120 մլն դրամ նվիրաբերություն Fab Lab Armenia-ին
Նորարարություն, ժամանակակից տեխնոլոգիաներ, թվային նոր լուծումներ. «խելացի ապագա» ունենալու համար Evocabank-ի ներդրումները շարունակվում են։
22.11.2023
Նոյեմբերի 17-ին Կենտրոնական բանկի Դիլիջանի ուսումնահետազոտական կենտրոնում տեղի ունեցավ «Հաջորդը՝ հիմա» խորագրով համաժողով, որի ընթացքում Evocabank-ն ու Fab Lab Հայաստանը կնքեցին համագործակցության պայմանագիր: Բանկը նվիրաբերեց ավելի քան 120 մլն ՀՀ դրամ՝ Fab Lab Հայաստանին՝ Հայաստանում նոր fab lab-եր բացելու նպատակով:
Կոնֆերանսին իրենց խոսքն ասացին ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, ՀՀ ԿԲ փոխնախագահ Արմեն Նուրբեկյանը, Learning Learning Architects ԳՏ և Fab Lab Հայաստանի խորհրդի անդամ Ժաքլին Կարաասլանյանը, ինչպես նաև Labster և UbiSim համագործակցությունների Եվրոպայի, Միջին Արևելքի և Աֆրիկայի տնօրեն Մալթ Սթեփսը:
Evocabank-ի Վարչության նախագահի տեղակալ Տաթևիկ Խաչատրյանը, ով Fab Lab Հայաստանի խորհրդի անդամ է, կոնֆերանսի պանելային քննարկման ժամանակ նշեց. «Բանկն ու Fab Lab-ն ունեն կրթության ապագայի նույն տեսլականը: Աջակցելով այս ծրագրին՝ մենք կկարողանանք ներդնել կրթության նոր ֆորմատ Հայաստանում, որի շրջանակներում կկարողանանք սովորեցնել երիտասարդներին՝ ինչպես փորձարկել ու իրականացնել իրենց ստեղծագործ գաղափարները»:
Ինչ է Fab lab-ը։
Fab Lab-ը (fabrication laboratory)՝ «խելացի» լաբորատորիա, ԱՄՆ-ի Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտի՝ MIT-ի ստեղծած արհեստանոց-լաբորատորիա է՝ հագեցած հատուկ սարքավորումներով և նյութերով, որոնք հնարավորություն են տալիս ստեղծել «գրեթե ամեն ինչ»՝ «համարյա ոչնչից»։ Fab lab-եր գործում են աշխարհի ավելի քան 34 երկրում՝ ԱՄՆ-ից մինչև Հարավային Աֆրիկա, Հնդկաստանից մինչև Նորվեգիա։
Fab Lab-երը հիմնականում գործում են որևէ կրթական հաստատությանը կից և հնարավորություն են տալիս ուսուցիչներին, արվեստագետներին, գիտնականներին, ուսանողներին, մասնագետներին, մտածողներին և հետաքրքրասերներին կատարել տարբեր հետազոտություններ, փորձարկել և կյանքի կոչել իրենց գաղափարները: Fab Lab-երում կատարվող աշխատանքները կապված են ոչ միայն տեխնոլոգիական նորարարությունների, այլև նոր բիզնես մոտեցումների, ռոբոտաշինության, դիզայնի, ճարտարապետության, գյուղատնտեսության և առողջապահության հետ։
Միանալով Fab lab-ի ցանցին՝ Հայաստանը դարձել է աշխարհի լավագույն տեխնիկական բուհի՝ MIT-ի միջազգային կրթական հսկա ցանցի անդամ և հնարավորություն է ստացել օգտվելու այն հմտություններից, գիտելիքից և փորձից, որոնք ստեղծվել են ցանցի անդամ լաբորատորիաներում: Սա նաև հնարավորություն է՝ ցուցադրելու Հայաստանի տաղանդը աշխարհին:
Լինելով նորարար թվային Բանկ՝ Evocabank-ը տարիներ շարունակ աջակցություն է ցուցաբերել տարբեր նախաձեռնություններին` նորագույն տեխնոլոգիաների զարգացման, կրթության, գիտության, մշակույթի ոլորտներում: Սա մեր կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության կարևոր մասն է։

Безвозмездная помощь в 120 млн. драм Fab Lab Armenia
Инновации, современные технологии, новые цифровые решения: инвестиции Evocabank-а «в умное будущее» продолжаются.
22.11.2023
17 ноября в учебно-исследовательском центре Центрального банка в Дилижане состоялась конференция на тему «Будущее- сейчас», во время которой Evocabank и Fab Lab Армения заключили договор о сотрудничестве. Банк передал в помощь Fab Lab Armenia свыше 120 млн. драм для открытия в Армении новых fab lab-ов.
На конференции выступили министр ОНКС РА Жанна Андреасян, зампредседателя ЦБ РА Армен Нурбекян, ГД Learning Learning Architects и член совета Fab Lab Armenia Жаклин Караасланян, а также Мальт Степс - директор по сотрудничеству Labster և UbiSim в Европе, Ближнем Востоке и Африке.
Заместитель председателя Правления Evocabank-а Татевик Хачатрян, являющаяся также членом совета Fab Lab Armenia, в ходе панельных дискуссий отметила: «Банк и Fab Lab разделяют одно и то же видение будущего образования. Оказывая содействие данному проекту, мы сможем внедрить новый формат образования в Армении, в рамках которого мы сможем обучать молодых людей вопросам тестирования и реализации своих креативных идей».
Что такое Fab lab?
Fab Lab (fabrication laboratory) – это «умная» лаборатория-мастерская Массачусетского технологического института (МТИ), оснащенная специальным оборудованием и материалами, которые дают возможность создания «почти всего» - «почти из ничего». Fab lab-ы функционируют в 34 странах мира – от США до Южной Америки, от Индии до Норвегии.
Fab Lab-ы в основном функционируют при учебном заведении и дают возможность преподавателям, ученым, студентам, специалистам, людям думающим и любознательным апробировать и воплощать в жизнь свои идеи. Работы, проводимые в Fab Lab-ах, связаны не только с технологическими инновациями, но и с новыми бизнес-подходами, роботостроением, дизайном, архитектурой, сельским хозяйством и здравоохранением.
Присоединившись к сети Fab lab-ов, Армения стала членом крупной международной образовательной сети лучшего в мире технического вуза – MIT и получила возможность воспользоваться навыками, знаниями и опытом, созданными в лабораториях членов сети. Это также возможность показать миру талантливых людей в Армении.
Как инновационный цифровой Банк, Evocabank в течение многих лет оказывает содействие различным инициативам в сфере развития новейших технологий, образования, науки, культуры. Это – важная часть нашей корпоративной ответственности.