Անհատական վարկ «Ներդրումային»
18 - 65 տարեկան ՀՀ ռեզիդենտ և ոչ ռեզիդենտ ֆիզիկական անձինք, ովքեր վարկի սպասարկման ողջ ընթացքում չեն բոլորի 65 տարեկանը կամ առկա է վերոնշյալ պահանջներին բավարարող համավարկառու: |
16,000,000 – 350,000,000 ՀՀ դրամ |
40.000 – 700.000 ԱՄՆ դոլար |
40.000 – 700.000 Եվրո |
Վարկային գիծ[2] |
Չվերականգնվող վարկային գիծ Օվերդրաֆտ |
«Անուիտետային» «Զսպանակաձև» |
12 - 84 ամիս |
Տարեկան տոկոսադրույք (հաստատուն) |
Առավելագույն փաստացի[3] |
15.0% |
17.3% |
10.0% |
11.6% |
8.5% |
9.9% |
Տարեկան տոկոսադրույք (լողացող) |
սկսած 14.0%-ից (հաստատուն բաղադրիչ` սկսած 5.0%-ից + փոփոխուն բաղադրիչ) |
15.4% |
սկսած 9.2%-ից (հաստատուն բաղադրիչ` սկսած 8.2%-ից + փոփոխուն բաղադրիչ) |
Սկսած 7.5%-ից (հաստատուն բաղադրիչ` սկսած 7.5 %-ից + փոփոխուն բաղադրիչ) |
8.2% |
Լողացող տոկոսադրույքի փոփոխուն բաղադրիչը կսկսի վերանայվել վարկի տրամադրման պահից 36 ամիս ժամանակաշրջանին հաջորդող առաջին մարման ամսաթվից սկսած և յուրաքանչյուր 6 ամիսը մեկ՝ կիրառելով վերանայման պահին Բանկում գործող (կայքում փաստացի հրապարակված) տոկոսադրույքը։ |
Տոկոսադրույքի այլ պայմաններ |
Վարկունակության պայմաններից /առանց վարկունակության գնահատման/ կամ այլ շեղումներով հայտերը Բանկի կողմից կարող են տրամադրվել 0.5% - 1.0%-ով բարձր տոկոսադրույքով: |
ՀՀ տարածքում գործող, ինչպես նաև ոչ ռեզիդենտ այլ բանկերի, վարկային կազմակերպությունների կամ այլ ֆինանսական կառույցների կողմից վարկերի վերաֆինանսավորման դեպքում, մինչև պայմանագրի գործողության ժամկետի կեսը մայր գումարի վաղաժամկետ ամբողջական կամ մասնակի մարման դեպքում հաճախորդը վճարում է տուգանք` վաղաժամկետ մարվող մայր գումարի 3%-ի չափով: |
Անկանխիկ; Օվերդրաֆտի դեպքում՝ Բանկում գործող վճարային քարտերի միջոցով: |
ՀՀ տարածքում գտնվող Բանկի համար ընդունելի անշարժ գույք, տրանսպորտային միջոց, դրամական միջոցներ, այդ թվում՝ ավանդ, պարտատոմսեր /«Էվոկաբանկ» ԲԲԸ-ի կողմից թողարկված կամ Պետական պարտատոմս, որոնց մարման ժամկետներըը չեն կարող վարկի մարման ժամկետից կարճ լինեն/: Բացի անշարժ գույքի գրավադրումից վարկառուից կարող է պահանջվել նաև առնվազն մեկ ֆիզիկական կամ իրավաբանական անձի երաշխավորություն: |
Բանկի համար ընդունելի անշարժ կամ շարժական գույքերի ապահովություն, որի դեպքում վարկ/գրավ հարաբերակցությունը հաշվարկվում է. Անշարժ գույք - գնահատված արժեքի մինչև 70% /առանց եկամուտների հիմնավորման դեպքում՝ 50%[4]/; Տրանսպորտային միջոց - գնահատված արժեքի մինչև 70%, ընդ որում 60 ամսից ավել մարման ժամկետ ունեցող վարկերի դեպքում տրանսպորտային միջոցի գրավով ապավովված մասը վարկ/գրավ ընդհանուր հարաբերակցությամ մեջ չի կարող գերազանցել 50%-ը: Դրամական միջոցների ապահովությամբ վարկ/գրավ հարաբերակցությունը հաշվարկվում է. Միևնույն արժույթներով՝ ներդրված ժամկետային ավանդի պայմանագրի գումարի մինչև 95%; Այլ արժույթներով՝ ներդրված ժամկետային ավանդի պայմանագրի գումարի մինչև 80%; Միևնույն արժույթներով՝ ձեռքբերված պարտատոմսերի անվանական արժեքի մինչև 80%; Այլ արժույթներով՝ ձեռքբերված պարտատոմսերի անվանական արժեքի մինչև 70%: |
Վարկունակության գնահատումն իրականացվում է համաձայն Բանկում գործող Ֆիզիկական անձանց անհատական վարկավորման կարգի: |
Առանձին դեպքերում՝ կախված գրավի տեսակից կարող է պահանջվել գրավ հանդիսացող գույքի ապահովագրություն |
Յուրաքանչուր տարի վարկի մնացորդի չափով |
Վարկի հաստատման կամ մերժման վերաբերյալ որոշումների կայացման ժամկետներ |
[1] Անշարժ և շարժական գույքի նպատակային և գործառնական նշանակության բովանդակությունը որոշվում է այն պետության իրավունքով, որտեղ գտնվում է տվյալ գույքը, ընդ որում ձեռքբերվող անշարժ գույքը չի կարող դառնալ հիմնական բնակության վայր:
[2] Վճարային քարտերի միջոցով տրամադրվող վարկային գծի և օվերդրաֆտի առավելագույն ժամկետը չի կարող գերազանցել 60 ամիսը:
[3] Փաստացի տոկոսադրույքի մեծությունը/արժեքը կարող է նշվածից տարբերվել՝ կախված մարման գրաֆիկից և տոկոսադրույքի շեղումներց:
[4] Երևան, Լոռի, Շիրակի և Կոտայքի մարզերում գտնվող անշարժ գույք` բնակարան, բնակելի տուն, տարածք /բացառությամբ արտադրական և գյուղատնտեսական նշանակության տարածքների/:

Individual INVESTMENT Loan
RA resident individuals and non-residents aged 18 – 65, who during the entire period of loan service will not turn 65, otherwise the loan will be shared by a co-borrower who meets these requirements. |
AMD 16,000,000 – AMD 350,000,000 |
USD 40.000 – USD 700.000 |
Euro 40.000 – Euro 700.000 |
Line of credit[2] |
Loan with a specified repayment schedule |
Non-revolving line of credit Overdraft |
«Annuity» scheme «Flexible» scheme |
12 - 84 months |
Maximum actual[3] |
15.0% |
17.3% |
10.0% |
11.6% |
8.5% |
9.9% |
Nominal rate |
Maximum actual rate |
Starting at 14.0% (fixed component – starting at 5.0% + variable component) |
15.4% |
Starting at 9.2% (fixed component – starting at 8.2% + variable component) |
Starting at 7.5% (fixed component – starting at 7.5 % + variable component) |
8.2% |
Maximum and minimum range of fluctuation of the floating interest rate |
Other interest rate terms |
Loans deviating from credit rating terms and conditions (without creditworthiness assessment) or other terms of standard loans may be advanced at interest rates 0.5%-1% higher than the applicable interest rates. |
For refinancing of the loans granted both by other Armenia-based and non-resident banks, credit organizations or other financial institutions - if prior to the end of the first half of the contract period the principal amount is prepaid in full or in part, the borrower must pay a penalty of 3% of the prepaid principal amount. |
Non-cash; For overdraft – transferring the loan amount to Bank’s payment card account. |
Real property located in RA and accepted by the Bank, as well as vehicles, cash, including deposits, bonds (issued by Evocabank OJSC or the RA Government and maturing not earlier than the date of expiry of the loan agreement). Apart from real property collateral, the loan may be secured by a surety bond of an individual or legal entity. |
Pledging of movable or real property acceptable by the Bank, in which case the loan-to-value ratio will be calculated as follows: Real property - up to 70% of appraised value (without income justification - 50%[4]); Vehicles – up to 70% of appraised value, for loans with repayment period exceeding 60 months - the part of the collateral secured by vehicle should not exceed 50% of the collateral value in loan-to-value ratio. The Loan-to-value ratio will be calculated for cash in the following manner: If the currency of the collateral is the same as that of the loan – 95% of the term deposit; If the currencies of the collateral and loan are different – up to 80% of the term deposit; If the currency of the collateral is the same as that of the loan – up to 80% of par value of purchased bonds; If the currencies of the collateral and loan are different – up to 70% of par value of purchased bonds. |
Customer’s credit rating will be assessed as prescribed under with the Bank’s Individual Lending Procedure; |
In individual cases, subject to the collateral type, the pledged property should have insurance coverage. |
Each year, at outstanding loan balance |
[1] The purpose and operational target of the real and movable property are determined according to the respective jurisdictions where such property is situated, besides, the real property to be purchased cannot be the main place of residence.
[2] The maximum term of the payment card line of credit and overdraft cannot exceed 60 months.
[3] The actual interest rate may differ from the above-mentioned one depending on the repayment schedule and interest rate deviations.
[4] Real property – apartment, single-family home, premises (excluding production and agriculture premises) located in Yerevan, as well as in Lori, Shirak and Kotayk provinces.