Evoca-ն հուշագիր է ստորագրել CCI France Armenia-ի հետ
Համագործակցությունը կխթանի Հայաստանում ֆրանսիական բիզնեսների զարգացումը՝ ապահովելով նոր ֆինանսական հնարավորություններ։
15.12.2025
Evocabank-ը համագործակցության հուշագիր է ստորագրել Հայաստանում Ֆրանսիայի Առևտրաարդյունաբերական պալատի (CCI France Armenia) հետ՝ Հայաստանում ֆրանսիական տնտեսական գործունեության զարգացումը խթանելու և 2 երկրների միջև հարաբերություններն ավելի ամրապնդելու նպատակով։
Համագործակցության արդյունքում Evocabank-ը կտրամադրի արտոնյալ բանկային ծառայություններ այն ֆրանսիական ընկերություններին, որոնք գործում են կամ նախատեսում են գործունեություն ծավալել Հայաստանում։
Պալատն իր հերթին կնպաստի Evocabank-ի և ֆրանսիական ընկերությունների միջև գործարար կապերի ձևավորմանը, ինչպես նաև Բանկի ծառայությունների ներկայացմանը Հայաստանից դուրս։
Evocabank-ի Վարչության նախագահ Կարեն Եղիազարյանը նշեց. «Հայաստանում Ֆրանսիայի Առևտրաարդյունաբերական պալատի հետ մեր համագործակցությունը ևս մեկ ռազմավարական քայլ է գործընկերային կապերի ընդլայնման, միջազգային համագործակցության և Հայաստանի տնտեսության զարգացման ուղղությամբ: Մենք վստահ ենք, որ այս համագործակցությունը կհանգեցնի նոր հաջող նախագծերի իրականացմանը՝ էլ ավելի ամրապնդելով Evocabank-ի դերը հայկական և ֆրանսիական բիզնեսների աջակցության գործում: Կցանկանայի իմ երախտագիտությունը հայտնել Հայաստանում Ֆրանսիայի Առևտրաարդյունաբերական պալատի թիմին նրանց վստահության համար և համոզված եմ, որ մեր գործընկերությունը երկարաժամկետ և արդյունավետ կլինի»:
CCI France Armenia-ի նախագահ Տիգրան Առաքելյանը նշեց. «Evocabank-ը դարձել է հայաստանյան շուկայի առաջատար բանկային խաղացողներից մեկը: Մենք ընդլայնելու ենք համագործակցությունը Բանկի հետ՝ այն էլ ավելի ինտեգրելով ֆրանսիական կորպորատիվ միջավայրում: Համոզված եմ, որ ֆրանսիական ընկերությունների դուստր ձեռնարկությունները և ֆրանսիական բրենդների պաշտոնական ներկայացուցիչները կշահեն այս համագործակցությունից, որը կընդլայնի Ֆրանսիայի տնտեսական ներկայությունը և ֆրանսիական ապրանքների շրջանակը հայաստանյան շուկայում: Evocabank-ը Ֆրանսիա Հայաստան Առևտրաարդյունաբերական պալատի նոր կարևոր գործընկերներից մեկն է, և այն կնպաստի ֆրանս-հայկական առևտրային հարաբերությունների զարգացմանը: Ես իմ երախտագիտությունն եմ հայտնում Evocabank-ի Վարչության նախագահ Կարեն Եղիազարյանին՝ այս ուղղությամբ նրա ներդրած զգալի ջանքերի համար»:
Այս հուշագիրը ստորագրվել է Ժան Մազեջյանի (Amundi-ACBA, տնօրեն), Արամ Խաչատրյանի (Galaxy Group-ի համահիմնադիր), Կարեն Շախմուրադյանի (Renault Armenia-ի համասեփականատեր) և Վաչե Արսենի (Yerevan City-ի գործադիր տնօրեն) ներկայությամբ:
CCI France Armenia-ի մասին
Ֆրանսիա Հայաստան Առևտրաարդյունաբերական պալատը (CCI France Armenia), որի նախագահն է Տիգրան Արաքելյանը, նպաստում է Ֆրանսիայի և Հայաստանի միջև տնտեսական հարաբերությունների զարգացմանը, աջակցում ֆրանսիական ընկերությունների հիմնադրմանն ու գործունեությանը Հայաստանում, ինչպես նաև օգնում է հայկական ընկերություններին զարգացնել իրենց միջազգային ներուժը։
Ֆրանսիա Հայաստան Առևտրաարդյունաբերական պալատը հանդիսանում է CCI France International ցանցի անդամ, որը միավորում է 120 պալատ 95 երկրներում՝ ներկայացնելով շուրջ 33,000 ընկերություն։
Բացի այդ, Պալատը նաև Alliance des Patronats Francophones կազմակերպության անդամ է, որն առաջին միջազգային հարթակն է, որ նպատակ ունի կառուցել և զարգացնել տնտեսական համագործակցությունը ֆրանկոֆոն գործարար համայնքների միջև՝ 36 երկրների կողմից ներկայացնելով ավելի քան 1 մլն գործող բիզնեսներ։
Կայք՝ https://www.ccifrance-armenie.com/hy.html
Հիմնադրվելով 1990թ.՝ Evocabank-ը Հայաստանում գրանցված առաջին առևտրային բանկն է, որը 35 տարվա փորձառություն ունի բանկային համակարգում: Բանկի գլխամասը Երևանում է, իսկ 15 մասնաճյուղերը՝ Երևանում և մարզերում: Evocabank-ը թվային ժամանակակից ֆինանսական ծառայություններ է մատուցում ֆիզիկական անձանց, ՄՓՄՁ-ներին և խոշոր ընկերություններին: Բանկն արժանացել է մի շարք միջազգային մրցանակների, այդ թվում՝ Global Finance հեղինակավոր ամսագրի կողմից «Հայաստանի ՓՄՁ լավագույն բանկ» և «Հայաստանի լավագույն թվային բանկ»:

Evoca has signed a memorandum with CCI France Armenia
The collaboration will assist French businesses with launching their operation in Armenia, thus building new financial opportunities for them.
15.12.2025
Evocabank has signed a memorandum of cooperation with the Chamber of Commerce and Industry France Armenia (CCI France Armenia) aimed at boosting the economic activities of French companies in Armenia and strengthening relationships between the two countries.
As part of the collaboration, Evocabank will deliver more favorable banking services to French companies running their business or intending to settle in Armenia.
The Chamber, in its turn, will promote the building of business relationships between Evocabank and French companies, as well as the presentation of the Bank's services outside Armenia.
Evocabank C.E.O. Karen Yeghiazaryan said: “Cooperation with the Chamber of Commerce and Industry France Armenia is a strategic milestone for Evocabank towards expansion of the Bank’s business relations, international cooperation, and development of the Armenian economy. We are confident that this cooperation will lead to new successful projects, further enhancing Evocabank’s role in supporting the growth of both Armenian and French businesses. I would like to express my appreciation to the CCI France Armenia team for their trust, and we look forward to a long-term, effective partnership.”
President of CCI France Armenia Tigran Arakelian said: “Evocabank has become a leading banking player in the Armenian market. We will increase our cooperation with the Bank by further integrating it into the French corporate environment. Subsidiaries of French companies and distributors of French brands will benefit from this cooperation, which will increase France's economic presence and the range of French products available on the Armenian market.
Evocabank is an important new partner for the Chamber of Commerce and Industry France Armenia, and will contribute to the development of Franco-Armenian trade relations. I extend my gratitude to Evocabank director, Karen Yeghiazaryan, for his efforts in this direction.”
This memorandum has been signed in the presence of Jean Mazedjian (CEO Amundi-ACBA), Aram Khachatryan (Co-founder of Galaxy Group), Karen Shakhmouradian (Co-owner of Renault Armenia), and Vatche Arsene (COO Yerevan City).
About CCI France Armenia
The Chamber of Commerce and Industry France Armenia, chaired by Tigran Arakelian, works to promote the development of economic relations between France and Armenia, promote the establishment of French companies in Armenia, and develop the international potential of Armenian companies.
It is supported by a Board of Directors composed of 6 business leaders (Amundi Asset Management, ACBA bank, Galaxy Group, Renault Armenia, Arterail, and Apaga Technologies), real ambassadors of French-Armenian economic relations.
The CCI France Armenia is a member of the Chamber of Commerce and Industry France International network, which gathers 120 CCIs in 95 countries with 33,000 companies, and is also a member of Alliance des Patronats Francophones, the first international organization to structure economic cooperation between francophone stakeholders, from 36 countries representing over one million live businesses.
Website: https://www.ccifrance-armenie.com/en.html
Founded in 1990, Evocabank is the first commercial bank registered in Armenia and has 35 years of experience in banking. The Bank is headquartered in Yerevan, while its 15 branches are located both in Yerevan and provinces. Evocabank delivers advanced financial services to individuals, MSMEs, and large companies. The Bank has received several international awards, including «Best SME Bank in Armenia» and «Best Digital Bank in Armenia» from the renowned Global Finance.