Կանաչ ֆինանսավորումը՝ որպես տնտեսության կայուն զարգացման շարժիչ ուժ:
Evocabank-ի Վարչության նախագահ Կարեն Եղիազարյանը Banks.am-ի հետ զրույցում խոսել է կանաչ ֆինանսավորման, էներգաարդյունավետության և կայուն զարգացման կարևորության մասին՝ ընդգծելով, որ բանկային համակարգը Հայաստանում դարձել է այս ոլորտների հիմնական շարժիչ ուժերից մեկը։
Հարցազրույցի ընթացքում նա նաև անդրադարձել է Evocabank-ի միջազգային համագործակցություններին կանաչ ֆինանսավորման ոլորտում՝ ընդգծելով Բանկի նախագծերը, որոնք իրականացվում են OPEC-ի, IFC-ի, EBRD-ի և այլ առաջատար կազմակերպությունների հետ։
«Մեր աճող լիզինգի պորտֆելի գրեթե 90%-ը ձևավորվում է կանաչ սարքավորումների ձեռքբերման ֆինանսավորումից: Այս և համանման հանգամանքները հաշվի առնելով` կարող ենք փաստել, որ բիզնեսները սկսում են գիտակցել, որ կայուն ֆինանսները ոչ միայն «հաճելի է ունենալ», այլև ավելի ու ավելի կարևոր են կապիտալի բաշխման, ռիսկերի կառավարման, կորպորատիվ ռազմավարության համար»,- հարցազրույցի ընթացքում նշել է Կարեն Եղիազարյանը։

Green Financing as a Driving Force for Sustainable Economic Development.
In an interview with Banks.am, Karen Yeghiazaryan, Chairman of the Management Board of Evocabank, spoke about the importance of green financing, energy efficiency, and sustainable development, emphasizing that the banking system in Armenia has become one of the key driving forces in these areas.
He also touched upon Evocabank’s international collaborations in the field of green finance, highlighting the Bank’s projects implemented in partnership with OPEC, IFC, EBRD, and other leading organizations.
“Nearly 90% of our growing leasing portfolio is directed toward financing the acquisition of green equipment. Considering this and similar factors, we can affirm that businesses are beginning to realize that sustainable finance is not just a ‘nice-to-have,’ but increasingly vital for capital allocation, risk management, and corporate strategy,” noted Karen Yeghiazaryan in the interview.
Read the full interview with Karen Yeghiazaryan, Chairman of the Management Board of Evocabank, on Banks.am.