Evocabank-ը և EBRD-ն համագործակցության համաձայնագրեր են ստորագրել
EBRD-ի հետ համագործակցության արդյունքում Evocabank-ը ստացել է 19.4 մլն եվրո` տեղական ՄՓՄՁ-ներին և խոշոր բիզնեսներին աջակցելու նպատակով։
14.05.2025
Evocabank-ը ներգրավել է 19.4 միլիոն եվրո` տեղական ՄՓՄՁ-ներին և խոշոր բիզնեսներին աջակցելու նպատակով:
- Evocabank-ը դարձել է EBRD-ի գործընկերը Հայաստանում՝ ՄՓՄՁ և խոշոր բիզնեսների աջակցման ծրագրի շրջանակում
- Կանաչ կլիմայի հիմնադրամի և Կլիմայի ներդրումների հիմնադրամի համաֆինանսավորման միջոցով կտրամադրվի աջակցություն՝ Հայաստանում կանաչ տնտեսությանն անցման նպատակով
- Evocabank-ը ստորագրել է համաձայնագրեր Լոնդոնում՝ EBRD-ի տարեկան հանդիպման և Գործարար համաժողովի ընթացքում
Վերակառուցման և Զարգացման Եվրոպական Բանկը (ՎԶԵԲ) և Evocabank-ը ստորագրել են համաձայնագրեր՝ ուղղված Հայաստանի ձեռնարկություններին աջակցություն տրամադրելուն և կանաչ տնտեսությանն անցմանը:
19.4 միլիոն եվրոյի ֆինանսական փաթեթը համաձայնեցվել է EBRD-ի Ֆինանսական հաստատությունների գծով Գլխավոր տնօրեն Ֆրանսիս Մալիժի և Evocabank-ի Վարչության նախագահ Կարեն Եղիազարյանի միջև Լոնդոնում՝ EBRD-ի 2025թ. տարեկան հանդիպման և Գործարար համաժողովի ընթացքում: Այս գործարքն առաջին համագործակցությունն է EBRD-ի և Evocabank-ի միջև:
Գործարքը բաղկացած է երեք մասից.
- Մինչև 10 միլիոն եվրո վարկ՝ նախատեսված միկրո, փոքր և միջին ձեռնարկությունների (ՄՓՄՁ) ֆինանսավորման համար, որը կօգնի տեղական բիզնեսներին ընդլայնվել և ամրապնդել իրենց կայունությունը,
- EBRD-ի Կանաչ տնտեսության ֆինանսավորման գործիքի (GEFF) շրջանակում մինչև 5 միլիոն եվրոյի միջոցներ, որը ֆինանսավորվում է Կանաչ կլիմայի հիմնադրամի (GCF) և Կլիմայի ներդրումային հիմնադրամների (CIF) կողմից, ինչը կօգնի բիզնեսներին ներդրումներ կատարել կլիմայի փոփոխության մեղմացման և հարմարվողականության տեխնոլոգիաների մեջ, որոնք կբարելավեն արտադրողականությունը և կնվազեցնեն շահագործման ծախսերը,
- 4 միլիոն եվրոյի առևտրային ֆինանսավորման գիծ EBRD-ի Առևտրի խթանման ծրագրի (TFP) շրջանակում, որը կբարելավի առևտրային հոսքերը և տեղական բիզնեսներին հնարավորություն կտա մուտք գործել նոր շուկաներ՝ ավելի ամուր միջազգային առևտրային կապերի միջոցով։
Ֆրանսիս Մալիժն ասաց. «Evocabank-ի հետ մեր համագործակցությունը կարևորագույն դեր է խաղալու Հայաստանի տնտեսության այն սեգմենտների համար, որոնք բավարար ֆինանսական միջոցներ չեն ստանում, միևնույն ժամանակ նպաստելու է կանաչ տեխնոլոգիաների ներդրմանը: Մենք ուրախ ենք ողջունելու Evocabank-ին՝ որպես Հայաստանում մեր նոր գործընկեր»:
Կարեն Եղիազարյանը հավելեց. «Evocabank-ը հպարտությամբ է միանում EBRD-ի գործընկեր բանկերի շարքին: Այս համագործակցությունն ամրապնդում է մեր հնարավորությունները` աջակցելու Հայաստանի ձեռներեցներին և բիզնեսներին՝ խթանելով նորարարությունը, կայունությունը և մուտքը միջազգային շուկաներ»:
Հայաստանում իր գործունեության ծավալման օրվանից ի վեր (1992թ.)՝ EBRD-ը ներդրել է ավելի քան 2.5 միլիարդ եվրո 224 նախագծերում, որոնք իրականացվել են Հայաստանի ֆինանսական, կորպորատիվ, ենթակառուցվածքային և էներգետիկայի ոլորտներում, որից 84%-ն ուղղվել է մասնավոր ոլորտ:

Evoca cooperates with the EBRD to support MSMEs
As a result of cooperation with the EBRD, Evocabank received EUR 19.4 million to support local MSMEs and larger firms.
14.05.2025
Evocabank received EUR 19.4 million to support local MSMEs and larger firms.
- Evocabank to become an EBRD partner bank in Armenia to support local MSMEs and larger firms
- Support for Armenia’s green transition through cooperation with the Green Climate Fund and the Climate Investment Funds
- Agreements signed during the EBRD’s Annual Meeting and Business Forum in London
The European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) and Evocabank have signed agreements aimed at strengthening support for enterprises in Armenia and accelerating the country’s transition to a green economy.
The financial package, which totals €19.4 million, was agreed today by the EBRD’s Managing Director for Financial Institutions, Francis Malige, and Evocabank’s Chairman of Management Board, Karen Yeghiazaryan, at the EBRD’s 2025 Annual Meeting and Business Forum in London. The deal marks the first partnership between the EBRD and Evocabank.
The package consists of three facilities:
- a senior loan of up to €10 million to increase access to finance for micro, small, and medium-sized enterprises (MSMEs), helping local businesses to grow and strengthen their resilience
- a green financing facility of up to €5 million under the EBRD’s Green Economy Financing Facility (GEFF), supported by the Green Climate Fund (GCF) and the Climate Investment Funds (CIF), which will help businesses to invest in climate mitigation and adaptation technologies that improve productivity and reduce operating costs
- a €4.4 million trade finance line under the EBRD’s Trade Facilitation Programme (TFP), which will enhance trade flows and enable local businesses to access new markets through stronger international trade links.
Francis Malige said: “This partnership with Evocabank will play a crucial role in providing finance to underserved segments of the Armenian economy, while also supporting the deployment of green technologies. We are delighted to welcome Evocabank as a new partner bank in Armenia.”
Karen Yeghiazaryan added: “Evocabank is proud to join the EBRD’s network of partner banks. This collaboration strengthens our capacity to support Armenian entrepreneurs and businesses, especially in promoting innovation, sustainability, and access to international markets.”
Since the start of its operations in Armenia in 1992, the EBRD has invested more than €2.5 billion in 224 projects in the country’s financial, corporate, infrastructure, and energy sectors, with 84 percent of that investment going to the private sector.