Բնակարանների և անհատական բնակելի տների էներգաարդյունավետ վերանորոգման աշխատանքների պետական աջակցության ծրագրով տրամադրվող վարկեր
18 – 63 տարեկան ՀՀ քաղաքացի հանդիսացող ֆիզիկական անձինք, ովքեր վարկի սպասարկման ողջ ընթացքում չեն բոլորի 63 տարեկանը կամ առկա է վերոնշյալ պահանջներին բավարարող համավարկառու:
3․
Բազմաբնակարան շենքի բնակարան վերանորոգում
3,000,000.00 - 7,000,000.00
Անհատական բնակելի տան վերանորոգում
3,000,000.00 - 10,000,000.00
60-84 ամիս
Տարեկան անվանական
տոկոսադրույքներ
Սուբսիդավորում
14 %
Պետության կողմից ծրագրի շահառուների համար էներգաարդյունավետ վերանորոգման վարկի տոկոսադրույքը սուբսիդավորվում է հետևյալ հաշվարկով՝
1. սահմանամերձ կամ բարձր լեռնային բնակավայրերում վերանորոգվող գույքերի մասով վարկերի տոկոսադրույքների սուբսիդավորումը կիրականացվի 14% տոկոսադրույքի չափով.
2. սահմանամերձ բնակավայր չհանդիսացող գյուղական բնակավայրերում վերանորոգվող գույքերի մասով վարկերի տոկոսադրույքների սուբսիդավորումը կիրականացվի 12% տոկոսադրույքի չափով.
3. սահմանամերձ բնակավայր չհանդիսացող քաղաքային բնակավայրերում վերանորոգվող գույքերի մասով վարկերի տոկոսադրույքների սուբսիդավորումը կիրականացվի 11% տոկոսադրույքի չափով.
4. Երևան քաղաքում վերանորոգվող գույքերի մասով վարկերի տոկոսադրույքների սուբսիդավորումը կիրականացվի 9% տոկոսադրույքի չափով:
Վ/Ե գործակից /OTI/
45%
9․
Երբ վարկառուն չունի Բանկում անշարժ գույքի գրավադրմամբ վարկ
3 000 000 – 5 000 000 ՀՀ դրամ
1. Առանց անշարժ գույքի գրավադրման
2. Առնվազն 1 երաշխավոր անձ
5 000 001 – 10 000 000 ՀՀ դրամ
1. Վերանորոգվող անշարժ գույքի գրավադրում
2. Առնվազն 1 երաշխավոր անձ
Երբ վարկառուն ունի Բանկում անշարժ գույքի գրավադրմամբ վարկ
3 000 000 –  7 000 000 ՀՀ դրամ
7 000 001 – 10 000 000 ՀՀ դրամ
2. Երաշխավոր անձ` ըստ պահանջի
Անշարժ գույքի գնահատված շուկայական արժեքի մինչև 70 %-ի չափով:
1. Գրավադրվող անշարժ գույքի ապահովագրություն, որի ծածկույթը պետք է լինի առնվազն վարկի գումարի չափ։
2. Վարկառուների՝ դժբախտ պատահարից մահացության դեպքի ապահովագրություն, որի ծածկույթը պետք է լինի առնվազն վարկի գումարի չափ։
3. Արևային կայան ձեռքբերելու դեպքում` արևային կայանի ապահովագրություն, որի ծածկույթը պետք է լինի արևային կայանի ձեռքբերման գումարի չափով։
Այլ այմաններ
Վարկի գումարի առնվազն 30%-ը պետք է օգտագործվի բնակելի տան/բնակարանի ԷԱ բարելավման և հին կենցաղային տեխնիկայի փոխարինման (նորի ձեռք բերման) նպատակով: Կենցաղային սարքերի չափաբաժինը չի կարող գերազանցել ընդհանուր վարկի գումարի 10%-ը։
Վարկառուի/համավարկառուի  վերջին  12 ամսում վարկերի ժամկետանց օրերի թիվը չպետք է գերազանցի 30 օրը:
• Մեկ բնակարանի (բնակելի տան) համար ծրագրի շրջանակներումիրականացվում է միայն մեկ վարկի տոկոսադրույքի սուբսիդավորում:
որոշումների կայացման ժամկետներ
• Վարկի վերաբերյալ որոշումը կայացվում է Mullbery համակարգի միջոցով` համաձայն վարկային կոմիտեի կանոնակարգի:

Кредиты ЭЭ ремонта квартир и индивидуальных жилых домов
Физические лица – резиденты РА в возрасте 18– 63 лет, которым в период обслуживания кредита не исполнится 63 года или же со-заемщик по кредиту должен удовлетворять данному требованию.
Ремонт квартиры в многоквартирном доме
3,000,000.00 - 7,000,000.00
Ремонт собственного дома
3,000,000.00 - 10,000,000.00
60-84 месяца
Фиксированная
Предоставление субсидии
14 %
Государство субсидирует процентную ставку кредита на энергоэффективную реконструкцию для бенефициаров программы в следующем расчете:
1. ремонт недвижимости в приграничных или высокогорных населенных пунктах субсидия составляет 14%.
2. ремонт недвижимости в сельских населенных пунктах, не являющихся приграничными, субсидия составляет 12%.
3. ремонт недвижимости в городских населенных пунктах, не являющихся приграничными, субсидия составляет 11%.
4. ремонт недвижимости в Ереване, субсидия составляет 9%.
Соотношение К/Д (OTI)
45%
Пени за просрочку суммы основного долга и процентов
За просрочку основного долга - 0,015 % в день,
Если у заемщика нет кредита в Банке, обеспеченного недвижимостью
3 000 000 – 5 000 000 драмов
1. Без залога недвижимости
2. По меньшей мере одно поручительство
5 000 001 – 10 000 000 драмов
1. Передача в залог ремонтируемой недвижимости
Если у заемщика кредит в Банке, обеспеченный недвижимостью
3 000 000 – 7 000 000 драмов
7 000 001 – 10 000 000 драмов
2. Поручительство, при необходимости
До 70% от оценочной стоимости недвижимости
1. Страхование закладываемой недвижимости, страховое покрытие должно быть хотя бы равно сумме кредита.
2. Страхование заемщиков от риска смерти в результате несчастных случаев, страховое покрытие должно быть не меньше суммы кредита.
3. При приобретении солнечных панелей - страхование солнечных панелей, страховое покрытие должно быть в размере стоимости приобретения солнечных панелей.
Как минимум 30% суммы кредита должно быть использовано для повышения энерго-эффективности частного дома/квартиры и замены старой бытовой техники на новую. Доля бытовой техники не должна превышать 10% общей суммы кредита.
Количество дней просрочек, допущенных заемщиком/со-заемщиком, за последние 12 месяцев не должно превышать 30.
• В рамках программы субсидия предоставляется на компенсацию процентной ставки только одного кредита, предусмотренного для одной квартиры (собственного дома).
• Решение по кредиту принимается по системе Mulberry, согласно положению о Кредитном комитете.
• Кредит предоставляется при положительном решении Банка, в течение 2 (двух) рабочих дней после завершения передачи в залог соответствующего имущества.