Բնակարանային հիփոթեքային վարկ
Վարկը տրամադրվում է  բնակելի նշանակության անշարժ գույքի` բնակարանի, առանձնատան, բնակելի տան (առաջնային և երկրորդային շուկայից) ձեռք բերման կամ վերանորոգման կամ առանձնատան, բնակելի տան կառուցապատման նպատակով:
18 – 63 տարեկան ՀՀ ռեզիդենտ ֆիզիկական անձինք, ովքեր վարկի սպասարկման ողջ ընթացքում չեն բոլորի 63 տարեկանը կամ առկա է վերոնշյալ պահանջներին բավարարող համավարկառու:
2,000,000 - 80,000,000 ՀՀ դրամ
1,000,000 - 10,000,000 ՀՀ դրամ
60 - 180 ամիս
14%-17%
Բանկի կողմից հաճախորդի փոխարեն գույքի ապահովագրություն իրականացնելու դեպքում (իրականացվում է վարկի գործողության երկրորդ տարվանից սկսված)
Նշված տոկոսադրույք + 0.2%
1. Ձեռք բերվող, վերանորոգվող անշարժ գույք, այլ անշարժ գույք: Կառուցապատման դեպքում հողամասը, որտեղ իրականացվում է անշարժ գույքի  կառուցումը/կառուցվող անշարժ գույքը:
2. Կառուցապատվող շենքից անշարժ գույք  ձեռք բերելու դեպքում, եթե կառուցապատողի հատուկ հաշիվը գտնվում է այլ բանկում, կառուցապատվող շենքի տվյալ անշարժ գույքը գնելու իրավունքը, ինչպես նաև այլ անշարժ գույք, որի շուկայական արժեքը չպետք է ցածր լինի տրամադրվող վարկի գումարի չափից:
Վարկ/գրավ հարաբերակցությունը[1]
Առաջնային շուկայից (կառուցապատողից) ձեռք բերում[2]
Գնահատված արժեքի մինչև 90%[3]
Գնահատված արժեքի մինչև 85%[4]
• Վերանորոգման և կառուցապատման նպատակով Վարկերը տրամադրվում են միանվագ կամ փուլային, որը սահմանվում է Վարկի տրամադրման որոշումը կայացնող Լիազոր մարմնի կողմից: Վարկը փուլերով տրամադրման դեպքում, փուլերը սահմանվում է` հիմք ընդունելով Հաճախորդի կողմից ներկայացված կատարվելիք ծախսերի նախահաշիվը, վարկի ժամկետը, գումարի չափը, Հաճախորդի վարկունակությունը:
• Անշարժ գույքի ձեռք բերման դեպքում Վարկառուն Բանկում մուտքագրում է կանխավճար[5], որը սառեցվում է մինչև վարկի տրամադրումը:
[2] Անավարտ շինության դեպքում (Կառուցապատողից ձեռբերման դեպքում) որպես գրավի արժեք հանդիսանում է կառուցապատողի կողմից տրամադրված տեղեկանքում և հետագայում առուվաճառքի պայմանագրում նշված առուվաճառքի գինը

Housing mortgage loans
Loans will be granted for acquisition or renovation of residential property, including apartment, single-family home, residential house (both in primary and secondary markets), as well as for construction of a single-family home, residential house. |
RA residents aged 18 – 63 who during the loan period will not turn 63 or the loan will be shared by a co-borrower who meets these requirements. |
AMD2,000,000 - AMD 80,000,000 |
Acquisition of real property; without income analysis |
AMD2,000,000 – AMD 50,000,000 |
AMD1,000,000 - AMD 10,000,000 |
Real property acquisition, construction, floating interest rate |
Nominal (fixed) interest rate per annum |
14-15% |
15-16% |
15-17% |
Actual (fixed) interest rate per annum |
15.2 – 18.7 % |
Nominal (floating) interest rate per annum |
Stating from 14.2% (fixed component: starting from 5.2% + variable component) |
Starting from 14.2% (fixed component: starting from 5.2% + variable component) |
Minimum and maximum range of floating rate fluctuation |
The variable component of the floating interest rate will be revised starting the first due date following the 36-month period (for renovation loans – 12-month period) after the loan origination and every 6 months afterwards using the interest rate applicable in the Bank at the time of revision (published on the website). |
Actual (floating) interest rate per annum |
9.7 – 18.4 % |
1. The property to be purchased, renovated, other property. For construction loans: the land plot to be developed/property under construction. |
Loan-to-value ratio [1] |
Acquisition in primary market (from the property developer) [2] |
In case of pledging additional real property, the loan amount should not be more than the appraised value of the real property to be purchased with retention of the ratio of Loan -to- value of all property items at 70%. |
Non-cash: the loan will be transferred to the seller’s bank account, |
For acquisition loans, the Borrower will make a down payment [3], which will be frozen until the loan is actually disbursed. |
[2] In case of unfinished construction (buying from a property developer) the collateral value is the purchase price indicated in the statement by the property developer and thereafter mentioned in real property purchase agreement.