Evocabank-ը միացել է IFC-ի առևտրի ֆինանսավորման ծրագրին
Evocabank-ը IFC-ի Համաշխարհային առևտրի ֆինանսավորման ծրագրի (GTFP) շրջանակում ձևակերպել է 2 մլն ԱՄՆ դոլարի առևտրային գիծ։
17.06.2025
Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի (IFC) Համաշխարհային առևտրի ֆինանսավորման ծրագրի (GTFP) շրջանակում Բանկը կաջակցի Հայաստանում գործող ձեռնարկություններին` ընդլայնելու իրենց գործունեությունը, զարգացնելու արտաքին առևտուր իրականացնելու հնարավորությունները և խթանելու մրցունակությունը միջազգային շուկաներում։
IFC-ի հետ համագործակցության արդյունքում Evocabank-ը շարունակում է ստեղծել բարենպաստ պայմաններ՝ խթանելով Հայաստանի տնտեսության կայուն զարգացումը և մասնավոր հատվածի ակտիվ գործունեությունը։
Համաշխարհային բանկի խմբի անդամ IFC-ն համագործակցում է Evocabank-ի հետ 2021 թվականից, երբ Բանկը ստացավ 15 մլն ԱՄՆ դոլարի վարկ, որի նպատակն էր աջակցել միկրո, փոքր և միջին ձեռնարկություններին՝ նպաստելով համավարակից հետո նրանց կայունության պահպանմանը, վերականգնմանը և զարգացմանը։
2022 թվականին համագործակցությունը շարունակվեց, և Evocabank-ը ստացավ ևս 15 մլն ԱՄՆ դոլար վարկային միջոցներ, իսկ 2024-2025թթ. ընթացքում Բանկը ստացավ 20 մլն ԱՄՆ դոլար սինդիկացված վարկ ՝ ուղղված տեղական բիզնեսների աջակցությանը, վարկավորման ընդլայնմանը և երկրի տնտեսական աճի խթանմանը։
Բացի վերոհիշյալ ֆինանսավորման ծրագրերից, Evocabank-ը, որպես նորարար թվային լուծումներ առաջարկող Բանկ, մասնակցել է IFC-ի DigiLab ծրագրին՝ Բանկի թվայնացման գործընթացն արագացնելու նպատակով՝ բարձրացնելով վերջինիս արդյունավետությունը և հասանելիությունը։

Evocabank присоединился к программе МФК по поддержке торгового финансирования
В рамках Глобальной программы торгового финансирования МФК Evocabank получил линию торгового финансирования в размере 2 млн. долларов США.
17.06.2025
В рамках Глобальной программы торгового финансирования, проводимой Международной финансовой корпорацией (МФК) Банк окажет поддержку предприятиям Армении в развитии их бизнеса, расширении возможностей внешней торговли и укреплении их конкурентоспособности на международных рынках.
Благодаря сотрудничеству с МФК Evocabank продолжает создавать благоприятные условия на рынке, способствуя стабильному развитию экономики Армении и стимулируя деловую активность частного сектора.
Являясь членом Группы Всемирного банка, МФК сотрудничает с Evocabank-ом с 2021 года, когда Банк получил кредит в размере 15 млн. долларов США на оказание помощи микро-, малым и средним предприятиям, способствуя тем самым укреплению их стабильности, восстановлению и развитию после COVID-19.
В 2022 году МФК продолжила сотрудничество с Evocabank-ом, предоставив кредитную линию в размере 15 млн. долларов США, после чего в 2024 году Банк получил синдицированный кредит в размере 20 млн. долларов США для оказания поддержки местному бизнесу, расширения собственной кредитной деятельности и содействия экономическому развитию страны в целом.
Помимо вышеупомянутых финансовых программ, Evocabank как цифровой инновационный банк принял участие в программе DigiLab МФК с целью ускорения процесса цифровизации банка и повышения его эффективности и доступности.