Միկրովերանորոգման վարկ Բանկի ռեսուրսներով
Պլանավորո՞ւմ ես բնակարանի վերանորոգում։ Ստացիր Evocabank-ի միկրովերանորոգման վարկ և օգտվիր պետական սուբսիդավորման հնարավորությունից։
275,000 - 5,000,000 ՀՀ դրամ |
| 6. | Տարեկան տոկոսադրույքներ | 17% |
18.62% |
Առանց գրավադրման |
275,000 - 3,000,000 Երրորդ անձի /անձանց/ երաշխավորություն (անհրաժեշտության դեպքում) |
3,000,001 – 5,000,000 Երրորդ անձի /անձանց/ երաշխավորություն |
Արևային կայան ձեռքբերելու դեպքում` արևային կայանի ապահովագրություն, որի ծածկույթը պետք է լինի արևային կայանի ձեռքբերման գումարի չափով։ |
Վարկի տրամադրման կամ մերժման որոշումը կայացվում է առավելագույնը 10 (տաս) աշխատանքային օրվա ընթացքում, որոշումների կայացման համար Բանկի կողմից պահանջվող նախնական փաստաթղթերը ամբողջությամբ ներկայացնելուց հետո: Վարկը տրամադրվում է Բանկի կողմից դրական որոշման դեպքում, առավելագույնը 2 (երկու) աշխատանքային օրվա ընթացքում: |

Micro-renovation Loan with Bank Resources
Planning to renovate your apartment? Get Evocabank’s micro-renovation loan and take advantage of the state subsidy opportunity!
Renovation of residential property, improvement of living conditions |
RA citizen-individuals aged 18– 65 whose major income source is generated in Armenia and who during the loan service period will not turn 65, otherwise the loan shall be shared by a co-borrower meeting these requirements. |
AMD 275,000 – AMD 5,000,000 |
18.62% |
Without collateral |
Surety bond issued by a third party (parties) at AMD 275,000 – AMD 3,000,000 (if necessary) |
Surety bond issued by a third party (parties) at AMD 3,000,001 – AMD 5,000,000 |
In case of purchasing solar panels, they should be included under standard insurance coverage at the acquisition price of solar panel. |
The decision on approving or declining the loan application will be made within 10 (Ten) business days upon submission of the entire package of required preliminary documents. The loan will be provided within 2 (two) business days after the approval of the loan application. |