Անհատական վարկ «Ներդրումային»
18 - 65 տարեկան ՀՀ ռեզիդենտ և ոչ ռեզիդենտ ֆիզիկական անձինք, ովքեր վարկի սպասարկման ողջ ընթացքում չեն բոլորի 65 տարեկանը կամ առկա է վերոնշյալ պահանջներին բավարարող համավարկառու: |
16,000,000 – 350,000,000 ՀՀ դրամ |
40.000 – 700.000 ԱՄՆ դոլար |
40.000 – 700.000 Եվրո |
Վարկային գիծ[2] |
Չվերականգնվող վարկային գիծ Օվերդրաֆտ |
«Անուիտետային» «Զսպանակաձև» |
12 - 84 ամիս |
Տարեկան տոկոսադրույք (հաստատուն) |
Առավելագույն փաստացի[3] |
15.0% |
17.3% |
10.0% |
11.6% |
8.5% |
9.9% |
Տարեկան տոկոսադրույք (լողացող) |
սկսած 14.0%-ից (հաստատուն բաղադրիչ` սկսած 5.0%-ից + փոփոխուն բաղադրիչ) |
15.4% |
սկսած 9.2%-ից (հաստատուն բաղադրիչ` սկսած 8.2%-ից + փոփոխուն բաղադրիչ) |
Սկսած 7.5%-ից (հաստատուն բաղադրիչ` սկսած 7.5 %-ից + փոփոխուն բաղադրիչ) |
8.2% |
Լողացող տոկոսադրույքի փոփոխուն բաղադրիչը կսկսի վերանայվել վարկի տրամադրման պահից 36 ամիս ժամանակաշրջանին հաջորդող առաջին մարման ամսաթվից սկսած և յուրաքանչյուր 6 ամիսը մեկ՝ կիրառելով վերանայման պահին Բանկում գործող (կայքում փաստացի հրապարակված) տոկոսադրույքը։ |
Տոկոսադրույքի այլ պայմաններ |
Վարկունակության պայմաններից /առանց վարկունակության գնահատման/ կամ այլ շեղումներով հայտերը Բանկի կողմից կարող են տրամադրվել 0.5% - 1.0%-ով բարձր տոկոսադրույքով: |
ՀՀ տարածքում գործող, ինչպես նաև ոչ ռեզիդենտ այլ բանկերի, վարկային կազմակերպությունների կամ այլ ֆինանսական կառույցների կողմից վարկերի վերաֆինանսավորման դեպքում, մինչև պայմանագրի գործողության ժամկետի կեսը մայր գումարի վաղաժամկետ ամբողջական կամ մասնակի մարման դեպքում հաճախորդը վճարում է տուգանք` վաղաժամկետ մարվող մայր գումարի 3%-ի չափով: |
Անկանխիկ; Օվերդրաֆտի դեպքում՝ Բանկում գործող վճարային քարտերի միջոցով: |
ՀՀ տարածքում գտնվող Բանկի համար ընդունելի անշարժ գույք, տրանսպորտային միջոց, դրամական միջոցներ, այդ թվում՝ ավանդ, պարտատոմսեր /«Էվոկաբանկ» ԲԲԸ-ի կողմից թողարկված կամ Պետական պարտատոմս, որոնց մարման ժամկետներըը չեն կարող վարկի մարման ժամկետից կարճ լինեն/: Բացի անշարժ գույքի գրավադրումից վարկառուից կարող է պահանջվել նաև առնվազն մեկ ֆիզիկական կամ իրավաբանական անձի երաշխավորություն: |
Բանկի համար ընդունելի անշարժ կամ շարժական գույքերի ապահովություն, որի դեպքում վարկ/գրավ հարաբերակցությունը հաշվարկվում է. Անշարժ գույք - գնահատված արժեքի մինչև 70% /առանց եկամուտների հիմնավորման դեպքում՝ 50%[4]/; Տրանսպորտային միջոց - գնահատված արժեքի մինչև 70%, ընդ որում 60 ամսից ավել մարման ժամկետ ունեցող վարկերի դեպքում տրանսպորտային միջոցի գրավով ապավովված մասը վարկ/գրավ ընդհանուր հարաբերակցությամ մեջ չի կարող գերազանցել 50%-ը: Դրամական միջոցների ապահովությամբ վարկ/գրավ հարաբերակցությունը հաշվարկվում է. Միևնույն արժույթներով՝ ներդրված ժամկետային ավանդի պայմանագրի գումարի մինչև 95%; Այլ արժույթներով՝ ներդրված ժամկետային ավանդի պայմանագրի գումարի մինչև 80%; Միևնույն արժույթներով՝ ձեռքբերված պարտատոմսերի անվանական արժեքի մինչև 80%; Այլ արժույթներով՝ ձեռքբերված պարտատոմսերի անվանական արժեքի մինչև 70%: |
Վարկունակության գնահատումն իրականացվում է համաձայն Բանկում գործող Ֆիզիկական անձանց անհատական վարկավորման կարգի: |
Առանձին դեպքերում՝ կախված գրավի տեսակից կարող է պահանջվել գրավ հանդիսացող գույքի ապահովագրություն |
Յուրաքանչուր տարի վարկի մնացորդի չափով |
Վարկի հաստատման կամ մերժման վերաբերյալ որոշումների կայացման ժամկետներ |
[1] Անշարժ և շարժական գույքի նպատակային և գործառնական նշանակության բովանդակությունը որոշվում է այն պետության իրավունքով, որտեղ գտնվում է տվյալ գույքը, ընդ որում ձեռքբերվող անշարժ գույքը չի կարող դառնալ հիմնական բնակության վայր:
[2] Վճարային քարտերի միջոցով տրամադրվող վարկային գծի և օվերդրաֆտի առավելագույն ժամկետը չի կարող գերազանցել 60 ամիսը:
[3] Փաստացի տոկոսադրույքի մեծությունը/արժեքը կարող է նշվածից տարբերվել՝ կախված մարման գրաֆիկից և տոկոսադրույքի շեղումներց:
[4] Երևան, Լոռի, Շիրակի և Կոտայքի մարզերում գտնվող անշարժ գույք` բնակարան, բնակելի տուն, տարածք /բացառությամբ արտադրական և գյուղատնտեսական նշանակության տարածքների/:

Индивидуальный кредит «Инвестиционный»
Резиденты РА и нерезиденты в возрасте 18 - 65 лет, которым в период обслуживания кредита не исполнится 65 года или же со-заемщик по кредиту должен соответствовать указанным требованиям. |
16,000,000 – 350,000,000 драмов РА |
40.000 – 700.000 долларов США |
40.000 – 700.000 Евро |
Кредитная линия[2] |
Метод погашения |
Невозобновляемая кредитная линия Овердрафт |
«Аннуитетный» график «Гибкий» график |
При применении фиксированной процентной ставки |
12 - 84 месяца |
При применении плавающей процентной ставки |
Годовая процентная ставка (фиксированная) |
Максимальная фактическая[3] |
15.0% |
17.3% |
10.0% |
11.6% |
8.5% |
9.9% |
Максимальная фактическая |
Начиная от 14.0% (фиксированный компонент – начиная от 5.0% + переменный компонент) |
15.4% |
Начиная от 9.2% (фиксированный компонент – начиная от 8.2% + переменный компонент) |
Начиная от 7.5% (фиксированный компонент – начиная от 7.5 % + переменный компонент) |
8.2% |
Прочие условия процентной ставки |
Кредиты с отклонениями от условий кредитоспособности/без оценки кредитоспособности/ могут быть предоставлены Банком по процентной ставке на 0.5%-1% выше установленных. |
В случае рефинансирования кредитов, выданных иными функционирующими на территории РА банками, кредитными организациями и прочими финансовыми структурами-нерезидентами, при досрочном полном или частичном погашении основной суммы до окончания первой половины срока действия договора заемщик выплачивает штраф в размере 3% от досрочно погашенной основной суммы. |
Метод предоставления кредита |
Безналично; Для овердрафта – перечисление суммы на платежную карту Банка. |
Приемлемая для Банка недвижимость на территории РА, транспортное средство, денежные средства, в том числе, вклад, выпущенные OАО Эвокабанк облигации или государственные облигации, сроки погашения которых не должны быть раньше срока кредита. Помимо залога недвижимости, может потребоваться также поручительство как минимум одного физического или юридического лица. |
Залог приемлемого для Банка движимого или недвижимого имущества, при котором соотношение кредит/залог рассчитывается следующим образом: Недвижимость – до 70% от оценочной стоимости /без обоснования доходов - 50%[4]/; Транспортное средство – до 70% от оценочной стоимости, при этом, если срок погашения кредитов превышает 60 месяцев, в соотношении кредит/залог часть залога, обеспеченного транспортным средством, не может превышать 50%. Соотношение кредит/залог, обеспеченное денежными средствами, рассчитывается следующим образом: В одной и той же валюте – до 95% от суммы срочного вклада; В разных валютах – до 80% от суммы срочного вклада; В одной и той же валюте – до 80% от номинальной стоимости приобретенных облигаций; В разных валютах – до 70% от номинальной стоимости приобретенных облигаций. |
Оценка кредитоспособности производится согласно действующей в Банке Процедуре кредитования физических лиц |
В отдельных случаях, в зависимости от вида предмета залога, может потребоваться страхование данного предмета залога. |
Ежегодно в размере остатка задолженности по кредиту |
[1] Содержание целевого и практического значения движимого и недвижимого имущества определяется правом государства, в котором находится данное имущество, при этом, покупаемая недвижимость не может стать основным место проживания.
[2] Максимальный срок кредитной линии и овердрафта, предоставляемых по платежной карте, не может превышать 60 месяцев.
[3] Фактическая величина процентной ставки может разниться от указанной величины, что зависит от графика погашения и отклонения процентной ставки.
[5] Недвижимость – квартира, частный дом, помещение (за исключением помещений производственного и сельскохозяйственного назначения) в Ереване, а также в Лорийской, Ширакской и Котайкской провинциях.