Evocabank-ը միացել է AI մեգանախագծի 300 մլն ԱՄՆ դոլարի ֆինանսավորմանը
Evocabank-ը 6 ֆինանսական կառույցների հետ ստորագրել է սինդիկացված վարկային պայմանագիր՝ աջակցելով Հայաստանում AI մեգանախագծի իրականացմանը։
27.03.2026
Մարտի 26-ին տեղի է ունեցել ՀՀ բանկային համակարգի պատմության մեջ առաջին սինդիկացված վարկային պայմանագրի ստորագրման հանդիսավոր արարողությունը վեց ֆինանսական կառույցների միջև։ Սինդիկատի մասնակիցներն են՝ Արդշինբանկ, Ակբա բանկ, Էվոկաբանկ, Ֆասթբանկ, Ցե-Կվադրատ Ամպեգա Ասեթ Մենեջմենթ Արմենիա ֆոնդ, Ամունդի-Ակբա Ասեթ Մենեջմենթ ֆոնդ:
Ծրագրի առաջին փուլի ներդրումների ընդհանուր ծավալը կազմում է 450 մլն ԱՄՆ դոլար, որի հիմնական մասը ձևավորվել է տվյալ սինդիկացված ֆինանսավորման միջոցով։ Արդշինբանկի նախաձեռնությամբ և առաջնորդությամբ իրականացված գործարքը ՀՀ պատմության մեջ առաջին անգամ 6 ֆինանսական կառույց միավորել է մեկ գաղափարի և մեգանախագծի շուրջ՝ 300 մլն ԱՄՆ դոլարի ֆինանսավորում տրամադրելով Ֆայրբըրդ ԷյԱյ ընկերությանը։
Միջոցառմանը ներկա էին ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի, ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահի, ինչպես նաև ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատան գործերի ժամանակավոր հավատարմատարի գլխավորած պատվիրակությունները։
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը նշեց. «Սա ներդրում է ոչ միայն «Firebird AI» ընկերության, այլև Հայաստանի տեխնոլոգիական ոլորտի, նորարարության, գիտության և տնտեսության զարգացման մեջ։ Այս մեգանախագիծը բխում է 2025 թվականին Վաշինգտոնում ստորագրված ռազմավարական փաստաթղթերից, մասնավորապես, արհեստական բանականության և կիսահաղորդչային ոլորտներում երկկողմ փոխըմբռնման հուշագրից, որը կապահով կոնկրետ կիրառական արդյունքներ մեր պետության համար՝ շնորհիվ ՀՀ և ԱՄՆ կառավարությունների գործուն աջակցության, ընկերության հիմնադիրների գործադրած ջանքերի, ինչպես նաև հայաստանյան ֆինանսաբանկային համայնքի ներդրումների»։
ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը նշեց. «Firebird նախագծի հաջող ֆինանսավորումը վկայում է, որ Հայաստանի բանկային և ֆինանսական համակարգը վերջին տարիներին հասել է որակական նոր մակարդակի։ Այն արդեն ունի բավարար ներուժ՝ գնահատելու, կառուցելու և ուղեկցելու նման մասշտաբի և միջազգային նշանակության ներդրումային ծրագրեր։ Նախագծի երկրորդ փուլը, որի մասին հայտարարվել էր ԱՄՆ փոխնախագահ Վենսի՝ փետրվարին Երևան կատարած այցի ընթացքում, նախատեսում է լրացուցիչ՝ շուրջ 41,000 NVIDIA պրոցեսորների ներգրավում՝ ընդհանուր ներդրումների ծավալը հասցնելով մոտ 4 միլիարդ ԱՄՆ դոլարի։ Սա նշանակում է, որ Հայաստանը կդասվի աշխարհի այն երկրների շարքում, որոնք ունեն արհեստական բանականության խոշորագույն և առավել հզոր հաշվողական ենթակառուցվածքներ»։
Հայաստանում ԱՄՆ գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Դեյվիդ Ալենն ընդգծեց․ «Firebird-ի արհեստական բանականության տվյալների կենտրոնի օրինակը ցույց է տալիս, թե ինչի կարող ենք հասնել մեր երկու երկրների համագործակցությամբ, երբ համադրում ենք մեր կարողությունները տեխնոլոգիական նորարարության ոլորտում։ Այս համագործակցությունը նաև ներկայացնում է մեր երկու երկրների ուժեղ կողմերը՝ օգտագործելով ԱՄՆ-ի առաջատար տեխնոլոգիական արտահանման արժեքը՝ ներառյալ NVIDIA-ի գրաֆիկական պրոցեսորները (GPU-ներ) և Dell-ի տեխնոլոգիաները, միաժամանակ հենվելով Հայաստանի զարգացած բարձր տեխնոլոգիական ոլորտի ներուժի և հավակնությունների վրա»։
Սույն գործարքը սահմանում է այսպիսի լայն սինդիկացված վարկավորման կիրառման գործնական նոր ձևաչափ Հայաստանի ֆինանսական շուկայում։ Գործարքը ամենախոշորն է` որպես ֆինանսավորում, իսկ նախագիծը՝ որպես ԱՄՆ ներդրում Հայաստանի Հանրապետության տնտեսության մեջ:
Firebird-ի արհեստական բանականության գործարանը դառնալու է տարածաշրջանի ամենահզոր հաշվողական և ԱԲ տվյալների մշակման կենտրոնը։ Այն հետազոտական հաստատություններին, տեխնոլոգիական ընկերություններին և ձեռնարկություններին հնարավորություն կընձեռի մասշտաբային կերպով ներդնել նորագույն ԱԲ տեխնոլոգիաներ՝ Հայաստանը դիրքավորելով որպես գլոբալ տեխնոլոգիական լանդշաֆտի զարգացող ուժ և հաջորդ սերնդի նորարարությունների կարևոր հանգույց։

Evocabank has joined the USD 300 million financing of the AI megaproject
Evocabank, together with six financial institutions, has signed a syndicated loan agreement in support of the implementation of the AI megaproject in Armenia.
27.03.2026
On March 26, the official ceremony of signing the first syndicated loan agreement in the history of Armenia’s banking system between six financial institutions took place. The syndicate participants are Ardshinbank, Acba Bank, Evocabank, Fast Bank, C-Quadrat Ampega Asset Management Armenia Fund, Amundi-Acba Asset Management Fund.
The total volume of investments in the first phase of the project is $450 million, the main part of which was formed through this syndicated financing. The transaction, initiated and led by Ardshinbank, marks a historic first for the Republic of Armenia, with six financial institutions uniting around a single idea and megaproject to provide $300 million in financing to U.S. company Firebird AI.
The event was attended by delegations led by the RA Minister of High-Tech Industry, the Chairman of the Central Bank of Armenia, as well as Chargé d’Affaires of U.S. Embassy Yerevan David Allen.
The RA Minister of High-Tech Industry Mkhitar Hayrapetyan noted: “This is an investment not only in the company Firebird AI, but also in the development of Armenia’s technology sector, innovation, science, and economy. This mega-project stems from the strategic documents signed in Washington in 2025, in particular the bilateral memorandum of understanding in the fields of artificial intelligence and semiconductors, which will ensure precise practical outcomes for our country—thanks to the active support of the governments of the Republic of Armenia and the United States, the efforts of the company’s founders, as well as the investments of the Armenian financial and banking community.”
Chairman of the Central Bank of the Republic of Armenia Martin Galstyan noted: “The successful financing of the Firebird project demonstrates that the banking and financial system of Armenia has reached a qualitatively new level in recent years. It now possesses the capacity to evaluate, build, and support investment projects of such a scale and international significance. The second phase of the project, announced during the visit of U.S. Vice President Vance to Yerevan in February, envisages the addition of around 41,000 NVIDIA processors, bringing the total investment volume to approximately $4 billion. This will place Armenia among the countries with the largest and most powerful artificial intelligence computing infrastructures in the world.”
U.S. Embassy Yerevan Chargé d’Affaires David Allen emphasized: “Firebird’s AI data center is a model for what we can achieve between our two countries when we combine our talents in technological innovation. It also exemplifies the strengths of both of our countries – harnessing the value of advanced U.S. technology exports, including NVIDIA GPUs, and Dell technology, while drawing on Armenia’s advanced high-tech sector’s strengths and ambitions.”
This transaction sets a practical precedent for the application of such large-scale syndicated lending in the financial market of Armenia. It is the largest financing deal and the largest U.S. investment project in the economy of the Republic of Armenia.
Firebird’s AI factory is set to become the most powerful supercomputing and AI data processing center in the region. It will unlock the ability for research institutions, technology companies, and enterprises to deploy cutting-edge AI technologies at scale, positioning Armenia as a rising force on the global technology landscape and a key hub for next-generation innovation.