Գույքի գրավով ապահովված վարկ
Վարկը տրամադրվում է անձնական, ընտանեկան, տնային կամ այլ օգտագործման համար նախատեսված, ձեռնարկատիրական գործունեության հետ չկապված, ապրանքների (աշխատանքների, ծառայությունների) պատվիրման կամ ձեռքբերման նպատակով:
18– 65 տարեկան ՀՀ ռեզիդենտ ֆիզիկական անձինք, ովքեր վարկի սպասարկման ողջ ընթացքում չեն բոլորի 65 տարեկանը կամ առկա է վերոնշյալ պահանջներին բավարարող համավարկառու:
Վարկունակության գնահատմամբ
Անշարժ գույքի գրավադրմամբ
3,000,000 – 150,000,000
Տրանսպորտային միջոցի գրավադրմամբ
5,000,000 – 50,000,000
Առանց վարկունակության գնահատման
3,000,000 – 100,000,000
Հաստատուն տոկոսադրույքի դեպքում՝
24 - 84 ամիս
Լողացող տոկոսադրույքի դեպքում՝(անշարժ գույքի դեպքում)
36 – 180 ամիս
Անշարժ գույքի գրավադրմամբ[1]
14%– 17%
18%
15 - 18%
14.99 – 21.32%
19.72 – 21.57%
16.16 – 22.54%
Տարեկան լողացող տոկոսադրույքի կիրառման պայմաններ
·      Լողացող տոկոսադրույքի մեծությունը սահմանվում է հաստատուն բաղադրիչ` սկսած 5%-ից + փոփոխուն բաղադրիչ
·      Լողացող տոկոսադրույքի տատանման առավելագույն և նվազագույն շեմ՝ հաստատված տարեկան տոկոսադրույք +4%, սակայն ոչ ավել քան 21%
·      Լողացող տոկոսադրույքի փոփոխուն բաղադրիչը կսկսի վերանայվել վարկի տրամադրման պահից 36 ամիս ժամանակաշրջանին հաջորդող  առաջին մարման ամսաթվից սկսած և յուրաքանչյուր 6 ամիսը մեկ՝ կիրառելով վերանայման պահին Բանկում գործող (կայքում փաստացի հրապարակված) տոկոսադրույքը։
Լողացող տոկոսադրույքի հաշվարկման կարգ
Վարկ/գրավ հարաբերակցություն
Անշարժ գույքի գրավադրման դեպքում` գնահատված արժեքի մինչև 80%
Տրանսպորտային միջոցի գրավադրման դեպքում` գնահատված արժեքի մինչև 60%
Անշարժ գույք` գնահատված արժեքի մինչև 60%
Վարկի վերադարձելիության ապահովման միջոցները
·          անշարժ գույք /բացառությամբ արտադրական տարածքների/:
·          ռուսական արտադրության մինչև 3 տարվա վաղեմության տրանսպորտային միջոց,
·          ոչ ռուսական արտադրության մինչև 7 տարվա վաղեմության տրանսպորտային միջոց:
·          Կարող է պահանջվել ֆիզիկական կամ իրավաբանական անձի երաշխավորություն:
Միայն տրանսպորտային միջոցի գրավադրման դեպքում գրավ հանդիսացող տրանսպորտային միջոցի ապահովագրություն յուրաքանչուր տարի առնվազն վարկի մնացորդի չափով
·          Անուիտետային (ամենամսյա)
·          Զսպանակաձև (ամենամսյա)
·          Ճկուն գրաֆիկ  (տոկոսների վճարում առավելագույնը 36 ամիս)
·          Վարկային գիծ*  (սահմանաչափը տրամադրվում է տարեկան հաստատուն տոկոսադրույքով, կարող է սահմանվել 0.5%-1% տոկոսադրույք չօգտագործվող մասի համար)
Սպառողական կրեդիտավորման մասին ՀՀ օրենքով կարգավորվող  վարկերի դեպքում
Սպառողական կրեդիտավորման մասին ՀՀ օրենքով չկարգավորվող  վարկերի դեպքում
Այլ բանկերի կամ վարկային կազմակերպությունների կողմից վարկերի վերաֆինանսավորման դեպքում, մինչև պայմանագրի գործողության ժամկետի կեսը մայր գումարի վաղաժամկետ ամբողջական կամ մասնակի մարման դեպքում հաճախորդը վճարում է տուգանք` վաղաժամկետ մարվող մայր գումարի 1%-ի չափով:
Անկանխիկ (վարկի գումարը մուտքագրվում է հաճախորդի բանկային հաշվին)
·          Տրամադրման միանվագ գանձվող միջնորդավճար` պայմանագրային գումարի 0.3% չափով 15,000,000 ՀՀ դրամ պայմանագրային գումարը գերազանցող վարկերի դեպքում, ոչ ավել քան 100,000 ՀՀ դրամ
·          Վարկի գումարի կանխիկացման դեպքում գանձվում է կանխիկացման վճար ըստ Բանկում գործող սակագների:
Վերաֆինանսավորման դեպքում
·          Վերաֆինանսավորվող վարկի նվազագույն գումարը սկսած 10.000.000 ՀՀ դրամից
·          Վերաֆինանսավորվող վարկը պետք է սպասարկված լինի առնվազն 12 ամիս
·          Գործող վարկային պայմանագրի տարեկան տոկոսադրույքի նվազեցում մինչև 3%-ով, ոչ պակաս քան 14%
·          Վերաֆինանսավորման հետ կապված ծախսերն իրականացվում է Բանկի հաշվին: 15,000,000 ՀՀ դրամ պայմանագրային գումարը գերազանցող վարկային պայմանագրերի դեպքում, պայմանագրի կնքման պահից սկսած առաջին 36 ամիսների ընթացքում վարկի ամբողջական վաղաժամկետ մարման դեպքում Վարկառուն պարտավորվում է կատարել Բանկի կողմից իրականացված ծախսերի փոխհատուցում
·          Վերաֆինանսավորման դեպքում միանվագ միջնորդավճար չի գանձվում
·          Վարկառուն և գրավատուն պարտադիր չէ լինեն նույն անձը
·          Մնացած դրույթները կարգավորվում են ստանդարտ ընթացակարգով
·          Եթե վարկի գումարը գերազանցում է գրավի արժեքի 30%-ը Վարկառուի կամ երաշխավորի Fico Սքորը պետք է լինի 510 և բարձր, միևնույն ժամանակ Հաճախորդը չպետք է ունենա վերջին 1 տարվա ընթացքում վարկային պարտավորությունների գծով դասակարգումներ և մարումների գծով ուշացման օրերի հանրագումարը չպետք է գերազանցի 30 օրը:
·          Առանց վարկունակության գնահատման հայտերի դեպքում վարկառուն և գրավատուն պետք է լինի նույն անձը, իսկ տարբեր անձանց դեպքում պետք է լինեն համատեղ տնտեսություն վարող անձինք (նույն տանիքի տակ բնակվող անձինք)
·         *Վարկային գծի սահմանաչափը վերականգնվող է, ամսական նվազագույն մարման պահանջով /առանց արտոնյալ սահմանաչափի /: Վարկային սահմանաչափը տրամադրվում է Բանկի վճարային քարտերի միջոցով: Քարտապանը պարտավորվում է վճարել նախորդ ամսվա ընթացքում օգտագործված սահմանաչափի 5%-ը /նվազագույնը` 5,000 ՀՀ դրամ/ և կուտակված տոկոսագումարները մինչև քաղվածում նշված վերջնաժամկետը: Ամիս է սահմանվում յուրաքանչյուր ամսվա 1-ից մինչ հաջորդ ամսվա 1-ը ընկած ժամանակահատվածը: Քաղվածքի օրն է մինչև յուրաքանչյուր ամսվա 10-ը: Վճարման վերջնաժամկետն է յուրաքանչյուր ամսվա 16-ը (եթե տվյալ ամսվա 16-ը հանդիսանում է ոչ աշխատանքային օր, ապա վերջնաժամկետ է համարվում հաջորդ աշխատանքային օրը): Վարկային գծի գծայնության ժամկետն առավելագույնը կարող է սահմանվել 60 ամիս:
·          Վարկի տրամադրման կամ մերժման որոշումը կայացվում է առավելագույնը 10 (տաս) աշխատանքային օրվա ընթացքում, որոշումների կայացման համար Բանկի կողմից պահանջվող նախնական փաստաթղթերը ամբողջությամբ ներկայացնելուց հետո:
·          Վարկը տրամադրվում է Բանկի կողմից դրական որոշման դեպքում, գրավի առարկա հանդիսացող գույքի գրավադրման գործընթացը ավարտելուց հետո առավելագույնը 2 (երկու) աշխատանքային օրվա ընթացքում:
[1] Նշված տոկոսադրույքները կիրառվում են, եթե գրավադրվող տրանսպորտային միջոցի ապահովագրության կնքումը ապահովվում է Բանկի կողմից և Բանկի հաշվին: Ապահովագրությունը վարկառուի կողմից և վարկառուի հաշվին կատարվելու դեպքում կարող է կիրառվել նշված տոկոսադրույքից 1% ցածր տոկոսադրույք:

Кредит Под Залог Недвижимости
Кредит предоставляется на покупку/заказ товаров (работ, услуг) личного, семейного или прочего некоммерческого назначения.
Физические лица – резиденты РА в возрасте 18– 65 лет, которым в период обслуживания кредита не исполнится 65 года или же со-заемщик по кредиту соответствует указанным требованиям.
С оценкой кредитоспособности
Под залог недвижимости:
3,000,000 – 150,000,000
Под залог транспортного средства:
5,000,000 – 50,000,000
Без оценки кредитоспособности
3,000,000 – 100,000,000
При фиксированной процентной ставке:
При плавающей процентной ставке (под залог недвижимости)
36 – 180 месяцев
Под залог недвижимости[1]
14%– 17%
Под залог транспортного средства
18%
Под залог недвижимости
15 - 18%
14.99 – 21.32%
19.72 – 21.57%
16.16 – 22.54%
Условия применения годовой плавающей процентной ставки
·      Величина плавающей процентной ставки устанавливается как фиксированный компонент начиная от 5% + переменный компонент
·      Максимальный и минимальный интервал колебаний плавающей процентной ставки: установленная процентная ставка +4%, но не более 21%
·      Переменный компонент плавающей процентной ставки пересматривается после первого погашения, произведенного после окончания 36-месячного периода с даты предоставления кредита и пересмотр переменного компонента будет производиться каждые последующие 6 месяцев, с применением действующей на момент пересмотра процентной ставки (фактически опубликованной на вебсайте Банка).
Порядок расчета плавающей процентной ставки
Недвижимость: до 80% от оценочной стоимости
Транспортное средство: до 60% от оценочной стоимости
Недвижимость: до 60% от оценочной стоимости
·          недвижимость/за исключением производственных объектов/.
·          Транспортное средство российского производства не старше 3 лет,
·          Транспортное средство нероссийского производства не старше 7 лет,
·          Помимо этого, может потребоваться поручительство одного физического или юридического лица.
Только для обеспеченного залогом транспортного средства, при этом сумма страхового покрытия должна быть не менее размера остатка задолженности.
График погашения
·          Аннуитетный (с ежемесячными платежами)
·          Дифференцированный (с ежемесячными платежами)
·          Гибкий (уплата процентов максимум в течение 36 месяцев)
·          Кредитная линия* (кредитный лимит предоставляется по фиксированной годовой процентной ставке, на неиспользуемую часть может начисляться процентная ставка в размере 0.5%-1%).
Штраф не взимается в отношении кредитов, регулируемых законом РА О потребительском кредитовании.
В отношении кредитов, не регулируемых законом РА О потребительском кредитовании
В случае рефинансирования кредитов, полученных в других банках или кредитных организациях, если до окончания первой половины срока действия договора досрочно – полностью или частично - погашается основной долг по кредиту, то заемщик выплачивает штраф в размере 1% от досрочно погашенной суммы.
В безналичной форме (сумма кредита зачисляется на банковский счет клиента).
·          Единовременная комиссия за предоставление кредита в размере 0.3% от договорной суммы кредитов, превышающих 15,000,000 драмов, но не более 100,000 драмов
·          За обналичивание суммы кредита взимается комиссия за обналичивание согласно действующим в Банке тарифам.
Условия рефинансирования
·          Минимальная сумма рефинансирования – начиная от 10.000.000 драмов
·          Рефинансируемый кредит должен был обслуживаться как минимум 12 месяцев
·          Снижение годовой процентной ставки по действующему кредиту на 3%, но не ниже 14%,
·          Связанные с рефинансированием расходы несет Банк. Для кредитных договоров, превышающих 15,000,000 драмов, при досрочном и полном погашении кредита в течение первых 36 месяцев после заключения договора Заемщик обязуется возместить Банку фактические расходы.
·          При рефинансировании единовременная комиссия не взимается.
·          Не обязательно, чтобы Заемщик был одновременно и залогодателем.
·          Остальные положения регулируются согласно стандартной процедуре.
·          Если сумма кредита больше 30% от стоимости предмета залога, Fico-скор заемщика или поручителя должен быть 510 и выше, в то же время клиент не должен иметь классифицированных за последний год кредитных обязательств и количество просроченных дней не должно быть больше 30.
·          При заявках на рефинансирование без оценки кредитоспособности заемщик должен быть также и залогодателем, в противном случае заемщик и залогодатель должны быть лицами, ведущими общее хозяйство (проживающими под одной крышей).
·         Лимит *Кредитной линии является возобновляемым, при обязательном минимальном погашении (без льготного лимита). Кредитный лимит предоставляется по дебетовым картам Банка. Держатель карты обязуется уплатить 5% от использованного в предыдущем месяцев лимита (минимум 5,000 драмов) +начисленные проценты до указанной в выписке по счету даты. Месяцем считается период с 1-го числа каждого месяца по 1-е число следующего месяца. Дата выписки по счету – до 10-го числа каждого месяца. Датой платежа является 16-е число каждого месяца (если 16-е число данного месяца выпадает на нерабочий день, то датой платежа считается следующий рабочий день). Линейность (срок) кредитной линии составляет 60 месяцев.
·          Решение об одобрении или отклонении кредитной заявки принимается в течение 10 (десяти) рабочих дней, после представления полного пакета требуемых Банком предварительных документов.
·          Кредит предоставляется при положительном решении Банка, в течение 2 (двух) рабочих дней после завершения передачи в залог соответствующего имущества.
[1] Указанные процентные ставки применяются, если страхование передаваемого в залог транспортного средства производится Банком и за счет Банка. В случае страхования транспортного средства заемщиком и за счет заемщика может применяться процентная ставка  на 1% ниже указанной ставки.