Հիփոթեքային վարկ «Երիտասարդ ընտանիքին՝ մատչելի բնակարան»
Վարկը տրամադրվում է երիտասարդ ընտանիքներին, գոյություն ունեցող կամ կառուցապատման ընթացքում գտնվող բնակելի անշարժ գույք ձեռքբերելու և մշտական բնակվելու նպատակով: |
Վարկը տրամադրվում է երիտասարդ ընտանիքներին, գոյություն ունեցող (80 և ավելի տոկոս ավարտվածության աստիճան ունեցող) բնակելի անշարժ գույք ձեռքբերելու և մշտական բնակվելու նպատակով: |
ՀՀ քաղաքացիները կամ ՀՀ քաղաքացիություն չունեցող այն անձինք, ում ամուսինը հանդիսանում է ՀՀ քաղաքացի: Ամուսինների գումարային տարիքը չպետք է գերազանցի 70-ը , կամ երիտասարդ միայնակ ծնողը, ում տարիքը չի գերազանցում 35-ը (ներառյալ): Որպես համավարկառու կարող են հանդիսանալ ամուսինների ընտանիքի անդամներից յուրաքանչյուրը (ընտանիքի անդամներ են համարվում` ամուսինը, վարկառուի և նրա ամուսնու ծնողները, քույրերը և եղբայրները): Համավարկառուների տարիքը չպետք է գերազանցի 61 տարեկանը |
Համավարկառու |
Վարկառուի ամուսինը և նրանց երկուսի ընտանիքի անդամներից յուրաքանչյուրը(ընտանիքի անդամներ են համարվում` ամուսինը, վարկառուի և նրա ամուսնու ծնողները, քույրերը և եղբայրները): |
Վայրը |
ՀՀ ամբողջ տարածքում |
Վարկավորման գումար և վարկ/գրավ հարաբերակցություն |
Երևանում և ՀՀ մարզերում` 27.000,000 ՀՀ դրամ, բայց ոչ ավելի, քան ձեռք բերվող բնակելի անշարժ գույքի արժեքի 80%[1]։ Երևանում և ՀՀ մարզերում` 27.000.000 միլիոն ՀՀ դրամ, բայց ոչ ավելի, քան ձեռք բերվող բնակելի անշարժ գույքի արժեքի 90%, եթե բավարարված է հետևյալ պահանջներից առնվազն մեկը. ա) տրամադրված վարկի ապահովման միջոց հանդիսացող ձեռքբերվող բնակելի տան կամ բնակարանի գրավից բացի կողմից գրավադրվում է նաև այլ բնակելի անշարժ գույք, ընդ որում, ձեռք բերվող և այլ բնակելի անշարժ գույքերի գրավադրման դեպքում, վարկի գումարը չի կարող գերազանցել գրավադրված անշարժ գույքերի ընդհանուր արժեքի 80%, բ) տրամադրված վարկի ապահովման միջոց հանդիսացող ձեռք բերվող բնակելի տան կամ բնակարանի գրավից բացի վարկառուի կողմից ներկայացվում է նաև երաշխավորություն Հայաստանի Հանրապետության խոշոր հարկատուների ցուցակում ընդգրկված` 1-ից 300 տեղերը զբաղեցնող իրավաբանական անձանց կողմից։ գ) առկա է հիփոթեքային պարտավորության պահովագրություն՝ ձեռքբերվող բնակելի տան կամ բնակարանի արժեքի 20 տոկոսի և վարկառուի կողմից 10 կամ ավելի տոկոսի չափով կատարված կանխավճարի տարբերության չափով[2]: |
Երևանում և ՀՀ մարզերում` 22.5 միլիոն ՀՀ դրամ, բայց ոչ ավելի, քան ձեռք բերվող բնակելի անշարժ գույքի արժեքի 70%։ Երևանում և ՀՀ մարզերում` 22.5 միլիոն ՀՀ դրամ, բայց ոչ ավելի, քան ձեռք բերվող բնակելի անշարժ գույքի արժեքի 90%, եթե բավարարված է հետևյալ պահանջներից առնվազն մեկը. ա) տրամադրված վարկի ապահովման միջոց հանդիսացող ձեռքբերվող բնակելի տան կամ բնակարանի գրավից բացի կողմից գրավադրվում է նաև այլ բնակելի անշարժ գույք, ընդ որում, ձեռք բերվող և այլ բնակելի անշարժ գույքերի գրավադրման դեպքում, վարկի գումարը չի կարող գերազանցել գրավադրված անշարժ գույքերի ընդհանուր արժեքի 70%, բ) տրամադրված վարկի ապահովման միջոց հանդիսացող ձեռք բերվող բնակելի տան կամ բնակարանի գրավից բացի վարկառուի կողմից ներկայացվում է նաև երաշխավորություն Հայաստանի Հանրապետության խոշոր հարկատուների ցուցակում ընդգրկված` 1-ից 300 տեղերը զբաղեցնող իրավաբանական անձանց կողմից։ գ) առկա է հիփոթեքային պարտավորության ապահովագրություն՝ ձեռքբերվող բնակելի տան կամ բնակարանի արժեքի 30 տոկոսի և վարկառուի կողմից 10 կամ ավելի տոկոսի չափով կատարված կանխավճարի տարբերության չափով: |
Բանկի կողմից սահմանված տոկոսադրույք 6.9%, որը չի սուբսիդավորվում |
Բանկի կողմից սահմանված տոկոսադրույք 6.9%, որից, 2% սուբսիդավորում, ք. Երևանում բնակելի անշարժ գույքի ձեռքբերման դեպքում 4% սուբսիդավորում, ՀՀ մարզերում բնակելի անշարժ գույքի ձեռքբերման դեպքում: |
Նշված տոկոսադրույք + 0,4% |
Տոկոսադրույքը կարող է վերանայվել յուրաքանչյուր երեք տարին մեկ: |
Վարկի տրամադրման ձև |
Միանվագ կամ փուլային: Ընդ որում, փուլային վարկի վերջին փուլը պետք է տրամադրվի անշարժ գույքի՝ 80 և ավելի տոկոս ավարտվածության աստիճան ունենալու դեպքում: |
Միանվագ |
Մինչև 7.98% |
Ամբողջությամբ վճարվող անուիտետային կամ մայր գումարի հավասարաչափ մարումներով վարկ. վճարումները պետք է կատարվեն ամսական կտրվածքով։ |
Վարկի ապահովածություն |
Ձեռք բերվող բնակելի անշարժ գույքը։ |
Ձեռք բերվող բնակելի անշարժ գույքի առավելագույն արժեք |
Ձեռք բերման արժեքը` ոչ ավելի, քան 30,000,000 ՀՀ դրամ և միևնույն ժամանակ գնահատված շուկայական արժեքը` ոչ ավելի, քան 31 միլիոն ՀՀ դրամը։ Ձեռք բերվող անշարժ գույքի ձեռքբերման և գնահատված արժեքները համեմատվում են ՀՀ Ազգային Վիճակագրական Ծառայության կողմից հրապարակվող անշարժ գույքի միջին գների հետ (վերջին հրապարակված տվյալների հետ)` հաշվի առնելով բնակարանի մակերեսը և գտնվելու վայրը։ Մասնավորապես, բնակարանի մակերեսի և տվյալ տարածքի համար մեկ քառակուսի մետրի միջին արժեքի արտադրյալը չպետք է գերազանցի 31,000,000 ՀՀ դրամը։ |
Ձեռք բերման արժեքը՝ ոչ ավելի, քան 25, 000,000 ՀՀ դրամ և միևնույն ժամանակ գնահատված շուկայական արժեքը՝ ոչ ավելին, քան 26,000,000 ՀՀ դրամ: Ձեռք բերվող անշարժ գույքի ձեռքբերման և գնահատված արժեքները համեմատվում են ՀՀ Ազգային Վիճակագրական Ծառայության կողմից հրապարակվող անշարժ գույքի միջին գների հետ (վերջին հրապարակված տվյալների հետ) հաշվի առնելով բնակարանի մակերեսը և գտնվելու վայրը: Մասնավորապես, բնակարանի մակերեսի և տվյալ տարածքի համար մեկ քառակուսի մետրի միջին արծեքի արտադրյալը շպետք է գերազանցի 26,000,000 ՀՀ դրամը |
Անկանխիկ՝ /գումարը փոխանցվում է վաճառողի հաշվեհամարին/ |
Անշարժ գույքի ձեռք բերման դեպքում Վարկառուն Բանկում մուտքագրում է կանխավճար[3], որը սառեցվում է մինչև վարկի տրամադրումը: Առաջնային շուկայից անշարժ գույք ձեռք բերելու դեպքում, որպես կանխավճարը հավաստող փաստաթուղթ, Հաճախորդը կարող է Բանկ ներկայացնել կառուցապատողի կողմից տրամադրված նախավճարի անդորրագիր և/կամ նախավճարների պայմանանագրեր/համաձայնագրեր: |
[2] Ապահովագրության պահանջը դադարում է գործել այն պահից սկսած, երբ վարկի գծով վճարումների արդյունքում Վարկ/Գրավ հարաբերակցությունը հասնում է 70%-ի՝ երկրորդային շուկայից (ոչ անմիջապես կառուցապատողից) գնված բնակարանի դեպքում և 80%-ի՝ առաջնային շուկայից (անմիջապես կառուցապատողից) գնված բնակարանի դեպքում։

Ипотечный кредит “Молодой семье –доступное жилье”
Кредит предоставляется молодым семьям на покупку существующей или строящейся жилой недвижимости для постоянного проживания в ней. |
Кредит предоставляется молодым семьям на покупку уже существующей (имеющей 80 и выше процентов завершенности) жилой недвижимости для постоянного проживания в ней. |
Граждане РА и лица, не имеющие гражданства РА, супруг/а которого/которой является гражданином РА. Суммарный возраст супругов не должен превышать 70, или если это неполная семья, то возраст молодого родителя не должен превышать 35 (включительно). В качестве со-заемщиков могут быть члены семьи каждого из супругов (членами семьи считаются супруг/а, родители, сестры, братья заемщика и ее/его супруга/и). Со-заемщики не должны быть старше 61 года. |
Со-заемщик |
Супруг/а заемщика и каждый из членов их семей (членами семьи считаются супруг/а, родители, сестры и братья заемщика и его/ее супруги/а). |
Местонахождение |
Территория РА |
Сумма кредита и соотношение Кредит/залог
1. В Ереване и марзах: 27,000,000 драм, но не более, чем 80% стоимости покупаемой жилой недвижимости 80%[1]. а) помимо покупаемого собственного дома или квартиры, являющейся средством обеспечения возврата кредита, закладывается также иная жилая недвижимость, при этом, в случае залога покупаемой и прочей жилой недвижимости, сумма кредита не может превышать 80% общей стоимости заложенной недвижимости, |
1. В Ереване и марзах: 22.5 млн драм, но не более 70% стоимости покупаемой недвижимости. а) помимо покупаемого собственного дома или квартиры, являющейся средством обеспечения возврата кредита, закладывается также иная жилая недвижимость, при этом, в случае залога покупаемой и прочей жилой недвижимости, сумма кредита не может превышать 70% общей стоимости заложенной недвижимости, |
Установленная Банком ставка в 6.9%, которая не субсидируется |
Установленная Банком ставка в 6.9%, из коих: · 2% субсидируется при покупке жилой недвижимости в Ереване, |
Упомянутая процентная ставка + 0,6% |
В случае страхования имущества вместо клиента банком и в случае страхования от несчастных случаев (реализуется со второго года действия кредита) |
Упомянутая процентная ставка + 0,4% |
Процентная ставка может быть пересмотрена каждые три года. |
Выдача кредита одним платежом или поэтапно. При этом, последний транш при поэтапной выдаче кредита должен быть выдан при степени завершенности 80 % и выше. |
Выдача кредита одним платежом |
Аннуитетная схема или равные платежи основной суммы по кредиту, причем платежи должны быть сделаны ежемесячно. |
Покупаемая жилая недвижимость |
Максимальная стоимость покупаемой жилой недвижимости |
Стоимость приобретения – не более 30,000,000 драм и оценочная рыночная стоимость не более 31 миллионов драм. Стоимость приобретения и оценочная стоимость покупаемой недвижимости сравниваются со средними ценами на недвижимость, публикуемыми Национальной статистической службой РА (с последними опубликованными данными), учитывая площадь и местонахождение недвижимости. В частности, произведение площади квартиры на среднюю стоимость 1 квадратного метра не должно превышать 31.000.000 драм. |
Стоимость приобретения–не более 25, 000,000 драм и оценочная рыночная стоимость не более 26,000,000 драм. Стоимость приобретения и оценочная стоимость покупаемой недвижимости сравниваются со средними ценами на недвижимость, публикуемыми Национальной статистической службой РА (с последними опубликованными данными), учитывая площадь и местонахождение недвижимости. В частности, произведение площади квартиры на среднюю стоимость 1 квадратного метра не должно превышать 26,000,000 драм. |
1. Страхование заложенного имущества. |
· В безналичной форме (сумма перечисляется на счет продавца). |
· При покупке недвижимости Заемщик вносит в Банк авансовый платеж[3], который замораживается до выдачи кредита. |
· Решение о предоставлении кредита или отклонении кредитной заявки принимается в течение 10 (десяти) рабочих дней после полного представления требуемых Банком предварительных документов. |
[1] При расчете соотношения “Кредит/залог” берется наименьшее из значений стоимости оценки и покупки недвижимости.
[2] Требование страхования перестает работать с момента, когда в результате платежей по кредиту соотношение кредит/залог достигает 70% при покупке квартиры на вторичном рынке (не у застройщика) и 80% при покупке на первичном рынке (непосредственно у застройщика).