Գույքի գրավով ապահովված վարկ
Վարկը տրամադրվում է անձնական, ընտանեկան, տնային կամ այլ օգտագործման համար նախատեսված, ձեռնարկատիրական գործունեության հետ չկապված, ապրանքների (աշխատանքների, ծառայությունների) պատվիրման կամ ձեռքբերման նպատակով:
18– 65 տարեկան ՀՀ ռեզիդենտ ֆիզիկական անձինք, ովքեր վարկի սպասարկման ողջ ընթացքում չեն բոլորի 65 տարեկանը կամ առկա է վերոնշյալ պահանջներին բավարարող համավարկառու:
Վարկունակության գնահատմամբ
Անշարժ գույքի գրավադրմամբ
3,000,000 – 150,000,000
Տրանսպորտային միջոցի գրավադրմամբ
5,000,000 – 50,000,000
Առանց վարկունակության գնահատման
3,000,000 – 100,000,000
Հաստատուն տոկոսադրույքի դեպքում՝
24 - 84 ամիս
Լողացող տոկոսադրույքի դեպքում՝(անշարժ գույքի դեպքում)
36 – 180 ամիս
Անշարժ գույքի գրավադրմամբ[1]
14%– 17%
18%
15 - 18%
14.99 – 21.32%
19.72 – 21.57%
16.16 – 22.54%
Տարեկան լողացող տոկոսադրույքի կիրառման պայմաններ
·      Լողացող տոկոսադրույքի մեծությունը սահմանվում է հաստատուն բաղադրիչ` սկսած 5%-ից + փոփոխուն բաղադրիչ
·      Լողացող տոկոսադրույքի տատանման առավելագույն և նվազագույն շեմ՝ հաստատված տարեկան տոկոսադրույք +4%, սակայն ոչ ավել քան 21%
·      Լողացող տոկոսադրույքի փոփոխուն բաղադրիչը կսկսի վերանայվել վարկի տրամադրման պահից 36 ամիս ժամանակաշրջանին հաջորդող  առաջին մարման ամսաթվից սկսած և յուրաքանչյուր 6 ամիսը մեկ՝ կիրառելով վերանայման պահին Բանկում գործող (կայքում փաստացի հրապարակված) տոկոսադրույքը։
Լողացող տոկոսադրույքի հաշվարկման կարգ
Վարկ/գրավ հարաբերակցություն
Անշարժ գույքի գրավադրման դեպքում` գնահատված արժեքի մինչև 80%
Տրանսպորտային միջոցի գրավադրման դեպքում` գնահատված արժեքի մինչև 60%
Անշարժ գույք` գնահատված արժեքի մինչև 60%
Վարկի վերադարձելիության ապահովման միջոցները
·          անշարժ գույք /բացառությամբ արտադրական տարածքների/:
·          ռուսական արտադրության մինչև 3 տարվա վաղեմության տրանսպորտային միջոց,
·          ոչ ռուսական արտադրության մինչև 7 տարվա վաղեմության տրանսպորտային միջոց:
·          Կարող է պահանջվել ֆիզիկական կամ իրավաբանական անձի երաշխավորություն:
Միայն տրանսպորտային միջոցի գրավադրման դեպքում գրավ հանդիսացող տրանսպորտային միջոցի ապահովագրություն յուրաքանչուր տարի առնվազն վարկի մնացորդի չափով
·          Անուիտետային (ամենամսյա)
·          Զսպանակաձև (ամենամսյա)
·          Ճկուն գրաֆիկ  (տոկոսների վճարում առավելագույնը 36 ամիս)
·          Վարկային գիծ*  (սահմանաչափը տրամադրվում է տարեկան հաստատուն տոկոսադրույքով, կարող է սահմանվել 0.5%-1% տոկոսադրույք չօգտագործվող մասի համար)
Սպառողական կրեդիտավորման մասին ՀՀ օրենքով կարգավորվող  վարկերի դեպքում
Սպառողական կրեդիտավորման մասին ՀՀ օրենքով չկարգավորվող  վարկերի դեպքում
Այլ բանկերի կամ վարկային կազմակերպությունների կողմից վարկերի վերաֆինանսավորման դեպքում, մինչև պայմանագրի գործողության ժամկետի կեսը մայր գումարի վաղաժամկետ ամբողջական կամ մասնակի մարման դեպքում հաճախորդը վճարում է տուգանք` վաղաժամկետ մարվող մայր գումարի 1%-ի չափով:
Անկանխիկ (վարկի գումարը մուտքագրվում է հաճախորդի բանկային հաշվին)
·          Տրամադրման միանվագ գանձվող միջնորդավճար` պայմանագրային գումարի 0.3% չափով 15,000,000 ՀՀ դրամ պայմանագրային գումարը գերազանցող վարկերի դեպքում, ոչ ավել քան 100,000 ՀՀ դրամ
·          Վարկի գումարի կանխիկացման դեպքում գանձվում է կանխիկացման վճար ըստ Բանկում գործող սակագների:
Վերաֆինանսավորման դեպքում
·          Վերաֆինանսավորվող վարկի նվազագույն գումարը սկսած 10.000.000 ՀՀ դրամից
·          Վերաֆինանսավորվող վարկը պետք է սպասարկված լինի առնվազն 12 ամիս
·          Գործող վարկային պայմանագրի տարեկան տոկոսադրույքի նվազեցում մինչև 3%-ով, ոչ պակաս քան 14%
·          Վերաֆինանսավորման հետ կապված ծախսերն իրականացվում է Բանկի հաշվին: 15,000,000 ՀՀ դրամ պայմանագրային գումարը գերազանցող վարկային պայմանագրերի դեպքում, պայմանագրի կնքման պահից սկսած առաջին 36 ամիսների ընթացքում վարկի ամբողջական վաղաժամկետ մարման դեպքում Վարկառուն պարտավորվում է կատարել Բանկի կողմից իրականացված ծախսերի փոխհատուցում
·          Վերաֆինանսավորման դեպքում միանվագ միջնորդավճար չի գանձվում
·          Վարկառուն և գրավատուն պարտադիր չէ լինեն նույն անձը
·          Մնացած դրույթները կարգավորվում են ստանդարտ ընթացակարգով
·          Եթե վարկի գումարը գերազանցում է գրավի արժեքի 30%-ը Վարկառուի կամ երաշխավորի Fico Սքորը պետք է լինի 510 և բարձր, միևնույն ժամանակ Հաճախորդը չպետք է ունենա վերջին 1 տարվա ընթացքում վարկային պարտավորությունների գծով դասակարգումներ և մարումների գծով ուշացման օրերի հանրագումարը չպետք է գերազանցի 30 օրը:
·          Առանց վարկունակության գնահատման հայտերի դեպքում վարկառուն և գրավատուն պետք է լինի նույն անձը, իսկ տարբեր անձանց դեպքում պետք է լինեն համատեղ տնտեսություն վարող անձինք (նույն տանիքի տակ բնակվող անձինք)
·         *Վարկային գծի սահմանաչափը վերականգնվող է, ամսական նվազագույն մարման պահանջով /առանց արտոնյալ սահմանաչափի /: Վարկային սահմանաչափը տրամադրվում է Բանկի վճարային քարտերի միջոցով: Քարտապանը պարտավորվում է վճարել նախորդ ամսվա ընթացքում օգտագործված սահմանաչափի 5%-ը /նվազագույնը` 5,000 ՀՀ դրամ/ և կուտակված տոկոսագումարները մինչև քաղվածում նշված վերջնաժամկետը: Ամիս է սահմանվում յուրաքանչյուր ամսվա 1-ից մինչ հաջորդ ամսվա 1-ը ընկած ժամանակահատվածը: Քաղվածքի օրն է մինչև յուրաքանչյուր ամսվա 10-ը: Վճարման վերջնաժամկետն է յուրաքանչյուր ամսվա 16-ը (եթե տվյալ ամսվա 16-ը հանդիսանում է ոչ աշխատանքային օր, ապա վերջնաժամկետ է համարվում հաջորդ աշխատանքային օրը): Վարկային գծի գծայնության ժամկետն առավելագույնը կարող է սահմանվել 60 ամիս:
·          Վարկի տրամադրման կամ մերժման որոշումը կայացվում է առավելագույնը 10 (տաս) աշխատանքային օրվա ընթացքում, որոշումների կայացման համար Բանկի կողմից պահանջվող նախնական փաստաթղթերը ամբողջությամբ ներկայացնելուց հետո:
·          Վարկը տրամադրվում է Բանկի կողմից դրական որոշման դեպքում, գրավի առարկա հանդիսացող գույքի գրավադրման գործընթացը ավարտելուց հետո առավելագույնը 2 (երկու) աշխատանքային օրվա ընթացքում:
[1] Նշված տոկոսադրույքները կիրառվում են, եթե գրավադրվող տրանսպորտային միջոցի ապահովագրության կնքումը ապահովվում է Բանկի կողմից և Բանկի հաշվին: Ապահովագրությունը վարկառուի կողմից և վարկառուի հաշվին կատարվելու դեպքում կարող է կիրառվել նշված տոկոսադրույքից 1% ցածր տոկոսադրույք:

Property-Secured Loan
Loans are designed for purchasing or ordering of goods (services) for non-commercial, personal, family and household use. |
With creditworthiness assessment |
Backed by real property |
3,000,000 – 150,000,000 |
Backed by a vehicle |
Without creditworthiness assessment
Backed by real property 3,000,000 – 100,000,000
For fixed interest rate: |
For floating interest rate (backed by real property) |
36 – 180 months |
Backed by real property [1] |
14%– 17% |
18% |
15 - 18% |
14.99 – 21.32% |
19.72 – 21.57% |
16.16 – 22.54% |
Application of annual floating interest rates |
· The floating interest rate will be set to equal the fixed component started at 5% + variable component · Maximum and minimum range of fluctuation of floating interest rate: approved annual interest rate +4%, but no more than 21% · The variable component of the floating rate will be revised starting the first due date following the 36-month period after the loan origination and every 6 months afterwards using the interest rate (published on the website) applicable in the Bank at the time of revision. |
Loan-to value ratio |
Backed by real property: up to 80% of the appraised value |
Backed by a vehicle: up to 60% of the appraised value |
Without creditworthiness assessment |
Backed by real property: up to 60% of the appraised value |
· Real property (except for production premises). · Russian vehicles aged 1 to 3, · Non-Russian vehicles aged 1 to 7. · The Bank may request a surety bond issued by an individual or a legal entity. |
Only for the loans backed by vehicles, each year the borrower will buy insurance policy for the vehicle to cover at least the outstanding loan amount.
· Annuity (on a monthly basis) · Differentiated (on a monthly basis) · Flexible ( interest payment for 36 months, at most) · Line of credit* (the limit will be granted at fixed interest rate per annum; the Bank may charge 0.5%-1% for the unused portion. |
No penalty will apply to the loans subject to regulation by the RA law on Consumer Lending
For loans not subject to regulation by the RA law on Consumer Lending: If the loan is aimed at refinancing the loan with other banks or credit organizations and the principal loan amount is prepaid in full or in part prior to the end of the first half of the contract period, the borrower will pay a penalty of 1% of the prepaid amount. |
· A lump-sum fee for advancing the loan - at 0.3% of the contractual amount for loans exceeding AMD 15,000,000, but no more than AMD 100,000 · If the loan amount is withdrawn from the loan account, the Bank will charge a cash withdrawal fee according to the Bank fees. |
Terms and conditions of refinancing |
· The minimum amount of a refinanced loan will start at AMD 10.000.000 · Before refinancing, the age of the loan must be at least 12 months. · The annual interest rate set under the effective loan agreement will be decreased by up to 3%, but its final rate will not be less than 14%, · The costs associated with refinancing will be borne by the Bank. If the borrower repays in full the loan during the first 36 months following the conclusion of the loan agreement whose contractual amount exceeds AMD 15,000,000, the borrower will be obligated to reimburse the Bank’s expenses. · No lump-sum fee for refinancing will be charged. · The borrower and pledger may be different individuals. · The rest of the provisions will be regulated under standard procedure. |
· If the loan amount exceeds 30% of the collateral value, the FICO score of the borrower or surety should be 510 and above, besides, in the past 12 months the borrower should not have classified credit liabilities and the total number of days past due should not be more than 30. · For loan applications without creditworthiness assessment, the borrower must act also as the pledger, otherwise they must run a joint household (live under the same roof). · *The line of credit limit is revolving, with minimum monthly repayments (no grace limit is available). The credit limit will be granted by debit cards of the Bank. By the due date indicated in the account statement, the Cardholder shall repay 5% (minimum AMD 5,000) of the limit used during the previous month and also the accrued interest. A month is considered a period starting at 1st day of each month till the 1st day of the next month. Account statement date – by the 10th day of each month. Payment due date is set to be the 16th of each month (if the 16th day falls on a non-business day, the due date will be automatically extended to the next business day). Linearity of the line of credit is 60 months at most. |
· The decision on approving or declining the loan application will be made within 10 (Ten) business days upon submission of the entire package of required preliminary documents. · The loan will be provided within 2 (two) business days after the approval of the loan application and completion of property pledging procedure. |
[1] The mentioned interest rates will apply if the insurance policy for the pledged vehicle is bought and paid by the Bank. Where the insurance policy is bought and paid by the borrower, a 1% lower interest rate may apply if such a decision is made.