Հիփոթեքային վարկ ԼՂ-ից բռնի տեղահանված ընտանիքներին
Evocabank-ը միշտ ձեր կողքին է։ Առաջարկում ենք հատուկ պայմաններով հիփոթեքային վարկեր Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված ընտանիքներին:
ՀՀ-ում բնակելի նշանակության անշարժ գույքի` բնակարանի, անհատական բնակելի տան (առաջնային և երկրորդային շուկայից) ձեռքբերում կամ կառուցապատում: |
Հավաստագրում ներառված անձը կամ նրա ընտանիքի անդամը: Վարկառուի տարիքային շեմը հաշվի չի առնվում, եթե գործում առկա է համավարկառու, ում 65 տարեկանը չի բոլորի վարկի սպասարկման ողջ ընթացքում: |
Կառավարության 2024 թ․ մայիսի 16-ի N 710-L որոշմամբ սահմանված անձիք |
2,000,000.00 - 55,000,000.00 ՀՀ դրամ |
Պետության կողմից վճարվող կանխավճար |
Հավաստագրի արժեքի 20% |
Աջակցության սահմանաչափեր |
Աջակցության չափն ընտանիքի յուրաքանչյուր անդամի հաշվով որոշվում է ըստ հավաստագրի իրացման համար շահառու ընտանիքի կողմից ընտրված բնակավայրի: Բնակավայրերի ցանկը հաստատված է Կառավարության 2024 թ․ մայիսի 16-ի N 710-L որոշմամբ: |
Ձեռք բերվող անշարժ գույք, անշարժ գույքի գնման իրավունքը: Կառուցապատման դեպքում հողամասը, որտեղ իրականացվում է անշարժ գույքի կառուցումը/կառուցվող անշարժ գույքը: |
Անկանխիկ` միանվագ կամ փուլային |
1. Վարկային հայտի ներկայացման օրվա դրությամբ, վարկառուն, համավարկառուները, գրավատուները չպետք է ունենան ստանդարտ դասից խիստ դասով դասակարգաված գործող պարտավորություններ, 2. Այն դեպքում, երբ վարկի գումարը չի գերազանցում ծրագրով սահմանված պետական աջակցության սահմանաչափերը, վարկունակության գնահատում չի իրականացվում: |
Այն դեպքում, երբ վարկի գումարը գերազանցում է ծրագրով սահմանված պետական աջակցության սահմանաչափեր, կատարվում է վարկունակության գնահատում, ընդ որում եկամուտ/ծախս հարաբերակցությունը (OTI) կարող է կազմել առավելագույնը 100%: |
1. Վարկի տրամադրման կամ մերժման որոշումը կայացվում է առավելագույնը 10 (տաս) աշխատանքային օրվա ընթացքում, որոշումների կայացման համար Բանկի կողմից պահանջվող նախնական փաստաթղթերը ամբողջությամբ ներկայացնելուց հետո: 2. Վարկը տրամադրվում է Բանկի կողմից դրական որոշման դեպքում, գրավի առարկա հանդիսացող գույքի գրավադրման գործընթացը ավարտելուց հետո առավելագույնը 2 (երկու) աշխատանքային օրվա ընթացքում: |
Հատուկ պայմաններ |
1. շահառու ընտանիքի բոլոր անդամներն ունեն Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն. 2. ձեռք բերվող կամ կառուցվող բնակարանի կամ անհատական բնակելի տան բնակելի մակերեսը շահառու ընտանիքի յուրաքանչյուր անդամի հաշվով չպետք է պակաս լինի 9 քմ-ից. 3. ձեռք բերվող բնակարանի կամ կառուցվող շենքից բնակարան գնելու իրավունքի կամ անհատական բնակելի տան ձեռքբերման գինը չպետք է գերազանցի 55 մլն դրամը |
Սույն պայմաններով չկարգավորվող դեպքերը կարգավորվում են Կառավարության 2024 թ․ մայիսի 16-ի N 710-L որոշման դրույթներով և պայմաններով: |

Mortgage loan to displaced families from Artsakh
Evocabank is always by your side. We offer mortgage loans on special terms to families forcibly displaced from Nagorno-Karabakh.
Construction or acquisition of residential real property in RA (apartment, single-family home in primary and secondary markets).
The individuals included in the certificate or a member of their family. The borrower's age limit will not be considered if the loan is shared by a co-borrower who will not turn 65 during the entire loan period.
Individuals determined pursuant to Government resolution #710-L as of May 16, 2024
AMD 2,000,000.00 – AMD 55,000,000.00
120 months
State-funded down payment
20% of the certificate value
14.27%
Maximum support limits
The size of support per family member will be based on the settlement area chosen by the beneficiary family. The list of settlements is approved by Government resolution #710-L as of May 16, 2024.
Penalty for early repayment of the loan amount
Real property to be purchased, option to purchase real property. In case of construction, the land parcel allocated and designed for building /the real property to be built.
Non-cash, in a lump-sum or several tranches
No fees will be charged
1. As of the date of submission of the loan application, the borrower, co-borrowers,  pledgers should not have substandard liabilities,
2. If the loan amount does not exceed the maximum limits under the state support program, no creditworthiness assessment will be needed.
If the loan amount exceeds the maximum limits under the state support program, borrower creditworthiness assessment should be executed, with OTI (obligations to Income) maxing out at 100%.
1. The decision on approving or declining the loan application will be made within 10 (Ten)  business days upon submission of the entire package of required preliminary documents.
2. The loan will be provided within 2 (Two) business days after the approval of the loan applicatoin and completion of property pledging procedure.
Special provisions
1. All the members of the beneficiary family should be Republic of Armenia citizens.
2. The apartment or single-family home space should not be less than 12 sq.m per beneficiary family member.
3. The value of or option to purchase the apartment or a single-family home should not exceed AMD 55 million.
The cases not regulated under these terms and conditions will be subject to regulation pursuant to Government resolution #710-L as of May 16, 2024.