Հիփոթեքային վարկ «Երիտասարդ ընտանիքին՝ մատչելի բնակարան»
Վարկը տրամադրվում է երիտասարդ ընտանիքներին, գոյություն ունեցող կամ կառուցապատման ընթացքում գտնվող բնակելի անշարժ գույք ձեռքբերելու և մշտական բնակվելու նպատակով: |
Վարկը տրամադրվում է երիտասարդ ընտանիքներին, գոյություն ունեցող (80 և ավելի տոկոս ավարտվածության աստիճան ունեցող) բնակելի անշարժ գույք ձեռքբերելու և մշտական բնակվելու նպատակով: |
ՀՀ քաղաքացիները կամ ՀՀ քաղաքացիություն չունեցող այն անձինք, ում ամուսինը հանդիսանում է ՀՀ քաղաքացի: Ամուսինների գումարային տարիքը չպետք է գերազանցի 70-ը , կամ երիտասարդ միայնակ ծնողը, ում տարիքը չի գերազանցում 35-ը (ներառյալ): Որպես համավարկառու կարող են հանդիսանալ ամուսինների ընտանիքի անդամներից յուրաքանչյուրը (ընտանիքի անդամներ են համարվում` ամուսինը, վարկառուի և նրա ամուսնու ծնողները, քույրերը և եղբայրները): Համավարկառուների տարիքը չպետք է գերազանցի 61 տարեկանը |
Համավարկառու |
Վարկառուի ամուսինը և նրանց երկուսի ընտանիքի անդամներից յուրաքանչյուրը(ընտանիքի անդամներ են համարվում` ամուսինը, վարկառուի և նրա ամուսնու ծնողները, քույրերը և եղբայրները): |
Վայրը |
ՀՀ ամբողջ տարածքում |
Վարկավորման գումար և վարկ/գրավ հարաբերակցություն |
Երևանում և ՀՀ մարզերում` 27.000,000 ՀՀ դրամ, բայց ոչ ավելի, քան ձեռք բերվող բնակելի անշարժ գույքի արժեքի 80%[1]։ Երևանում և ՀՀ մարզերում` 27.000.000 միլիոն ՀՀ դրամ, բայց ոչ ավելի, քան ձեռք բերվող բնակելի անշարժ գույքի արժեքի 90%, եթե բավարարված է հետևյալ պահանջներից առնվազն մեկը. ա) տրամադրված վարկի ապահովման միջոց հանդիսացող ձեռքբերվող բնակելի տան կամ բնակարանի գրավից բացի կողմից գրավադրվում է նաև այլ բնակելի անշարժ գույք, ընդ որում, ձեռք բերվող և այլ բնակելի անշարժ գույքերի գրավադրման դեպքում, վարկի գումարը չի կարող գերազանցել գրավադրված անշարժ գույքերի ընդհանուր արժեքի 80%, բ) տրամադրված վարկի ապահովման միջոց հանդիսացող ձեռք բերվող բնակելի տան կամ բնակարանի գրավից բացի վարկառուի կողմից ներկայացվում է նաև երաշխավորություն Հայաստանի Հանրապետության խոշոր հարկատուների ցուցակում ընդգրկված` 1-ից 300 տեղերը զբաղեցնող իրավաբանական անձանց կողմից։ գ) առկա է հիփոթեքային պարտավորության պահովագրություն՝ ձեռքբերվող բնակելի տան կամ բնակարանի արժեքի 20 տոկոսի և վարկառուի կողմից 10 կամ ավելի տոկոսի չափով կատարված կանխավճարի տարբերության չափով[2]: |
Երևանում և ՀՀ մարզերում` 22.5 միլիոն ՀՀ դրամ, բայց ոչ ավելի, քան ձեռք բերվող բնակելի անշարժ գույքի արժեքի 70%։ Երևանում և ՀՀ մարզերում` 22.5 միլիոն ՀՀ դրամ, բայց ոչ ավելի, քան ձեռք բերվող բնակելի անշարժ գույքի արժեքի 90%, եթե բավարարված է հետևյալ պահանջներից առնվազն մեկը. ա) տրամադրված վարկի ապահովման միջոց հանդիսացող ձեռքբերվող բնակելի տան կամ բնակարանի գրավից բացի կողմից գրավադրվում է նաև այլ բնակելի անշարժ գույք, ընդ որում, ձեռք բերվող և այլ բնակելի անշարժ գույքերի գրավադրման դեպքում, վարկի գումարը չի կարող գերազանցել գրավադրված անշարժ գույքերի ընդհանուր արժեքի 70%, բ) տրամադրված վարկի ապահովման միջոց հանդիսացող ձեռք բերվող բնակելի տան կամ բնակարանի գրավից բացի վարկառուի կողմից ներկայացվում է նաև երաշխավորություն Հայաստանի Հանրապետության խոշոր հարկատուների ցուցակում ընդգրկված` 1-ից 300 տեղերը զբաղեցնող իրավաբանական անձանց կողմից։ գ) առկա է հիփոթեքային պարտավորության ապահովագրություն՝ ձեռքբերվող բնակելի տան կամ բնակարանի արժեքի 30 տոկոսի և վարկառուի կողմից 10 կամ ավելի տոկոսի չափով կատարված կանխավճարի տարբերության չափով: |
Բանկի կողմից սահմանված տոկոսադրույք 6.9%, որը չի սուբսիդավորվում |
Բանկի կողմից սահմանված տոկոսադրույք 6.9%, որից, 2% սուբսիդավորում, ք. Երևանում բնակելի անշարժ գույքի ձեռքբերման դեպքում 4% սուբսիդավորում, ՀՀ մարզերում բնակելի անշարժ գույքի ձեռքբերման դեպքում: |
Նշված տոկոսադրույք + 0,4% |
Տոկոսադրույքը կարող է վերանայվել յուրաքանչյուր երեք տարին մեկ: |
Վարկի տրամադրման ձև |
Միանվագ կամ փուլային: Ընդ որում, փուլային վարկի վերջին փուլը պետք է տրամադրվի անշարժ գույքի՝ 80 և ավելի տոկոս ավարտվածության աստիճան ունենալու դեպքում: |
Միանվագ |
Մինչև 7.98% |
Ամբողջությամբ վճարվող անուիտետային կամ մայր գումարի հավասարաչափ մարումներով վարկ. վճարումները պետք է կատարվեն ամսական կտրվածքով։ |
Վարկի ապահովածություն |
Ձեռք բերվող բնակելի անշարժ գույքը։ |
Ձեռք բերվող բնակելի անշարժ գույքի առավելագույն արժեք |
Ձեռք բերման արժեքը` ոչ ավելի, քան 30,000,000 ՀՀ դրամ և միևնույն ժամանակ գնահատված շուկայական արժեքը` ոչ ավելի, քան 31 միլիոն ՀՀ դրամը։ Ձեռք բերվող անշարժ գույքի ձեռքբերման և գնահատված արժեքները համեմատվում են ՀՀ Ազգային Վիճակագրական Ծառայության կողմից հրապարակվող անշարժ գույքի միջին գների հետ (վերջին հրապարակված տվյալների հետ)` հաշվի առնելով բնակարանի մակերեսը և գտնվելու վայրը։ Մասնավորապես, բնակարանի մակերեսի և տվյալ տարածքի համար մեկ քառակուսի մետրի միջին արժեքի արտադրյալը չպետք է գերազանցի 31,000,000 ՀՀ դրամը։ |
Ձեռք բերման արժեքը՝ ոչ ավելի, քան 25, 000,000 ՀՀ դրամ և միևնույն ժամանակ գնահատված շուկայական արժեքը՝ ոչ ավելին, քան 26,000,000 ՀՀ դրամ: Ձեռք բերվող անշարժ գույքի ձեռքբերման և գնահատված արժեքները համեմատվում են ՀՀ Ազգային Վիճակագրական Ծառայության կողմից հրապարակվող անշարժ գույքի միջին գների հետ (վերջին հրապարակված տվյալների հետ) հաշվի առնելով բնակարանի մակերեսը և գտնվելու վայրը: Մասնավորապես, բնակարանի մակերեսի և տվյալ տարածքի համար մեկ քառակուսի մետրի միջին արծեքի արտադրյալը շպետք է գերազանցի 26,000,000 ՀՀ դրամը |
Անկանխիկ՝ /գումարը փոխանցվում է վաճառողի հաշվեհամարին/ |
Անշարժ գույքի ձեռք բերման դեպքում Վարկառուն Բանկում մուտքագրում է կանխավճար[3], որը սառեցվում է մինչև վարկի տրամադրումը: Առաջնային շուկայից անշարժ գույք ձեռք բերելու դեպքում, որպես կանխավճարը հավաստող փաստաթուղթ, Հաճախորդը կարող է Բանկ ներկայացնել կառուցապատողի կողմից տրամադրված նախավճարի անդորրագիր և/կամ նախավճարների պայմանանագրեր/համաձայնագրեր: |
[2] Ապահովագրության պահանջը դադարում է գործել այն պահից սկսած, երբ վարկի գծով վճարումների արդյունքում Վարկ/Գրավ հարաբերակցությունը հասնում է 70%-ի՝ երկրորդային շուկայից (ոչ անմիջապես կառուցապատողից) գնված բնակարանի դեպքում և 80%-ի՝ առաջնային շուկայից (անմիջապես կառուցապատողից) գնված բնակարանի դեպքում։

The loan is provided to young families for purchasing (and permanently residing) of an existing residential property or a residential property that is under construction. |
The loan is provided to young families for purchasing (and permanently residing) of existing (completion rate of 80% or higher) residential property.
RA citizens or non-RA citizens whose spouse is RA citizen. The total age of the spouses should not exceed 70, or a young single parent under the age of 35 (inclusive). Spouse’s family every member can be considered as co-borrower (family members are considered to be wife/husband, borrower’s and his/her spouse’s parents, sisters and brothers). The age of the co-borrowers should not exceed 61. |
Co-borrower |
Borrower’s spouse and their family members (family members are considered to be wife/husband, borrower’s and his/her spouse’s parents, sisters and brothers). |
In the whole territory of RA |
120 - 180 months |
Loan amount and loan to value ration |
1. In Yerevan and regions of RA AMD 27,000,000, but not more than 80%[1] of the residential property value to be purchased a) in addition to pledging the purchased residential house or apartment, that is considered to be the loan security, additional residential property to be pledged, provided that in case of pledging 2 properties (the property to be purchased and additional residential property) the loan amount cannot exceed 80% of the total value of the pledged properties. |
In Yerevan and regions of RA AMD 22.5 mln, but not more than 70% of the residential property value to be purchased In Yerevan and regions of RA AMD 22.5 mln, but not more than90% of the residential property value to be purchased, provided that at least one of the below requirements is met: a) in addition to pledging the purchased residential house or apartment, that is considered to be the loan security, additional residential property to be pledged, provided that in case of pledging 2 properties ( the property to be purchased and additional residential property) the loan amount cannot exceed 70% of the total value of the pledged properties. գ) There is a mortgage liability insurance signed by the difference of 30% of the purchased property/apartment value and of prepayment of 10% or more made by the borrower |
6.9% interest rate set up by the Bank which is not being subsidized |
6.9% interest rate set up by the Bank , out of which: · 2% is subsidized in case if the residential property is purchased in Yerevan |
In case of prepayment by the bank instead of the customer, in case of insurance of the personal accident and property insurance (implemented from the second year of the loan validity) |
The interest rate may be revised every 3 year. |
One-off or in phases. In the meantime in case of phased loan the last phase should be granted given that the property has 80% or more completion. |
One-ff |
Loan with annuity or with equal principal installments. Payments must be done on monthly basis. |
The property to be purchased |
The maximum value of the property to be purchased |
Purchase price not more than AMD 30,000,000, meanwhile valuated market price should not be more than AMD 31,000,000. The purchased as well as the valuated market prices are compared with average prices published by the National Statistical Service of RA (with the latest published data) taking into consideration the area and the location of the apartment. Particularly, the multipliers of the property area and the average price of one square meter for the given area should not exceed AMD 31,000,000. |
Purchase price not more than AMD 25,000,000, meanwhile valuated market price should not be more than AMD 26,000,000. The purchased as well as the valuated market prices are compared with average prices published by the National Statistical Service of RA (with the latest published data) taking into consideration the area and the location of the apartment. Particularly, the multipliers of the property area and the average price of one square meter for the given area should not exceed AMD 26,000,000. |
1. Insurance of the pledged property |
· Non-cash ; the amount is transferred to the seller’s account |
· In case of property purchase the Borrower credits prepayment [3] which is being frozen till loan disbursement |
[2] The insurance requirement ceases to exist when as a result of loan payments loan/pledge ratio equals 70% for the apartments purchased from the secondary market (not directly from the constructor) and 80% for the properties purchased from the primary market (directly from the constructor).