Street art-երը շուտով կհայտնվեն Երևանի ամենատարբեր անկյուններում՝ քաղաքին հաղորդելով նոր շունչ և նոր գույներ:
Երևանն ունի բազմաթիվ գեղեցիկ, բայց երբեմն աննկատ մնացած անկյուններ, որոնք շուտով բոլորովին նոր շունչ կստանան։
Evocabank-ը և Կենտրոն վարչական շրջանը կնքեցին համագործակցության հուշագիր՝ միավորվելով Երևանի հանրային տարածքները վերափոխելու և զարգացնելու համար։
Ամեն ինչ սկսվեց Evocabank-ի 2026 թվականի օրացույցից։ Չորս տաղանդավոր արտիստներ՝ Ադամ Ադամյանը, Gandz Graffiti-ն, Gareggin-ը և Հարութը, դեռ 2025 թվականին Հայաստանի տարբեր վայրերից և տարվա եղանակներից ոգեշնչված ստեղծեցին յուրօրինակ street art-ի կոնցեպտներ, որոնք էլ տեղ գտան Evoca-ի 2026 թվականի օրացույցում:
Այսպիսով, օրացույցի յուրաքանչյուր էջ ներկայացնում է հատուկ արվեստային կոնցեպտներ, որոնք այսօր տեղափոխվում են Երևանի փողոցներ։
Հուշագիրը ստորագրեցին Evocabank-ի Վարչության նախագահի տեղակալ Տաթևիկ Խաչատրյանը և Կենտրոն վարչական շրջանի ղեկավար Պետրոս Պետոյանը։
«Այս տարի մեր օրացույցը պարզապես ամիսների շարք չէր, այլ Երևանը նորովի տեսնելու և հանրային տարածքները վերաիմաստավորելու տեսլական։ Ուզում ենք, որ Երևանը լինի ավելի ոգեշնչող, արվեստով լի և մարդկանց միավորող քաղաք»,- Տաթևիկ Խաչատրյան, Evocabank-ի Վարչության նախագահի տեղակալ
«Երևանը գույների քաղաք է, և նոր գույները նրան առանձնահատուկ են սազում։ Աշխարհի բազմաթիվ առաջատար քաղաքների փորձը ցույց է տալիս, որ street art-ը վաղուց արդեն դարձել է արդիական քաղաքային ճարտարապետության և մշակութային կյանքի կարևոր բաղադրիչ։ Երևանը ևս բացառություն չէ: Այս նախաձեռնության նպատակն է Երևանին հաղորդել նոր շունչ, դարձնել այն էլ ավելի գունավոր, ժամանակակից և գրավիչ՝ վերածելով քաղաքի փողոցներն ու շենքերը բաց երկնքի տակ գտնվող արվեստի յուրահատուկ հարթակի»,- Պետրոս Պետոյան, Կենտրոն վարչական շրջանի ղեկավար

Street arts will soon appear in various corners of Yerevan, breathing new life and bringing new colors to the city.
Yerevan has many beautiful yet sometimes unnoticed corners that will soon receive a completely new breath of life.
Evocabank and the Kentron Administrative District have signed a memorandum of cooperation, joining forces to transform and develop Yerevan's public spaces.
It all started with Evocabank's 2026 calendar. Back in 2025, four talented artists, Adam Adamyan, Gandz Graffiti, Gareggin, and Harut, inspired by various locations across Armenia and the different seasons of the year, created unique street art concepts that were featured in Evoca's 2026 calendar.
Thus, each page of the calendar represents a distinct artistic concept that is now being brought to the streets of Yerevan.
The memorandum was signed by Tatevik Khachatryan, Deputy Chairman of the Management Board of Evocabank, and Petros Petoyan, Head of the Kentron Administrative District.
"This year, our calendar was not just a sequence of months, but a vision to see Yerevan in a new way and to reimagine public spaces. We want Yerevan to be a city that is more inspiring, filled with art, and brings people together," Tatevik Khachatryan, Deputy Chairman of the Management Board of Evocabank.
“Yerevan is a city of colors, and new colors suit it exceptionally well. The experience of many leading cities around the world demonstrates that street art has long become an integral part of contemporary urban architecture and cultural life. Yerevan is no exception. The aim of this initiative is to bring a new spirit to the city, making it even more vibrant, modern, and attractive by transforming its streets and buildings into a unique open-air platform for artistic expression,” Petros Petoyan, Head of the Kentron Administrative District.
Stay tuned, as you will soon hear about a new joint project between the Bank and the Kentron District.