Հիփոթեքային վարկ Արցախի շրջաններից տեղահանված ընտանիքներին
ՀՀ-ում բնակելի նշանակության անշարժ գույքի` բնակարանի, անհատական բնակելի տան (առաջնային և երկրորդային շուկայից) ձեռքբերում |
Բանկի ռեսուրսով |
Ազգային հիփոթեքային ծրագրով |
ԲԵ ծրագրով |
Կառավարության 2022 թ․ փետրվարի 17-ի N 169-L որոշման 4-րդ հոդվածով սահմանված անձիք |
2,000,000.00-30,000,000.00 ՀՀ դրամ |
2,000,000.00 – 22,500,000.00 ՀՀ դրամ |
Կատարվող կանխավճարի նվազագույն չափը կազմում է առաջնային և երկրորդային շուկայից ձեռք բերվող բնակելի անշարժ գույքի գնահատված և ձեռքբերման արժեքներից նվազագույնի առնվազն`
10 - 13 % |
1. Երևանում հիփոթեքային վարկով բնակելի անշարժ գույք ձեռք բերելու կամ անհատական բնակելի տուն կառուցելու դեպքում մինչև 8 մլն դրամ, իսկ տոկոսագումարների մարման համար՝ մինչև 8%, 2. Հայաստանի Հանրապետության մարզային բնակավայրերում հիփոթեքային վարկով բնակելի անշարժ գույք ձեռք բերելու կամ անհատական բնակելի տուն կառուցելու դեպքում - մինչև 10 մլն դրամ, իսկ տոկոսագումարների մարման համար՝ մինչև 10% ԱՀԸ և ԲԵ ծրագրով, մինչև 13% Բանկի ռեսուրսով, 3. Հայաստանի Հանրապետության առանձին գյուղական բնակավայրերի ցանկում ընդգրկված բնակավայրում հիփոթեքային վարկով բնակելի անշարժ գույք ձեռք բերելու կամ անհատական բնակելի տուն կառուցելու (կառուցապատումը շարունակելու) դեպքում հիփոթեքային վարկի մայր գումարի ամսական վճարների մարման համար՝ հանրագումարային- մինչև 12 մլն դրամ, իսկ տոկոսագումարների մարման համար՝ մինչև 12% ԱՀԸ և ԲԵ ծրագրով, մինչև 13% Բանկի ռեսուրսով, 4. Սահմանամերձ բնակավայրում հիփոթեքային վարկով բնակելի անշարժ գույք ձեռք բերելու դեպքում մինչև 14 մլն դրամ, , իսկ տոկոսագումարների մարման համար՝ մինչև 13%, 5. Սահմանամերձ բնակավայրում անհատական բնակելի տուն կառուցելու դեպքում մինչև 16 մլն դրամ, , իսկ տոկոսագումարների մարման համար՝ մինչև 13%, |
Վարկային պայմանագրով |
1. Գրավադրված գույքի ապահովագրություն 2. Վարկառուի և համավարկառուների` դժբախտ պատահարից մահացության դեպքի ապահովագրության վկայագրերը։ 3. Վարկի մնացորդային գումարի հաշվարկում չի ներառվում պետության կողմից տրամադրվելիք աջակցության գումարը |
Բանկի կողմից գանձվող |
1. Վարկային հայտի ներկայացման օրվա դրությամբ, վարկառուն, համավարկառուները, գրավատուները չպետք է ունենան ստանդարտ դասից խիստ դասով դասակարգաված գործող պարտավորություններ, 2. Այն դեպքում, երբ վարկի գումարը չի գերազանցում ծրագրով սահմանված պետական աջակցության սահմանաչափերը, վարկունակության գնահատում չի իրականացվում (գործող պարտավորությունների բացակայության դեպքում): |
Այն դեպքում, երբ վարկի գումարը գերազանցում է ծրագրով սահմանված պետական աջակցության սահմանաչափերը վարկունակության գնահատումն իրականացվում է համաձայն Բանկում գործող կարգի, ընդ որում եկամուտ/ծախս հարաբերակցությունը (OTI) կարող է կազմել առավելագույնը 100%: |
Համաձայն Ծրագրի Հիփոթեքային վարկերի վերաֆինանսավորման կարգի: Ընդ որում` որպես վարկի գծով ամսական մարումների գումար կարելի է ընդունել վարկի պայմանագրային և պետության կողմից տրամադրվող աջակցության գումարների տարբերությունից ստացվող գումարը: |
Վարկի տրամադրման կամ մերժման |
Սույն պայմաններով չկարգավորվող դեպքերը կարգավորվում են Կառավարության 2022 թ․ փետրվարի 17-ի N 169-L որոշման դրույթներով և պայմաններով: |

Ипотечный кредит семьям переселенцев из регионов Арцаха
На строительство, покупку (на первичном и вторичном рынках Армении) жилой недвижимости – квартиры, частного дома. |
За счет ресурсов Банка |
За счет ресурсов Программы Национальной Ипотечной Компании |
За счет ресурсов Программы «Доступное жилье для молодых семей» |
Лицо, указанное в сертификате или же член семьи. Возраст заемщика не будет учитываться, если со-заемщику по ипотеке до окончания срока обслуживания кредита не исполнится 65 года. |
Лица, определенные статьей 4 решения Правительства N 169-L от 17 февраля 2022г. |
2,000,000.00-30,000,000.00 драмов |
2,000,000.00 –22,500,000.00 драмов |
120 месяцев |
Минимальный размер предоплаты составляет наименьшее из значений оценочной стоимости и стоимости приобретения жилой недвижимости, покупаемой на первичном и вторичном рынках:
10 - 13 % |
Максимальный размере финансовой помощи |
1. В случае покупки жилой недвижимости или строительства частного дома в Ереване по ипотеке – до 8 млн драмов, а процентная ставка – до 8%, 2. В случае покупки жилой недвижимости или строительства частного дома в провинциях Республики Армения по ипотеке – до 10 млн драмов, а процентная ставка – до 10% в рамках программы НИК и программы Доступное жилье для молодых семей и до 13% - если финансируется за счет средств Банка, 3. На погашение основного долга по ипотеке на покупку жилой недвижимости или строительство (продолжение строительства) частного дома в населенных пунктах, включенных в список определенных сельских населенных пунктов Республики Армения – в общей сложности до 12 млн драмов, а на уплату процентов – до 12% в рамках программы НИК и программы Доступное жилье для молодых семей, и до 13% - если финансируется за счет средств Банка, 4. В случае покупки по ипотеке жилой недвижимости в приграничных населенных пунктах - до 14 млн драмов, на уплату процентов – до 13%, 5. В случае строительства частного дома в приграничных населенных пунктах – до 16 млн драмов, на уплату процентов - до 13%. |
Покупаемая недвижимость, преимущественное право покупки. При строительстве – земельный участок, на котором ведется строительство/строящаяся недвижимость. |
1. Страхование заложенного имущества 2. Полисы страхования жизни заемщика и созаемщиков. 3. В расчет остатка по кредиту не входит сумма финансовой помощи со стороны государства. |
В безналичной форме, единовременно или несколькими траншами |
1. На дату представления кредитной заявки заемщик, созаемщики, залогодатели не должны иметь действующих нестандартных кредитных обязательств, 2. В случае, если сумма кредита не превышает максимальные суммы государственной помощи, предусмотренной программой, оценка кредитоспособности не производится (при отсутствии действующих обязательств). |
В случае, если сумма кредита превышает установленную программой максимальную сумму государственной помощи, оценка кредитоспособности производится согласно действующему в Банке порядку оценки, при этом, соотношение доход-расходы (OTI) может составить максимум 100%. |
Согласно порядку рефинансирования ипотечных кредитов в рамках программы. При этом, в качестве суммы месячных погашений основного долга может быть принята разница между суммой кредитного договора и величиной государственной помощи. |
1. Решение об одобрении или отклонении кредитной заявки принимается в течение 10 (десяти) рабочих дней, после представления полного пакета требуемых Банком предварительных документов. 2. Кредит предоставляется при положительном решении Банка, в течение 2 (двух) рабочих дней после завершения процесса оформления предмета залога. |
Случаи, не регулируемые настоящими условиями, регулируются положениями и условиями, предусмотренными решением Правительства N 169-L от 17 февраля 2022г. |