Evocabank-ի համաֆինանսավորմամբ Հրազդանում գործարկվել է Firebird AI-ի տարածաշրջանի ամենամեծ «ԱԲ գործարանը»։
Այս տարվա մարտին Evocabank-ը 5 այլ ֆինանսական կառույցների հետ միացավ Հայաստանում արհեստական բանականության ենթակառուցվածքային մեգանախագծերից մեկի՝ Firebird AI-ի «ԱԲ գործարանի» 300 մլն ԱՄՆ դոլարի ֆինանսավորմանը։
Այսօր՝ ընդամենը մի քանի ամիս անց, արդեն տեսնում ենք ֆինանսավորման արդյունքը․ Հրազդանում պաշտոնապես բացվեց ԱԲ գործարանը՝ դառնալով տարածաշրջանի ամենամեծ արհեստական բանականության կենտրոններից մեկը։
Firebird AI-ի գործարանը նախատեսված է Հայաստանում արհեստական բանականության և բարձր տեխնոլոգիաների զարգացման նոր հնարավորություններ ստեղծելու համար՝ տրամադրելով մեծ քանակությամբ ռեսուրսներ հետազոտական հաստատություններին, տեխնոլոգիական ընկերություններին և բիզնեսներին։ Ծրագրի 2-րդ փուլը գործարկելուց հետո ներդրումների ծավալը կկազմի մոտ 4 մլրդ դոլար:
Evocabank-ը շարունակում է աջակցել Հայաստանի տնտեսության և տեխնոլոգիական ոլորտի զարգացմանն ուղղված խոշոր նախագծերին՝ մասնակցելով այն նախաձեռնություններին, որոնք նոր հնարավորություններ են ստեղծում բիզնեսի, գիտության ու նորարարության համար։

При софинансировании Evocabank в Раздане запущена крупнейшая в регионе «Фабрика ИИ» компании Firebird AI.
В марте этого года Evocabank совместно с пятью другими финансовыми организациями присоединился к финансированию одного из крупных инфраструктурных мегапроектов Армении в сфере искусственного интеллекта-финансированию «Фабрики ИИ» компании Firebird AI в размере 300 млн долларов США.
Сегодня, всего несколько месяцев спустя, мы уже видим результаты этого финансирования: в Раздане официально открылась «Фабрика ИИ», став одним из крупнейших центров искусственного интеллекта в регионе.
«Фабрика ИИ» Firebird AI призвана создать новые возможности для развития искусственного интеллекта и высоких технологий в Армении, предоставляя значительные вычислительные ресурсы исследовательским учреждениям, технологическим компаниям и бизнесу. После запуска второго этапа проекта общий объем инвестиций составит около 4 млрд долларов.
Evocabank продолжает поддерживать крупные проекты, направленные на развитие экономики и технологического сектора Армении, участвуя в инициативах, которые создают новые возможности для бизнеса, науки и инноваций.