«Եվրոպական ներդրումային բանկի կողմից ֆինանսավորվող» ծրագրի շրջանակներում տրամադրվող վարկերի պայմաններ
• Հայաստանի ռեզիդենտ հանդիսացող փոքր և միջին ձեռնարկություններ (ՓՄՁ):
• Գյուղատնտեսություն, գյուղ. վերամշակում,
• Զբոսաշրջություն,
• Արտահանմանը խթանող գործունեություն
• Գրավի դիմաց՝ 5,000,001 – 500,000,000 ՀՀ դրամ
• Առանց գրավի (նվազագույնը  մեկ ֆիզիկական կամ իրավաբանական  անձի երաշխավորությամբ)՝  1,000,000 – 5,000,000 ՀՀ դրամ
Եղանակը
24 - 90 ամիս
Բիզնես գործունեության առանձնահատկություներից ելնելով կարող է տրամադրվել վարկի մայր գումարի մարման արտոնյալ ժամկետ:
10,5 %
• Վարկառուի` գրավով չապահովված վարկերը /առանց ակնկալվող վարկի/ չպետք է լինեն ավելին, քան հինգը և դրանց գումարային մնացորդը չպետք է գերազանցի 5,000,000 ՀՀ դրամը և/կամ համարժեք արտարժույթը,
Մոնիտորինգ
• Նպատակային մոնիտորինգ – տրամադրումից հետո 1-ից 2 ամսվա ընթացքում:
• Ֆինանսական մոնիտորինգ - տարեկան առնվազն մեկ անգամ: Ֆինանսական մոնիտորինգի հաշվետվությունը պետք է առնվազն արտացոլի վարկառուի ընթացիկ և նախկին ֆինանսական վիճակների համեմատությունը:
Պահանջներ վարկառուի և երաշխավոր անձանց նկատմամբ
• Վարկային հայտի ուսումնասիրման վճար - 0
• Վարկային հաշվի սպասարկման վճար – վարկի գումարի 0.5%-ի չափով, բայց ոչ պակաս, քան 20,000 ՀՀ դրամ, առավելագույնը 50,000 ՀՀ դրամ:
• Վարկի գումարը կանխիկ ստանալու դեպքում - գանձում ենք բանկային հաշվից կանխիկացման վճար՝ ըստ Բանկի գործող սակագների:
• Գործող վարկերի վերաֆինանսավորման հնարավորություն ծրագրով նախատեսված չէ
Համագործակցություն՝ ԵՆԲ ԷՎՈԿԱԲԱՆԿ ՓԲԸ-ն համագործակցում է ԵՆԲ-ի հետ Գերմանահայակական հիմնադրամի միջոցով ՓՄՁ գյուղատնտեսության ֆինանսավորման ծրագրի շրջանակներում:
Տեղեկատվություն Եվրոպական ներդրումային բանկի «ԵՆԲ-ի վարկեր ՓՄՁ-ների» ֆինանսավորման մասին:
• Տոկոսագումարների և վարկի գումարի մարումները ժամանակին չկատարելու դեպքում գրավադրված գույքը կարող է օրենքով սահմանված կարգով ԲՌՆԱԳԱՆՁՎԵԼ, իսկ Ձեր մասին տեղեկատվությունը կգրանցվի Վարկային ռեգիստրում (ինչը հետագայում կարող է խոչընդոտել նոր վարկերի ստացումը):

• Export promotion activities
• Without pledge:  (guarantee provided by at least one physical individual or legal entity) AMD  1,000,000 – 5,000,000
Method
24 – 90 months
Grace period for principal
Can be provided for up to 30 months
10,5 %
Pledge
• Standard gold bars or scrap
• If needed, along with other pledge working and capital complete product can be accepted as pledge (taking into consideration the liquidity level of other pledge, loan to value ratio, loan term, customer’s profile and other).
Additional condition - Personal guarantee provided by business founders/beneficiary owners is mandatory. Meanwhile, as additional security the Bank can also request other guarantee provided by physical individual and/or legal entity
Acceptable loan to value ratio
• For working capital: up to 50% of the value
Requirements for guaranteed loans only
• Absence of classifications in terms of credit obligations during the previous 12 months, and the total number of days of delay in repayments should not exceed 30 days.
• The borrower's unsecured loans /without expected loan/ should not be more than five and their balance should not exceed AMD 5,000,000 and/or equivalent foreign currency.
Monitoring
• Targeted monitoring – within 1 to 2 months of provision.
• Financial monitoring - at least once a year. The financial monitoring report should at least reflect a comparison of the borrower's current and past financial conditions.
Requirements against the borrower and guarantors
• RA resident legal entity, individual entrepreneur or individual.
• bsence of overdue obligations (including guarantees provided).
Penalty paid for repaying the loan amount earlier than the schedule fixed by the contract
No penalty applies
• Application review fee  - AMD 0
• Loan account maintenance fee - in the amount of 0.5% of the loan amount, but not less than 20,000 AMD, maximum 50,000 AMD.
• In case of receiving the loan amount in cash - we charge a cash withdrawal fee from the bank account according to the current rates of the Bank.
• Valuation fee for pledged securities: according to the tariffs defined by the independent valuating companies