլայնման համար։
21.10.2025
OPEC միջազգային զարգացման հիմնադրամը 30 միլիոն ԱՄՆ դոլարի սինդիկացված վարկ է տրամադրել Evocabank-ին: Որպես A դասի վարկատու` OPEC հիմնադրամը ներդրել է 10 միլիոն ԱՄՆ դոլար իր սեփական միջոցներից և ներգրավել լրացուցիչ 20 միլիոն ԱՄՆ դոլարի B դասի ֆինանսավորում «European Fund for Southeast Europe» (EFSE) and «Green for Growth Fund» (GGF) հիմնադրամներից:
Ֆինանսավորումը կընդլայնի Evocabank-ի՝ միկրո, փոքր և միջին ձեռնարկությունների (ՄՓՄՁ) վարկավորման հնարավորությունները և կաջակցի կլիմայական պայմանների հետ կապված ներդրումների խթանմանը՝ նպաստելով Հայաստանի մասնավոր հատվածի հզորացմանը և կայուն տնտեսական աճին:
OPEC հիմնադրամի նախագահ Abdulhamid Alkhalifa-ն նշեց. «Այս գործարքը ընդգծում է OPEC հիմնադրամի ձգտումը՝ միավորելու գործընկերներին և ռեսուրսները՝ ընդհանուր զարգացմանը նպաստելու համար: Ֆինանսական միջոցներ տրամադրելով բիզնեսներին և աջակցելով կլիմայական ներդրումներին՝ մենք օգնում ենք ընդլայնել տնտեսական հնարավորությունները, խթանել աշխատատեղերի ստեղծումը և ամրապնդել Հայաստանի կայուն աճը»:
Evocabank-ի Վարչության նախագահ Կարեն Եղիազարյանը նշեց. «Մենք ուրախ ենք այս սինդիկացված վարկի միջոցով ամրապնդելու մեր համագործակցությունը OPEC հիմնադրամի և նրա գործընկերների հետ: Evocabank-ի համար մեծ պատիվ էր անցյալ տարի մասնակցել Վիեննայում կազմակերպված OPEC միջազգային զարգացման հիմնադրամի ֆորումին, որից էլ սկիզբ դրվեց մեր համագործակցությունը: Այսօր մենք ուրախ ենք տեսնել, որ մեր քննարկումները շոշափելի արդյունքներ են տալիս Հայաստանի տնտեսության համար: Այս ֆինանսական միջոցները մեզ հնարավորություն կտան` ընդլայնելու ֆինանսների հասանելիությունը տեղական բիզնեսների համար, խթանելու նորարարությունները և օժանդակելու կայուն ապագա ստեղծելուն ուղղված կանաչ ներդրումներին: Մենք կարևորում ենք Evocabank-ի հանդեպ վստահությունը և պատրաստ ենք շարունակելու համատեղ նախագծերը հանուն կայուն զարգացման»:
«Finance in Motion»-ի տարածաշրջանային տնօրեն Oxana Binzaru-ն նշեց. «Հայաստանի տնտեսությունը մի շուկա է, որտեղ երկարաժամկետ ներդրումները կարող են նպաստել և՛ տնտեսության կանաչ վերափոխմանը, և՛ մասնավոր հատվածի աճին: «EFSE»-ի և «GGF»-ի միջոցով մենք լրացուցիչ միջոցներ ենք առաջարկում՝ օժանդակելով, մի կողմից, ՄՓՄՁ զարգացմանը և մյուս կողմից՝ կլիմայական փոփոխություններին տնտեսության ադապտացիային: OPEC հիմնադրամի հետ այս նոր համագործակցությունը մի նշանակալից քայլ է՝ տարածաշրջանում խառը ֆինանսական լուծումների կիրառման շրջանակն ու նշանակությունը ընդլայնելու ուղղությամբ` միաժամանակ նպաստելով Հայաստանում նոր գործընկեր բանկի զարգացմանը»:
OPEC-ի մասին
OPEC միջազգային զարգացման հիմնադրամը համաշխարհային մասշտաբով միակ լիազորված զարգացման հաստատությունն է, որը ֆինանսական միջոցներ է տրամադրում բացառապես անդամ երկրներից ոչ անդամ երկրներին: OPEC հիմնադրամը ստեղծվել է 1976 թվականին հստակ նպատակով՝ խթանել զարգացումը, ամրապնդել համայնքները և օգնել մարդկանց: Մինչ օրս OPEC հիմնադրամը շուրջ 30 միլիարդ ԱՄՆ դոլար է հատկացրել ավելի քան 125 երկրների զարգացման նախագծերի իրականացմանը, որոնց ընդհանուր նախագծային արժեքը գերազանցել է 200 միլիարդ ԱՄՆ դոլարը:
Մանրամասները՝ www.opecfund.org
EFSE-ի մասին
«European Fund for Southeast Europe»-ը (EFSE) սոցիալական վերափոխումներին ուղղված ներդրումային հիմնադրամ է, որի նպատակն է խթանել տնտեսական զարգացումը և մարդկանց բարեկեցությունը Հարավարևելյան Եվրոպայում և Կովկասում:
Մանրամասները՝ www.efse.lu
GGF-ի մասին
«Green for Growth Fund» հիմնադրամը (GGF) նպաստում է էներգախնայողությանը և վերականգնվող էներգիայի զարգացմանը Հարավարևելյան Եվրոպայում, Կովկասում, Միջին Արևելքում և Հյուսիսային Աֆրիկայում:
Մանրամասները՝ www.ggf.lu
Finance in Motion-ի մասին
«Finance in Motion»-ը կազմակերպում, ղեկավարում և խորհրդատվություն է տրամադրում գրեթե 4 միլիարդ եվրո կապիտալ ունեցող 9 հիմնադրամի։ Նպատակն է դրական ազդեցություն ունենալ սոցիալական ոլորտի և, ընդհանուր առմամբ, ողջ մոլորակի վրա՝ տարածաշրջանային ֆինանսական միջնորդների, ուղղակի ներդրումների, խորհրդատվության և կարողությունների զարգացման միջոցով:
Մանրամասները՝ www.finance-in-motion.com
Հիմնադրվելով 1990թ.՝ Evocabank-ը Հայաստանում գրանցված առաջին առևտրային բանկն է, որը 35 տարվա փորձառություն ունի բանկային համակարգում: Բանկի գլխամասը Երևանում է, իսկ 15 մասնաճյուղերը՝ Երևանում և մարզերում: Evocabank-ը ֆինանսական ծառայություններ է մատուցում ֆիզիկական անձանց, ՄՓՄՁ-ներին և խոշոր ընկերություններին: Բանկն արժանացել է մի շարք միջազգային մրցանակների, այդ թվում՝ Global Finance հեղինակավոր ամսագրի կողմից «Հայաստանի ՓՄՁ լավագույն բանկ» և «Հայաստանի լավագույն թվային բանկ» մրցանակների:

Evocabank has attracted USD 30 million from OPEC Fund
The OPEC Fund has provided USD 30 million in financial facility to Evocabank to support the development and expansion of local businesses and green projects in Armenia.
21.10.2025
The OPEC Fund for International Development (the OPEC Fund) has arranged a USD 30 million syndicated loan facility for Evocabank in Armenia. The OPEC Fund is contributing USD 10 million from its own resources as an A-lender, while mobilizing an additional USD 20 million in B-loans from the European Fund for Southeast Europe (EFSE) and the Green for Growth Fund (GGF).
The funding will expand Evocabank’s lending capacity to micro, small, and medium-sized enterprises (MSMEs) and support climate-related investment, helping to strengthen Armenia’s private sector and foster sustainable economic growth.
OPEC Fund President Abdulhamid Alkhalifa said: “This transaction highlights the OPEC Fund’s ability to bring together partners and resources to amplify development impact. By providing financing for businesses and supporting climate investments, we are helping to unlock economic opportunity, drive job creation, and strengthen sustainable growth in Armenia.”
Karen Yeghiazaryan, CEO of Evocabank, said: “We are proud to deepen our cooperation with the OPEC Fund and its partners through this important syndicated loan. Last year, Evocabank had the honor of participating in the OPEC Fund Development Forum in Vienna, which marked the beginning of our dialogue and collaboration. Today, we are delighted to see that the discussion has turned into tangible results for Armenia’s economy. This financing will enable us to expand access to finance for local businesses, foster innovation, and support green investments that are essential for building a sustainable future. We value the trust placed in Evocabank and look forward to continuing our joint efforts to create lasting impact.”
Oxana Binzaru, Regional Director at Finance in Motion, said: “Armenia is a market where dedicated long-term funding can drive both green transformation and private sector growth. Through EFSE and GGF, we are bringing complementary mandates to the table—supporting MSMEs on the one hand, and climate resilience on the other. This new partnership with the OPEC Fund, for the benefit of a new partner bank in Armenia, marks a meaningful step in expanding the reach and relevance of blended finance solutions in the region.”
About the OPEC Fund
The OPEC Fund for International Development (the OPEC Fund) is the only globally mandated development institution that provides financing from member countries to non-member countries exclusively. The OPEC Fund was established in 1976 with a distinct purpose: to drive development, strengthen communities, and empower people. To date, the OPEC Fund has committed more than US$30 billion to development projects in over 125 countries with an estimated total project cost of more than USD 200 billion.
Fwr more: www.opecfund.org
About EFSE
The European Fund for Southeast Europe (EFSE) is an impact investment fund to drive economic development and prosperity in Southeast Europe and the Caucasus.
For more: www.efse.lu
About the GGF
The Green for Growth Fund promotes energy efficiency and renewable energy in Southeast Europe, the Caucasus, the Middle East, and North Africa.
For more: www.ggf.lu
About Finance in Motion
Finance in Motion structures, manages, and advises almost €4 billion across 9 funds. These private market funds drive impact for people and planet through regional financial intermediaries, direct investments, advisory and capacity building.
For more: www.finance-in-motion.com
Founded in 1990, Evocabank is the first registered commercial bank in Armenia with over 35 years of experience in the banking market. The bank is headquartered in Yerevan, Armenia and has 15 branches in Yerevan and regions. Evocabank provides inclusive financial services to individuals, MSMEs, and larger businesses. The bank has received a number of international awards, including “The Best SME Bank of Armenia” and “The Best Digital Bank of Armenia” awards by Global Finance Magazine.