Evocabank-ը ճանաչվել է Լավագույն ՓՄՁ բանկը Հայաստանում ըստ Global Finance-ի:
Մրցանակաբաշխության հաղթողներն ընտրվել են Global Finance-ի խմբագրության կողմից՝ հաշվի առնելով ոլորտի ինսայդերների և տեխնոլոգիական փորձագետների տվյալները:
Հաղթող բանկերն ընտրվել են մի շարք չափանիշների հիման վրա՝
- ՓՄՁ շուկաների և կարիքների իմացություն
- ապրանքների և ծառայությունների շրջանակ
- շուկայական դիրք
- նորարարություն:
«Փոքր ձեռնարկություններն ամենուր տնտեսության հիմքն են, սակայն ընդգրկում են բիզնեսների լայն տեսականի, որոնցից յուրաքանչյուրն ունի իր արդյունաբերությանը, ոլորտին և աշխարհագրությանը հատուկ կարիքներ։», - ասաց Global Finance ամսագրի հրատարակիչ և գլխավոր խմբագիր Ջոզեֆ Դ. Ջիարապուտոն: «Գտնելով ֆինանսական գործընկերներ, որոնք կենտրոնացած են տվյալ սեգմենտի վրա և տեղական գործընկերներին մատուցում են ծառայություններ անմիջապես տեղում, Global Finance-ը, յուրաքանչյուր երկրում և ավելի ընդարձակ մասշտաբով, յուրահատուկ ծառայություն է տրամադրում բոլոր այն խելամիտ ձեռնարկատերերին, որոնք ձգտում են ֆինանսական կարիքների հաջորդ մակարդակին»:
Կատարելագործելով իր ընթացակարգերը և ներդնելով նորագույն տեխնոլոգիաներ՝ Evoca-ն իր գործընկերներին առաջարկում է պարզ և նորարար լուծումներ իրենց բիզնեսի զարգացման համար:
Evocabank-ի ՓՄՁ վարկավորման ծրագրերն են՝
- «ԳՀՀ - Էներգաարդյունավետություն ՓՄՁ-ների համար» ծրագրի շրջանակներում տրամադրվող վարկեր
- «Եվրոպական ներդրումային բանկի կողմից ֆինանսավորվող» ծրագրի շրջանակներում տրամադրվող վարկեր
Ի դեպ, 2021 թվականին IFC-ն` Միջազգային Ֆինանսական Կորպորացիան, և Evocabank-ը համախմբեցին իրենց ուժերը, որպեսզի աջակցեն բիզնեսին, պահպանեն աշխատատեղերը և արագացնեն Հայաստանի տնտեսության վերականգնումը։ IFC-ի տրամադրած 15 միլիոն դոլար վարկավորումը Evocabank-ին հնարավորություն տվեց տրամադրել շրջանառու կապիտալ ու առևտրային վարկեր ԳՓՄՁ-ներին, հատկապես՝ տնտեսության կրիտիկական ոլորտներում, այդ թվում՝ առողջապահություն, պարենի արտադրություն, փաթեթավորում, էլեկտրոնային առևտուր և լոգիստիկա։ Այս տարի IFC-ի կողմից Evocabank-ին տրամադրված 15 միլիոն դոլարի նոր վարկը կօգնի խթանել տնտեսական աճը և աշխատատեղերի ստեղծումը COVID-19-ի ձգձգվող ազդեցության պայմաններում:
Global Finance ամսագրի մասին. այն հիմնադրվել է 1987թ., այն լույս է տեսնում ավելի քան 50,000 օրինակով և տարածվում 193 երկրում: Global Finance ամսագրի ընթերցողների բանակը ընդգրկում է կորպորատիվ և ֆինանսական բարձրաստիճան պաշտոնյաների, ովքեր պատասխանատու են բազմազգային ընկերություններում և ֆինանսական կազմակերպություններում ներդրումային և ռազմավարական որոշումների ընդունման համար: Ամսագրի կայքը՝ GFMag.com, առաջարկում է ֆինանսական վերլուծություններ և հոդվածներ, որոնք հիմնվում են միջազգային ֆինանսական շուկաներում աշխատանքի 36-ամյա ժառանգության վրա: Global Finance ամսագրի գլխամասը գտնվում է Նյու-Յորքում, իսկ տարածաշրջանային գրասենյակները սփռված են աշխարհով մեկ: Global Finance ամսագիրը բանկերի և ֆինանսական ծառայություններ մատուցող այլ կազմակերպությունների շրջանում ընտրում է լավագույններին: Այդ մրցանակները համաշխարհային ֆինանսական հանրության համար դարձել են գերազանցության հուսալի չափորոշիչ:

Evocabank is named The Best SME Bank in Armenia by Global Finance.
The winners of the awards were selected by the editorial board of Global Finance, taking into consideration the data of insiders and technology experts of the field.
- knowledge of SME markets and needs
- breadth of products and services
- market standing
- innovation.
“Small enterprises are the lifeblood of economies everywhere, yet encompass a wide array of businesses, each with needs specific to their industry, sector and geography,” said Joseph Giarraputo, Global Finance’s publisher and editorial director. “By identifying financial partners that focus on this segment and deliver for local clients on the ground, country by country as well as more expansively, Global Finance provides a unique service to savvy entrepreneurs seeking the next level of financial needs.”
By improving its procedures and introducing the latest technologies, Evoca offers its partners simple, innovative solutions for the development of their business.
Evocabank SME lending programs are:
- Small and medium business lending "Partner"
- Loans provided within the framework of "GAF Energy Efficiency for SME"
- Loans provided within the framework of the "European Investment Bank" program
By the way, in 2021, IFC, the International Finance Corporation, and Evocabank, joined forces to support business, preserve jobs, and accelerate the recovery of Armenia's economy. The $15 million loan provided by IFC enableb Evocabank to provide working capital and commercial loans to SMEs, especially in critical areas of the economy, including healthcare, food production, packaging, e-commerce and logistics. This year, a new $15 million loan provided by IFC to Evocabank will help smaller business in Armenia thrive, support growth and job creation amid the lingering impacts of COVID-19.
About Global Finance: Global Finance, founded in 1987, has a circulation of 50,000 and readers in 193 countries. Global Finance’s audience includes senior corporate and financial officers responsible for making investment and strategic decisions at multinational companies and financial institutions. Its website — GFMag.com — offers analysis and articles that are the heritage of 36 years of experience in international financial markets. Global Finance is headquartered in New York, with offices around the world. Global Finance regularly selects the top performers among banks and other providers of financial services. These awards have become a trusted standard of excellence for the global financial community.