·          50 000 ՀՀ դրամից սկսած
·          Վարկառուն պարտավորվում է վճարել կուտակված տոկոսագումարը  մինչև քաղվածում նշված վերջնաժամկետը
·          Անուիտետային»
·          «Միանգամյա»
·          Նվազագույնը 3 օր
·          Առավելագույնը մինչև Բանկում գործող ժամկետային ավանդի կամ ձեռքբերված պարտատոմսերի մարման վերջնաժամկետը
Անվանական տարեկան տոկոսադրույք
Ավանդ
ՀՀ դրամով ներդրված ժամկետային ավանդի դեպքում ներդրված ժամկետային ավանդի տարեկան տոկոսադրույք գումարած 3.25%:
Այլ արժույթներով ներդրված ժամկետային ավանդների դեպքում ՀՀ դրամի գծով Բանկում սահմանված ժամկետային ավանդի տարեկան առավելագույն տոկոսադրույք  գումարած 3.25%
Պետական կամ Բանկի կողմից թողարկված պարտատոմս
ՀՀ դրամի գծով ձեռք բերված պարտատոմսերի համար սահմանված արժեկտրոնային տարեկան եկամտաբերություն գումարած 2%
Փաստացի տարեկան տոկոսադրույք
Առավելագույնը 15.2%
Առավելագույնը 13.2%
Գրավադրվող պարտատոմսերի և ակնկալվող վարկի գումարի տարբեր արժույթներով լինելու դեպքում, հաշվարկի համար հիմք է ընդունվում տվյալ օրվա դրությամբ գրավադրվող պարտատոմսի արժույթի համար ՀՀ ԿԲ-ի կողմից սահմանված փոխարժեքը:
Վարկի գումարի կանխիկացման դեպքում գանձվում է բանկային հաշվից կամ բանկային քարտից կանխիկացման վճար՝ համաձայն Բանկում գործող սակագների
Վարկի տրամադրման անհրաժեշտ պայման է հանդիսանում  ներկայացման պահին գործող  դասակարգված վարկերի, գործող ուշացումների բացակայությունը
·          Վարկի տրամադրման կամ մերժման որոշումը կայացվում է 1 (մեկ) օրվա ընթացքում՝ առանձին դեպքերում, կախված վարկի գումարից, որոշումը կարող է կայացվել մինչև 5 (հինգ)  աշխատանքային  օրվա ընթացքում:
·          Վարկը տրամադրվում է դրական որոշման դեպքում, առավելագույնը 2 (երկու) աշխատանքային օրվա ընթացքում:

• Lump-sum payment method
For term deposits denominated in Armenian drams: annual interest rate for the  term deposit plus 3.25%.
For term deposits denominated in other currencies, maximum annual interest rate set by the Bank for AMD-denominated deposits plus 3.25%.
Bonds issued by the Government or the Bank
Annual coupon yield set for bonds denominated in Armenian drams plus 2%.
Actual annual interest rate
Deposits
15.2%, at most
13.2%, at most
Method of limit disbursement
Non-cash, for overdrafts – by transferring the funds to the Bank debit card
Overdrafts
Payment due date
16th day of each month ( if the 16th day falls on a non-business day, the due date will be automatically extended to the next business day).
Bank deposits
Agreement on term deposit placed with the Bank. Whenever the term deposit agreement and expected loan amount are denominated in different currencies, the calculations will be based on the current exchange rate set by the RA Central Bank for the currency of the term deposit.
Whenever the pledged bonds and expected loan amount are denominated in different currencies, the calculations will be based on the current exchange rate set by the RA Central Bank for the currency of the bonds.
If the loan amount is withdrawn from the loan account, the Bank will charge a cash withdrawal fee according to the Bank fees.
Penalty for failure to duly make the minimum monthly payment - 0.015% per day
Penalty for failure to duly pay the accrued interest - 0.1% per day
Creditworthiness assessment (terms for loan approval)
A necessary precondition for the loan approval is the absence of classified loans and past due dates as of the date of submission of loan application.
Timeline for making decision on  loan application
·          The decision on approving or declining the loan application will be made within 1 (One) business day, in individual cases, depending on the loan amount, the decision may be made within 5 (Five) business days.
·          The loan will be provided within 2 (two) business days after the approval of the loan application.