Evoca-ն հուշագիր է ստորագրել CCI France Armenia-ի հետ
Համագործակցությունը կխթանի Հայաստանում ֆրանսիական բիզնեսների զարգացումը՝ ապահովելով նոր ֆինանսական հնարավորություններ։
15.12.2025
Evocabank-ը համագործակցության հուշագիր է ստորագրել Հայաստանում Ֆրանսիայի Առևտրաարդյունաբերական պալատի (CCI France Armenia) հետ՝ Հայաստանում ֆրանսիական տնտեսական գործունեության զարգացումը խթանելու և 2 երկրների միջև հարաբերություններն ավելի ամրապնդելու նպատակով։
Համագործակցության արդյունքում Evocabank-ը կտրամադրի արտոնյալ բանկային ծառայություններ այն ֆրանսիական ընկերություններին, որոնք գործում են կամ նախատեսում են գործունեություն ծավալել Հայաստանում։
Պալատն իր հերթին կնպաստի Evocabank-ի և ֆրանսիական ընկերությունների միջև գործարար կապերի ձևավորմանը, ինչպես նաև Բանկի ծառայությունների ներկայացմանը Հայաստանից դուրս։
Evocabank-ի Վարչության նախագահ Կարեն Եղիազարյանը նշեց. «Հայաստանում Ֆրանսիայի Առևտրաարդյունաբերական պալատի հետ մեր համագործակցությունը ևս մեկ ռազմավարական քայլ է գործընկերային կապերի ընդլայնման, միջազգային համագործակցության և Հայաստանի տնտեսության զարգացման ուղղությամբ: Մենք վստահ ենք, որ այս համագործակցությունը կհանգեցնի նոր հաջող նախագծերի իրականացմանը՝ էլ ավելի ամրապնդելով Evocabank-ի դերը հայկական և ֆրանսիական բիզնեսների աջակցության գործում: Կցանկանայի իմ երախտագիտությունը հայտնել Հայաստանում Ֆրանսիայի Առևտրաարդյունաբերական պալատի թիմին նրանց վստահության համար և համոզված եմ, որ մեր գործընկերությունը երկարաժամկետ և արդյունավետ կլինի»:
CCI France Armenia-ի նախագահ Տիգրան Առաքելյանը նշեց. «Evocabank-ը դարձել է հայաստանյան շուկայի առաջատար բանկային խաղացողներից մեկը: Մենք ընդլայնելու ենք համագործակցությունը Բանկի հետ՝ այն էլ ավելի ինտեգրելով ֆրանսիական կորպորատիվ միջավայրում: Համոզված եմ, որ ֆրանսիական ընկերությունների դուստր ձեռնարկությունները և ֆրանսիական բրենդների պաշտոնական ներկայացուցիչները կշահեն այս համագործակցությունից, որը կընդլայնի Ֆրանսիայի տնտեսական ներկայությունը և ֆրանսիական ապրանքների շրջանակը հայաստանյան շուկայում: Evocabank-ը Ֆրանսիա Հայաստան Առևտրաարդյունաբերական պալատի նոր կարևոր գործընկերներից մեկն է, և այն կնպաստի ֆրանս-հայկական առևտրային հարաբերությունների զարգացմանը: Ես իմ երախտագիտությունն եմ հայտնում Evocabank-ի Վարչության նախագահ Կարեն Եղիազարյանին՝ այս ուղղությամբ նրա ներդրած զգալի ջանքերի համար»:
Այս հուշագիրը ստորագրվել է Ժան Մազեջյանի (Amundi-ACBA, տնօրեն), Արամ Խաչատրյանի (Galaxy Group-ի համահիմնադիր), Կարեն Շախմուրադյանի (Renault Armenia-ի համասեփականատեր) և Վաչե Արսենի (Yerevan City-ի գործադիր տնօրեն) ներկայությամբ:
CCI France Armenia-ի մասին
Ֆրանսիա Հայաստան Առևտրաարդյունաբերական պալատը (CCI France Armenia), որի նախագահն է Տիգրան Արաքելյանը, նպաստում է Ֆրանսիայի և Հայաստանի միջև տնտեսական հարաբերությունների զարգացմանը, աջակցում ֆրանսիական ընկերությունների հիմնադրմանն ու գործունեությանը Հայաստանում, ինչպես նաև օգնում է հայկական ընկերություններին զարգացնել իրենց միջազգային ներուժը։
Ֆրանսիա Հայաստան Առևտրաարդյունաբերական պալատը հանդիսանում է CCI France International ցանցի անդամ, որը միավորում է 120 պալատ 95 երկրներում՝ ներկայացնելով շուրջ 33,000 ընկերություն։
Բացի այդ, Պալատը նաև Alliance des Patronats Francophones կազմակերպության անդամ է, որն առաջին միջազգային հարթակն է, որ նպատակ ունի կառուցել և զարգացնել տնտեսական համագործակցությունը ֆրանկոֆոն գործարար համայնքների միջև՝ 36 երկրների կողմից ներկայացնելով ավելի քան 1 մլն գործող բիզնեսներ։
Կայք՝ https://www.ccifrance-armenie.com/hy.html
Հիմնադրվելով 1990թ.՝ Evocabank-ը Հայաստանում գրանցված առաջին առևտրային բանկն է, որը 35 տարվա փորձառություն ունի բանկային համակարգում: Բանկի գլխամասը Երևանում է, իսկ 15 մասնաճյուղերը՝ Երևանում և մարզերում: Evocabank-ը թվային ժամանակակից ֆինանսական ծառայություններ է մատուցում ֆիզիկական անձանց, ՄՓՄՁ-ներին և խոշոր ընկերություններին: Բանկն արժանացել է մի շարք միջազգային մրցանակների, այդ թվում՝ Global Finance հեղինակավոր ամսագրի կողմից «Հայաստանի ՓՄՁ լավագույն բանկ» և «Հայաստանի լավագույն թվային բանկ»:

Evoca подписал меморандум о взаимопонимании с CCI France Armenia
Сотрудничество с CCI France Armenia будет способствовать продвижению французских компаний в Армении, открывая новые возможности для финансового роста.
15.12.2025
Evocabank подписал меморандум о сотрудничестве с Французской торгово-промышленной палатой в Армении (CCI France Armenia) с целью содействия развитию французской экономической деятельности в Армении и дальнейшего укрепления отношений между двумя странами.
В рамках сотрудничества Evocabank будет предоставлять льготные банковские услуги французским компаниям, которые работают или планируют работать в Армении.
В свою очередь, Торговая палата будет способствовать формированию деловых связей между Evocabank-ом и французскими компаниями, а также представлению услуг Банка за пределами Армении.
Председатель Правления Evocabank-а Карен Егиазарян заметил: «Сотрудничество с Французской торгово-промышленной палатой в Армении является стратегическим шагом банка на пути к расширению партнерских отношений, международного сотрудничества, а также развитию экономики Армении. Мы уверены, что данное сотрудничество даст импульс к реализации новых удачных проектов, укрепляя роль Evocabank-а в поддержке развития армянских и французских компаний. Я бы хотел поблагодарить команду CCI France Armenia за доверие и существенные усилия в этом направлении. Надеемся на долгосрочное и плодотворное партнерство».
Президент CCI France Armenia заметил: “Evocabank стал одним из лидирующих банковских игроков на армянском рынке. Мы планируем расширить наше сотрудничество с Банком путем дальнейшей интеграции Банка во французскую корпоративную среду. Уверен, что дочерние предприятия французских компаний и дистрибьюторов французских брендов выиграют в результате данного сотрудничества, что увеличит экономическое присутствие Франции и французских товаров на рынке Армении. Evocabank является новым важным партнером Французской торгово-промышленной палаты в Армении, и надеемся, что данное партнерство будет способствовать развитию франко-армянских торговых связей. Я бы хотел выразить свою благодарность председателю Правления Evocabank-а Карену Егиазаряну за его значительные усилия в этом направлении”.
Меморандум подписан в присутствии Жана Мазеджяна (Amundi-ACBA, директор), Арама Хачатряна (Galaxy Group, соучредитель), Карена Шахмурадяна (Renault Armenia, совладелец) и Ваче Арсена (Yerevan City, исполнительный директор).
О CCI France Armenia
Торгово-промышленная палата Франция-Армения (CCI France Armenia), президентом которой является Тигран Аракелян, содействует развитию экономических связей между Францией и Арменией, поддерживает создание и деятельность французских компаний в Армении, а также помогает армянским компаниям развивать свой международный потенциал.
Торгово-промышленная палата Франция-Армения является членом международной сети CCI France International, объединяющей 120 палат в 95 странах, представляющих около 33 000 компаний.
Кроме того, Палата является членом Alliance des Patronats Francophones, первой международной платформы, целью которой является установление и укрепление экономического сотрудничества между франкоязычными бизнес-сообществами, представляющими более 1 миллиона действующих предприятий из 36 стран.
Вебсайт: https://www.ccifrance-armenie.com/en.html
Основанный в 1990г., Evocabank является первым зарегистрированным в Армении коммерческим банком и имеет 35-летний опыт работы в банковской системе. Головной офис банка находится в Ереване, а 15 филиалов расположены как в Ереване, так и в регионах. Evocabank предоставляет современные цифровые финансовые услуги физическим лицам, ММСП и крупным компаниям. Банк является обладателем ряда международных наград, включая награду «Лучший банк для малого и среднего бизнеса в Армении» и «Лучший цифровой банк в Армении» от престижного журнала Global Finance.