Street art-երը շուտով կհայտնվեն Երևանի ամենատարբեր անկյուններում՝ քաղաքին հաղորդելով նոր շունչ և նոր գույներ:
Երևանն ունի բազմաթիվ գեղեցիկ, բայց երբեմն աննկատ մնացած անկյուններ, որոնք շուտով բոլորովին նոր շունչ կստանան։
Evocabank-ը և Կենտրոն վարչական շրջանը կնքեցին համագործակցության հուշագիր՝ միավորվելով Երևանի հանրային տարածքները վերափոխելու և զարգացնելու համար։
Ամեն ինչ սկսվեց Evocabank-ի 2026 թվականի օրացույցից։ Չորս տաղանդավոր արտիստներ՝ Ադամ Ադամյանը, Gandz Graffiti-ն, Gareggin-ը և Հարութը, դեռ 2025 թվականին Հայաստանի տարբեր վայրերից և տարվա եղանակներից ոգեշնչված ստեղծեցին յուրօրինակ street art-ի կոնցեպտներ, որոնք էլ տեղ գտան Evoca-ի 2026 թվականի օրացույցում:
Այսպիսով, օրացույցի յուրաքանչյուր էջ ներկայացնում է հատուկ արվեստային կոնցեպտներ, որոնք այսօր տեղափոխվում են Երևանի փողոցներ։
Հուշագիրը ստորագրեցին Evocabank-ի Վարչության նախագահի տեղակալ Տաթևիկ Խաչատրյանը և Կենտրոն վարչական շրջանի ղեկավար Պետրոս Պետոյանը։
«Այս տարի մեր օրացույցը պարզապես ամիսների շարք չէր, այլ Երևանը նորովի տեսնելու և հանրային տարածքները վերաիմաստավորելու տեսլական։ Ուզում ենք, որ Երևանը լինի ավելի ոգեշնչող, արվեստով լի և մարդկանց միավորող քաղաք»,- Տաթևիկ Խաչատրյան, Evocabank-ի Վարչության նախագահի տեղակալ
«Երևանը գույների քաղաք է, և նոր գույները նրան առանձնահատուկ են սազում։ Աշխարհի բազմաթիվ առաջատար քաղաքների փորձը ցույց է տալիս, որ street art-ը վաղուց արդեն դարձել է արդիական քաղաքային ճարտարապետության և մշակութային կյանքի կարևոր բաղադրիչ։ Երևանը ևս բացառություն չէ: Այս նախաձեռնության նպատակն է Երևանին հաղորդել նոր շունչ, դարձնել այն էլ ավելի գունավոր, ժամանակակից և գրավիչ՝ վերածելով քաղաքի փողոցներն ու շենքերը բաց երկնքի տակ գտնվող արվեստի յուրահատուկ հարթակի»,- Պետրոս Պետոյան, Կենտրոն վարչական շրջանի ղեկավար

Совсем скоро street art-проекты появятся в самых разных уголках Еревана, наполняя город новым дыханием и яркими цветами.
В Ереване есть множество красивых, но порой незамеченных уголков, которые совсем скоро обретут совершенно новое дыхание.
Evocabank и Административный район Кентрон подписали меморандум о сотрудничестве, объединив усилия для преобразования и развития общественных пространств Еревана.
Всё началось с календаря Evocabank на 2026 год. Ещё в 2025 году четыре талантливых художника — Адам Адамян, Gandz Graffiti, Gareggin и Арут, создали уникальные концепции street art, вдохновлённые различными уголками Армении и временами года. Именно эти концепции вошли в календарь Evoca на 2026 год.
Таким образом, каждая страница календаря представляет особые художественные концепции, которые сегодня переносятся на улицы Еревана.
Меморандум подписали заместитель председателя Правления Evocabank Татевик Хачатрян и глава административного района Кентрон Петрос Петоян.
«В этом году наш календарь был не просто последовательностью месяцев, а видением нового взгляда на Ереван и переосмысления общественных пространств. Мы хотим, чтобы Ереван стал более вдохновляющим городом, наполненным искусством и объединяющим людей», — Татевик Хачатрян, заместитель председателя Правления Evocabank.
«Ереван — город красок, и новые цвета особенно ему к лицу. Опыт многих ведущих городов мира показывает, что street art давно стал важной составляющей современной городской архитектуры и культурной жизни. Ереван также не является исключением. Цель данной инициативы — придать городу новое дыхание, сделать его ещё более ярким, современным и привлекательным, превратив улицы и здания Еревана в уникальное пространство искусства под открытым небом», — Петрос Петоян, глава административного района Кентрон.