- Հայաստանի ռեզիդենտ իրավաբանական և անհատ ձեռնարկատեր անձիք` որոնք համապատասխանում են Միկրո, Փոքր և Միջին Ձեռներեցությունների բնորոշմանը:
- Վարկառուի ֆինանսական հաշվետվությունների վերլուծության արդյունքները պետք է բավարարեն Բանկի պահանջներին:
- Կապիտալ ներդրումների և բիզնես գործունեության այլ նպատակների համար:
- Նշում -Ծրագրի հիմնական նպատակն է ապահովել ՄՓՄՁ-ների իրացվելիությունը` բարելավելով նրանց համար ազգային արժույթով վարկերի հասանելիությունը: Ծրագիրն ուղղված չէ տնտեսության որևէ կոնկրետ ճյուղի կամ ոլորտի (ոլորտների) վարկերի վերաֆինանսավորմանը։ Այն պետք է ծառայի տնտեսության ամենատարբեր ճյուղերում բիզնեսի ընթացիկ կարիքների (շրջանառու միջոցները) և ներդրումների ֆինանսավորմանը (մեքենաներ, սարքավորումներ, ձեռնարկությունների շինություններ և այլն)։
- Գրավի դիմաց՝ 3,000,001 – 160,000,000 ՀՀ դրամ
- Առանց գրավի (նվազագույնը մեկ ֆիզիկական կամ իրավաբանական անձի երաշխավորությամբ)՝ 1,000,000 – 3,000,000 ՀՀ դրամ
6 - 60 ամիս
Առանձին դեպքերում կարող է տրամադրվել մինչև 3-6 ամիս տևողությամբ
- Մինչև 36 ամիս մարման ժամկետով վարկերի դեպքում – 11%
- 36-ից- 60 ամիս մարման ժամկետով վարկերի դեպքում – 11.5%
- Պարտաճանաչ վարկառու-հաճախորդների դեպքում (որոնք ակտիվ օգտվում են բանկի տարբեր ծառայություններից, ապահովում են ոչ տոկոսային եկամուտներ և դրամական շրջանառության բանկային հաշիվներով, ունեն կամ նախատեսվում է կնքել Բանկի հետ համագործակցության համաձայնագրեր (POS, V-POS, աշխատավարձային նախագծեր և այլն)) – տվյալ ծրագրի շրջանակներում վարկավորման տոկոսադրույքը, լիազոր մարմնի որոշմամաբ, կարող է սահմանվել 10% - 11%:
- Ավանդային կամ ընթացիկ հաշիվների դրամական միջոցները,
- Անհրաժեշտության դեպքում ՝ այլ գրավների առկայության պարագայում կարող են գրավ ընդունվել նաև շրջանառու միջոցները և պատրաստի արտադրանքը (հաշվի առնելով այլ գրավների իրացվելիության աստիճանը կամ վարկ/գրավ հարաբերակցության չափը, վարկավորման ժամկետը, հաճախորդի բնութագիրը և այլն):
- Լրացուցիչ պայման - Բիզնեսի հիմնադիրների/իրական շահառուների անձնական երաշխավորությունների առկայությունը պարտադիր է, ինչպես նաև որպես լրացուցիչ ապահովում Բանկը կարող է պահանջել նաև այլ ֆիզիկական և/կամ իրավաբանական անձանց երաշխավորություն:
- Անշարժ գույքի և այլ հիմնական միջոցների դեպքում ՝ գնահատված արժեքի մինչև 70%-ի չափով:
Պահանջներ երաշխավոր անձանց նկատմամբ
- ՀՀ ռեզիդենտ իրավաբանական անձ, անհատ ձեռնարկատեր կամ ֆիզիկական անձ:
- Ժամկետանց պարտավորությունների բացակայություն , ներառյալ` տրամադրված երաշխավորությունների գծով):
- Նախորդ 12 ամիսների ընթացքում վարկային պարտավորությունների գծով դասակարգումների բացակայություն, իսկ մարումների գծով ուշացման օրերի հանրագումարը չպետք է գերազանցի 30 օրը:
- Վարկառուի` գրավով չապահովված վարկերը /առանց ակնկալվող վարկի/ չպետք է լինեն ավելին, քան հինգը և դրանց գումարային մնացորդը չպետք է գերազանցի 5,000,000 ՀՀ դրամը և/կամ համարժեք արտարժույթը,
- Վարկային հայտի ուսումնասիրման վճար – 0
- Վարկային հաշվի սպասարկման վճար – վարկի գումարի 0.5%-ի չափով, բայց ոչ պակաս, քան 20,000 ՀՀ դրամ, առավելագույնը 100,000 ՀՀ դրամ:
- Վարկի գումարը կանխիկ ստանալու դեպքում - գանձում ենք բանկային հաշվից կանխիկացման վճար՝ ըստ Բանկի գործող սակագների:
- ՀՀ պետական իրավասու մարմիններում վճարվող պետտուրք ՝ գրավի պայմանագրի վավերացման և գրանցման համար:
- Գրավադրվող արժեքների գնահատման ծառայության արժեքը՝ Բանկի հետ համագործակցող անկախ գնահատող կազմակերպությունների սահմանած սակագների համաձայն:

• Резиденты РА – юридические лица и индивидуальные предприниматели, соответствующие определению Микро-, малого и среднего бизнеса.
• Результаты анализа финансовой отчетности должны удовлетворять требованиям Банка.
• Для капитальных вложений и прочих коммерческих целей.
• Примечание: Основной целью Программы является обеспечение ликвидности для ММСП, путем повышения доступа к кредитным средствам в национальной валюте. Программа не ставит своей целью рефинансирование кредитов, предоставленных в определенной отрасли или секторе (секторов) экономики. Она предназначена для финансирования текущих нужд (приобретения оборотных средств) предприятий различных отраслей экономики и финансирования вложений (машины, оборудование, помещения, и т.д.)
• Обеспеченный залогом кредит: от 3,000,001 до 160,000,000 драм
• Кредит без материального обеспечения (под поручительство как минимум одного физического или юридического лица): от 1,000,000 до 3,000,000 драм
6 - 60 месяцев
В отдельных случаях льготный период на погашение основного долга может составлять до 3-6 месяцев
• Кредиты со сроком погашения до 36 месяцев – 11%
• Кредиты со сроком погашения от 36 до 60 месяцев – 11.5%
• Для добросовестных заемщиков-клиентов (активно пользующиеся различными услугами Банка, приносящих непроцентные доходы и обеспечивающих оборот денежных средств по банковским счетам, подписавших или планирующих подписать с Баном договоры о сотрудничестве (POS, V-POS, зарплатные проекты и т.д.)) – процентная ставка по кредиту в рамках данной Программы, согласно решению компетентного органа Банка, может быть установлена в размере  10% - 11%.
• Недвижимое и движимое имущество,
• Денежные средства на депозитных или текущих счетах,
• Стандартные золотые слитки или лом золота,
• Государственные краткосрочные облигации или иные ценные бумаги.
• При необходимости, и при наличии других предметов залога: могут быть приняты в качестве обеспечения кредита также и оборотные средства (с учетом степени ликвидности других предметов залога или соотношения Кредит/Залог, срока погашения, характеристики клиента и т.д.).
• Дополнительное условие – наличие поручительства учредителей/бенефициарных владельцев бизнеса обязательно, а также в качестве дополнительного обеспечения Банк может потребовать также поручительство физического и/или юридического лица.
Приемлемое соотношение Кредит/Залог
• Движимое или недвижимое имущество – в размере 70% от оценочной стоимости.
• Государственные краткосрочные облигации- в размере до 95% от номинальной стоимости.
• Прочие ценные бумаги – до 70% от оценочной стоимости.
• Стандартные золотые слитки или лом драгоценных металлов – до 95% от оценочной стоимости.
• Денежные средства (средства на депозитных и текущих счетах) – до 90%.
• Оборотные средства – до 50% от оценочной стоимости.
Требования к поручителям
• Резиденты РА – юридические лица, индивидуальные предприниматели или физические лица.
• Отсутствие просроченных обязательств, в том числе, по поручительствам).
• Отсутствие за последние 12 месяцев классификации кредитных обязательств, а количество просроченных дней не должно превышать 30.
Требования к кредитам, обеспеченным только поручительством
• За последние 12 месяцев отсутствие классифицированных кредитных обязательств, а общее количество просроченных дней не должно быть больше 30.
• Необеспеченные залогом кредиты заемщика (без ожидаемого кредита) не должны быть более 5-и и их суммарный остаток не должен превышать 5,000,000 драмов или эквивалент в иностранной валюте.
Платежи и комиссии
• Плата за изучение кредитной заявки – 0
• Плата за обслуживание кредитного счета – в размере 0.5% от суммы кредита, но не менее 20,000 драм и не более 100,000 драм.
• При получении суммы кредита наличными взимается плата за снятие наличных с банковского счета, согласно действующим в Банке тарифам.
• Государственная пошлина, выплачиваемая в соответствующих государственных органах за нотариальное заверение и регистрацию договора залога.
• Стоимость оценки закладываемых ценностей, согласно тарифам, установленным сотрудничающими с Банком оценочными организациями.