SMART ԱՊԱԳԱ․ Evocabank-ը ֆինանսավորել է Farmbot նախագիծը
COAF SMART կենտրոնը ներկայացնում է իր նոր, փոխակերպիչ նախագիծը՝ Farmbot-ը, որի արդյունքում մեծ դրական փոփոխություններ են սպասվում գյուղատնտեսության ոլորտում։
26.10.2023
Գյուղատնտեսության ոլորտում սպասվում է փոխակերպիչ ապագա՝ շնորհիվ COAF SMART կենտրոնի Farmbot նախագծի, որը ֆինանսավորվել է Evocabank-ի կողմից։ Այս ֆինանսավորումն ուղղված է ոչ միայն տվյալ ոլորտի բարելավմանը, այլ նաև տալիս է հնարավորություն երիտասարդներին կրթվել, օգտագործել գերժամանակակից տեխնոլոգիաներ գյուղատնտեսական գործունեության մեջ և ձեռք բերել մեծ փորձ։
Նախագծի մասին
Farmbot նախաձեռնությունն իրականացվում է ՔՈԱՖ ՍՄԱՐԹ կենտրոնում (Դեբետ, Լոռի)։ Այն ընդհանուր հասանելիությամբ ավտոմատացված գյուղատնտեսական համակարգ է, որն օգտագործում է ռոբոտային տեխնոլոգիա՝ այգում կամ փոքր ֆերմերային տնտեսության մեջ բույսը տնկելու, ջրելու և բերքը պահպանելու համար:
Այն կարելի է կառավարել ծրագրաշարի միջոցով՝ մշակաբույսերի աճն օպտիմալացնելու և ձեռքի աշխատանքը նվազագույնի հասցնելու նպատակով: Արհեստական ինտելեկտով և բարդ սենսորներով հագեցած Farmbot-ն օպտիմալացնում է ռեսուրսների օգտագործումը և նվազագույնի հասցնում թափոնները՝ դարձնելով այն արդյունավետ և էկոլոգիական հետևանքները հաշվի առնող գյուղատնտեսական մոդել: Farmbot-ի տեխնոլոգիական ինտեգրումը կարող է նոր շունչ հաղորդել գյուղատնտեսությանը և արթնացնել տեխնոլոգիական գիտելիքներ ունեցող երիտասարդների հետաքրքրասիրությունը:
Այսպիսով, գյուղատնտեսությունը դարձնելով ավելի գրավիչ և շահութաբեր, հնարավոր կլինի կասեցնել գյուղական վայրերից դեպի քաղաք միգրացիայի ալիքը: Սա էլ իր հերթին թույլ կտա նպաստել գյուղական համայնքների աճին և աջակցել տեղական ֆերմերային տնտեսությունների ընդլայնմանը։
Ֆինանսավորելով Farmbot-ն՝ Evocabank-ը նպաստում է նախագծի նորարարական ազդեցությանը մեր ուսանողների ուսումնական փորձի և գյուղատնտեսության ապագայի վրա:
Evocabank-ը տարիներ շարունակ աջակցություն է ցուցաբերել տարբեր նախաձեռնություններին` նորագույն տեխնոլոգիաների զարգացման, կրթության, գիտության, մշակույթի ոլորտներում, ինչպես նաև հասարակության առավել խոցելի խմբերին: Սա մեր կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության կարևոր մասն է։

The COAF SMART Center is launching its new, transformative Farmbot project, which is expected to result in big positive changes in agriculture sector.
26.10.2023
Agriculture faces a transformative future thanks to COAF SMART Centre's Farmbot project, funded by Evocabank, which not only aims to improve the industry, but also provides young people with the opportunity to learn, use state-of-the-art technologies in agricultural activities and gain extensive experience.
About the Project
Farmbot project is implemented in the COAF SMART Center (Debet, Lori). It is a commonly available automated farming system that uses robotic technology to plant, water and maintain crops in a garden or small farm.
It can be controlled by software to optimize crop growth and minimize manual labor. Equipped with artificial intelligence and sophisticated sensors, Farmbot optimizes the use of resources and minimizes waste, making it an efficient and environmentally conscious farming model. Farmbot's technological integration can breathe new life into agriculture and spark the curiosity of tech-savvy youth.
Thus, by making agriculture more attractive and profitable, it will be possible to stem the tide of rural-to-urban migration. This, in turn, will allow to contribute to the growth of rural communities and support the expansion of local farms.
By funding Farmbot, Evocabank contributes to the innovative impact of the project on the learning experience of our students and the future of agriculture.
Over the years, Evocabank has supported various initiatives in the development of new technologies, education, science, culture areas, as well as provided assistance to most vulnerable layers of society. This is an important part of our corporate social responsibility.