ՀՀ ռեզիդենտ իրավաբանական անձ, անհատ ձեռնարկատեր |
Վերականգնվող վարկային գիծ կարող է տրամադրվել վարկային պայմանագրի գործողության ժամկետի առավելագույնը 12 ամիս ժամանակահատվածի համար, տվյալ ժամանակահատվածի ավարտից հետո մինչ վարկային պայմանագրի գործողության ժամկետի ավարտը ձևավորվում է գրաֆիկով վարկային գիծ՝ մայր գումարի անուիտետային/հավասարաչափ մարման գրաֆիկով: |
ՀՀ ռեզիդենտ իրավաբանական անձ, ֆիզիկական անձ |
Երաշխավորի գործունեության նկատմամբ պահանջ |
Վարկի/վարկային գծի տրամադրման եղանակ |
Մարման եղանակ վարկի դեպքում |
Վարկային հայտի ուսումնասիրման վճար –Չի սահմանվում |
Վարկային հաշվի սպասարկման վճար–միանվագ, պայմանագրային գումարի 0.5%-ի չափով |
Բանկային հաշվից վարկային գումարի կանխիկացման վճար` համաձայն Բանկի գործող սակագների: |
Մինչև պայմանագրի գործողության ժամկետի կեսը մարումների ժամանակացույցով սահմանված ամսական վարկի մայր գումարի չափից ավելին մարելու դեպքում վճարում է տուգանք` մարումների ժամանակացույցով սահմանված ամսական վարկի գումարի չափը գերազանցող գումարի 5%-ի չափով: Վարկային գծի համար չի սահմանվում: |

Replenishment of working capital, Acquisition of fixed assets, Financing operating expenses, Repayment of accounts payable, Other business-related investments. |
Loan limit |
5,000,001-30,000,000 Armenian Drams (inclusive) or 15,000-80,000 US Dollars/Euros |
6-60 months |
AMD: 13.5%-14.75% |
9.22%-17.89% |
Type of a line of credit |
Revolving line of credit may be granted for a period of up to 12 months within the loan agreement validity period. During the following period until the expiration of the loan agreement, the Bank may grant a line of credit under a specific repayment schedule, with annuity/equal payments. |
Annual interest rate accrued on the unused portion of the line of credit |
Surety bond |
RA resident legal entities, individuals |
Surety activity requirement |
Loan/line of credit disbursement method |
Repayment method for loans |
Fee for a loan application review – not applicable |
Loan account service fee – to be paid in a lump-sum at 0.5% of the contractual amount |
Fee for cash withdrawal from the bank account – according to the current fees. |
If prior to the end of the first half of the contract period, the borrower makes a payment exceeding the monthly scheduled principal amount, they will pay a penalty at 5% of the excess amount. Not applicable for lines of credit. |
Penalty for overdue liabilities |
The Bank will have the right to charge late payment penalties starting from the first day the payment is overdue: