Evocabank-ը ներգրավել է 30 մլն ԱՄՆ դոլար OPEC-ից
OPEC-ը 30 մլն ԱՄՆ դոլարի ֆինանսական միջոցներ է տրամադրել Evocabank-ին Հայաստանում տեղական բիզնեսների և կանաչ նախագծերի զարգացման ու ընդլայնման համար։
21.10.2025
OPEC միջազգային զարգացման հիմնադրամը 30 միլիոն ԱՄՆ դոլարի սինդիկացված վարկ է տրամադրել Evocabank-ին: Որպես A դասի վարկատու` OPEC հիմնադրամը ներդրել է 10 միլիոն ԱՄՆ դոլար իր սեփական միջոցներից և ներգրավել լրացուցիչ 20 միլիոն ԱՄՆ դոլարի B դասի ֆինանսավորում «European Fund for Southeast Europe» (EFSE) and «Green for Growth Fund» (GGF) հիմնադրամներից:
Ֆինանսավորումը կընդլայնի Evocabank-ի՝ միկրո, փոքր և միջին ձեռնարկությունների (ՄՓՄՁ) վարկավորման հնարավորությունները և կաջակցի կլիմայական պայմանների հետ կապված ներդրումների խթանմանը՝ նպաստելով Հայաստանի մասնավոր հատվածի հզորացմանը և կայուն տնտեսական աճին:
OPEC հիմնադրամի նախագահ Abdulhamid Alkhalifa-ն նշեց. «Այս գործարքը ընդգծում է OPEC հիմնադրամի ձգտումը՝ միավորելու գործընկերներին և ռեսուրսները՝ ընդհանուր զարգացմանը նպաստելու համար: Ֆինանսական միջոցներ տրամադրելով բիզնեսներին և աջակցելով կլիմայական ներդրումներին՝ մենք օգնում ենք ընդլայնել տնտեսական հնարավորությունները, խթանել աշխատատեղերի ստեղծումը և ամրապնդել Հայաստանի կայուն աճը»:
Evocabank-ի Վարչության նախագահ Կարեն Եղիազարյանը նշեց. «Մենք ուրախ ենք այս սինդիկացված վարկի միջոցով ամրապնդելու մեր համագործակցությունը OPEC հիմնադրամի և նրա գործընկերների հետ: Evocabank-ի համար մեծ պատիվ էր անցյալ տարի մասնակցել Վիեննայում կազմակերպված OPEC միջազգային զարգացման հիմնադրամի ֆորումին, որից էլ սկիզբ դրվեց մեր համագործակցությունը: Այսօր մենք ուրախ ենք տեսնել, որ մեր քննարկումները շոշափելի արդյունքներ են տալիս Հայաստանի տնտեսության համար: Այս ֆինանսական միջոցները մեզ հնարավորություն կտան` ընդլայնելու ֆինանսների հասանելիությունը տեղական բիզնեսների համար, խթանելու նորարարությունները և օժանդակելու կայուն ապագա ստեղծելուն ուղղված կանաչ ներդրումներին: Մենք կարևորում ենք Evocabank-ի հանդեպ վստահությունը և պատրաստ ենք շարունակելու համատեղ նախագծերը հանուն կայուն զարգացման»:
«Finance in Motion»-ի տարածաշրջանային տնօրեն Oxana Binzaru-ն նշեց. «Հայաստանի տնտեսությունը մի շուկա է, որտեղ երկարաժամկետ ներդրումները կարող են նպաստել և՛ տնտեսության կանաչ վերափոխմանը, և՛ մասնավոր հատվածի աճին: «EFSE»-ի և «GGF»-ի միջոցով մենք լրացուցիչ միջոցներ ենք առաջարկում՝ օժանդակելով, մի կողմից, ՄՓՄՁ զարգացմանը և մյուս կողմից՝ կլիմայական փոփոխություններին տնտեսության ադապտացիային: OPEC հիմնադրամի հետ այս նոր համագործակցությունը մի նշանակալից քայլ է՝ տարածաշրջանում խառը ֆինանսական լուծումների կիրառման շրջանակն ու նշանակությունը ընդլայնելու ուղղությամբ` միաժամանակ նպաստելով Հայաստանում նոր գործընկեր բանկի զարգացմանը»:
OPEC-ի մասին
OPEC միջազգային զարգացման հիմնադրամը համաշխարհային մասշտաբով միակ լիազորված զարգացման հաստատությունն է, որը ֆինանսական միջոցներ է տրամադրում բացառապես անդամ երկրներից ոչ անդամ երկրներին: OPEC հիմնադրամը ստեղծվել է 1976 թվականին հստակ նպատակով՝ խթանել զարգացումը, ամրապնդել համայնքները և օգնել մարդկանց: Մինչ օրս OPEC հիմնադրամը շուրջ 30 միլիարդ ԱՄՆ դոլար է հատկացրել ավելի քան 125 երկրների զարգացման նախագծերի իրականացմանը, որոնց ընդհանուր նախագծային արժեքը գերազանցել է 200 միլիարդ ԱՄՆ դոլարը:
Մանրամասները՝ www.opecfund.org
EFSE-ի մասին
«European Fund for Southeast Europe»-ը (EFSE) սոցիալական վերափոխումներին ուղղված ներդրումային հիմնադրամ է, որի նպատակն է խթանել տնտեսական զարգացումը և մարդկանց բարեկեցությունը Հարավարևելյան Եվրոպայում և Կովկասում:
Մանրամասները՝ www.efse.lu
GGF-ի մասին
«Green for Growth Fund» հիմնադրամը (GGF) նպաստում է էներգախնայողությանը և վերականգնվող էներգիայի զարգացմանը Հարավարևելյան Եվրոպայում, Կովկասում, Միջին Արևելքում և Հյուսիսային Աֆրիկայում:
Մանրամասները՝ www.ggf.lu
Finance in Motion-ի մասին
«Finance in Motion»-ը կազմակերպում, ղեկավարում և խորհրդատվություն է տրամադրում գրեթե 4 միլիարդ եվրո կապիտալ ունեցող 9 հիմնադրամի։ Նպատակն է դրական ազդեցություն ունենալ սոցիալական ոլորտի և, ընդհանուր առմամբ, ողջ մոլորակի վրա՝ տարածաշրջանային ֆինանսական միջնորդների, ուղղակի ներդրումների, խորհրդատվության և կարողությունների զարգացման միջոցով:
Մանրամասները՝ www.finance-in-motion.com
Հիմնադրվելով 1990թ.՝ Evocabank-ը Հայաստանում գրանցված առաջին առևտրային բանկն է, որը 35 տարվա փորձառություն ունի բանկային համակարգում: Բանկի գլխամասը Երևանում է, իսկ 15 մասնաճյուղերը՝ Երևանում և մարզերում: Evocabank-ը ֆինանսական ծառայություններ է մատուցում ֆիզիկական անձանց, ՄՓՄՁ-ներին և խոշոր ընկերություններին: Բանկն արժանացել է մի շարք միջազգային մրցանակների, այդ թվում՝ Global Finance հեղինակավոր ամսագրի կողմից «Հայաստանի ՓՄՁ լավագույն բանկ» և «Հայաստանի լավագույն թվային բանկ» մրցանակների:

Evocabank привлек 30 миллионов долларов США от Фонда OPEC
Фонд OPEC предоставил Evocabank-у финансовое средство в размере 30 миллионов долларов США для поддержки развития и расширения местного бизнеса и «зеленых» проектов в Армении.
21.10.2025
OPEC по международному развитию предоставит Evocabank-у синдицированный кредит в размере 30 млн долларов США. Являясь кредитором категории «А», Фонд ОПЕК выделит 10 млн долларов США из собственных средств, а также привлечет дополнительные 20 млн долларов США в виде кредитов категории «B» от Европейского фонда Юго-Восточной Европы (EFSE) и Фонда зеленого роста (GGF).
Указанные финансовые ресурсы расширят возможности Evocabank-а по кредитованию микро-, малых и средних предприятий (ММСП) и поддержат инвестиции, связанные с борьбой с изменениями климата, что поможет укрепить частный сектор Армении и усилить экономический рост.
Президент Фонда OPEC Абдулхамид Альхалифа отметил: «Эта сделка подчеркивает способность Фонда OPEC объединять партнеров и ресурсы для усиления воздействия на социальное и экономическое развитие. Предоставляя финансирование предприятиям и поддерживая инвестиции в борьбу с изменением климата, мы помогаем раскрыть экономические возможности, стимулировать создание рабочих мест и укреплять устойчивый рост в Армении».
Председатель Правления Evocabank-а Карен Егиазарян отметил: «Мы рады укреплению нашего сотрудничества с Фондом OPEC и его партнерами с помощью столь важного синдицированного кредита. В прошлом году нам выпала честь участвовать в Форуме развития Фонда ОПЕК в Вене, ставшим началом нашего диалога и сотрудничества. Сегодня мы рады видеть, что наши встречи и обсуждения принесли ощутимые результаты для экономики Армении. Указанные финансовые ресурсы позволят нам расширить доступ местного бизнеса к финансовым услугам, стимулировать инновации и поддержать «зеленые» инвестиции, необходимые для построения устойчивого будущего. Мы ценим доверие, оказанное Evocabank-у, и надеемся на продолжение наших совместных усилий для достижения долгосрочного эффекта».
Оксана Бинзару, региональный директор “Finance in Motion”, отметила: «Армения — это рынок, где целевое долгосрочное финансирование может способствовать как “зеленой” трансформации, так и развитию частного сектора. Благодаря поддержке EFSE и GGF мы предлагаем дополнительные услуги: с одной стороны, поддержку ММСП, а с другой — повышение устойчивости к климатическим изменениям. Вновь заложенные партнерские отношения с Фондом ОПЕК в интересах нового партнера-банка в Армении, знаменуют собой важный шаг в расширении охвата и повышении релевантности смешанных финансовых решений в регионе».
О Фонде OPEC
Фонд OPEC по международному развитию – единственное учреждение в мире по развитию, предоставляющее финансирование исключительно от стран-членов странам, не входящим в организацию. Фонд OPEC был создан в 1976 году с четкой целью: стимулировать развитие и, укреплять сообщества и расширять права и возможности людей. На сегодняшний день Фонд OPEC выделил более 30 млрд долларов США на проекты развития в более чем 125 странах, общая стоимость которых оценивается более чем в 200 млрд долларов США.
Подробнее: www.opecfund.org
О EFSE
Европейский фонд для Юго-Восточной Европы (EFSE) – это инвестиционный фонд, направленный на стимулирование экономического развития и процветания в Юго-Восточной Европе и на Кавказе.
Подробнее: www.efse.lu
О GGF
Инвестиционный фонд Green for Growth Fund содействует развитию энергоэффективности и возобновляемой энергетики в Юго-Восточной Европе, на Кавказе, на Ближнем Востоке и в Северной Африке.
Подробнее: www.ggf.lu
О Finance in Motion
Компания “Finance in Motion” организовывает, управляет и предоставляет консультации по вопросам, имеющим отношение к почти 4 миллиардам евро в капитале 9 фондов. Эти частные фонды оказывают влияние на жизнь людей и планету в целом посредством региональных финансовых посредников, прямых инвестиций, консультирования и наращивания экономического потенциала.
Подробнее: www.finance-in-motion.com
Основанный в 1990 году, Evocabank является первым зарегистрированным коммерческим банком в Армении с более чем 35-летним опытом работы на банковском рынке. Головной офис банка находится в Ереване, Армения, и имеет 15 филиалов в Ереване и регионах. Evocabank предоставляет различные финансовые услуги физическим лицам, МСБ и крупному бизнесу. Ориентированный на инновационный цифровой подход, Evocabank является одним из самых быстрорастущих банков в Армении. Банк получил ряд международных наград, включая награды «Лучший банк МСБ Армении» и «Лучший цифровой банк Армении» от журнала Global Finance.