Հիփոթեքային վարկ Արցախի շրջաններից տեղահանված ընտանիքներին
ՀՀ-ում բնակելի նշանակության անշարժ գույքի` բնակարանի, անհատական բնակելի տան (առաջնային և երկրորդային շուկայից) ձեռքբերում |
Բանկի ռեսուրսով |
Ազգային հիփոթեքային ծրագրով |
ԲԵ ծրագրով |
Կառավարության 2022 թ․ փետրվարի 17-ի N 169-L որոշման 4-րդ հոդվածով սահմանված անձիք |
2,000,000.00-30,000,000.00 ՀՀ դրամ |
2,000,000.00 – 22,500,000.00 ՀՀ դրամ |
Կատարվող կանխավճարի նվազագույն չափը կազմում է առաջնային և երկրորդային շուկայից ձեռք բերվող բնակելի անշարժ գույքի գնահատված և ձեռքբերման արժեքներից նվազագույնի առնվազն`
10 - 13 % |
1. Երևանում հիփոթեքային վարկով բնակելի անշարժ գույք ձեռք բերելու կամ անհատական բնակելի տուն կառուցելու դեպքում մինչև 8 մլն դրամ, իսկ տոկոսագումարների մարման համար՝ մինչև 8%, 2. Հայաստանի Հանրապետության մարզային բնակավայրերում հիփոթեքային վարկով բնակելի անշարժ գույք ձեռք բերելու կամ անհատական բնակելի տուն կառուցելու դեպքում - մինչև 10 մլն դրամ, իսկ տոկոսագումարների մարման համար՝ մինչև 10% ԱՀԸ և ԲԵ ծրագրով, մինչև 13% Բանկի ռեսուրսով, 3. Հայաստանի Հանրապետության առանձին գյուղական բնակավայրերի ցանկում ընդգրկված բնակավայրում հիփոթեքային վարկով բնակելի անշարժ գույք ձեռք բերելու կամ անհատական բնակելի տուն կառուցելու (կառուցապատումը շարունակելու) դեպքում հիփոթեքային վարկի մայր գումարի ամսական վճարների մարման համար՝ հանրագումարային- մինչև 12 մլն դրամ, իսկ տոկոսագումարների մարման համար՝ մինչև 12% ԱՀԸ և ԲԵ ծրագրով, մինչև 13% Բանկի ռեսուրսով, 4. Սահմանամերձ բնակավայրում հիփոթեքային վարկով բնակելի անշարժ գույք ձեռք բերելու դեպքում մինչև 14 մլն դրամ, , իսկ տոկոսագումարների մարման համար՝ մինչև 13%, 5. Սահմանամերձ բնակավայրում անհատական բնակելի տուն կառուցելու դեպքում մինչև 16 մլն դրամ, , իսկ տոկոսագումարների մարման համար՝ մինչև 13%, |
Վարկային պայմանագրով |
1. Գրավադրված գույքի ապահովագրություն 2. Վարկառուի և համավարկառուների` դժբախտ պատահարից մահացության դեպքի ապահովագրության վկայագրերը։ 3. Վարկի մնացորդային գումարի հաշվարկում չի ներառվում պետության կողմից տրամադրվելիք աջակցության գումարը |
Բանկի կողմից գանձվող |
1. Վարկային հայտի ներկայացման օրվա դրությամբ, վարկառուն, համավարկառուները, գրավատուները չպետք է ունենան ստանդարտ դասից խիստ դասով դասակարգաված գործող պարտավորություններ, 2. Այն դեպքում, երբ վարկի գումարը չի գերազանցում ծրագրով սահմանված պետական աջակցության սահմանաչափերը, վարկունակության գնահատում չի իրականացվում (գործող պարտավորությունների բացակայության դեպքում): |
Այն դեպքում, երբ վարկի գումարը գերազանցում է ծրագրով սահմանված պետական աջակցության սահմանաչափերը վարկունակության գնահատումն իրականացվում է համաձայն Բանկում գործող կարգի, ընդ որում եկամուտ/ծախս հարաբերակցությունը (OTI) կարող է կազմել առավելագույնը 100%: |
Համաձայն Ծրագրի Հիփոթեքային վարկերի վերաֆինանսավորման կարգի: Ընդ որում` որպես վարկի գծով ամսական մարումների գումար կարելի է ընդունել վարկի պայմանագրային և պետության կողմից տրամադրվող աջակցության գումարների տարբերությունից ստացվող գումարը: |
Վարկի տրամադրման կամ մերժման |
Սույն պայմաններով չկարգավորվող դեպքերը կարգավորվում են Կառավարության 2022 թ․ փետրվարի 17-ի N 169-L որոշման դրույթներով և պայմաններով: |

Mortgage loan to displaced families from Artsakh regions
Construction or acquisition (in primary and secondary markets) of residential property (apartment, single-family home) in Armenia. |
Acquisition (in primary and secondary markets) of residential property (apartment, single-family home) in Armenia. |
Using Bank’s own resources |
Using resources of National Mortgage Program |
Using resources of Housing for Young Families Program |
The individual specified in the certificate or a member of their family. The borrower’s high threshold age will be no hindrance if the loan is shared by a co-borrower who will not turn 65 during the loan service period. |
Persons defined by Article 4 of Government decision # 169-L dated February 17, 2022 |
Bank’s own resources |
National Mortgage Program resources |
Housing for Young Families Program resources |
AMD 2,000,000.00-AMD 30,000,000.00 |
AMD 2,000,000.00 – |
The minimum down payment represents the following percentage of either the appraised or acquisition values of the real property (purchased both in the primary and secondary markets), whichever is lower:
10 - 13 % |
Assistance limits |
1. For acquisition or construction of residential property in Yerevan – up to AMD 8 mln, while for interest payment – up to 8%, 2. For acquisition or construction of residential property in provinces of the Republic of Armenia – up to AMD 10 mln, while for payment of interest – up to 10% under NMC and HYF programs, up to 13% - if using the Bank’s resources. 3. For acquisition or construction (completion of construction) of residential property in a settlement included in the list of the Republic of Armenia rural border areas: for monthly repayment of mortgage loan principal – up to AMD 12 mln in total, while for interest payment – up to 12% under NMC and HYF programs, and up to 13% if the borrower uses the Bank’s resources. 4. For acquisition of residential property with a mortgage in border areas - up to AMD 14 mln, while for payment of interest - up to 13%, 5. For construction of single-family home in border areas – up to AMD 16 mln, while for payment of interest – up to 13%. |
The real property to be purchased, the right of first offer. For construction loans, the land lot on which the real property is being built/the real property under construction. |
1. Insurance of pledged property 2. Life insurance of borrower and co-borrowers. 3. The loan balance calculation does not include the amount of government’s financial assistance. |
Method of loan disbursement |
Non-cash, in a lump-sum or in several tranches. |
Bank’s fees and charges |
1. The borrower, co-borrowers, pledgers should not have current substandard loans as of the date of submission of loan application, 2. If the loan amount does not exceed the limits of government’s assistance as specified in the program, creditworthiness assessment is not required (in case of absence of any other credit liabilities). |
If the loan amount exceeds the limits of government’s assistance as specified in the program, creditworthiness assessment will be conducted in compliance with the Bank’s procedure, besides, the OTI ratio representing the ratio of all obligations to incomes may equal 100% at most. |
In compliance with the Program’s procedure for mortgage loan refinancing. Besides, the monthly payments may be calculated as the difference between the contractual loan amount and financial assistance from the government. |
1. The decision on approving or declining the loan application will be made within 10 (Ten) business days upon submission of the entire package of required preliminary documents. 2. The loan will be made available to the borrower within 2 (two) business days upon approval of the loan application and completion of the pledging process. |
The cases falling outside these terms, will be regulated based on the provisions and terms of Government decision 169-L dated February 17, 2022. |