Evocabank-ը և EBRD-ն համագործակցության համաձայնագրեր են ստորագրել
EBRD-ի հետ համագործակցության արդյունքում Evocabank-ը ստացել է 19.4 մլն եվրո` տեղական ՄՓՄՁ-ներին և խոշոր բիզնեսներին աջակցելու նպատակով։
14.05.2025
Evocabank-ը ներգրավել է 19.4 միլիոն եվրո` տեղական ՄՓՄՁ-ներին և խոշոր բիզնեսներին աջակցելու նպատակով:
- Evocabank-ը դարձել է EBRD-ի գործընկերը Հայաստանում՝ ՄՓՄՁ և խոշոր բիզնեսների աջակցման ծրագրի շրջանակում
- Կանաչ կլիմայի հիմնադրամի և Կլիմայի ներդրումների հիմնադրամի համաֆինանսավորման միջոցով կտրամադրվի աջակցություն՝ Հայաստանում կանաչ տնտեսությանն անցման նպատակով
- Evocabank-ը ստորագրել է համաձայնագրեր Լոնդոնում՝ EBRD-ի տարեկան հանդիպման և Գործարար համաժողովի ընթացքում
Վերակառուցման և Զարգացման Եվրոպական Բանկը (ՎԶԵԲ) և Evocabank-ը ստորագրել են համաձայնագրեր՝ ուղղված Հայաստանի ձեռնարկություններին աջակցություն տրամադրելուն և կանաչ տնտեսությանն անցմանը:
19.4 միլիոն եվրոյի ֆինանսական փաթեթը համաձայնեցվել է EBRD-ի Ֆինանսական հաստատությունների գծով Գլխավոր տնօրեն Ֆրանսիս Մալիժի և Evocabank-ի Վարչության նախագահ Կարեն Եղիազարյանի միջև Լոնդոնում՝ EBRD-ի 2025թ. տարեկան հանդիպման և Գործարար համաժողովի ընթացքում: Այս գործարքն առաջին համագործակցությունն է EBRD-ի և Evocabank-ի միջև:
Գործարքը բաղկացած է երեք մասից.
- Մինչև 10 միլիոն եվրո վարկ՝ նախատեսված միկրո, փոքր և միջին ձեռնարկությունների (ՄՓՄՁ) ֆինանսավորման համար, որը կօգնի տեղական բիզնեսներին ընդլայնվել և ամրապնդել իրենց կայունությունը,
- EBRD-ի Կանաչ տնտեսության ֆինանսավորման գործիքի (GEFF) շրջանակում մինչև 5 միլիոն եվրոյի միջոցներ, որը ֆինանսավորվում է Կանաչ կլիմայի հիմնադրամի (GCF) և Կլիմայի ներդրումային հիմնադրամների (CIF) կողմից, ինչը կօգնի բիզնեսներին ներդրումներ կատարել կլիմայի փոփոխության մեղմացման և հարմարվողականության տեխնոլոգիաների մեջ, որոնք կբարելավեն արտադրողականությունը և կնվազեցնեն շահագործման ծախսերը,
- 4 միլիոն եվրոյի առևտրային ֆինանսավորման գիծ EBRD-ի Առևտրի խթանման ծրագրի (TFP) շրջանակում, որը կբարելավի առևտրային հոսքերը և տեղական բիզնեսներին հնարավորություն կտա մուտք գործել նոր շուկաներ՝ ավելի ամուր միջազգային առևտրային կապերի միջոցով։
Ֆրանսիս Մալիժն ասաց. «Evocabank-ի հետ մեր համագործակցությունը կարևորագույն դեր է խաղալու Հայաստանի տնտեսության այն սեգմենտների համար, որոնք բավարար ֆինանսական միջոցներ չեն ստանում, միևնույն ժամանակ նպաստելու է կանաչ տեխնոլոգիաների ներդրմանը: Մենք ուրախ ենք ողջունելու Evocabank-ին՝ որպես Հայաստանում մեր նոր գործընկեր»:
Կարեն Եղիազարյանը հավելեց. «Evocabank-ը հպարտությամբ է միանում EBRD-ի գործընկեր բանկերի շարքին: Այս համագործակցությունն ամրապնդում է մեր հնարավորությունները` աջակցելու Հայաստանի ձեռներեցներին և բիզնեսներին՝ խթանելով նորարարությունը, կայունությունը և մուտքը միջազգային շուկաներ»:
Հայաստանում իր գործունեության ծավալման օրվանից ի վեր (1992թ.)՝ EBRD-ը ներդրել է ավելի քան 2.5 միլիարդ եվրո 224 նախագծերում, որոնք իրականացվել են Հայաստանի ֆինանսական, կորպորատիվ, ենթակառուցվածքային և էներգետիկայի ոլորտներում, որից 84%-ն ուղղվել է մասնավոր ոլորտ:

Evoca сотрудничает с EBRD с целью поддержки ММСБ
В результате сотрудничества с EBRD Evocabank получил 19.4 миллиона евро для поддержки местных ММСБ и крупных фирм․
14.05.2025
Evocabank получил 19.4 миллиона евро для поддержки местных ММСБ и крупных фирм․
- Сотрудничество EBRD с Evocabank-ом для поддержки ММСБ и крупных компаний Армении
- Поддержка перехода к зеленой экономике в Армении посредством сотрудничества с Зеленым Климатическим Фондом и Климатическим Инвестиционным Фондом
- Подписание Соглашений в ходе ежегодного собрания EBRD и бизнес-форума в Лондоне
Европейский банк реконструкции и развития (EBRD) и Evocabank подписали соглашения, направленные на усиление поддержки бизнеса в Армении и ускорение перехода страны к зеленой экономике.
Финансовый пакет, который составляет 19.4 млн евро, сегодня был согласован управляющим директором EBRD по финансовым учреждениям Франсисом Малижем и председателем Правления Evocabank-а Кареном Егиазаряном на ежегодном собрании и бизнес-форуме EBRD 2025 года в Лондоне. Сделка знаменует собой первое партнерство между EBRD и Evocabank-ом.
Пакет состоит из трех частей:
- Привилегированный обеспеченный кредит в размере до 10 млн евро для расширения доступа к финансированию для микро, малого и среднего бизнеса (ММСБ), что будет способствовать росту местного бизнеса и укреплению его устойчивости
- зеленый кредит в размере до 5 млн евро в рамках Программы Финансирования Зеленой Экономики (ПФЗЭ), финансируемой Зеленым Климатическим Фондом (ЗКФ) и Климатическим Инвестиционным Фондом (КИФ), кредит поможет компаниям инвестировать в технологии смягчения последствий изменения климата и адаптации к ним, повышая производительность и сокращая эксплуатационные расходы,
- кредитная линия торгового финансирования на сумму 4.4 млн евро в рамках Программы Содействия Торговле (ПСТ) EBRD, которая увеличит торговые потоки и позволит местному бизнесу получить доступ к новым рынкам через более прочные международные торговые связи.
Франсис Малиж сказал: «Партнёрство с Evocabank-ом сыграет решающую роль в предоставлении финансирования недополучающим финансовые услуги сегментам экономики Армении, а также в поддержке внедрения зеленых технологий. Мы рады приветствовать Evocabank в качестве нашего нового партнера в Армении».
Карен Егиазарян добавил: «Evocabank с радостью присоединяеться к сети банков-партнеров EBRD. Новое сотрудничество укрепит наши возможности по поддержке армянских предпринимателей и бизнеса, особенно в продвижении инноваций, устойчивости и доступа к международным рынкам».
С начала своей деятельности в Армении в 1992 году EBRD инвестировал более 2.5 млрд евро в 224 проекта в финансовом, корпоративном, инфраструктурном и энергетическом секторах страны, причем 84% этих инвестиций было направлено в частный сектор.