- Հայաստանի ռեզիդենտ իրավաբանական և անհատ ձեռնարկատեր անձիք` որոնք համապատասխանում են Միկրո, Փոքր և Միջին Ձեռներեցությունների բնորոշմանը:
- Վարկառուի ֆինանսական հաշվետվությունների վերլուծության արդյունքները պետք է բավարարեն Բանկի պահանջներին:
- Կապիտալ ներդրումների և բիզնես գործունեության այլ նպատակների համար:
- Նշում -Ծրագրի հիմնական նպատակն է ապահովել ՄՓՄՁ-ների իրացվելիությունը` բարելավելով նրանց համար ազգային արժույթով վարկերի հասանելիությունը: Ծրագիրն ուղղված չէ տնտեսության որևէ կոնկրետ ճյուղի կամ ոլորտի (ոլորտների) վարկերի վերաֆինանսավորմանը։ Այն պետք է ծառայի տնտեսության ամենատարբեր ճյուղերում բիզնեսի ընթացիկ կարիքների (շրջանառու միջոցները) և ներդրումների ֆինանսավորմանը (մեքենաներ, սարքավորումներ, ձեռնարկությունների շինություններ և այլն)։
- Գրավի դիմաց՝ 3,000,001 – 160,000,000 ՀՀ դրամ
- Առանց գրավի (նվազագույնը մեկ ֆիզիկական կամ իրավաբանական անձի երաշխավորությամբ)՝ 1,000,000 – 3,000,000 ՀՀ դրամ
6 - 60 ամիս
Առանձին դեպքերում կարող է տրամադրվել մինչև 3-6 ամիս տևողությամբ
- Մինչև 36 ամիս մարման ժամկետով վարկերի դեպքում – 11%
- 36-ից- 60 ամիս մարման ժամկետով վարկերի դեպքում – 11.5%
- Պարտաճանաչ վարկառու-հաճախորդների դեպքում (որոնք ակտիվ օգտվում են բանկի տարբեր ծառայություններից, ապահովում են ոչ տոկոսային եկամուտներ և դրամական շրջանառության բանկային հաշիվներով, ունեն կամ նախատեսվում է կնքել Բանկի հետ համագործակցության համաձայնագրեր (POS, V-POS, աշխատավարձային նախագծեր և այլն)) – տվյալ ծրագրի շրջանակներում վարկավորման տոկոսադրույքը, լիազոր մարմնի որոշմամաբ, կարող է սահմանվել 10% - 11%:
- Ավանդային կամ ընթացիկ հաշիվների դրամական միջոցները,
- Անհրաժեշտության դեպքում ՝ այլ գրավների առկայության պարագայում կարող են գրավ ընդունվել նաև շրջանառու միջոցները և պատրաստի արտադրանքը (հաշվի առնելով այլ գրավների իրացվելիության աստիճանը կամ վարկ/գրավ հարաբերակցության չափը, վարկավորման ժամկետը, հաճախորդի բնութագիրը և այլն):
- Լրացուցիչ պայման - Բիզնեսի հիմնադիրների/իրական շահառուների անձնական երաշխավորությունների առկայությունը պարտադիր է, ինչպես նաև որպես լրացուցիչ ապահովում Բանկը կարող է պահանջել նաև այլ ֆիզիկական և/կամ իրավաբանական անձանց երաշխավորություն:
- Անշարժ գույքի և այլ հիմնական միջոցների դեպքում ՝ գնահատված արժեքի մինչև 70%-ի չափով:
Պահանջներ երաշխավոր անձանց նկատմամբ
- ՀՀ ռեզիդենտ իրավաբանական անձ, անհատ ձեռնարկատեր կամ ֆիզիկական անձ:
- Ժամկետանց պարտավորությունների բացակայություն , ներառյալ` տրամադրված երաշխավորությունների գծով):
- Նախորդ 12 ամիսների ընթացքում վարկային պարտավորությունների գծով դասակարգումների բացակայություն, իսկ մարումների գծով ուշացման օրերի հանրագումարը չպետք է գերազանցի 30 օրը:
- Վարկառուի` գրավով չապահովված վարկերը /առանց ակնկալվող վարկի/ չպետք է լինեն ավելին, քան հինգը և դրանց գումարային մնացորդը չպետք է գերազանցի 5,000,000 ՀՀ դրամը և/կամ համարժեք արտարժույթը,
- Վարկային հայտի ուսումնասիրման վճար – 0
- Վարկային հաշվի սպասարկման վճար – վարկի գումարի 0.5%-ի չափով, բայց ոչ պակաս, քան 20,000 ՀՀ դրամ, առավելագույնը 100,000 ՀՀ դրամ:
- Վարկի գումարը կանխիկ ստանալու դեպքում - գանձում ենք բանկային հաշվից կանխիկացման վճար՝ ըստ Բանկի գործող սակագների:
- ՀՀ պետական իրավասու մարմիններում վճարվող պետտուրք ՝ գրավի պայմանագրի վավերացման և գրանցման համար:
- Գրավադրվող արժեքների գնահատման ծառայության արժեքը՝ Բանկի հետ համագործակցող անկախ գնահատող կազմակերպությունների սահմանած սակագների համաձայն:

• RA resident legal entities and sole proprietors qualifying for SME loans.
• Note: the Program aims to enhance MSME liquidity by facilitating their access to loans in national currency. The program is not aimed at refinancing of loans of a specific sector(s). It will finance current business needs (working capital) in various economy sectors and investments (equipment, machinery, enterprise premises, etc.).
Loan limits
• Loans backed by collateral: AMD 3,000,001 – AMD 160,000,000
• Loans backed by a surety of at least an individual or legal entity: AMD 1,000,000 – AMD 3,000,000
6 - 60 months
Grace period for loan principal
In some cases, grace period may be up to 3-6 months
• Loans with up to a 36-month repayment period – 11%
• Loans with repayment period from 36  to 60 months – 11.5%
• Based on a decision of the Bank competent body, the loan interest rate under the Program may be set to equal 10% - 11% for diligent borrower-customers (who actively use bank's various services, ensure non-interest  income and bank account cash turnover, who have signed or intend to sign a cooperation agreement with the Bank (POS, V-POS, payroll projects, etc.)).
• Real and moveable property,
• Funds in deposit or current accounts,
• Standard gold bars or scrap gold,
• Short-term government bonds or other securities.
• If appropriate and available, current assets and finished goods (with consideration of the liquidity of other types of collateral or loan-to-value ratio, loan period, customer’s credit history, etc.).
• Additional condition: Personal sureties of business founders/beneficiary owners are required, besides, the Bank may also request submission of a surety of an individual and/or legal entity.
Acceptable Loan-to-Value  ratio
• Real property and other fixed assets – up to 70% of the appraised value.
• Short-term government bonds – up to 95% of nominal value.
• Other securities – up to 70% of appraised value.
• Standard gold bars and scrap precious metals – up to 95% of appraised value.
• Cash (deposit and current accounts) – up to 90%.
• Working capital – up to 50% of the appraised value.
If appropriate
Surety requirements
• An RA resident - legal entity, sole proprietor or individual.
• Absence of past due liabilities, also in relation to issued surety bonds).
• Absence of loan classifications during the past 12 months, and total number of days past due should not exceed 30.
Prerequisites for loans secured only by surety bonds
• The number of the borrower’s unsecured loans (without the expected loan) should not exceed 5 and their cumulative balance should not exceed AMD  5,000,000 and/or foreign currency equivalent.
• Loan application review – 0
• Loan account service – 0.5% of the loan amount but not less than AMD 20,000 and not more than AMD 100,000.
• If the loan amount is received in cash, the Bank will charge a cash withdrawal fee according to the Bank’s rates and fees.
State duties and other costs
• State duty charged by RA competent bodies for notarization and registration of collateral agreement.
• Appraisal of pledged assets, according to fees and rates by independent appraisal companies cooperating with the Bank.