«ՈՒՍԱՆՈՂԱԿԱՆ» սպառողական վարկեր (ծրագրային)
Ամսական անուիտետային վճարներ, ընդ որում՝ Ուսումնառության ընթացքում մարվում են միայն տոկոսներ /առավելագույնը 5 տարի/, իսկ ուսումնառության ավարտից հետո, կատարվում են վարկի մայր գումարի և տոկոսագումարների հավասարաչափ մարումներ, սակայն ոչ ավել, քան 10 տարի ժամկետով։ |
9% տարեկան |
9․38% |
Վարկը տրամադրվում է միայն անկանխիկ եղանակով՝ վարկի գումարը փոխանցելով համապատասխան ուսումնական հաստատության բանկային հաշվին: Փոխանցման համար հիմք է հանդիսանում ուսումնական հաստատության կողմից տրված և Հաճախորդի կողմից Բանկ ներկայացրած հաշիվ-ապրանքագիրը (ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված վավերապայմաններ պարունակող): |
Ուսանողի ծնողի(ների), խնամակալի(ների) կամ այլ անձանց երաշխավորություն |
Վարկի տրամադրման կամ մերժման որոշումը կայացվում է առավելագույնը 3 (երեք) աշխատանքային օրվա ընթացքում, որոշումների կայացման համար Բանկի կողմից պահանջվող նախնական փաստաթղթերը ամբողջությամբ ներկայացնելուց հետո: Վարկը ձևակերպվում և փոխանցվում է համապատասխան ուսումնական հաստատության բանկային հաշվին, վարկավորման և երաշխավորության պայմանագրերը/համաձայնագրերը կնքելուց և փոխանցման հաշիվ-ապրանքագիրը Բանկ ներկայացնելուց հետո՝ 2 (երկու) աշխատանքային օրվա ընթացքում: |

Student consumer loans (program)
Payment of tuition fees for bachelors (continuous and integrated curriculum), Master’s students studying on paid bases in state and non-state universities with accredited educational programs , and for students studying with clinical ordinatura educational courses |
Maximum AMD 4,000,000 throughout the study, with maximum 5 splits (1 split for each academic year), and the amount of each split cannot exceed AMD 800,000 or tuition fee of one academic year. |
Loan repayment method and term |
Monthly annuity payments, and only interest is paid during the study (maximum 5 years). After the completion of the study equal repayments of loan principal amount and interest are made with a term of not more than 10 years. |
9% annual · Subsidy of 2% · 0% - for students who have 80% and higher Average Quality Grade |
The loan is granted only in non-cash method, by transferring the loan amount the bank account number of the respective educational institution. The transfer is done on the basis of an invoice (containing the requisites as defined by RA legislation) provided by the educational institution and presented to the Bank by the Customer. |
· Guarantee of student’s parent(s), guardian(s) or other persons |
Fee |
· The decision to approve or reject the loan is made within 3 (three) working days maximum, after fully providing all the initial documents requested by the Bank. |