Կանաչ ֆինանսավորումը՝ որպես տնտեսության կայուն զարգացման շարժիչ ուժ:
Evocabank-ի Վարչության նախագահ Կարեն Եղիազարյանը Banks.am-ի հետ զրույցում խոսել է կանաչ ֆինանսավորման, էներգաարդյունավետության և կայուն զարգացման կարևորության մասին՝ ընդգծելով, որ բանկային համակարգը Հայաստանում դարձել է այս ոլորտների հիմնական շարժիչ ուժերից մեկը։
Հարցազրույցի ընթացքում նա նաև անդրադարձել է Evocabank-ի միջազգային համագործակցություններին կանաչ ֆինանսավորման ոլորտում՝ ընդգծելով Բանկի նախագծերը, որոնք իրականացվում են OPEC-ի, IFC-ի, EBRD-ի և այլ առաջատար կազմակերպությունների հետ։
«Մեր աճող լիզինգի պորտֆելի գրեթե 90%-ը ձևավորվում է կանաչ սարքավորումների ձեռքբերման ֆինանսավորումից: Այս և համանման հանգամանքները հաշվի առնելով` կարող ենք փաստել, որ բիզնեսները սկսում են գիտակցել, որ կայուն ֆինանսները ոչ միայն «հաճելի է ունենալ», այլև ավելի ու ավելի կարևոր են կապիտալի բաշխման, ռիսկերի կառավարման, կորպորատիվ ռազմավարության համար»,- հարցազրույցի ընթացքում նշել է Կարեն Եղիազարյանը։

Зелёное финансирование как движущая сила устойчивого экономического развития.
В интервью порталу Banks.am председатель правления Evocabank Карен Егиазарян рассказал о значении зелёного финансирования, энергоэффективности и устойчивого развития, подчеркнув, что банковская система Армении стала одним из ключевых двигателей этих направлений.
Он также коснулся международного сотрудничества Evocabank в сфере зелёного финансирования, отметив проекты банка, реализуемые совместно с OPEC, IFC, EBRD и другими ведущими организациями.
«Почти 90% нашего растущего лизингового портфеля направлено на финансирование приобретения зелёного оборудования. Учитывая этот и аналогичные факторы, можно утверждать, что бизнес всё больше осознаёт: устойчивые финансы — это не просто “приятное дополнение”, а всё более важный инструмент для распределения капитала, управления рисками и корпоративной стратегии», — отметил Карен Егиазарян в интервью.