Հիփոթեքային վարկ ԼՂ-ից բռնի տեղահանված ընտանիքներին
ՀՀ-ում բնակելի նշանակության անշարժ գույքի` բնակարանի, անհատական բնակելի տան (առաջնային և երկրորդային շուկայից) ձեռքբերում կամ կառուցապատում: |
Հավաստագրում ներառված անձը կամ նրա ընտանիքի անդամը: Վարկառուի տարիքային շեմը հաշվի չի առնվում, եթե գործում առկա է համավարկառու, ում 65 տարեկանը չի բոլորի վարկի սպասարկման ողջ ընթացքում: |
Կառավարության 2024 թ․ մայիսի 16-ի N 710-L որոշմամբ սահմանված անձիք |
2,000,000.00 - 55,000,000.00 ՀՀ դրամ |
Պետության կողմից վճարվող կանխավճար |
Հավաստագրի արժեքի 20% |
Աջակցության սահմանաչափեր |
Աջակցության չափն ընտանիքի յուրաքանչյուր անդամի հաշվով որոշվում է ըստ հավաստագրի իրացման համար շահառու ընտանիքի կողմից ընտրված բնակավայրի: Բնակավայրերի ցանկը հաստատված է Կառավարության 2024 թ․ մայիսի 16-ի N 710-L որոշմամբ: |
Ձեռք բերվող անշարժ գույք, անշարժ գույքի գնման իրավունքը: Կառուցապատման դեպքում հողամասը, որտեղ իրականացվում է անշարժ գույքի կառուցումը/կառուցվող անշարժ գույքը: |
Անկանխիկ` միանվագ կամ փուլային |
1. Վարկային հայտի ներկայացման օրվա դրությամբ, վարկառուն, համավարկառուները, գրավատուները չպետք է ունենան ստանդարտ դասից խիստ դասով դասակարգաված գործող պարտավորություններ, 2. Այն դեպքում, երբ վարկի գումարը չի գերազանցում ծրագրով սահմանված պետական աջակցության սահմանաչափերը, վարկունակության գնահատում չի իրականացվում: |
Այն դեպքում, երբ վարկի գումարը գերազանցում է ծրագրով սահմանված պետական աջակցության սահմանաչափեր, կատարվում է վարկունակության գնահատում, ընդ որում եկամուտ/ծախս հարաբերակցությունը (OTI) կարող է կազմել առավելագույնը 100%: |
1. Վարկի տրամադրման կամ մերժման որոշումը կայացվում է առավելագույնը 10 (տաս) աշխատանքային օրվա ընթացքում, որոշումների կայացման համար Բանկի կողմից պահանջվող նախնական փաստաթղթերը ամբողջությամբ ներկայացնելուց հետո: 2. Վարկը տրամադրվում է Բանկի կողմից դրական որոշման դեպքում, գրավի առարկա հանդիսացող գույքի գրավադրման գործընթացը ավարտելուց հետո առավելագույնը 2 (երկու) աշխատանքային օրվա ընթացքում: |
Հատուկ պայմաններ |
1. շահառու ընտանիքի բոլոր անդամներն ունեն Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն. 2. ձեռք բերվող կամ կառուցվող բնակարանի կամ անհատական բնակելի տան բնակելի մակերեսը շահառու ընտանիքի յուրաքանչյուր անդամի հաշվով չպետք է պակաս լինի 9 քմ-ից. 3. ձեռք բերվող բնակարանի կամ կառուցվող շենքից բնակարան գնելու իրավունքի կամ անհատական բնակելի տան ձեռքբերման գինը չպետք է գերազանցի 55 մլն դրամը |
Սույն պայմաններով չկարգավորվող դեպքերը կարգավորվում են Կառավարության 2024 թ․ մայիսի 16-ի N 710-L որոշման դրույթներով և պայմաններով: |

Ипотечный кредит семьям вынужденно переселенных из Нагорного Карабаха.
Покупка квартиры или частного дома (на первичном и вторичном рынках) или строительство жилой недвижимости в РА.
Лица, включенные в сертификат или члены семьи. Возраст заемщика не имеет значение, если имеется со-заемщик, которому в период обслуживания кредита не исполнится 65 года.
Лица, предусмотренные постановлением Правительства N 710-L от 16 мая 2024г.
2,000,000.00 - 30,000,000.00 драмов РА
14.27%
Максимальные суммы по оказанию финансовой поддержки
Размер финансовой поддержки каждого члена семьи определяется с учетом населенного пункта, выбранного данной семьей. Перечень населенных пунктов утвержден постановлением Правительства N 710-L от 16 мая 2024г.
Пеня за досрочное погашение суммы кредита
Приобретаемая недвижимость, право на покупку недвижимости. При строительстве – земельный участок, на котором ведется строительство/строящаяся недвижимость.
Безналично – одной суммой или несколькими траншами
1. На дату представления кредитной заявки заемщик, со-заемщики, залогодатели не должны иметь действующих нестандартных кредитов,
2. Если сумма кредита не превышает предусмотренную программой максимальную сумму государственной поддержки, оценка кредитоспособности не проводится.
Если сумма кредита превышает предусмотренную программой максимальную сумму государственной поддержки, проводится оценка кредитоспособности, при этом, отношение обязательств к доходу (OTI) может составить максимум 100%.
1. Решение об одобрении или отклонении кредитной заявки принимается в течение 10 (десяти) рабочих дней, после представления полного пакета требуемых Банком предварительных документов.
2. Кредит предоставляется при положительном решении Банка, в течение 2 (двух) рабочих дней после завершения оформления залога.
Специальные условия
1. Все члены семьи-бенефициара должны быть гражданами Республики Армения.
2. Площадь покупаемой или строящейся недвижимости (квартиры, частного дома) не должна быть меньше 12 кв. м на члена семьи.
3. Стоимость права на покупку квартиры и/или частного дома или стоимость квартиры в строящемся здании не должны превышать 55 млн драмов.
Случаи, не регулируемые настоящими условиями, подлежат урегулированию в соответствии с положениями и условиями, предусмотренными постановлением Правительства N 710-L от 16 мая 2024г.