Հիփոթեքային վարկեր Զինծառայողներին
18 – 65 տարեկան Ծրագրի շահառու՝ ՀՀ ՊՆ համակարգի սպայական և ավագ ենթասպայական կազմերի պայմանագրային զինծառայողներ, ՀՀ Ազգային անվտանգության մարմինների և ՀՀ Պետական պահպանության մարմնի ծառայողներ, ում 65 տարեկանը չի բոլորի վարկի սպասարկման ողջ ընթացքում կամ առկա է վերոնշյալ պահանջներին բավարարող շահառուի ընտանիքի անդամ համավարկառու |
2,000,000- 25,650,000 ՀՀ դրամ |
ՀՀ տարածքում անմիջապես կառուցապատողից բնակարանի կամ բնակելի տան ձեռքբերում: Վերաֆինանսավորվում է «Բնակարան երիտասարդներին» ՎՎԿ ՓԲԸ կողմից: |
ՀՀ տարածքում երկրորդային շուկայից բնակարանի կամ բնակելի տան ձեռքբերում, բնակելի տան կառուցապատում: Վերաֆինանսավորվում է «Ազգային հիփոթեքային ընկերություն» ՎՎԿ ՓԲԸ կողմից: |
12.75% |
11.9% |
14.15% |
120 - 240 ամիս |
Կանխավճարի և/կամ կառուցապատման գծով աջակցության չափ |
2,500,000 ՀՀ դրամ` միանվագ |
Ամսական անուիտետային |
Ձեռք բերվող անշարժ գույքը/գնման իրավունքը: Կառուցապատման դեպքում հողամասը/կիսակառույցը որտեղ իրականացվում է անշարժ գույքի կառուցումը, անհրաժեշտության դեպքում` լրացուցիչ բնակելի անշարժ գույք: Կառուցման ընթացքում գտնվող բնակարանի կամ բնակելի տան ձեռքբերման դեպքում վարկը պետք է ապահովված լինի կառուցապատողի հատուկ հաշվին վարկի գումարի 100%-ի և անշարժ գույքի ձեռք բերման իրավունքի գրավով՝ մինչև ձեռքբերվող անշարժ գույքի նկատմամբ սեփականության իրավունքի գրանցումը, որից հետո գրավ է հանդիսանում անշարժ գույքը: |
55,000,000 ՀՀ դրամ /միայն անշարժ գույքի ձեռքբերման դեպքում/ |
Ձեռքբերվող բնակելի անշարժ գույքի/գնման իրավունքի գնահատված շուկայական և ձեռքբերման արժեքներից նվազագույնի 90%-ը: |
1. Ձեռքբերվող կամ կառուցվող բնակելի անշարժ գույքի արժեքի 70% [1] 2. Ձեռք բերվող բնակելի անշարժ գույքի արժեքի մինչև 90%, եթե գրավադրվում է լրացուցիչ բնակելի անշարժ գույք.ընդ որում, ձեռք բերվող և այլ բնակելի անշարժ գույքերի գրավադրման դեպքում, վարկի գումարը չի կարող գերազանցել գրավադրված անշարժ գույքերի ընդհանուր արժեքի 70% կամ առկա է հիփոթեքային պարտավորության ապահովագրություն Վ/Գ գործակցի 70%-ը գերազանցող գումարի չափով |
միանվագ |
միանվագ կամ փուլային |
Գրավադրված գույքի ապահովագրություն Վարկառուի և համավարկառու/ներ/ի (առկայության դեպքում)` դժբախտ պատահարից մահացության դեպքի ապահովագրությություն։ |
Գրավադրված գույքի ապահովագրություն Վարկառուի և համավարկառու/ներ/ի (առկայության դեպքում)` դժբախտ պատահարից մահացության դեպքի ապահովագրություն։ Կանխավճարի ապահովագրություն |

Ипотечные кредиты военнослужащим
Бенефициарами Программы являются военнослужащие-контрактники офицерского состава и состава старших прапорщиков системы МО РА, сотрудники органов государственной безопасности РА, Службы государственной охраны РА в возрасте 18 – 65 лет, которым в период обслуживания кредита не исполнится 65 лет, в противном случае требуется со-заемщик-член семьи бенефициара, соответствующий указанным требованиям. |
2,000,000- 25,650,000 драмов |
Первичный рынок |
Вторичный рынок |
Покупка на территории РА квартиры или частного дома непосредственно у застройщика Рефинансируется за счет ЗАО УКО «Квартиры молодым» |
Покупка на территории РА квартиры или частного дома на вторичном рынке, строительство частного дома. Рефинансируется за счет УКО ЗАО «Национальная ипотечная компания |
12.75% |
Проценты, субсидируемые государством |
11.9% |
14.4% |
120 - 240 месяцев |
Финансовая поддержка при внесении предоплаты и/или строительстве |
2,500,000 драмов, единовременно |
Аннуитетная схема, ежемесячные платежи |
Приобретаемая недвижимость/право покупки. При строительстве - земельный участок/объект незавершенного строительства, где осуществляется строительство, при необходимости, дополнительная недвижимость. При покупке квартиры или частного дома на стадии строительства, залогом является сумма кредита на счете застройщика и право покупки недвижимости до регистрации права собственности на приобретаемую недвижимость, после чего предметом залога становится данная недвижимость. |
Максимальная оценочная/ рыночная стоимость приобретаемой недвижимости |
55,000,000драмов /при покупке недвижимости/ |
90% от минимального из значений рыночной стоимости и стоимости приобретения/права покупки/ недвижимости |
1. 70% от стоимости приобретаемой или строящейся жилой недвижимости [1] 2. До 90% от стоимости приобретаемой недвижимости, если закладывается дополнительная недвижимость, при этом, если предметом залога является приобретаемая и иная жилая недвижимость, сумма кредита не может превышать 70% от общей стоимости заложенной недвижимости, в противном случае требуется залог в размере свыше 70% от соотношения кредит-залог. |